معاون پژوهشی مرکز سم شناسی بالینی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان؛

۶۰درصد بیماران مسموم مراجعه کننده به اورژانس، ناشی ازمسمومیت دارویی هستند/ بیشترین مسمومیت با داروهای اعصاب و روان است

دکتر رخساره معمار معاون پژوهشی مرکز سم شناسی بالینی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در هفته پیشگیری از مسمومیتها، گفت: ۶۰ درصد بیماران مسموم اورژانسی، مسمومیت دارویی هستند و بیشترین مسمومیت دارویی اتفاقی یا غیر اتفاقی هم مربوط به داروهای اعصاب و روان است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اصفهان، دکتر رخساره معمار متخصص فارماکولوژی بالینی و معاون پژوهشی مرکز سم شناسی بالینی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در گفتگو با خبرنگار این خبرگزاری به مناسبت هفته پیشگیری از مسمومیتها (اول تا هفتم آبان ماه هر سال)، گفت: 60درصد بیماران مسموم اورژانسی، مسمومیت دارویی هستند و بیشترین مسمومیت دارویی اتفاقی یا غیر اتفاقی هم مربوط به داروهای اعصاب و روان است.

معاون پژوهشی مرکز سم شناسی بالینی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان افزود: به مناسبت این هفته شعارهای نمادینی پیشنهاد می شود که شعار اول "افزایش آگاهی مانع مسمومیت دارویی شویم" و شعار دوم "پیشگیری از مسمومیت در همه گیری کرونا" دو شعار نمادین امسال می باشد.

این متخصص فارماکولوژی و سم شناسی بیان کرد: مسمومیت از شایع ترین موارد اورژانس و یکی از مهمترین مشکلات عمده تهدید کننده سلامت در جهان است که می تواند به شکل عمدی و یا اتفاقی باشد.

وی ادامه داد: فرم عمدی مسمومیت بیشتر در جوانان و نوجوانان اتفاق می افتد و فرم های اتفاقی آن بیشتر در کودکان و افراد مسن می باشد که گاها می تواند عوارض شدیدی بر اعضای مختلفی از جمله کبد، کلیه، قلب و ریه ها ایجاد نماید و در مواردی منجر به مرگ و اختلالات ارگانی شدید برای بیمار گردد.

استادیار دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، گفت: نتیجه این مسمومیت ها می تواند بار اقتصادی سنگینی بر فرد، خانواده و جامعه تحمیل نماید و بنابراین با توجه به این که مسمومیتها چه عمدی وچه اتفاقی باشد قابل پیشگیری می باشند، هدف ما از برگزاری این هفته اطلاع رسانی و آموزش مردم به منظور اقدامات عملی برای پیشگیری از بروز مسمومیتها است.

معاون پژوهشی مرکز سم شناسی بالینی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، عنوان کرد: به نظر ما سهل ترین راه رسیدن به هدف، بالاتر بردن سطح آگاهی مردم است و تمرکز این هفته بر روی آموزش نحوه پیشگیری از مسمومیت برای آحاد مردم خصوصا مسمومیت دارویی است.

 

شعارهای روز شمار هفته پیشگیری از مسمومیتها

دکتر معمار تصریح کرد: علاوه بر شعارهایی که بطور کلی اعلام شده، در این هفته ی شعارهای روز شماری برای هر روز نیز تعریف شده است و عبارتند از:

یکم آبانماه؛ روز پیشگیری از مسمومیت ناشی از داروها

دوم آبانماه؛ روز پیشگیری از مسمومیت در کودکان

سوم آبانماه؛ روز پیشگیری از مسمومیت ناشی از مونو کساید کربن

چهارم آبانماه؛ روز پیشگیری از مسمومیت با مواد غذایی، قارچها و گیاهان سمی

پنجم آبانماه؛ روز پیشگیری از مسمومیت با سموم

 ششم آبانماه؛ روز پیشگیری از مسمومیت ناشی از گزیدگی ها

هفتم آبانماه؛ روز پیشگیری از مسمومیت ناشی از سوء مصرف مواد مخدر، محرک و الکل نامگذاری شده است.

 

60 درصد بیماران مسموم اورژانسی، مسمومیت دارویی هستند

این متخصص فارماکولوژی و سم شناسی اظهار کرد: شعار روز اول  که مهمترین پیام را دارد، پیشگیری از مسمومیت ناشی از داروها است.

 وی ادامه داد: در واقع از میان هفت دسته اصلی مواد مسمومیت زا شامل مواد غذایی، مواد دارویی، مواد مخدر، مواد اعتیاد آور، گزیدگی ها، مواد شیمیایی، قارچها و گیاهان سمی؛ بیشترین آمار مربوط به مسمومیت دارویی است.

 

 

بیشترین مسمومیت دارویی اتفاقی یا غیر اتفاقی مربوط به داروهای اعصاب و روان هستند

 دکتر معمار در تشریح مسمومیتهای دارویی، اظهار کرد: از بین داروها، بیشترین داروهایی که مورد مسمومیت اتفاقی یا غیر اتفاقی قرار می گیرند شکل داروهای اعصاب و روان هستند که شامل داروهای ضد افسردگی مانند آمی تریپتیلین، نورتریپتیلین ، فلوکستین و داروهای ضد اضطراب؛ گروه بنزودیازپین ها مثل لورازپام، دیازپام و کلردیازپوکساید می باشند.

وی ادامه داد: بعد از داروهای ضد افسردگی و ضد اضطراب، گروه مُسَکن های غیر مخدر هم جزو بیشترین داروهایی هستند که مورد مسمومیت قرار می گیرند که شامل استامینوفن، بروفن و دیکلوفناک است.

این متخصص فارماکولوژی و سم شناسی گفت: در جهت شعار پیشگیری از مسمومیت دارویی چندین پیام خدمت مردم توصیه می کنیم اولین پیام در گروه طب اطفال می باشد.

 

در مسمومیت دارویی؛ اطفال بعنوان پرخطرترین گروه سنی محسوب می شوند

وی ادامه داد: اطفال بعنوان پرخطرترین گروه سنی محسوب می شوند؛ واژه ای در پزشکی داریم (One pill can kill) که مصرف یک عدد قرص می تواند کشنده باشد و این کاملا در طب اطفال مصداق دارد.

 

داروهایی که مصرف یک عدد از آن در طب اطفال کشنده است

 دکتر معمار تصریح کرد: داروهایی که مصرف یک عدد از آن در طب اطفال کشنده است شامل دیفنوکسیلات (داروی ضد اسهالی که مصرف آن بسیار رایج است)، داروهای ضد افسردگی مثل آمی تریپتیلین، ایمی پرامین و داروهای ضد فشارخون (SR) در این گروه قرار می گیرند، همچنین داروی تئوفیلین که گشاد کننده برونش است، گروه اپیوئیدها مثلا شربتهای متادون که در بعضی خانه ها بعنوان ضد درد استفاده می شود، الکل و  آفت کشها. مصرف یک عدد قرص یا مقدار خیلی کمی از شربت متادون یا الکل می تواند در طب اطفال کشنده باشد.

 

اطفال؛ اولین گروه پرخطر در مسمومیت دارویی هستند

معاون پژوهشی مرکز سم شناسی بالینی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، گفت: بنابراین اولین هدف و پیام ما این است که والدین داروها را دور از دسترس اطفال قرار دهند، داروها بایستی در داخل جعبه هایی در کمدهای بالایی و دور از دسترس اطفال قرار گیرد.

 

والدین عزیز داروها را روبروی کودکان مصرف نکنید

دکتر معمار افزود: دومین مسئله در طب اطفال این است که والدین باید دقت کنند به هیچ وجه داروهای خود را در مقابل چشم کودکان مصرف نکنند چرا که کودکان حس تقلید پذیری دارند و فکر می کنند کاری که والدین انجام داده اند را باید به همان شکل انجام دهند و بهمین علت بایستی این مورد  کاملا توسط والدین رعایت شود.

از کلماتی مثل آبنبات و شیرینی به جای قرص در طب اطفال استفاده نشود

وی ادامه داد: مسئله دیگر در طب اطفال این است که از کلماتی مثل آبنبات و شیرینی به جای قرص برای کودکان استفاده نشود چرا که این باعث به غلط اندازی اطفال در استفاده مجدد دارو بعنوان آبنبات و یا شیرینی می شود.

 

 دومین گروه پرخطر در مسمومیت دارویی «بیماران افسرده و یا بیماران با سابقه اقدام خودکشی»

این متخصص فارماکولوژی و سم شناسی، اظهار کرد: پیام دوم ما در مورد بیمارانی است که دچار افسردگی هستند و یا بیمارانی که سابقه اقدام به خودکشی دارند بایستی که داروهای این گروه از بیماران را دور از دسترس شان قرار دهیم. داروها به اندازه مصرف روزانه در اختیار آنها قرار بگیرد. چراکه بیماری که دچار اختلالات روان پریشی است احتمال این که  دارو را به قصد خودکشی و یا به شکل ناآگاهانه با مقادیر سمی مصرف کند، بسیار زیاد است. در حوزه مسمومیت های عمدی، علاوه بر مشاوره روانپزشکی، پیگیری اجتماعی این افراد بسیار حائز اهمیت می باشد.

 

سومین گروه پرخطر در مسمومیت دارویی « افراد سالمند»

 معمار بیان کرد: سومین گروه پرخطر در مسمومیت دارویی ما افراد سالمند می باشند، در طب سالمندان به علت مطرح شدن اختلالات شناختی و حافظه مانند فراموشی، آلزایمر و دمانس، سالمندان فراموش می کنند که دقیقا چند دارو باید در طول روز استفاده کنند و گاها بیشتر از مقادیرمصرف روزانه استفاده می کنند.

وی ادامه داد: علاوه بر آن اکثر سالمندان بیماریهای زمینه ای دارند و این قضیه  باعث تشدید مسمومیت و اختلال ارگانی فرد سالمند  می گردد. بنابراین توصیه ما حتما در طب سالمندان این است که جعبه های مخصوص طبقه بندی دارو از داروخانه ها تهیه شود و داروها مطابق مصرف روزانه در جعبه قرار داده شود، این گونه سالمندان عزیز دقیقا می دانند از شنبه تا جمعه چه دارویی را باید مصرف کنند.

استادیار دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت: توصیه بعدی ما این است که حتما دارو باید مطابق با توصیه پزشک نه بیشتر از آن مصرف گردد. برخی  از بیماران در این تصور هستند که دریافت مقادیر بیشتری از دارو ، بالاتر از دوز درمانی دارویی باعث تسریع در روند درمان می گردد. این در حالی که نه تنها به التیام بیماری کمک نمی کند بلکه بیمار دچار عوارض سوء مصرف و یا مسمومیت با دارو می گردد.

 

در مواجه با فرد با مسمومیت دارویی به شرایط فعلی بیمار اکتفا نکنید حتما با یک مرکز درمانی و یا با یک پزشک مشورت کنید

معاون پژوهشی مرکز سم شناسی بالینی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، تاکید کرد: در نهایت توصیه ما این است که اگر مواجه شدید با فردی که مسموم گردیده و غیر هوشیار است و درکنارش بسته های دارویی را می بینید اول خونسردی خودتان را حفظ کنید، دوم این که توصیه می کنیم که حتما با مرکز اطلاع رسانی دارو یا سموم شماره 190 و یا اورژانس 115 تماس بگیرید. حتی اگر در نظر شما بیمار کاملا خوب به نظر می رسد  به شرایط فعلی بیمار اکتفا نکنید حتما با یک مرکز درمانی و یا با یک پزشک  در مورد بیمار مشورت کنید چراکه در بعضی از مسمومیتها ابتدائا بیمار هیچ علامت بالینی ندارد ولی بعد از گذشت زمان و پیشرفت بیماری بیماری علائم کلینیکی مسمومیت ظاهر می گردد.

 

در مواجه با فرد با مسمومیت دارویی؛ به هیچ وجه بیمار را وادار به استفراغ نکنید

دکتر معمار خاطرنشان کرد: تدکر نهایی این است که به هیچ وجه بیمار را وادار به استفراغ نکنید چرا که در بسیاری از مسمومیتها القای استفراغ باعث وخامت حال بیمار می شود بنابراین حتما القای استفراغ را به توصیه یک پزشک فقط انجام دهید و حتما جعبه های دارویی که در کنار بیمارپیدا کردید را نزد پزشک ببرید تا پزشک دقیقا مطلع شود  که بیمار تحت مسمومیت با چه دارویی قرار گرفته است.

وی اظهار کرد: هدف ما در این هفته افزایش آگاهی آحاد مردم و در کنار آن پزشکان درمان کننده در مورد مسمومیتهامی باشد. در این راستا، سخنرانیهایی  به همکاری گروه سم شناسی بالینی و مدیریت بیمارستان خورشید در مورد مسمومیت های شایع برای مردم تدارک دیده شده است.

 

این هفته؛ پزشکان می توانند از برنامه های گروه و مرکز تحقیقات سم شناسی بالینی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان بهره مند شوند

استادیار دانشگاه علوم پزشکی اصفهان افزود: همزمان با آن گروه و مرکز تحقیقات سم شناسی بالینی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، به همکاری معاونت تحقیقات و فن اوری دانشگاه علوم پزشکی اصفهان برنامه ای برای پزشکان تدارک دیده است که در این برنامه قسمت اعظم مسمومیتهای شایع جهت پزشکان عزیز برنامه ریزی شذه است.

وی تصریح کرد: تمام پزشکان می توانند به شکل رایگان از این برنامه های آموزشی  که از تاریخ سوم تا هشتم آبانماه ساعت ده تا دوازده توسط اعضای هیات علمی ارائه می شود با مراجعه به آدرس زیر  توسط نرم افزار ادبی کنکت بهرمند شوند:

http://vc.mui.ac.ir/res-toxicology

 

آموزش در راستای شعار دوم پیشگیری از مسمومیت در همه گیری کرونا

معاون پژوهشی مرکز سم شناسی بالینی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، خاطرنشان کرد: در این برنامه های آموزشی ویژه پزشکان، قسمت اعظم سخنرانیهای هیات علمی در مورد مسمومیتهایی است که در طی پاندمی کرونا اتفاق می افتد و شامل مسمومیت با الکل، مسمومیت با مخدرها و آنتی دوت هایی است که در  طی این مسمومیت مورد استفاده قرار می گیرد.

 این متخصص سم شناسی و فارماکولوژی در پایان گفت: دقت باید بکنیم که شعار دومی که در هفته پیشگیری از مسمومیت ها توسط سازمان جهانی غذا و دارو  ارائه شده این است که با افزایش آگاهی در پاندمی کرونا  مانع مسمومیت دارویی شویم. یکی از مسمومیتهایی که در همه گیری کرونا شایع است مسمومیت با شوینده هامی باشد . توصیه ما این است که حتما شوینده ها را به اندازه لازم استفاده کنیم نه بیش از آن، که نه تنها استفاده بیش از اندازه نمی تواند در جلوگیری از عفونت کرونا نقشی داشته باشد  بلکه گاها بیماران دچار  علایم مسمومیت و مقاومت های میکروبی می گردند.

وی در پایان بر نقش رسانه ها در این خصوص تاکید کرد و گفت: امیدواریم گروه سم شناسی بالینی توانسته باشد در این ایام گامی در جهت افزایش آگاهی مردم در  زمینه مسمومیت ها بردارد.

 

 

 انتهای پیام/    

معصومه صادقی

زمان انتشار: چهارشنبه ۷ آبان ۱۳۹۹ - ۰۷:۴۵:۰۰

شناسه خبر: 91602

مطالب مرتبط :
کرونا و سیاه پوستان

محققان آکسفورد بالاخره فهمیدند چرا سیاه پوستان بیشتر به دلیل کرونا می‌میرند

در ایالات متحده بیش از نصف مرگ‌های ناشی از ویروس کووید-۱۹ به سیاهپوستان و اقوام هیسپونیک اختصاص دارد. آیا نرخ مرگ و میر بالاتر این افراد به دلیل استعداد بیشتر آنها در ابتلا به بیماری است؟ مطالعات محققان دانشگاه ‌آکسفورد یافته های جدیدی را در این حوزه فاش کرده است.

تهویه

دستگاه تنفسی می تواند الکل را سریعتر از بدن پاک کند

محققان کانادایی دستگاهی را ابداع کردند که می تواند الکل را سریعتر از بدن پاک کند و میزان مسمومیت با الکل را کاهش دهد.

اولین رویداد فناوری و کارآفرینی خدمات توانبخشی در آذرماه پژوهش  برگزار می شود

مقارن با روز جهانی معلولان؛

رویداد فناوری و کارآفرینی خدمات توانبخشی در آذرماه پژوهش برگزار می شود

ابراهیم صادقی رئیس مرکز تحقیقات اختلالات اسکلتی و عضلانی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت: شورای راهبردی تحقیقات و فناوری در خدمات توانبخشی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان « رویداد فناوری و کارآفرینی خدمات توانبخشی را با عنوان همنت وسایل کمکی» در آذرماه پژوهش ۱۳۹۹ و مقارن با روز جهانی معلولان برگزار می کند.

اولین شورای راهبردی تحقیقات و فناوری در خدمات توانبخشی در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان

رئیس دفتر ارتباط با صنعت دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت؛

تشکیل اولین شورای راهبردی تحقیقات و فناوری در خدمات توانبخشی/ حدود ۳۰ درصد جمعیت نیازمند این خدمات هستند

ابراهیم صادقی رئیس دفتر ارتباط با صنعت دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، با بیان این که شورای راهبردی تحقیقات و فناوری در خدمات توانبخشی متشکل از نمایندگان همه دانشکده های علوم پزشکی، دانشگاه اصفهان و سازمانهای مرتبط با این حوزه در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان تشکیل شد، گفت:حدود ۳۰ درصد جمعیت بصورت موقت یا مستمر نیازمند این خدمات هستند.

۲۲۵۵

محققان استرالیایی گزارش کردند؛

فناوری بیونیک بر روی سه بیمار پیوند داده شد/ افراد فلج با افکار خود رایانه ها را کنترل می کنند+ عکس

محققان استرالیایی فناوری را توسعه داده اند که به افراد فلج اندام فوقانی امکان می دهد با استفاده از افکار و حرکات چشم خود پیام، پیام الکترونیکی و انجام کارهای آنلاین را انجام داده و ارسال کنند. این فناوری تا به حال با موفقیت بر روی سه بیمار پیوند داده شده است.

اولین نشست تخصصی بین المللی، چینی درباره منشا ویروس کرونا برگزار شد

سازمان بهداشت جهانی اعلام کرد؛

اولین نشست تخصصی بین المللی، چینی درباره منشا ویروس کرونا/ WHO، دستیابی به بهترین نتیجه علمی در یک محیط سیاسی دشوار است

سازمان بهداشت جهانی روز جمعه اعلام کرد كه متخصصان بین المللی اولین جلسه خود را، البته عملا، با همتایان چینی خود برگزار كرده اند تا ریشه حیوانات بیماری همه گیر ویروس كرونا را بررسی كنند. این سازمان، اذعان داشت: دستیابی به بهترین نتیجه علمی در یک محیط سیاسی دشوار است.

دارو

جلوگیری از شیوع بیماری پارکینسون با داروی دیابت

محققان دانشگاه کالج لندن در مطالعه ای دریافتند که برخی از داروها برای درمان دیابت نیز ممکن است از شروع بیماری پارکینسون جلوگیری کنند.

میدان های الکترومغناطیسی دیابت نوع ۲ را در موش ها درمان می کند

محققان کشف کردند؛

میدان های الکترومغناطیسی دیابت نوع ۲ را در موش ها درمان می کند

یک پروژه منحصر به فرد نشان می دهد که دیابت می تواند توسط میدان های الکترومغناطیسی درمان شود.این می تواند در آینده بعنوان گزینه سوم درمان دیابت در دسترس باشد.

مدال سواد رسانه ای، نشانه ای برای تلاشم در راه نهضت سواد رسانه ای است

عضو مرکز بسیج علمی پژوهشی فاطمه زهرا (س) مبارکه؛

مدال سواد رسانه ای، نشانه ای برای تلاشم در راه نهضت سواد رسانه ای است

ساجده صداقت برگزیده مدال نقره کشوری المپیاد سواد رسانه ای از دانش آموزان فعال و عضو مرکز بسیج علمی پژوهشی فاطمه زهرا (س) ، گفت:مدال سواد رسانه ای نشانه ای است که تمام تلاشم را در راه نهضت سواد رسانه ای بکار بندم و نوجوانان کشورم را در راه کسب سواد رسانه ای تشویق کنم.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب