معاون علوم پزشکی جهرم:

سکته مغزی در مردان جهرمی بیشتر از زنان است

معاون دانشگاه علوم پزشکی جهرم گفت: آمارها حاکی از سبقت گرفتن شمار مردان نسبت به زنان از حیث ابتلا به سکته مغزی در شهرستان جهرم است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از جهرم، قهرمان بمانا در جمع خبرنگاران گفت: در نيم سال اول سال ۹۹، تعداد 180 نفر به علت سكته مغزي زودگذر و سكته مغزی ماندگار به بيمارستان پيمانيه جهرم مراجعه کرده اند که از اين تعداد ۱۰۷ نفر آقا و ۷۴ نفر خانم بوده است.

 

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی جهرم با بيان اينكه زمان طلايي براي درمان سكته مغزي سه ساعت پس از ابتدای بروز اين بيماري است، افزود: متاسفانه به دليل شيوع بيماري كرونا و بستري شدن بيماران كرونايي در اين بيمارستان، بيماران دچار سكته مغزي از مراجعه زود هنگام به بيمارستان پرهيز می كنند.

 

وی با اشاره به اینکه خانواده اين بيماران نیز سعي بر انتقال بيمار خود به ديگر مراكز درمانی در استان را دارند که اين كار باعث می شود  زمان طلايی برای درمان بيمار از دست برود، خاطرنشان کرد: اگر اقدامات اولیه برای فردی که دچار سکته شده سریع انجام نگیرد، خطر مرگ 2چندان می‌شود بنابراین دقایق اولیه بعد از بروز سکته زمان حساسی است.

 

بمانا فشار خون بالا را از مهم ترين علل بروز سكته مغزی دانست و گفت: بعد از فشار خون بالا، چاقی، بیماری قلبی، مصرف الکل، مصرف دخانیات و بی تحرکی از ديگر عوامل بروز اين بيماری است.

 

وی از شهروندان خواست به محض بروز علائم سكته مغزي، زمان را از دست نداده و سریعا با مرکز ۱۱۵ جهت انتقال بیمار به بیمارستان پيمانيه، تماس بگیرید چرا که اگر سکته مغزی به علت وجود لخته در عروق مغز باشد و در کمتر از سه ساعت بروز کند می توان با تزریق دارو بیمار را نجات داد.

 

به گفته معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی جهرم علائم سکته مغری می تواند با سردرد شديد ناگهانی یا فلج شدن نيمي از بدن خود را نشان دهد.

 

بمانا در پایان كنترل فشار خون،  كاهش اضافه وزن، ترک دخانيات، ورزش كردن، نداشتن استرس و كنترل ديابت را  از عوامل موثر در پيشگيری از بروز سكته مغزي دانست.

زمان انتشار: دوشنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۰:۰۶

شناسه خبر: 91825

مطالب مرتبط :
پاک کردن گوش

تمیز کردن گوش را کنار بگذاریم

کارشناس بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جهرم گفت: وارد کردن یک جسم خارجی به داخل گوش نه تنها اثری به همراه ندارد، بلکه می تواند خطرناک نیز باشد.

۰

آیا کپک روی آبلیمو و آبغوره خطرناک است؟

یک کارشناس بهداشت گفت: کپک ها در انسان باعث ایجاد حساسیت و آلرژی می شود که در طولانی مدت ممکن است علائمی شبیه آسم ایجاد می کند.

پوکی استخوان

کارشناس بهداشت حوزه معاونت بهداشتی جهرم:

پوکی استخوان با تخریب بافت استخوان مشخص می شود

کارشناس بهداشت حوزه معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی جهرم گفت: پوکی استخوان با کاهش توده استخوانی و تخریب بافت استخوان مشخص می شود.

سکته

علائمی که نشان می‌دهند تا چند روز آینده به سکته مغزی دچار می‌شوید

سکته مغزی در دنیا دومین علت مرگ انسان به شمار میرود. اما به راستی چه عواملی سبب بروز سکته مغزی می‌شوند و روش‌های پیشگیری و درمان سکته مغزی چیست؟ محققان چندین علامت را شناسایی کرده اند که از چند ساعت تا چند روز پیش از وقوع سکته مغزی در افراد بروز پیدا می‌کند.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب