جلوگیری از شیوع بیماری پارکینسون با داروی دیابت

محققان دانشگاه کالج لندن در مطالعه ای دریافتند که برخی از داروها برای درمان دیابت نیز ممکن است از شروع بیماری پارکینسون جلوگیری کنند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اردبیل و به نقل از نیواطلس؛ یک مطالعه هم گروه مبتنی بر جمعیت، به هدایت محققان دانشگاه کالج لندن، حاکی از آن است که برخی از داروها برای درمان دیابت نیز ممکن است از شروع بیماری پارکینسون جلوگیری کنند. همراه با تحقیقات قبلی، این یافته های جدید به تأیید یک آزمایش بالینی انسانی مرحله سوم برای آزمایش یک داروی خاص دیابت در بیماران پارکینسون کمک می کند.

پس از چندین سال مطالعه متناقض، یک مطالعه گسترده و تا حدودی قطعی در سال 2018 ارتباط بین دیابت نوع 2 و بیماری پارکینسون را تأیید کرد. به دنبال چندین میلیون نفر، این مطالعه نشان داد که دیابتی های نوع 2، 32 درصد بیشتر در معرض ابتلا به بیماری پارکینسون هستند.

در کنار این یافته ها، تحقیقات قابل توجه پیش بالینی و مقدماتی انسانی اثر دارویی به نام اگزناتید را بر علائم بیماری پارکینسون شرح داده است. اخیراً، یک مطالعه کنترل شده با دارونما با گروهی از 60 بیمار پارکینسون نشان داده است که اگزناتید ممکن است پیشرفت علائم حرکتی تحلیل برنده را کند کند.

این مطالعه جدید، منتشر شده در مجله Brain، سوابق پزشکی بیش از 100000 فرد مبتلا به دیابت نوع 2 را بررسی کرد. این گروه به گروه های مختلفی تقسیم شد که بستگی به نوع داروی خاص دیابت داشت.

این یافته ها میزان قابل توجهی از تشخیص بیماری پارکینسون را در افراد دیابتی نشان می دهد که از یکی از دو کلاس داروی دیابت استفاده می کنند: آگونیست های GLP 1 و مهار کننده های DPP4 . اگزناتید یک آگونیست GLP 1 است.

تام فولتینی، نویسنده اصلی مطالعه جدید، می گوید: این یافته ها مطمئناً به افزایش وزن به ارتباط بین دیابت نوع 2 و بیماری پارکینسون کمک می کند. وی همچنین اشاره می کند که این تحقیق نشانه های واضحی را ارائه می دهد که دارویی مانند اگزناتید ممکن است در واقع روند بیماری را تغییر دهد و فقط علائم را بهبود ندهد.

فولتینی افزود: ما به شواهدی رسیده ایم که اگزناتید ممکن است به پیشگیری یا درمان بیماری پارکینسون کمک کند، امیدوارم بر روند بیماری و نه فقط کاهش علائم تاثیر بگذارد، اما ما باید قبل از هر گونه توصیه با آزمایش بالینی پیشرفت کنیم.

لی وی، نویسنده اصلی مطالعه جدید، پیشنهاد می کند که خیلی زود است که پزشکان به بیماران پارکینسون اگزناتید ارائه دهند. با این حال، وی به این نکته اشاره می کند که پزشکان هنگام تعیین درمان دیابت باید عوامل خطر پارکینسون را در نظر بگیرند.

وی در ادامه خاطر نشان کرد: ممکن است برای پزشکان مفید باشد که هنگام تجویز داروهایی برای دیابت نوع 2، سایر عوامل خطر بیماری پارکینسون را در نظر بگیرند، اما تحقیقات بیشتری برای تأیید پیامدهای بالینی مورد نیاز است.

مطالعه جدید در مجله Brain منتشر شد.

زمان انتشار: شنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۹ - ۰۷:۵۵:۰۰

شناسه خبر: 91652

مطالب مرتبط :

با همکاری دانشمند ایرانی تحقق یافت؛

استفاده از نانوذرات برای مبارزه با بیماری پارکینسون

مرکز پزشکی دانشگاه هلند در ماستریخت UMC و موسسات آلمانی ماکس پلانک، KIT وبا همکاری دانشمند ایرانی روش متفاوتی را کشف کردند که ذرات نانو با بار الکتریکی وارد مغز می شوند و می توانند از طریق یک میدان مغناطیسی مناطق آسیب دیده را تحریک کنند.

ای ال اس

فناوری های به کار گرفته شده برای بیماران مبتلا به ALS

از آنجایی که علت اصلی بروز این بیماری مشخص نیست، نمی‌توان به درمان این اختلال پرداخت یا از بروز آن جلوگیری کرد. فناوری های جدید بر روی کنترل علایم و نشانه‌های این بیماری همراه است و به بیمار برای داشتن یک زندگی با کیفیت کمک خواهد کرد.

نانو

ساخت نانوفوم مایع برای حفظ سر در برابر ضربات

مهندسان دانشگاه ایالتی میشیگان (MSU) نوع جدیدی از پوشش کف مایع ساخته اند که می تواند به کلاه ایمنی کمک کند تا از سر آنها در برابر ضربات حفظ کند،

هفته پیشگیری از مسمومیتها

معاون پژوهشی مرکز سم شناسی بالینی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان؛

۶۰درصد بیماران مسموم مراجعه کننده به اورژانس، ناشی ازمسمومیت دارویی هستند/ بیشترین مسمومیت با داروهای اعصاب و روان است

دکتر رخساره معمار معاون پژوهشی مرکز سم شناسی بالینی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در هفته پیشگیری از مسمومیتها، گفت: ۶۰ درصد بیماران مسموم اورژانسی، مسمومیت دارویی هستند و بیشترین مسمومیت دارویی اتفاقی یا غیر اتفاقی هم مربوط به داروهای اعصاب و روان است.

فیلم مونتاژ روده ای، جذب گلوکز را برای درمان دیابت مسدود می کند

فناوری جدید محققان MIT؛

فیلم مونتاژ روده ای، جذب گلوکز را برای درمان دیابت مسدود می کند

اکنون یک فیلم مصنوعی جدید ساخته شده توسط محققان MIT می تواند با توانایی جمع شدن خود در روده و جلوگیری از جذب گلوکز و حل شدن ایمن آن، به ابزاری قدرتمند در کمک به مدیریت بیماری تبدیل شود.

پارکینسون

موفقیت چشم‌گیر محققان دانشگاه کالیفرنیا در کنترل بیماری پارکینسون+عکس

دانشمندان آمریکایی برای اولین بار خبر از درمان بیماری پارکینسون با استفاده از روش‌های ژنتیکی دادند. پارکینسون با علائمی مانند تکان‌های کنترل نشده، سفتی و سختی بدن و کند شدن حرکات بدن همراه با از بین رفتن قسمتی از بافت‌های مغزی بروز پیدا می‌کند.

کشف درمانی نوین برای بی خوابی

پژوهشگران خبر دادند:

کشف درمانی نوین برای بی خوابی

مدولاتورهای مثبت آدنوزین قادر به درمان بی خوابی هستند.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب