با تلاش یک شرکت دانش بنیان دارویی؛

تولید داروی ضد سرطان برای دو عارضه در کشور/انحصار آمریکا به پایان رسید

یک شرکت دانش بنیان ایرانی، دارویی را برای درمان ۲ نوع سرطان تولید کرده است.این در حالی است که نمونه خارجی این دارو توسط یک شرکت در آمریکا تولید می شود.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری - استان سمنان؛واژه سرطان به مجموعهٔ عوارضی اتلاق می گردد که از تکثیر مهار نشدهٔ سلول‌ها نتیجه می شود و شامل انواع تومورهای بدخیم است.این بیماری، دومین عامل مرگ و میر در کشور می‌باشد.سرطان از بزرگترین چالش پزشکی جوامع مختلف در دینا و در نیم قرن گذشته به حساب می آید چرا که این بیماری پر هزینه گاهی اوقات لاعلاج یا حداقل صعب الاعلاج است.

سرطان

سرطان بعد از بیماری‌های قلبی عروقی، دومین علت مرگ و میر در جهان شناخته می شود. اما یافته های پزشکی نشان می دهد، تشخیص زودهنگام سرطان در درمان حتی درمان قطعی آن بسیار تاثیرگذار است.

بررسی های علمی نشان می دهد سرطان می تواند ریشه وراثتی ویا غیر آن داشته باشد.همچنین یافته ها بیان می دارد کسانی که افراد نزدیک آنان در خانواده دچار این عارضه هستند به نوعی بیشتر در خطر ابتلا قرار دارند.

سرطان های سینه و پروستات

براساس شواهد پزشکی درسراسر دنیا،سرطان های سینه و پروستات فراگیرترین نوع این بیماری به ترتیب در میان زنان و مردان به شمار می روند.این دو سرطان که خوشبختانه نسبت به دیگر سرطانها زودی تشخیص داده می شوند و گاهی همراه با درمان قطعی هستند بیشترین آمار مبتلایان را در دنیا به خود اختصاص داده اند.

پیروی از الگوهای غلط در زندگی و همچنین تغذیه نامناسب مصرف سیگار و چربی ها باعث شده است که کشورهای پیشرفته و در رفاه بالاتر نسبت به سایر کشورها سهم بیشتری از ابتلا و درگیری را به خود تعلق بدهد.

پیش‌بینی‌های جدید سازمان جهانی بهداشت حاکی از آن است که آمار ابتلا به سرطان در سال جاری در مجموع به ۱۸.۱ میلیون مورد برسد که ۹.۶ میلیون مورد آنها منجر به مرگ خواهد شد و این افزایش تا حدودی به دلیل رشد و پیر شدن جمعیت است.

بین ۴۵۰ تا ۵۰۰ هزار بیمار سرطانی در کشور در حال زندگی هستند، اینها همان افرادی اند که سال‌های پیش سرطان‌شان شناسایی و درمان شد و زندگی تقریبا عادی خود را سپری می‌کنند، سالانه حدود ۱۰۰ هزار تا ۱۱۰ هزار مورد جدید ابتلا به سرطان در کشور داریم و بین ۳۰ هزار تا ۳۵ هزار نفر سالانه جان خود را براثر ابتلا به این بیماری از دست می‌دهند. 


تصویر زیر پراکندگی سرطان سینه در جهان را نشان می دهد؛

تصویر زیر نیز میزان مرگ و میر بر اثر سرطان پروستات در سراسر جهان را نشان می دهد؛

ریپتورلین عامل موثر مهار كننده ترشح گنادوتروپین است.به طریقی که پس از تجویز دوز اول، سطوح پلاسمایی LH، FSH، تستوسترون و استرادیول به طور گذرا افزایش می‌یابد. پس از مصرف مداوم و طولانی، ترشح FSH و LH و در نتیجه سنتز استروئیدی‌های بیضه و تخمدان كاهش می‌یابد. سطح تستوسترون در مردان به همان مقداری می‌رسد كه پس از برداشتن بیضه‌ها نیز حاصل می‌شود. در نتیجه، بافت‌ها و عملكردهای وابسته به این هورمون‌ها تحلیل می‌روند.

اين دارو به اشکال پايه، استات، دي‌استات و يا امبونات موجود مي‌باشد و مصرف مي‌شود.

داروی تریپتورلین پس از تزريق زير پوستي به سرعت جذب خواهد شد و اوج غلظت پلاسمايي آن طي 40 دقيقه بعد از مصرف يك دوز حاصل مي‌شود.نيمه عمر بيولوژيك آن حدود 5/7 ساعت مي‌باشد اگرچه در بيماران مبتلا به سرطان پروستات نيمه‌عمر‌هاي طولاني‌تر گزارش شده و در بعضي از افراد سالم نيمه‌عمرهاي كوتاهتر ديده شده است.

تولید داروی ضد سرطان برای دو عارضه در کشور

محمدتقی فتحی مدیرعامل یک شرکت دانش بنیان پیرامون داروی درمان سرطان سینه و پروستات اظهار داشت: «تریپتورلین» یک داروی پپتیدی برای کاهش سطح هورمون‌های FSH و LH در بدن است که موفق به تولید آن شدیم. این دارو در درمان سرطان پروستات، سرطان سینه و درمان نارسایی‌های رشد کودکان کاربرد دارد.

فتحی بیان داشت: «تریپتورلین» اولین دارویی است که برای درمان هورمونی بیماران مبتلا به سرطان پیشرفته (غیر متاستاتیک یا متاستاتیک) پروستات استفاده می‌شود؛ این دارو، تستوسترون را که باعث رشد سلول‌های سرطانی پروستات می‌شود سرکوب می‌کند.

وی ادامه داد: این دارو (تریپتولین استات) به‌طور فزاینده‌ای برای درمان سرطان سینه در زنان مبتلا به بیماری‌های خفیف نیز استفاده می‌شود.

به گفته مدیر شرکت دانش بنیان تولید کننده دارو، این مواد دارویی بعد از استفاده، گیرنده‌های GnRH هیپوفیز را به‌طور منفی تنظیم می‌کند و در نتیجه موجب سرکوب هورمون (LH) و رهاسازی هورمون تحریک کننده فولیکول (FSH) خواهند شد؛ در واقع این دارو به نوبه خود منبع اصلی تولید «استرادیول» در تخمدان‌ها را کاهش می‌دهد.

فتحی با اشاره به کاهش واردات این محصول با تولید آن در شرکت دانش بنیان گفت: جلوگیری از واردات این محصول، ۵۰ میلیون یورو صرفه‌جویی اقتصادی برای کشور دارد.

وی در خصوص میزان نیاز کشور به این دارو گفت: کل مصرف ماهیانه کشور ۴۰ هزار عدد از داروی تولید شده است که در حال حاضر ما بیش از ۵۰ درصد از نیاز بازار را تامین می‌کنیم و در صورت بهره‌برداری از توسعه خط تولید می‌توانیم تمامی نیاز بازار را تامین و از واردات این محصول و ارزبری جلوگیری کنیم.

بهره گیری از تکنولوژی in situ forming

فتحی در مورد تکنولوژی آهسته رهش به کار رفته در ساخت این دارو توضیح داد و گفت: در ساخت این دارو از جدیدترین تکنولوژی دارورسانی دنیا in situ forming (تشکیل شونده در موضع به روش خروج حلال) برای رهایش دارو استفاده شده است به گونه‌ای که پس از تزریق زیرجلدی، دارو جامد شده و آرام آرام طی مدت یک ماه آزاد می‌شود.

وی ادامه داد: یکی از مزیت‌های داروی تولید شده این است که در صورت ایجاد واکنش ناخواسته در بدن بیمار مبتلا به این نوع بیماری‌ها، می‌توان داروی جامد شده در زیر پوست را با یک برش جراحی کوچک خارج کرد.

مدیر این شرکت دانش بنیان با تاکید بر اینکه با توجه به نوع تزریق و استفاده، این محصول از نظر نوآوری محصول کاملاً جدیدی تلقی می‌شود که تاکنون توسط هیچ شرکتی در داخل از کشور تولید نشده، گفت: دانش تولید این دارو مختص این شرکت است اما این دارویی است که تنها در آمریکا به تولید می‌رسد.

این محقق چشم‌انداز آینده شرکت را تامین کامل نیاز بازار و تولید داروهای جدید با استفاده از واحد تحقیق و توسعه شرکت عنوان کرد و گفت: با توجه به نیاز بیماران به داروی تریپتورلین و کمبود این فرآورده دارویی در بازار دارویی ایران، این شرکت با بهره‌گیری از دانشمندان ایرانی داخل و خارج، این دارو را به صورت سرنگ آماده تزریق تولید کرده است.

فتحی در مورد مزایای این دارو نیز گفت: مزیت‌های این سامانه‌های دارورسانی شامل رهایش دارو به صورت کنترل شده طی سی روز، کم شدن هزینه‌های درمان و راحتی بیمار به دلیل جایگزین شده یک بار تزریق به جای ۳۰ بار تزریق است.

فتحی با تاکید بر اینکه از تسهیلات صندوق نوآوری و شکوفایی برای تولید این محصول بهره بردیم، گفت: در نظر داریم که تا سال آینده تمامی نیاز کشور به این دارو را تامین کنیم.

انتهای متن/ص

گفت و گو :مهر

زمان انتشار: دوشنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۹ - ۰۸:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 91715

مطالب مرتبط :
۴۷

رئیس دانشگاه علوم پزشکی در نشست خبری با اصحاب رسانه استان؛

سمنان|«سن‌وسال» و «ژنتیک»؛ عوامل موثر بر مرگ‌ومیرهای کرونایی

دکتر نوید دانایی در نشست خبری که بدلیل رعایت پروتکل های بهداشتی به‌صورت ویدئوکنفرانس برگزار گردید به تشریح آخرین اقدامات صورت گرفته در قبال کرونا در ۱۰ماهه شیوع این ویروس در کشور پرداخت.

v,ni

باکتریهای روده می توانند از آسیب اشعه محافظت کنند

محققان دانشگاه کارولینای شمالی کشف کرده اند که برخی از باکتری های خاص ممکن است از اثرات مضر تابش محافظت کنند.

فروشگاه زنجیره ای

علم و فناوری گزارش می‌دهد؛

وضعیت هایپرمارکت‌ها در ایران

سوپرمارکت های بزرگ با سرعتی بالا در حال رشد در کشورمان می باشند و این اتفاق سبب شد همه مزیت ها و معایب آن را بررسی کرده و در پایان برای هرچه بهتر شدن این فروشگاه های بزرگ راهکارهایی را ارئه دادیم.

۰۱۲

مدیر تعاون روستایی استان سمنان اعلام داشت؛

سمنان | توزیع ۱۵هزار تن کود شیمیایی در در بین فعالان کشاورزی

مدیر تعاون روستایی استان سمنان خبرداد: برای رفع نیاز کشاورزان استان به ویژه در آن دسته از واحدهای تولیدی توزیع کودشیمیایی در سطح استان آغاز گردید.این اقدام تاپایان سال و به حجم ۱۵هزار تن از این نهاده ادامه خواهد داشت.

اینترنت

علم و فناوری گزارش می دهد؛

پای اینترنت ۵G به تهران باز شد/ آیا استفاده از اینترنت نسل پنجم می تواند باعث سرطان شود ؟

بنابر اعلام ستار هاشمی معاون وزیر ارتباطات، قرار است تا قبل از پایان سال، ۵ سایت (نقطه) در شهر تهران به صورت عملیاتی به تجهیزات ۵G مجهز شود.

دکتر حسین برزگر معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز

معاون دانشگاه علوم پزشکی اهواز:

کارهای ابتکاری هزینه های بیمارستان ها را کاهش داد/تحریم معاونت غذا و دارو دانشگاه اهواز از سوی آمریکا

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: در بحث دارو و تجهیزات پزشکی کارهای ابتکاری زیادی انجام شده است که در چند سال گذشته در کاهش هزینه در بیمارستان ها موثر بوده است.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب