فناوری های به کار گرفته شده برای بیماران مبتلا به ALS

از آنجایی که علت اصلی بروز این بیماری مشخص نیست، نمی‌توان به درمان این اختلال پرداخت یا از بروز آن جلوگیری کرد. فناوری های جدید بر روی کنترل علایم و نشانه‌های این بیماری همراه است و به بیمار برای داشتن یک زندگی با کیفیت کمک خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اردبیل؛ از آنجایی که علت اصلی بروز این بیماری مشخص نیست، نمی‌توان به درمان این اختلال پرداخت یا از بروز آن جلوگیری کرد. فناوری های جدید بر روی کنترل علایم و نشانه‌های این بیماری همراه است و به بیمار برای داشتن یک زندگی با کیفیت کمک خواهد کرد. تعداد زیادی از متخصصان و فناوران حوزه سلامت برای درمان افراد مبتلا به این اختلال حضور دارند.

بیماری ALS چیست؟

اسکلروز جانبی آمیوتروفیک (ALS) که از آن تحت عنوان لو گهریک یا بیماری نورون حرکتی یاد می‌شود. یک اختلال تحلیل برنده و پیشرونده است که به تخریب آن دسته از سلول‌های عصبی می‌‌پردازد که وظیفه کنترل حرکات ارادی عضله را بر عهده دارند. به این سلول‌ها نورون‌های حرکتی می‌گویند که از مغز و از طریق ساقه مغز یا طناب نخاعی به عضلات که وظیفه کنترل حرکات بازو با قفسه سینه، گلو و دهان را بر عهده دارند متصل می‌شوند. در افراد مبتلا به این اختلال این سلول‌ها از بین می‌روند و باعث می‌شوند که بافت عضلانی دچار تحلیل رفتگی شود. اسکلروز جانبی آمیوتروفیک تاثیری بر روی عملکرد حسی بیمار یا قابلیت‌های ذهنی او ندارد. سایر نورون‌های غیر حرکتی از قبیل نورون‌های حسی که اطلاعات را از اعضای حسی بدن به مغز ارسال می‌‌کنند سالم باقی خواهند ماند.

علائم و نشانه‌های این اختلال

علائم و نشانه‌های این اختلال به علت از بین رفتن نورون‌های حرکتی که باعث تحلیل رفتگی تدریجی عضلات می‌شوند به وجود می‌آیند. آتروفی عضلانی اغلب در دست یا پا شروع می‌شود و سپس به سمت بازوها و شانه‌ها یا پاها و لگن می‌رود. علائم و نشانه‌های اولیه اسکلروز جانبی آمیوتروفیک عبارت است از ضعف عضلانی، حرکات نامناسب دست، سفتی عضلات و اختلال در انجام دادن آن دسته از کارهایی که با حرکات ظریف دست یا انگشتان انجام می‌شوند. ضعف عضلات پا باعث می‌شود که بیمار نتواند خوب راه برود و زمین بخورد. از دست دادن قدرت و توان عضلات برخی افراد دچار گرفتگی عضلانی و اسپاسم و کشیدگی عضله خواهد شد. هنگامی‌ که بیماری اسکلروز جانبی آمیوتروفیک پیشرفت می‌کند تعداد بیشتری از عضلات درگیر خواهند شد که این امر باعث بروز مشکلات زیر می‌شود:

اختلال در صحبت کردن

اختلال در بلعیدن مواد غذایی

مشکلات تنفسی که به علت ضعیف بودن دیافراگم به وجود می‌آید.

 در اکثر بیماران مبتلا به ALS فقط نورون‌های حرکتی و عضلات درگیر خواهد شد. معمولاً عضلات چشم، مثانه و روده درگیر نمی‌شوند و این بیماری تاثیری بر روی ذهن فرد یا هیچ یک از حواس پنج گانه او ندارد. بیمار هوشیار است اما اغلب توانایی مراقبت کردن از خود را ندارد و ممکن است بیمار نتواند بدون کمک دستگاه تنفسی نفس بکشد. در حدود ۳۰ تا ۵۰ درصد از بیماران سایر نقاط مغز درگیر می‌‌شود که این امر می‌‌تواند باعث کاهش پیشرونده مهارت شناختی، ناپایداری عواطف و احساسات و حتی زوال عقل شود. انواع مختلفی از اسکلروز جانبی آمیوتروفیک وجود دارد که هریک از آنها با علائم و نشانه‌ها و عوارض متعددی همراه هستند.

فناوری خواندن ذهن برای بیماران ALS

فناوری استفاده از رایانه برای خواندن ذهن افراد سال‌هاست که مورد استفاده قرار می‌گیرد اما محققان توانسته‌اند تغییراتی در این فناوری ایجاد کنند تا افرادی که میزان ناتوانی آنها شدید است نیز بتوانند احساسات و نیازهای خود را با اطرافیان مطرح کنند.

مشهورترین دستگاه مشابه در این زمینه از سوی استیون هاوکینگ دانشمند مطرح انگلیسی که به ALS مبتلاست مورد استفاده قرار می‌گیرد، اما هاوکینگ می‌تواند چشم‌های خود را حرکت دهد. تفاوت این فناوری جدید با نمونه‌های قبلی در این است که پیش از این برای افرادی که به طور کامل ناتوان بودند، هیچ امکانی برای برقراری ارتباط با اطراف وجود نداشت.

ابداع تراشه ای برای ارزیابی صحیح تر و سریع تر درمان ها برای ALS 

محققین مدل جدیدی از فناوری human-on-a-chip  را ارائه کرده اند که از توانایی این سیستم برای ارزیابی صحیح تر و سریع تر درمان های جدید برای ALS  حمایت می کند و می تواند به فرایند تکوین داروها سرعت ببخشد.

در مدل human-on-a-chip ارائه شده محققین سعی در شبیه سازی ارتباط عصبی عضلانی(NMJ) روی یک چیپ داشته اند.

این چیپ از نورون های حرکتی مشتق از سلول های بنیادی پرتوان القایی(iPSCs) مشتق از بیماران مبتلا به ALS و فیبرهای عضلانی انسانی کشت شده درون یک اتاقک یا فضا روی چیپ تشکیل شده است. زمانی که نورون های حرکتی ALS در این سیستم به همراه سلول های عضلانی هم کشت شدند، ارتباطات عصبی عضلانی بدون این که مرگ سلولی اتفاق بیافتد شکل گرفت. با این حال، این ارتباطات عصبی عضلانی با مشکلاتی مانند اختلال در فعالیت انتقال الکتریکی، انقباض عضلانی و ... همراه بودند. این داده ها نشان می دهد که این سیستم یک مدل معتبر برای شبیه سازی مورفولوژی(ریخت) و عملکرد عصبی عضلانی در بیماری ALS است. به عقیده محققین می توان از این مدل هم برای شبیه سازی روند تکوین بیماری و هم برای غربالگری و تست داروهایی که با هدف درمان ALS طراحی می شوند استفاده کرد.

 

بازگرداندن عملکرد بیماران ALS با بریس رباتیک گردن

مهندسان دانشگاه کلمبیا یک بریس گردن جدید طراحی کرده‌اند که از گردن حین حرکت طبیعی پشتیبانی می‌کند. این نخستین وسیله‌ای است که به طور چشمگیری به بیماران مبتلا به بیماری اسکلروز جانبی آمیوتروفیک یا ALS کمک می‌کند تا سر خود را نگه داشته و به طور فعال از آن حمایت کنند. پژوهشگران معتقدند که این پیشرفت می‌تواند منجر به بهبود کیفیت زندگی بیماران شود. این فناوری نه تنها می‌تواند در بهبود تماس چشمی حین مکالمه، بلکه در تسهیل استفاده از چشم به عنوان جوی استیک برای کنترل حرکات مکان‌نما بر روی صفحه نمایش رایانه کمک کننده باشد. با مجله فناوری‌های توان‌افزا و پوشیدنی همراه باشید.

گروهی از مهندسان و متخصصان مغز و اعصاب به سرپرستی  Sunil Agrawal، استاد مهندسی مکانیک و توانبخشی در دانشگاه کلمبیا این پژوهش را انجام دادند. آنها یک گردنبند راحت و پوشیدنی رباتیک طراحی کردند که هم حسگرها و هم محرک‌ها را برای تنظیم وضعیت سر، در خود جای داده و حدوداً از ۷۰٪ دامنه حرکتی فعال سر انسان پشتیبانی می‌کند. همچنین با استفاده از اندازه‌گیری همزمان حرکات با حسگرهای موجود در بریس گردن و الکترومیوگرافی (EMG) از سطح ماهیچه‌های گردن، به ابزاری جدید برای تشخیص اختلال در حرکت سر و گردن تبدیل می‌شود.

این مطالعه مقدماتی در تاریخ ۷ اوت در Annals of Clinical and Translational Neurology منتشر شد.

امکان ابراز احساسات بیماران ALS با یک حسگر جدید

گروهی از محققان موسسه فناوری ماساچوست (MIT) یک حسگر شفاف را ارائه داده اند که بیماران ALS را قادر می سازد احساسات مختلف خود از جمله ابراز علاقه یا گرسنگی را اعلام کنند.

این حسگر که به صورت بیمار می چسبد، حرکات کوچک صورت از جمله لبخند زدن و باز کردن دهان را اندازه گیری می کند.

آنچه در مورد این حسگر کاربردی جدید مفید است، ساده بودن آن است. این دستگاه به تجهیزات حجیم مانند تجهیزات موجود در اندازه گیری فعالیت الکتریکی اعصاب نیاز ندارد. کار کردن با این دستگاه ها بسیار سخت است و دستگاه های حجیمی هستند و حتی دچار اختلال در نمایش نتیجه نیز هستند و ممکن است حتی در یک روز، نتیجه بیماران یکسان را متفاوت اعلام کنند.

در این حسگر جدید، یک نوار سیلیکونی نازک به عنوان پایه دستگاه کار می کند و چهار حسگر پیزوالکتریک ساخته شده از آلومینیوم نیترید نیز در این نوار تعبیه شده است. به این ترتیب، این حسگر، تغییر شکل مکانیکی پوست را تشخیص داده و آن را به یک ولتاژ الکتریکی برای سنجش تبدیل می کند و بدین ترتیب، لبخند، باز شدن دهان و جمع شدن لب ها را از هم متمایز می کند.

این تحقیق در مجله Nature Biomedical Engineering منتشر شده است.

ابداع ابزاری برای صحبت کردن بیماران مبتلا به ALS

بیماران مبتلا به ALS به تدریج قدرت تکلم خود را از دست می‌دهند، اما هوش مصنوعی می‌تواند تا حد زیادی به این افراد کمک کرده و صدای آن‌ها را شبیه‌سازی کند.

پژوهشگران شرکت رولز رویس با همکاری شرکت‌های مهمی مانند اینتل و مایکروسافت و به کمک انجمن بیماری‌های نورون حرکتی، به تازگی ابزاری توسعه داده‌اند که مبتلایان به  ALS که توانایی صحبت‌کردن خود را از دست داده‌اند، با استفاده از آن بتوانند با صدای واقعی خودشان صحبت کنند. این دستگاه "Quips" نام دارد و با استفاده از هوش مصنوعی و روشی موسوم به Voice Banking، نحوه صحبت‌کردن فرد بیمار را قبل از ابتلا به ALS آزمایش کرده و سپس صدای مصنوعی را که بسیار شبیه صدای واقعی فرد است، تولید می‌کند.

Quips قادر است پاسخ طرف مقابل را فورا بدهد و با دیگران به راحتی ارتباط برقرار کند. تکنولوژی مبتنی بر هوش مصنوعی به مکالمه فرد گوش می‌دهد، معنا و مفهوم آن را متوجه شده و پاسخ‌های مناسب و مرتبط را به بیمار پیشنهاد می‌دهد. همچنین بیمار بدون نیاز به تایپ‌کردن، پاسخ مناسب را انتخاب می‌کند؛ به این ترتیب مکالمه افراد بدون هیچ مشکلی ادامه می‌یابد. دستگاه جدید این قابلیت را دارد که نحوه صحبت‌کردن و لهجه بیمار را شبیه‌سازی ‌کند. این ابزار در موقعیت‌های اجتماعی مختلف، واکنش‌های متفاوتی نشان می‌دهد، به این معنا که نحوه پاسخ‌دادن آن در محل کار، منزل یا محیط‌های دوستانه، بسیار متفاوت است.

داروی ایرانی آلساوا برای درمان بیماری ALS

این دارو در یک شرکت دانش بنیان در مرکز رشد دانشگاه علوم پزشکی ایران به تولید رسیده است. داروی ایران‌ساخت «ویال تزریقی اداراوون» با نام تجاری «آلساوا» یک فرآورده غلیظ است که برای بیماران مبتلا به ALS تجویز می‌شود.

این دارو توسط دو شرکت دانش بنیان زیست دارو دانش و زیست تخمیر تولید شده است.

داروی ایرانی «ویال تزریقی اداراوون» با نام تجاری «آلساوا» مخصوص بیماران مبتلا به ALS با حضور معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری و سازندگان آن در معاونت علمی ریاست جمهوری رونمایی شد، این دارو با هدف تامین نیاز بیماران و ارزآوری به کشور تولید شده است.

فاضلی با اشاره به موفقیت گروهی از محققان در تولید داروی آلساوا، اظهار کرد: تولید این دارو ماحصل همکاری دو شرکت دانش بنیان است و از ۲ ماه گذشته به بازار عرضه شده و در اختیار بیماران مبتلا به ALS قرار گرفته است

وی با بیان اینکه از ۱۵ سال گذشته فعالیت خود را در تولید محصولات دارویی ایران آغاز کردیم تا به خودکفایی در این زمینه دست پیدا کنیم، اظهار کرد: این همکاری با شرکت دانش بنیان دیگر منجر به این شد که حداقل ۵ دارو در زمینه ضد سرطان و سیستم ایمنی تولید کنیم

فاضلی با اشاره به عرضه داروی آلساوا، خاطر نشان کرد: با انجام تحقیقاتی به فرمولاسیون تولید ماده موثره این دارو دست یافتیم و پس از دریافت تاییدیه سازمان دارو و غذا، "آلساوا" به صورت صنعتی تولید و وارد بازار شد.

وی افزود: این دارو در سال ۲۰۰۱ در کشور ژاپن تولید و برای بیماران مبتلا به سکته‌های قلبی تجویز می‌شود. این کشور از سال ۲۰۱۴ برای بیماران مبتلا به ALS نیز تجویز شد و در سال ۲۰۱۷ این دارو در لیست مورد تایید FDA آمریکا قرار گرفت.

زمان انتشار: شنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۹ - ۰۷:۴۵:۰۰

شناسه خبر: 91650

مطالب مرتبط :
تعبیر خواب به کمک هوش مصنوعی/ یک موضوع داغ و جذاب در میان انسان‌ها

جدید ترین تحقیقات دانشمندان دانشگاه کمبریج؛

تعبیر خواب به کمک هوش مصنوعی!

دانشمندان دانشگاه کمبریج ابزاری را با استفاده از هوش مصنوعی (Artificial Intelligence) طراحی کرده‌اند، در واقع نوعی آنالیزگر اتوماتیک خواب است که توصیفی کتب خواب‌ها را تجزیه کرده و سپس مقیاس پذیری آن‌ها را براساس فهرست آنالیز خواب «هال ون دی کسل» می‌سنجد.

نانو

دستگاه جدید حسگرهای پوشیدنی را از طریق حرکت انسان تأمین می کند

دانشمندان روش جدیدی برای تأمین انرژی حسگرهای بی سیم پوشیدنی ابداع کرده است، این دستگاه انرژی حرکتی را که توسط شخص تولید می شود در حین حرکت جمع می کند.

دارو

جلوگیری از شیوع بیماری پارکینسون با داروی دیابت

محققان دانشگاه کالج لندن در مطالعه ای دریافتند که برخی از داروها برای درمان دیابت نیز ممکن است از شروع بیماری پارکینسون جلوگیری کنند.

نانو

ساخت نانوفوم مایع برای حفظ سر در برابر ضربات

مهندسان دانشگاه ایالتی میشیگان (MSU) نوع جدیدی از پوشش کف مایع ساخته اند که می تواند به کلاه ایمنی کمک کند تا از سر آنها در برابر ضربات حفظ کند،

۳۳

یادداشت

گره زدن اقتصاد کشور به تحولات خارجی غلط است

اینکه این روزها به کرات می شنویم که همه منتظر نتیجه انتخابات دموکراتها و جمهوری خواهان در امریکا هستند تا اتفاقات خوبی در کشور ما بیافتد و مردم منتفع شوند امری اشتباه و غیرقابل قبول است.

۰۲۵۸

به سرپرستی محقق ایرانی و در دانشگاه استنفورد انجــام گرفت؛

هوش مصنوعی این بار برای پیش بینی زمین لرزه

یک تیم پژوهشی به سرپرستی یک ایرانی در دانشگاه استنفورد با کمک هوش مصنوعی سیستمی برای پیش‌بینی زلزله‌ ابداع نمود.

راه مهندسی

ناحیه بسیج دانشجویی استان اردبیل پیشتاز اجرای طرح مجازی راه مهندسی

جلسات ناحیه بسیج دانشجویی استان اردبیل در راستای اجرای طرح مجازی راه مهندسی با سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری سپاه استان و دانشگاه محقق اردبیلی برگزار شد.

۵۵۵۸۵

به همت محققان یک شرکت دانش بنیان رونمایی شد؛

تولید داروی کاملا ایرانی برای بیماری ALS

بیماری ال ای اس یا اسکلروز جانبی آمیوتروفیک، از جمله بیماری هایی است که به سرعت سلول های مغزی مسئول کنترل عضلات را از کار می اندازد و تا به حال درمان قطعی نداشت.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب