ساخت دستگاه ضدعفونی کننده منحصر به فرد در یزد

دو تن ازنخبگان بسیجی یزد موفق به ساخت دستگاه ضدعفونی کننده ای منحصر به فرد شدند که با استقبال خوب بازار نیز مواجه شده است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری از یزد؛ علی اکبر دهقانی فارغ التحصیل کارشناس ارشد فیزیک اتمی و سید محمد رضوانیان فارغ التحصیل رشته مکانیک هستند. با این که هر دو مدرک خود را از دانشگاه یزد گرفته اند اما خدمت سربازی زندگی این دو را به هم گره زد. آن ها در اردیبهشت ماه امسال و در اوج بیماری کرونا در خدمت سربازی به فکر ساخت یک دستگاه ضدعفونی کننده با همکاری هم افتادند. با اینکه وقت کمی داشتند در وقت آزاد خود بر روی ساخت دستگاه کار کردند و اکنون حاصل دوستی و تلاششان به ثمر نشسته است.

 

 

دهقانی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری از یزد در این رابطه گفت: در آزمایشات بارها شکست خوردیم و مجبور شدیم بر روی نمونه اولیه ویرایش های مختلفی انجام دهیم. تقریباً ۷ یا ۸ بار شکل دستگاه تغییر کرد تا به نتیجه نهایی رسیدیم. در نهایت طراحی و ساخت نمونه اولیه در حدود یک ماه به سرانجام رسید.

وی افزود: بعد از سه ماه نیز تولیدات ما از یک دستگاه به شش محصول تبدیل شد. خوشبختانه استقبال خوبی را نیز شاهد بودیم و سفارش های خوبی نیز انجام شد.

وی ادامه داد: هم اکنون مشابه دستگاه ضدعفونی کننده ای که ساخته ایم در بازار وجود ندارد و هم از لحاظ جنس و هم فوندانسیون متمایز است. در حال  حاضر نیز چند مدل ایستاده، دیواری و رومیزی طراحی کردیم که هر کدام دو حالت هوشمند و اقتصادی دارند. حالت اقتصادی کمی ارزانتر است و البته آپشن های کمتری دارد.

این مخترع یزدی تاکید کرد: علاوه بر این ها جدیداً دستگاهی برای ضدعفونی کردن کارت‌های سوخت و کارت بانکی ساخته ایم.

 

 

دهقانی اضافه کرد: قیمت دستگاه ها نیز از دستگاه ضدعفونی کننده کارت بانکی که هشتاد هزار تومان است تا دستگاه دیواری هوشمند که یک میلیون و ۹۰۰ هزار تومان است را شامل می شود.

وی در مورد مکانیزم دستگاه نیز بیان داشت: هر کدام از این دستگاه ها یک سنسور دارند که قابل برنامه ریزی بوده و می توان فاصله تشخیص دست را بین ۱۰ تا ۸۰ سانتیمتر برای اماکن مختلف تنظیم کرد. مثلا  در اماکن پررفت و آمد می توان فاصله را کمتر و در اماکن کم رفت و آمد فاصله را بیشتر تنظیم کرد. زمان پاشش نیز از یک دهم ثانیه تا یک ثانیه متفاوت است. حالتی نیز وجود دارد که می‌تواند تا زمانی که دست مقابل سنسور باشد پاشش نیز ادامه داشته باشد.

وی گفت: هم اکنون برای فروش و تولید بیشتر یک شرکت ثبت کردیم و تیم فروش قوی راه اندازی کردیم.

دهقانی در پایان با تقدیر از حمایت سازمان بسیج علمی استان یزد اظهار کرد: در آغاز کار جدای از بحث های مالی مشکل نداشتن کارگاه را نیز داشتیم. خوشبختانه بسیج علمی استان یزد کارگاه و تجهیزات لازم را در اختیار ما قرار داد. همین استقرار در مرکز رشد بسیج علمی یزد ما را به سمت موفقیت سوق داد.

انتهای پیام/

زمان انتشار: چهارشنبه ۵ آذر ۱۳۹۹ - ۰۷:۱۰:۰۰

شناسه خبر: 92855

مطالب مرتبط :
فقیه

برای اولین بار درکشور صورت گرفت

ساخت آب شیرین کن خورشیدی در دانشگاه یزد/ افزایش نرخ تولید آب

عضو هیئت علمی دانشگاه یزد از ساخت دستگاه آب شیرین کن خورشیدی با افزایش نرخ تولید آب شیرین خبر داد.

پورشمسی

فرمانده سپاه الغدیر استان یزد اعلام کرد

حرکت بسیج علمی نوید بخش دستیابی به تمدن بزرگ اسلامی

فرمانده سپاه الغدیر یزد بیان داشت: انشاالله حرکت بسیج علمی در راستای ارزش های انسانی و الهی و رسیدن به تمدن بزرگ اسلامی که از آرمانهای رهبر معظم انقلاب است باشد.

میرقانعی

رئیس سازمان بسیج علمی استان یزد خبر داد

حمایت از ۳۰ طرح و پروژه فناورانه در یزد

رئیس سازمان بسیج علمی استان یزد گفت: به طور متوسط بسیج علمی استان یزد سالانه از قریب به ۳۰ پروژه و طرح حمایت مادی و معنوی می کند.

ماسک

ساخت فنی‌ترین دستگاه تولید ماسک کشور در مازندران/ تفاوت قیمتی یک میلیارد و ۷۵۰ میلیون تومانی دستگاه تولید داخل با مشابه خارجی

نخبه مازندران با اشاره به حمایت‌های سازمان بسیج علمی از دستگاه تولید ماسک صنعتی در مازندران، گفت: دستگاه تولیدی این مجموعه یک میلیارد و ۷۵۰ میلیون تومان از مشابه خارجی ارزانتر است

ماجرای دستگاه تفکیک ضایعات و فلزات غیر آهنی که تقاضا محور ساختیم؟/ فقط بسیج علمی حمایت کرد

این دستگاه در کل دنیا سفارش محوراست؛

ماجرای دستگاه تفکیک ضایعات و فلزات غیر آهنی که تقاضا محور ساختیم؟/ فقط بسیج علمی حمایت کرد

امیر قدس مطهری و حسین ملکی از نخبگان پژوهشکده شهید اعتباری دانشگاه صنعتی اصفهان با بیان این که نمونه اولیه دستگاه تفکیک زباله «دستگاهی با قابلیت تفکیک ضایعات و فلزات غیر آهنی»، را برای اولین بار در کشور و تنها با حمایت سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری کشور ساختیم، گفتند: اختراعاتی داشتیم، تجربیاتی به دستمان آمده بود که تا مشتری نخواهد هر چه قدر هم یک محصول نوآورانه و فناورانه باشد به سمتش نرویم، اما این دستگاه را تقاضا محور (متقاضی شهر داری) ساختیم و نظارت شهرداری هم روی آن بود، با این همه با تغییر مدیریت در شهرداری تجاری سازی دستگاه بدون نتیجه ماند.

جایزه

کیت تشخیص سرطان پستان در خانه و پنجره های برداشت اشعه ماورا بنفش برنده جوایز جیمز دیسون هستند

یک آزمایش خانگی ساده برای تشخیص سرطان پستان و پنجره برداشت انرژی خورشیدی ساخته شده از مواد بازیافتی، برندگان بزرگ جوایز جیمز دیسون ۲۰۲۰ هستند.

موذن

مسئول سازمان بسیج علمی و پژوهشی مازندران خبر داد

برگزاری سیزدهمین جشنواره جهادگران علم و فناوری مازندران

مسئول سازمان بسیج علمی و پژوهشی مازندران از برگزاری سیزدهمین جشنواره جهادگران علم و فناوری مازندران در هفته بسیج خبر داد.

علی  منصوری

ساخت دستگاه چاپ پارچه توسط بسیجی مبتکر یزدی

منصوری مبتکر یزدی موفق به طراحی و ساخت دستگاهی شده که با قیمتی کمتر و کیفیتی به مراتب بیشتر از نمونه های مشابه خارجی عملیات چاپ پارچه را انجام می دهد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب