مصاحبه لایو مهندسی پزشکی

مصاحبه لایو مهندسی پزشکی

مصاحبه شونده: دکتر امید سلطان زاده

 1. ابتدا خودتان را معرفی نمایید. تحصیلات و نحوه ورودتان به عرصه مهندسی پزشکی را بیان بفرمایید
 2. مهندسی پزشکی را تعریف کنید و بفرمایید چه حوزه‌هایی را در بر می‌گیرد؟
 3. فارغ التحصیلان چه رشته‌هایی می‌توانند وارد عرصه تولید تجهیزات پزشکی بشوند
 4. قبل از ورود به صحبت اصلی بفرمایید قبل از شیوع کرونا، وضعیت تولید تجهیزات پزشکی به خصوص تجهیزات بیمارستانی در ایران چه وضعیتی داشت؟ چه مقدار از تجهیزات را تولید و چه مقدار را وارد می‌کردیم؟ (صادرات هم داشتیم؟)
 5. از اسفند که ورود ویروس کرونا به ایران اعلام شد درخواست برای تجهیزات پزشکی ناگهان افزایش یافت. این افزایش ناگهانی حتما به صنایع پزشکی شوک وارد کرد. صنایع پزشکی ایران چطور این شوک را مدیریت کردند؟ آیا دولت حمایت مؤثری کرد؟
 6. اولین محصولی که در ابتدای شیوع کرونا مورد نیاز بود و افکار عمومی را مشغول کرد کیت تشخیص کرونا بود. بفرمایید اصلا یک کیت تشخیصی چیست؟ یک دستگاه خاص است یا ترکیبی از وسایل مختلف؟ (آیا کیت‌هایی که اعلام کردند در ایران تولید شده به تعداد نیاز هست؟)
 7. تب‌سنج‌های دیجیتال هم بسیار مورد توجه قرار گرفتند. آیا شرکت‌‎های ایرانی این نوع تب‌سنج را تولید می‌کردند؟ بعد از شیوع کرونا چطور؟ آیا کیفیت محصول و تیراژ تولید آن جوابگوی نیاز کشور هست؟
 8. معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری راجع به شرکت‌های دانش بنیانی که وارد عرصه تولید تجهیزات و لوازم مورد نیاز برای پیشگیری و درمان کرونا شدند خیلی تبلیغ می‌کند. آیا ورود این شرکت‌ها به این عرصه واقعا در حدی که معاونت علمی و فناوری تبلیغ می‌کند مؤثر بوده؟ بهتر نبود شرکت‌های باسابقه‌تر را تقویت کنند؟
 9. طبق تحقیقات ما برای بستری بیماران کرونایی در بیمارستان دستگاه‌های ونتیلاتور، نبولایزر و پالس اُکسی‌متر اصلی‌ترین تجهیزات مورد نیاز هستند. آیا شرکت‌های ایرانی قبل از کرونا این تجهیزات را تولید می‌کردند؟ اکنون میزان تولید این دستگاه‌ها چقدر است؟ آیا جوابگوی نیاز کشور هست؟
 10. آیا کرونا روی درخواست برای سایر تجهیزات درمانی یا تجهیزات جانبی مثل اتوکلاو هم تأثیری داشته است؟
 11. از یکسو وزارت بهداشت اصرار دارد که در بحث تجهیزات بیمارستانی هیچ کمبودی ندارد از طرف دیگر اخبار زیادی از کمبودها در رسانه‌ها به چشم می‌خورد. دلیل این تناقض چیست؟ اگر واقعا کمبودی وجود دارد بهتر نیست وزارت بهداشت صادقانه اعتراف کند تا دیگران به کمکش بیایند؟
 12. اگر اخبار و ادعاها در مورد کمبود تجهیزات متناقض است در مورد کمبود تخت بستری هیچکس مخالف نیست. آیا کمبود تخت نشانه کمبود تجهیزات نیست؟ اگر تجهیزات کم نیست پس چرا تخت کم است؟
 13. تا به حال چند بیمارستان صحرایی در کشور مخصوص بیماران کرونایی راه‌اندازی شده است اما باز هم می‌گویند تخت کم است. چرا سرعت حداث بیمارستان‌های صحرایی پایین است؟ تجهیزات کم است یا پرسنل یا بودجه؟
 14. این روزها کمبود انسولین قلمی هم به حد خطرناکی رسیده و تازه کسانی به فکر تولید این محصول گران قیمت در ایران افتادند. چرا تا الان این محصول را در ایران تولید نکردند؟ ماده انسولینش فناوری خاصی می‌طلبد یا خود قلمش؟ چرا پیش از این که کمبود پیش بیاید کسی به فکر تولید آن نبود
 15. به جز این قلم انسولین لوازم پزشکی و درمانی دیگری هم هست که صنایع ایران توان تولیدش را دارند اما کسی برای تولیدش همت نمی‌کند و منتظرند یک فاجعه پیش بیاید تا به فکر تولید بیفتند؟
 16. مگر وزارت بهداشت جریان تامین دارو و تجهیزات پزشکی کشور را مدیریت نمی‌کند؟ پس چرا در تولید محصولات حساس تا فشار تحریم پیش نیاید اقدام جدی نمی‌کند؟
 17. آیا تولیدکنندگان تجهیزات پزشکی و درمانی یک اتحادیه یا صنف ندارند؟ اگر داشته باشند به نفعشان نیست؟

زمان انتشار: شنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۹ - ۱۹:۳۰:۴۶

شناسه خبر: 92267

مطالب مرتبط :
مهندس حسن طاهری .مخترع و تولید کننده

جلوی واردات ماسک گرفته شود./ تسهیل در روند صدور مجوز‌ها حق تولید کنندگان است.

طاهری گفت: باید جلوی واردات ماسک گرفته شود تا راه برای صادرات و تولید فراهم شود. مسئولین با تسهیل در روند صدور پروانه از متضرر شدن تولیدکنندگان جلوگیری کنند.

مهندس حسن طاهری

جلوی واردات ماسک گرفته شود./ تسهیل در روند صدور مجوز‌ها حق تولید کنندگان است.

طاهری گفت: باید جلوی واردات ماسک گرفته شود تا راه برای صادرات و تولید فراهم شود. مسئولین با تسهیل در روند صدور پروانه از متضرر شدن تولیدکنندگان جلوگیری کنند.

باسلام

شرکت دانش بنیان قمی در لیست شرکتهای موفق جهانی

بلومبرگ باسلام قم را جهانی کرد

به نقل از پایگاه خبری معتبر و بین المللی بلومبرگ، شرکت دانش بنیان باسلام عضو پارک علم و فناوری استان قم به عنوان یکی از شرکت های موفق در رونق بخشی به اقتصاد محلی و خانگی ایران معرفی شده است.

شیخی

کارشناس مسائل اقتصادی راه برون رفت بازار رها شده را مطرح کرد:

نگاه انقلابی به اقتصاد می تواند بازار داخلی را به ثبات برساند

عبدالمجید شیخی گفت: نگاه به راهبردهای اقتصادی تحت عنوان ، حمایت از فرآوری تولید، جلوگیری از خام فروشی، تامین مواد اولیه صنایع، راه اندازی مجدد واحدهای تولیدی تعطیل شده، تکمیل ظرفیت کارخانه هایی که پایین تر از ظرفیت خود کار می کنند، رونق تولید و جلوگیری از ورود کالاهای لوکس از اهم نگرشی است که باید در دستور کار وزیر صمت قرار گیرد.

م

رییس پارک علم وفناوری هرمزگان در گفتگو با علم وفناوری هرمزگان:

مرکز رشد واحدهای فناور مواد و تجهیزات پزشکی آماده خدمات می باشد

مرکز رشد واحدهای فناور مواد و تجهیزات پزشکی بندرعباس یک مرکز رشد در شهر بندرعباس می باشد که آماده هر گونه خدمات به علاقمندان حتی در خارج از استان هم می باشد.

تولید و ساخت مخازن تحت فشار در داخل کشور

تولید و ساخت مخازن تحت فشار در داخل کشور

یک شرکت دانش بنیان داخلی موفق به ساخت مخازن تحت فشار (اتوکلاو صنعتی) در صنایع پیشرفته از جمله متالوژی، بتن، پلاستیک، غذایی، پزشکی و دندانپزشکی شده است

مهندسی

آشنایی با پردرآمدترین رشته های مهندسی در جهان!

فارغ‌التحصیلان رشته‌های"STEM"(علوم، فناوری، مهندسی و ریاضیات) در سراسر جهان، جزء ثروتمندترین افراد جهان هستند.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب