خبرگزاری علم و فناوری

علم و فناوری گزارش می دهد:

تاثیرات دانش بنیان ها بر اقتصاد

تحولات اقتصادی آنی کشور بستگی به فعالیت دانش محور و ایجاد نوآوری در محصولات و گسترش آن در تمام قسمت های تولیدی و صادراتی خواهد داشت

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از زنجان، صادرات محصولات دانش بنیان دارای ارزش افزوده و ارزآوری برای اقتصاد ملی کشور است و اهمیت آن از این حیث می باشد که نتایج فعالیت های این صنایع به دیگر بخش های اقتصادی منتقل می شود و موجب افزایش بهره وری و گسترش کسب و کار میگردد. در اقتصاد مبتنی بر دانش مهم ترین نیرو، ارتقا و توسعه اقتصادی و اجتماعی است.

در اقتصاد دانش بنیان خدمات مبتنی بر فناوری نقش کلیدی دارد که این فعالیت ها خود محرک سرمایه گذاری و تضمین کننده رشد و شکوفایی صادرات شده که در دنیای صنعتی امروز دارای اهمیت زیادی است.

وضعیت صادرات محصولات دانش بنیان کشور

میزان صادرات محصولات این حوزه در سال قبل بیش از 741 میلیون دلار توسط 350 شرکت دانش بنیان تولیدی بوده که عراق، روسیه، افغانستان و سوریه مقصد صادرات این محصولات بوده است. محصولاتی از قبیل مواد شیمیایی، دارو، فراورده های فلزی و فناوری اطلاعات و محتوای دیجیتال دارای بیش ترین ارزش دلاری بوده اند.

ستاد توسعه فناوری های فضایی و حمل و نقل

ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش بنیان هوایی و فضا نوردی به‌عنوان يكي از ستادهاي فناوري هاي راهبردي معاونت علمي و فناوری رئيس جمهور با مسئولیت دکتر منوچهر منطقی دارای کارگروه های حمل و نقل هوشمند بار، گروه توسعه فناوری های دریایی و مرکز ملی فضایی می باشد.

با توجه به داشتن 43 پارک علم و فناوری و تعداد 7 هزار شرکت فناور در پارک ها ستاد توسعه فناوری های فضایی و حمل و نقل هوشمند معاونت علمی و فناوری دارای توانایی در زمینه شناسایی، رشد و پرورش ایده ها با برگزاری رویداد های ترویجی در حوزه حمل و نقل هوشمند ونیز  شتاب دهی به این فرآیند فن آورانه می باشد.

این ستاد همچنین در زمینه  شناسایی زیست بوم های حمل و نقل هوشمند فعالیت دارد بطوری که با شناسایی ظرفیت های صنعت میتوان دربرطرف نمودن موانع موجود در سر راه تامین زیر ساخت های حوزه حمل و نقل با توجه به توان شرکت های دانش بنیان اقدام نمود.

معرفی حمل و نقل هوشمند

وجود مسائلی از قبیل آلودگی زیست محیطی، تصادفات و خطاهای حمل و نقل و همچنین تلف شدن وقت روند حمل و نقل را با مشکلاتی مواجه نموده که با داشتن سیستم حمل و نقل هوشمند می توان این مشکلات را برطرف نمود.

در سال‌هاي اخير مهندسان حمل‌ونقل با همکاري متخصصان رشته‌هاي مخابرات و ارتباطات، الکترونيک، رايانه وسایر فناوری های مرتبط توانسته اند با استفاده از فناوري اطلاعات، سيستم‌هاي هوشمند حمل و نقل يا ITS را به وجود آورند که در برنامه‌ريزي سيستم‌هاي حمل‌ونقل زميني، نقش بسيار مهمي ايفا ‌کند. در واقع این فناوری یک سیستم یکپارچه در حوزه حمل و نقل را فراهم می آورد.

سالانه 50 هزار میلیارد تومان گردش مالی در حوزه حمل و نقل کشور است که با هوشمند سازی حمل و نقل بار و کالا می توان این خدمات را توسعه داد. هوشمند سازی سبب افزایش ظرفیت و رونق حمل و نقل، افزایش بهره وری و صرفه جویی در انرژی و هزینه و مهم تر از همه این موارد سبب کاهش ترافیک و تلفات جاده ایی می شود.

در حال حاضر 20 استارت آپ در حوزه حمل و نقل فعالیت دارند که با هدف تسهیل گری و بهبود خدمات ارائه شده اند تا بتوانند رونقی به فعالان حوزه حمل و نقل ببخشند.

امروزه همکاری های بلند مدت میان سازمان راه داری و حمل و نقل جاده ای با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در زمینه حمل و نقل کالا سبب شده است که شرکت های حمل بار در خصوص صدور بارنامه، قیمت و نحوه بارگیری بتوانند با مشتری بدون دخالت واسطه به توافق برسند.

اقتصاد هوایی نیز از دیگر حوزه های فعالیت این ستاد می باشد که فرصت خوبی برای ورود به توسعه و ساخت هواپیماهای سبک و کوچک شده است و می تواند موجب رونق در این حوزه گردد همچنین امکان حضور هواپیما های کوچک تر جهت افزایش کیفیت خدمات و همچنین بالا بردن سطح رفاه شود. توسعه هوانوردی می‌تواند اشتغال‌زایی ایجاد کند و از سوی دیگر بخش زیادی از ظرفیت فرودگاه‌های خالی کشور را رونق بخشد و به‌ عنوان یک حلقه مفقوده در این میان نقش داشته باشد و برای فرودگاه‌های کشور ایجاد درآمد کند. در حال حاضر 45 شرکت دانش بنیان در این حوزه فعالیت دارند.

انتهای پیام/

زمان انتشار: شنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۹ - ۲۲:۳۸:۱۷

شناسه خبر: 92391

مطالب مرتبط :
دو داروی کرونا با حمایت بسیج علمی اصفهان به مرحله تست بالینی رسیده است/ حدود ۶۰ طرح در حوزه معیشت مردم حمایت شده اند

مسئول سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری استان اصفهان گفت؛

دو داروی کرونا با حمایت بسیج علمی اصفهان به مرحله تست بالینی رسیده/ حدود ۶۰ طرح در حوزه معیشت مردم حمایت شده اند

خالد گمار مسئول سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری استان اصفهان، گفت: در بحث داروی کرونا دو دارو داریم که به مرحله تست بالینی رسیده و کارهای آن در حال انجام است، همچنین در رابطه با شعار سال حدود ۶۰ طرح در حوزه معیشت مردم حمایت شده اند.

نیکو کلام

واحد‌های راکد قم با اجرای طرح صنعت یار پایش می شوند

بسیج دوشادوش صنعت و فناوری

مسئول سازمان بسیج مهندسین قم اعلام کرد:پایش، عارضه یابی و احیای واحد‌های راکد قم در قالب طرح صنعت یار در حال اجرا است.

باسلام

شرکت دانش بنیان قمی در لیست شرکتهای موفق جهانی

بلومبرگ باسلام قم را جهانی کرد

به نقل از پایگاه خبری معتبر و بین المللی بلومبرگ، شرکت دانش بنیان باسلام عضو پارک علم و فناوری استان قم به عنوان یکی از شرکت های موفق در رونق بخشی به اقتصاد محلی و خانگی ایران معرفی شده است.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب