توسط دانشمند ایرانی تحقق یافت

مدل های دقیق و سریع هیدرولیک برای حفاری ایمن تر نفت و گاز

دانشمند ایرانی ابزارهای عددی برای پشتیبانی از حفر امن تر، ارزان تر و کارآمدتر چاه های عمیق جهت بهره برداری از منابع طبیعی ایجاد کرده است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اردبیل و به نقل از تک اکسپلور؛ محمدحسین عباسی دانشجوی دکتری و عضو TU / e گروه ریاضیات و علوم رایانه ای ابزارهای عددی برای پشتیبانی از حفر امن تر، ارزان تر و کارآمدتر چاه های عمیق برای بهره برداری از منابع طبیعی ایجاد کرده است. مدل های وی برای آزمایش سناریوی حفاری مجازی و اتوماسیون حفاری به اندازه کافی دقیق هستند و تا 70 برابر شبیه سازی را سرعت می بخشند.

حفر چاه های عمیق ارزش زیادی برای اقتصاد جهانی، به عنوان مثال برای اکتشاف مواد معدنی، انرژی زمین گرمایی، نفت و گاز فراهم می کند. با این حال، ذخایر باقیمانده این منابع به طور فزاینده ای در مکان های دشوار دسترسی، غیر متعارف یافت می شود و بهره برداری از آنها باید با نگرانی های زیست محیطی و هزینه بالای عملیات حفاری متعادل شود.

مدلهای ساخته شده توسط عباسی گامی بزرگ در جهت پیشرفتهای انقلابی در ایمنی عملیاتی و زیست محیطی و مقرون به صرفه بودن اکتشاف منابع است.

پیش بینی هیدرولیک در محل کار هنگام حفر چاه عمیق

هدف علمی این پروژه تحقیقاتی ایجاد چارچوبی برای مدل سازی هیدرولیک درگیر در چندین فاز حفاری تحت فشار مدیریت شده (MPD) و بسته بندی مدل ها در نرم افزاری است که مستقیماً در صنعت قابل استفاده است. برای ارائه نتایج سریع در حین عملیات حفاری، بسیار مهم است که از پیچیدگی این مدل ها تا حد ممکن کاسته شود. مدل های عباسی به طور منحصر به فردی ظرفیت پیش بینی بالا و پیچیدگی کم را ترکیب می کنند، که باعث می شود آنها برای استفاده در هر دو حالت مجازی بسیار جالب باشند.

سرعت بخشیدن به شبیه سازی با حفظ دقت

عباسی و همکارانش برای پایه ریزی ابزار صنعت، مدل های ریاضی دقیق و مرتبط با فیزیک و بسیاری از تکنیک های عددی جدید را ایجاد کردند که پیشرفتی نسبت به تکنیک های عددی است که در حال حاضر استفاده می شود. موارد جدید از نظر محاسباتی بسیار کارآمدتر و سریع تر هستند تا بتوانند در شبیه سازی های زمان واقعی اجرا شوند، که استفاده از آنها را بسیار ارزان تر می کند.

تکنیک های عباسی با حفظ 99٪ دقت، سرعت شبیه سازی را تا 70 برابر افزایش می دهند. با استفاده از روش های وی، پیش بینی هیدرولیک MPD می تواند بسیار سریعتر از زمان واقعی انجام شود، که بهینه سازی برنامه های خوب سرعت قابل توجهی را تسریع می کند. علاوه بر این، کنترل کننده های مبتنی بر مدل می توانند به طور کارآمد بر روی این سیستم عامل سریع آزمایش شوند، که نماینده دقیق حفاری واقعی است.

با این پیشرفت ها، می توان به طور گسترده ایمنی و مقرون به صرفه بودن اکتشاف منابع در اروپا و فراتر از آن را افزایش داد.

انتهای پیام/

 

زمان انتشار: چهارشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۹ - ۰۹:۳۰:۵۳

شناسه خبر: 91935

مطالب مرتبط :
شهید محسن فخری زاده

بیانیه

محکومیت ترور دانشمند شهید محسن فخری زاده

سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری سپاه حضرت صاحب الامر(عج) استان قزوین ضمن محکومیت این ترور ناجوانمردانه دانشمند ممتازه هسته ای و دفاعی کشور مجاهد شهید دکتر محسن فخری‌زاده را تسلیت عرض می نمایند.

عقرب

توسط محققان اردبیلی تحقق یافت؛

سنتز نسل جدید آنتی‌بیوتیک‌ها علیه باکتری‌های مقاوم به چند دارو با استفاده از زهر عقرب

محققان اردبیلی موفق شدند در سه پروژه جداگانه از پپتیدهای با زنجیره کوتاه زهر ۳ گونه عقرب نسل جدید آنتی‌بیوتیک‌ها را علیه باکتری‌های مقاوم به چند دارو سنتز کنند.

هفته بسیج

برگزاری برنامه های هفته بسیج با محوریت خدمت، سلامت و امید آفرینی

برنامه های هفته بسیج با محوریت خدمت، سلامت و امیدآفرینی در مناطق مختلف استان اردبیل برگزار می‌شود.

تفاهم نامه بسیج علمی و معاونت علمی بسیج دانشجویی راه حلی برای پیاده سازی ایده ها و طرح ها در قالب مرکز رشد ایجاد کرد / در مرکز رشد حسان ۸پروژه به نمونه آزمایشگاهی یا نیمه صنعتی رسیده است

مسئول مرکز رشد حسان و عضو نخبگان بسیج علمی پژوهشی استان اصفهان؛

تفاهم نامه بسیج علمی و معاونت علمی بسیج دانشجویی راه حلی برای پیاده سازی ایده ها و طرح ها /تکمیل ۸ پروژه در مرکز رشد حسان

مسول مرکز رشد حسان با اشاره به این که مرکز رشد حسان بعنوان برترینهای جایزه ملی شهید طهراتی مقدم انتخاب شده است، گفت: تفاهم نامه بسیج علمی و معاونت علمی بسیج دانشجویی راه حلی برای پیاده سازی ایده ها و طرح ها در قالب مرکز رشد ایجاد کرد بطوری که تا به امروز در مرکز رشد حسان ۸پروژه به نمونه آزمایشگاهی یا نیمه صنعتی رسیده است.

گردشگری

گردشگری روستایی گامی مهم در تحقق جهش تولید

توسعه گردشگری روستایی مهمترین گام اداره‌ کل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی استان اردبیل در راستای جهش تولید است.

باکتری

به سرپرستی دانشمند ایرانی تحقق یافت؛

روش آزمایش جدید باکتری برای بهبود مراقبت های بهداشتی، ایمنی مواد غذایی

دانشمندان دانشگاه پنسیلوانیای آمریکا به سرپرستی دانشمند ایرانی خود موفق به ابداع یک حسگر الکتروشیمیایی جدید شده اند که می تواند مستقیماً باکتریهای زنده را در نمونه های مایع مانند خون یا شیر کنترل کند.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب