علم و فناوری گزارش می دهد:

ورود ۴ داروی گیاهی به چرخه درمان کرونا

چهار دارو گیاهی که در روند درمان تاثیر مثبتی دارند برای بهبود علائم کرونا از کمیسیون قانونی سازمان غذا و دارو مصوبه گرفته اند که دو مورد از آنها توانسته مجوز تولید موقت ۶ ماهه و دو داروی دیگر در آستانه اخذ مجوز هستند

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از زنجان، همه گیری بیماری کرونا و ابتلای روزانه 10 هزار نفر در روز و کم تاثیر بودن دارو های شیمیایی باعث شده که وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی کشور مجوز 4 دارو گیاهی را صادر کند که این دارو ها هر یک به نوعی در روند بهبود بیماران کرونایی موثر می باشند. برخی از این داروها، سبب کاهش مدت بستری شده اند و برخی دیگر باعث بهبود اکسیژن رسانی، کاهش سرفه و بهبود علائم بیماران کرونایی شده‌اند، هیچ کدام از دارو‌ها به عنوان درمان مستقیم کرونا حساب نمی‌شوند و در واقع این دارو‌ها درمان‌های کمک کننده هستند.

نام دارو ها چیست

اولین داروی گیاهی از این مجموعه یک اسپری دهانی با نام PHR160 است که حاوی ۶ اسانس گیاهی است و با توجه به نتایج کارآزمایی بالینی ارائه شده در صورت مصرف به بهبود عوارض ریوی کووید۱۹ شامل تنگی نفس، سرفه و اکسیژن رسانی شریانی کمک می کند.

این افشانه با همکاری دوجانبه دو شرکت داروسازی جابرابن حیان و شرکت داروسازی باریج اسانس جهت تولید افشانه تنفسی برای بهبود عوارض ریوی covid-19  تولید شده است . این دارو بر پایه دارو های گیاهی است که به دست متخصصان کشوردر شرکت دانش بنیان طعام اسرار و مرکز تحقیقات شرکت داروسازی باریج اسانس ساخته شده و در شرکت داروسازی جابربن حیان به تولید انبوه رسیده است  تعداد 200 هزار عدد از این دارو تولید شده که هم اکنون در داروخانه ها در دسترس می باشد

داروی دوم شربت موکوزیفت حاوی عصاره آبی میوه دو گیاه است که با توجه به مدارک کارآزمایی بالینی ارائه شده، در صورت مصرف به بهبود علایم خستگی و بی اشتهایی در بیماران مبتلا به کووید ١٩ کمک می کند، این دو دارو مجوز تولید موقت ۶ ماهه را دریافت کرده اند و وارد بازار شده اند.

فرآورده طبیعی دیگر یک شربت حاوی هفت جزء گیاهی است که هنوز نام آن تایید نشده اما بر اساس نتایج کارآزمایی بالینی ارائه شده، اعلام شده که در کاهش دوران بستری و بهبود هایپوکسی (کاهش اکسیژن رسانی به بدن) موثر است که مراحل بررسی آن در سازمان غذا و دارو ادامه دارد.

چهارمین فرآورده طبیعی در این مجموعه شربتی حاوی یک گیاه دارویی است که اسناد آن با نام آنوال اس در کمیسیون قانونی سازمان غذا و دارو در حال بررسی است و بر اساس نتایج کارآزمایی بالینی، اعلام شده که در بهبود برخی علایم بیماری کووید۱۹ موثر است.

روند صدور مجوز

تولید دارو های گیاهی موثر بر بیماری کرونا در زمانی صورت می گیرد که هیچکدام از دارو های شیمیایی موفقیتی در عملکردشان نداشتند صورت می گیرد روال کار برای مجوز گرفتن داروی گیاهی همان روال داروی شیمیایی  می باشد که یک نفر باید با پزشک متخصص یا عضو هیأت علمی دانشگاه مرتبط شود و آن فرد برای این کار پروپوزال می‌نویسد؛ یعنی طرح پیشنهادی در قالب علمی که همه دنیا آن را قبول دارند را آماده کند  بعد از قبول شدن طرح پیشنهادی کد اخلاق و کد کارآزمایی بالینی می‌گیرند و بر روی بیماران به شکل داوطلبانه تست می‌کنند؛ یعنی بیمارانی که حاضرند یک داروی طبیعی در کنار درمان رایج را استفاده می کنندسپس این طرح ها  داوری شده و آنالیز آماری می شوند و پس از تحلیل می توان گفت که آیا این دارو ها  به بیماران کمک می کنند یا خیر این ظرح ها پس ازتایید سوی بازرسی غذا و دارو ، شرکت دارویی کد irc گرفته و به صورت قانونی دارو را تولید می‌کند و پس از تولید می‌تواند داروی خود را روانه بازار کند.

میزان موثر بودن

در حال حاضر دارو های نام برده شده دارای مجوز مشروط و محدود فعالیت شش ماهه دارند این دارو ها مثل سایر دارو های دیگر توسط پزشک تجویز می گردد این دارو ها هر یک ویژگی متمایز  خاص خودشان را دارند که یکی از این ها  در سه مرحله متوالی در افزایش سیستم دفاعی بدن موثر است و این دارو نشان داده است که به شکلی مانع از اتصال ویروس به گیرنده می‌شود و چنین دارویی را در هیچ جای دنیا ندیده‌ایم و باید بگوییم که این دارو عصاره ترکیبی خاص است که فقط در ایران یافت می‌شود.

انتهای پیام/

زمان انتشار: چهارشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۹ - ۱۷:۱۸:۰۳

شناسه خبر: 91999

مطالب مرتبط :
کرونا ویروس

آخرین و دقیق‌ترین تصاویر از ساختار ویروس کرونا که شاید به درمان آن کمک کند

دانشمندان امیدوارند با رسیدن به مدل سه بعدی و دقیق از ساختار بیرونی و درونی ویروس کووید ۱۹ بتوانند قدمی مهم را در یافتن درمان و بهبود بیماری کرونا بردارند .

کرونا ویروس

آخرین و دقیق‌ترین تصاویر از ساختار ویروس کرونا که شاید به درمان آن کمک کند

دانشمندان امیدوارند با رسیدن به مدل سه بعدی و دقیق از ساختار بیرونی و درونی ویروس کووید ۱۹ بتوانند قدمی مهم را در یافتن درمان و بهبود بیماری کرونا بردارند .

طبق یک مطالعه، مصرف آسپرین با کاهش ۴۷ درصدی خطر مرگ بیماران کووید۱۹ همراه بود

محققان دانشکده پزشکی دانشگاه مریلند بررسی کردند؛

طبق یک مطالعه، مصرف آسپرین با کاهش ۴۷ درصدی خطر مرگ بیماران کووید۱۹ همراه بود

محققان دانشکده پزشکی دانشگاه مریلند نشان دادند که در بیماران کووید۱۹ که روزانه با دوز کم آسپرین برای بیماری های قلبی عروقی استفاده می کنند، در مقایسه با افرادی که آسپرین مصرف نمی کنند، خطر عوارض و مرگ آنها به طور قابل توجهی کمتر است.

کرونا

کارشناس سلامت خانواده تاکید کرد

لزوم توجه مضاعف بانوان باردار به رعایت شیوه نامه های بهداشتی

کارشناس سلامت خانواده تاکید کرد: با توجه به شرایط فیزیولوژیکی بانوان باردار رعایت شیوه نامه های بهداشتی توسط آنان و چندان می باشد.

بانوی کارآفرین زاهدان

گفتگوی تفضیلی علم و فناوری با بانوی کارافرین زاهدانی/

تولید داروی گیاهی ضد قند در سیستان و بلوچستان/ کارآفرین موثر می تواند برای خود و دیگران اشتغال ایجاد کند

عصمت دهباشی، کارشناس رشته مهندسی باغبانی و گل های زینتی از دانشگاه علمی کاربردی است که توانسته با رشته خود ایجاد اشتغال در شهر زاهدان کند.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب