در بازدید نماینده هرمزگان در مجلس شورای اسلامی از تصفیه خانه آب بندرعباس مطرح شد:

روستاهای مسیر انتقال آب خلیج فارس به کویر ایران باید از این خط بهره مند شوند/احداث آبشیرین کن کمبود آب خمیر و بندرعباس را جبران کرد

نماینده مردم بندرعباس، حاجی آباد، قشم، خمیر و ابوموسی در مجلس شورای اسلامی از تاسیسات تصفیه خانه آب و فاضلاب هرمزگان بازدید و از نزدیک روند تصفیه خانه و انجام آزمایش های آب را مورد بررسی قرار داد.

به گزارش خبرگزاری علم وفناوری هرمزگان، منصور آرامی صبح امروز  در این بازدید از تصفیه خانه آب و آزمایشگاه کنترل کیفی آب به عنوان تاسیسات استراتژیک و راهبردی یاد کرد و گفت: به دلیل اهمیت مسئله آب، ظرفیت های ایجاد شده از هر لحاظ مورد توجه و اهمیت است.

وی تصریح کرد، آب همانند برق، گاز و بهداشت جزو رفاهیات اولیه بوده و نمی توان آن را نادیده گرفت و باید برای تامین آن سرمایه گذاری و تلاش کرد.

نماینده هرمزگان در مجلس شورای اسلامی در ادامه به ظرفیت ایجاد شده آبشیرین کن یک میلیون متر مکعبی بندرعباس اشاره کرد و افزود: ما کشور یکپارچه ای هستیم و همه در خدمات رسانی باید به همدیگر کمک کنیم از این رو کشور به این نتیجه رسید که آب مورد نیاز کویر مرکزی از خلیج فارس تامین شود.

وی احداث این آبشیرین کن را یک فرصت برای هرمزگان دانست و گفت: بخشی از نیاز آبی هرمزگان نیز از سهم در نظر گرفته شده تامین می شود.

آرامی با تاکید بر اینکه روستائیان نیز باید از ظرفیت خط انتقال آب خلیج فارس به کویر ایران بهره مند شوند، گفت: آب روستاهای مسیر خط انتقال می بایست از این خط تامین شود.

در ادامه این بازدید امین قصمی مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب هرمزگان با بیان اینکه سالانه 70 میلیون متر مکعب آب از منابع شرق هرمزگان به تصفیه خانه آب بندرعباس منتقل می شود، افزود: این ظرفیت نیاز آبی 800 هزار نفر از جمعیت بندرعباس و خمیر را تا پیش از این تامین می کرد که سالانه با 30 میلیون متر مکعب کمبود آب مواجه می شدیم.

وی افزود: این کمبود و همچنین ضرورت کاهش انتقال آب از سدها برای شرب، ما را به سمت تنوع بخشی منابع تولید و شیرین سازی آب دریا سوق داد و در این ارتباط دو آبشیرین کن برای تامین آب شهرستان های خمیر و بندرعباس تاسیس شد.

به گفته قصمی، در حال حاضر 52 میلیون متر مکعب از طرف آبشیرین کن ها تامین می شود که با جبران کمبود آب در بندرعباس و بندرخمیر حجم 20 میلیون متر مکعب از منابع شرق برای انتقال به بندرعباس را کاهش داد و این ظرفیت جهت توسعه کشاورزی و اشتغال استفاده خواهد شد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب هرمزگان ادامه داد، آب شیرین کن ها علاوه بر تامین کمی نیاز آبی شهرهای بندرعباس و بندرخمیر در ارتقای کیفی منابع آب این کلانشهر نیز تاثیرگذار است.

وی همچنین از آزمایشگاه کنترل کیفی آب بندرعباس به عنوان آزمایشگاه مرجع جنوب شرق کشور یاد کرد و گفت: این آزمایشگاه یکی از مجهزترین آزمایشگاه هاست که کنترل کیفی آب استان را بررسی و مورد ارزیابی قرار می دهد و دارای استاندارد بین المللی 17025 می باشد.

انتهای پیام/

 

زمان انتشار: دوشنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۸:۲۲

شناسه خبر: 92733

مطالب مرتبط :
سد

خبرگزاری علم و فناوری بررسی می‌کند

هدر رفت ۴۰ درصد آب‌های سطحی مازندران

هدر رفت ۴۰ درصد از آب‌های سطحی مازندران نشان از نداشتن برنامه مدون برای ساماندهی نیازهای آبی استان مازندران دارد که با ساماندهی این امر حتی مازندران می‌تواند تامین کننده نیازهای آب همسایگان در صورت نیاز باشد.

۲۲۲

رییس دانشگاه آزاد بندرعباس در گفتگو با علم وفناوری خبر داد

راه‌اندازی گلخانه در زمین ۵۰ هکتاری برای تولید بذر هیبرید /افزایش ۲۰ درصدی جذب دانشجو در دانشگاه آزاد اسلامی هرمزگان

رییس دانشگاه آزاد بندرعباس از اختصاص ۱۶۰هکتار زمین به سرای نوآوری دانشگاه آزاد اسلامی هرمزگان و افزایش جذب ۲۰درصدی دانشجو خبر داد.

۱۸۴

مسئول بسیج علمی پژوهشی استان قم در بازدید از پایگاه علمی حوزه شهری گفت :

راه اندازی بانک جامع اطلاعات علمی استان قم بدست بسیج علمی

دکتر کاویانی مسئول بسیج علمی پژوهشی استان قم ذیل بازدید از پایگاه علمی گفت : بانک اطلاعات علمی پژوهشی استان به زودی راه اندازی خواهد شد.

۳۳

با هدف جلوگیری از شیوع کرونا و صرفه جویی در مصرف آب انجام شد:

نصب شیرآلات فتو الکتریک و کاهنده در بیمارستان های بندرعباس

معاون برنامه ریزی و توسعه سرمایه گذاری شرکت آب و فاضلاب هرمزگان از نصب شیرآلات کاهنده و فتو الکتریک در بیمارستان های شهر بندرعباس خبر داد.

برنامه راهبردی پنج ساله پارک زیست فناوری خلیج فارس تدوین می شود

برنامه راهبردی پنج ساله پارک زیست فناوری خلیج فارس تدوین می شود

رئیس پارک زیست فناوری خلیج فارس (قشم) از تدوین برنامه راهبردی این مجموعه با هدف اولویتهای فناوری و جاذبه های سرمایه گذاری در چشم انداز پنج ساله خبر داد.

۲

توسط دانش آموزان ناحیه یک بندرعباس

پادری هوشمند خشک کننده و ضدعفونی کننده پاها اختراع شد

سپهر دهقانی و محمدرهام زارعی دانش آموزان هرمزگانی و عضو فعال پژوهشسرای دانش آموزی شهید اصغر قاسمی موفق به اختراع پادری هوشمند خشک کننده و ضدعفونی کننده پا شدند.

۲۲

گزارش خبری/ معاون راهبری ونظارت بربهره برداری آب وفاضلاب کشور در ویدئوکنفرانسی تاکید کرد

تولید آبشیرین کن سیریک با ظرفیت حداکثری

در جلسه ویدئو کنفرانس امام جمعه بندرعباس و مدیرعامل آب و فاضلاب هرمزگان با معاون راهبری و نظارت بر بهره برداری شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور، وضعیت آب شهرستان سیریک بررسی شد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب