عضو هیأت علمی دانشگاه پیام نور کشور و استاد اقتصاد:

پرداخت یارانه‌ کالای گامی در جهت کاهش فاصله طبقاتی و توزیع عادله درآمد دولت است

عضو هیأت علمی دانشگاه پیام نور کشور، گفت: اگرچه در پرداخت مکانیزم یارانه کالائی عملکرد مناسبی نداشتیم اما پرداخت یارانه در حال حاضر گامی در جهت کاهش فاصله طبقاتی و توزیع عادلانه درآمد دولت است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از استان مازندران، مجلس شورای اسلامی دولت را ملزم به پرداخت تامین کالای اساسی کرده است.

این طرح جامعه آماری 60 میلیون نفری کشور را در بر می‌گیرد و دولت مکلف شد که از نیمه دوم سال 99 مبلغ 120 هزار تومان به افراد تحت پوشش بهزیستی، کمیته امداد و رزمندگان معسر و افراد با درآمد کمتر از حقوق قانون کار پرداخت کند.

همچنین تعیین شده است که مبلغ 60 هزار تومان به صورت ماهیانه به افراد سایر دهک از بین جمعیت 60 میلیون تومانی پرداخت شود.

 در ارتباط با کم و کیف این مبلغ یارانه کالائی گفت و گو کردیم با دکتر مجید قربانی استاد اقتصاد و عضو هیأت علمی دانشگاه پیام نور و رئیس دانشگاه پیام نور گناوه که به برخی از چالش‌ها و فرصت‌های ایجاد شده درباره نحوه اجرای آن اشاره کرده است.

وی اظهار کرد: قائده کلی در همه کشورها برای حمایت از اقشار آسیب پذیر در  جهت کاهش فاصله‌های  طبقاتی یا توزیع عادلانه درآمد دولت هزینه‌های را برای کاهش شکاف اختصاص می‌دهد.

قربانی خاطر نشان کرد: دولت‌ها مسیرهای متفاوت پرداخت یارانه نقدی و سبد کالائی را  برای حمایت از اقشار آسیب پذیر در دستور کار خویش قرار می‌دهند، البته در کشور از سال 89 به بعد این موضوع در دستور کار قرار گرفته است.

وی با اشاره به اصل اساسی اقتصاد در ارتباط با همخوانی درآمد با هزینه کرد، افزود: متناسب با افزایش نرخ تورم  در دستمزدها هم تغییراتی ایجاد شود، اگر به عنوان نمونه تورم در سال جاری 99 درصد است دستمزدها هم به همین میزان افزایش پیدا کند که زمینه کاهش قدرت خرید مردم فراهم نشود.

این استاد اقتصاد دانشگاه پیام نور، ادامه داد: در بحث کمک هزینه خرید کالای اساسی در یارانه‌ها هم باید این اتفاق ایجاد می‌شد که در سال‌های اخیر عدد یارانه ثابت مانده است.

وی اضافه کرد: با توجه به تورمی که در کشور ایجاد شده پرداخت یارانه نمی‌تواند کمک کار باشد، یکی از روش دیگر مرسوم در کشور بحث اختصاص سبد کالا به اقشار آسیب پذیر است که این موضوع هم متناسب با افزایش تورم باشد که بخشی از هزینه‌ها مردم را پوشش بدهد که با مابقی درآمد بخش دیگر هزینه‌ها ضروری را در نظر بگیرند.

قربانی ادامه داد: باید جزئیات این موضوع بیشتر باز شود تا بشود درباره آن اظهار نظر کرد اما در حال حاضر با توجه به شرایط سخت اقتصادی نمی‌تواند گره‌ای از مشکلات مردم را باز کند.

وی با اعلام اینکه حق مردم بسیار بیشتر از این مواردی است که مطرح می‌شود، افزود: اما در شرایط سخت اقتصادی فعلی این مقدار کالا هم می‌تواند بخشی از نیازهای اقشار آسیب پذیر واقعی جامعه را رفع می‌کند.

قربانی در پاسخ به این سئوال که اگر یارانه پرداختی به صورت نقدی پرداخت شود موثر تر است یا کالائی، افزود: در شرایط تورمی اخیر و با توجه به گرانی کالا بنده احساس می‌کنم اختصاص کالا بسیار اثرگذار تر است.

وی اضافه کرد: اگر به صورت کالائی پرداخت شود دو اتفاق مثبت ایجاد می‌شود، پرداخت نقدی ممکن است نصیب افرادی شود که مستحق نباشند و ورود مجدد این پول به بازار زمینه افزایش نقدینگی و در نهایت تورم را به دنبال دارد، با پرداخت نقدی این پول از مسیر اصلی خودش خارج شده و ممکن است اثر معکوس داشته باشد.

این عضو هیأت علمی و استاد اقتصاد دانشگاه پیام نور خاطر نشان کرد: پرداخت یارانه به صورت کالای بسیار اثر گذارتر است.

وی در پاسخ به این سئوال که آیا در حمایت از تولید هم اثرگذار است، افزود: اگر کالاهای که قرار است توزیع شود مربوط به تولید داخل باشد بسیار اثر گذار است و خالی از لطف نیست و حتما از یارانه نقدی بهتر است.

قربانی در پاسخ به این سئوال که آیا تجربه‌ای از این دست در سایر کشورها وجود داشت، گفت: بله بسیاری از کشورها در این حوزه ورود داشتند اما درباره نحوه و نوع اجرا و شناسایی اقشار آسیب پذیر و عددی که پرداخت می‌شود در کشورها متفاوت بوده و باید طی تجربیاتی که در این سال‌ها در نحوه پرداخت یارانه کسب کردیم باید سیر صعودی داشته باشیم.

قربانی با اشاره به مشکلات اقتصادی که وجود دارد، افزود: در توزیع یارانه‌ها چه نقدی و چه غیر نقدی برنامه مشخصی و مدونی در کشور وجود ندارد و برنامه ریزان باید تلاش کنند که این پرداختی‌ها هدفمند باشد.

 

 

زمان انتشار: شنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۹ - ۰۸:۰۵:۰۰

شناسه خبر: 91656

مطالب مرتبط :
محنت فر

عضو هیأت علمی دانشگاه مازندران:

پرداخت یارانه سوم قانونمند شود/ طرح دریافت مالیات بر خرید و فروش سکه و ارز در کشور عملیاتی شود

عضو هیأت علمی دانشگاه مازندران، گفت: دولت بخشی از منابع تامین یارانه را می‌تواند از مالیات بر خرید و فروش ارز مالیات بر خانه‌های خالی و امثال آن تامین کند.

پوشیدنی سلامت

خبرگزاری علم و فناوری گزارش می‌دهد

پوشیدنی‌های سلامت فانتزی‌های روز نیازمندی‌های آینده

پوشیدنی‌های سلامت اگرچه جایگاهش در حوزه پیشگیری برخی از بیماری‌ها در تعدادی از کشورها برجسته کرده اما در کشور به صورت فانتزی دست به دست می‌شود

طی دوسال ۸۷ درصد از تورم و کاهش تولید ناخالص ملی ضربه خوردیم / افزایش شاخص بورس انباشت تورم است

استاد اقتصاد دانشگاه اصفهان گفت:

طی دوسال ۸۷ درصد از افزایش تورم و کاهش تولید ناخالص ملی ضربه خوردیم/ افزایش شاخص بورس انباشت تورم است

استاد اقتصاد دانشگاه اصفهان گفت: در طی این دوسال اخیر تولید ناخالص حداقل ۱۲ درصد کاهش یافت متوسط افزایش قیمتها ۷۵ درصد افزایش داشت و در مجموع حدود ۸۷ درصد ضربه خوردیم، از طرف دیگر افزایش چندبرابری شاخص بورس از اسفند تا الان هم انباشت تورم است.

استاد دانشگاه

عضو هیأت علمی دانشگاه پیام نور کشور:

افت شدید اقتصادی پس از کرونا در همه کشورها جدی است

عضو هیأت علمی دانشگاه پیام نور کشور گفت: افت شدید اقتصادی پس از کرونا در همه کشورها جدی است در کشور ما باید همه کمک کنند که دچار رکود شدید اقتصادی نشویم.

هوشمند

پیشرفته‌ترین کلاه ایمنی در مازندران ساخته شد/ برقراری تماس خودکار با پلیس در زمان تصادف

مخترع مازندرانی موفق به تولید کلاه ایمنی هوشمند شده که قادر به برقراری ارتباط با پلیس در زمان تصادفات است.

روایت یک توریست از پول ایران_ گیج کننده است!

تشریح برخی از مشکلات اقتصادی توسط نماینده مجلس:

هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان نقدینگی در کشور وجود دارد

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی بخشی از مشکلات اقتصادی کشور را وجود نقدینگی هزار و ۸۰۰ میلیارد تومانی در کشور عنوان کرد.

وزیربهداشت

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی:

مردم از کمک به بیماران خاص خوشحال تر می شوند تا افزایش یارانه/هرمزگان رتبه اول تالاسمی کشور را دارد

​وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در مراسم افتتاح همزمان شبکه مراکز جامع بیماران خاص در ۵۹ دانشگاه علوم پزشکی کشور گفت: فکر می کنم ایرانیان از کمک کردن به بیماران خاص خوشحال تر از افزودن به یارانه شان می شوند.

اقتصاد ایران

چالش‌ها و راهکارهای رفع مشکلات اقتصادی از زبان یک استاد اقتصاد دانشگاه

قانون اقتصاد ما از هیچ کشوری تبعیت نمی‌کند/سومین کشور جهان در بحث دریافت بهره بانکی هستیم

عضو هیئت علمی دانشگاه پیام نور کشور با اعلام اینکه در همه جای دنیا وقتی کالای گران می‌شود، مردم نسبت به خرید آن اقدام می‌کنند، افزود: اما در کشور ما از این قانون اقتصادی به خوبی تبعیت نمی‌شود و خرید‌ها افزایش می‌یابد.

خبرگزاری علم و فناوری

موسوی لارگانی در گفتگو با افکارنیوز:

دولت نباید یارانه اقشار متوسط به پایین را قطع کند/دولت بجای افراد ثروتمند یارانه فقرا را قطع کرد

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه ۷۰ درصد مردم کشور ما از اقشار متوسط به پائین هستند، گفت: ما مخالف قطع یارانه این عده هستیم و تاکید داریم که دولت نباید یارانه آنها را قطع کند.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب