خبرگزاری علم و فناوری گزارش می‌دهد

نخاله‌های ساختمانی چالش پنهان پسماند در مازندران

حجم انبوه زباله‌های خانگی به کوهی تبدیل که چالش نخاله‌های ساختمانی دیده نشده است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از استان مازندران، پسماند همچنان به یک معضل جدی در استان‌های شمالی به حساب می‌آید.

پرونده پسماند زباله در استان مازندران به حدی قطور است که واقعا جای برای اضافه شدن موارد دیگر ندارد.

اما نمی‌توان نسبت به ساماندهی نخاله‌های ساختمانی بی‌تفاوت بود و از طرفی مردم هم چاره‌ای نسبت به رها سازی پسماندها در حواشی جاده‌ها و رودخانه‌های استان مازندران ندارند.

علاقمندی به ساخت واحدهای مسکونی در استان مازندران و نداشتن برنامه مدون برای ساماندهی نخاله‌های ساختمانی از چالش‌های پیش رو در استان مازندران است.

به حدی مباحث مربوط به ساماندهی زباله‌های خانگی داغ شده است که مسئولان امر نسبت به نخاله‌های ساختمانی چاره‌اندیشی نکردند.

در همین ارتباط محمدی تاکامی مدیرکل امور شهری استانداری مازندران اظهار کرد: با توجه به رشد تخریب و نوسازی بناهای قدیمی، روزانه نخاله‌های زیادی در صنعت ساختمان استان تولید می‌شود.

وی تصریح کرد: با وجود اینکه گروههای تخریب ساختمان، برخی مصالح آن را جدا می‌کنند اما باز حجم قابل توجهی از آن در محل‌های تعیین شده توسط شهرداری(در بهترین حالت) و مکان‌های غیر مجاز مثل حاشیه کمربندی‌ها و جاده ها و رودخانه‌ها (در بدترین حالت) تخلیه می‌شوند.

مدیرکل امور شهری استانداری مازندران یادآور شد: در کشور سه مرکز ساماندهی و بازیافت نخاله‌های ساختمانی راه اندازی شده است.

وی گفت: یک مرکز در کرمانشاه و دو مرکز توسط شهرداری تهران راه اندازی شده است که به دلیل حجم بالای نخاله‌های ساختمانی توجیه اقتصادی مناسبی داشته که سرمایه گذار در این زمینه ورود پیدا کرده است.

 تاکامی ادامه داد:در شهر تهران روزانه بیش از هزارتن نخاله ساختمانی جمع آوری می‌شود اما  کل نخاله های مازندران کمی بیشتر از نصف این مقدار هست که راه‌اندازی این مرکز ممکن است توجیه اقتصادی نداشته باشد.

وی اضافه کرد: جدای از مباحث اقتصادی نمی‌توانیم نسبت به حساسیت‌های زیست محیطی ناشی از پسماند و نخاله‌های ساختمانی بی‌تفاوت باشیم که برنامه داریم که بحث ساماندهی پسماندها و نخاله‌های ساختمانی را پیگیری کرده و تا حداقل طرح و مصوباتی در این زمینه اتخاذ شود.

مدیرکل امور شهری استانداری مازندران خاطر نشان کرد: اقدام خوبی هم توسط دبیرخانه ملی اچ‌اس‌ای مستقر در مازندران در حال  پیگیری هست که در شاخه محیط زیست این دبیرخانه به مدیریت نخاله‌های ساختمانی و مدیریت بتن‌های مازاد پمپ‌های بتن و تراک‌میکسرها(در سرویس پایانی کار) پرداخته می‌شود که کار با ارزشی است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از استان مازندران حساسیت‌های محیط زیستی بسیار جدی از مسائل است.

جاری شدن شیرابه‌های زباله در بابل و انتقال شیرابه‌های زباله قائمشهر به رودخانه تلار نداشتن برنامه مدون برای ساماندهی شیرابه زباله در منطقه چهاردانگه از جمله چالش‌های زیست محیطی تولید زباله در مازندران است که نمی‌توان نسبت به آنها بی‌تفاوت بود.

انتهای پیام/

زمان انتشار: دوشنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۹ - ۰۸:۲۷:۳۷

شناسه خبر: 92726

مطالب مرتبط :
شهادت این شهید،  امضای خونینی بر این حقیقت است که دستیابی به پیشرفت  علمی تنها راه اقتدار است

نخبگان سازمان بسیج علمی و پژوهشی مازندران:

شهادت دانشمند هسته‌ای تعللی در پژوهش‌ها و نوآوری‌های کشور ایجاد نمی‌کند/ راه شهدای هسته‌ای را ادامه می‌دهیم

نخبگان سازمان بسیج علمی و پژوهشی اعلام کردند: انقلاب اسلامی ایران با شهادت بالنده‌تر شده و شهادت دانشمند هسته‌ای تعللی در فعالیت‌های پژوهشی و نوآوری کشور ایجاد نمی‌کند.

موذن

مسئول سازمان بسیج علمی و پژوهشی مازندران خبر داد

برگزاری سیزدهمین جشنواره جهادگران علم و فناوری مازندران

مسئول سازمان بسیج علمی و پژوهشی مازندران از برگزاری سیزدهمین جشنواره جهادگران علم و فناوری مازندران در هفته بسیج خبر داد.

خبرگزاری علم و فناوری

پیش بینی تولید ۶ هزار تن زباله در مازندران/ اختصاص تسهیلات برای ورود شرکت‌های دانش بنیان برای ساماندهی پسماند مازندران

رئیس سازمان پسماند مازندران، گفت: در صورت نداشتن برنامه مدون برای ساماندهی پسماند طی چهار سال آینده حجم پسماندهای مازندران به حدود ۶ هزار تن در روز می‌رسد.

نور

استخراج انرژی خورشیدی از لامپ های خانگی

دانشمندان به تازگی کاربرد جدیدی را برای این نوع ایمن تر و سبزرنگ جذب کننده نور کشف کرده اند و دریافته اند که آنها می توانند با بهره وری چشمگیر انرژی را از روشنایی داخلی برداشت کنند.

زباله

خبرگزاری علم و فناوری گزارش می دهد

بیم‌ها و امیدهای ساماندهی پسماند در مازندران

ایجاد دو کارخانه زباله سوز اگرچه زمینه ساماندهی ۶۰۰ تن زباله در مازندران را فراهم می‌کند اما دپو غیر بهداشتی روزانه دو هزار ۴۰۰ تن زباله تولیدی دیگر چالش جدی حوزه پسماند در مازندران است.

پوشیدنی سلامت

خبرگزاری علم و فناوری گزارش می‌دهد

پوشیدنی‌های سلامت فانتزی‌های روز نیازمندی‌های آینده

پوشیدنی‌های سلامت اگرچه جایگاهش در حوزه پیشگیری برخی از بیماری‌ها در تعدادی از کشورها برجسته کرده اما در کشور به صورت فانتزی دست به دست می‌شود

دانش

دستگاه منبع نور سرد ال‌ای دی در کشور بومی سازی شد/ تفاوت قیمتی ۳۸۰ میلیون تومانی دستگاه ایرانی با مشابه خارجی

توسط نخبه مازندرانی دستگاه منبع نور سرد ال‌ای‌دی بومی سازی شده و ۳۸۰ میلیون تومان از دستگاه مشابه خارجی ارزانتر است.

نخاله

آوار نخاله های ساختمانی روی حقوق شهروندی

موضوع ریختن نخاله‌ها و مصالح ساختمانی در معابر عمومی، از دیرباز معضلی مهم در جوامع شهری بوده است.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب