علم و فناوری گزارش می دهد؛

آخرین اخبار از وضعیت واکسن ایرانی کرونا/ مردم چه زمانی می توانند از واکسن بومی سازی شده کووید ۱۹ استفاده کنند ؟

با توجه به اعلام مسئولین، ۸ واکسن ایرانی کرونا در فهرست کاندیداهای واکسن سازمان جهانی بهداشت قرار گرفته و البته ۸ واکسن دیگر نیز در آستانه ورود به این فهرست قرار دارد که این بدان معناست که تقریبا تمام استراتژی‌های احتمالی دستیابی به واکسن کووید۱۹ در ایران از مرحله تولید آزمایشگاهی عبور کرده است.

گروه دانش خبرگزاری علم و فناوری بعد ازحدود یک سال از شیوع کرونا ، این بیماری خطرناک همچنان جان مردم را در سرتاسر جهان تهدید می کند .گرچه تاکنون تلاش های تمام محققین و دانشمندان جهان برای تولید دارویی برای این بیماری بدون نتیجه بوده است اما خبر ساخت واکسن این بیماری توسط دو شرکت آمریکایی و یک شرکت روسی باعث امیدواری جهانیان شده است . اما شاید این سئوال برای شما پیش امده باشد که آیا ایران دانش ساخت این واکسن را دارد و یا باید منتظر تولید این واکسن توسط کشورهای دیگر باشیم ؟ در این گزارش سعی خواهیم کرد به صورت کامل به بررسی وضعیت ساخت واکسن این بیماری در کشور بپردازیم .

چه کشورهایی در جهان موفق به ساخت واکسن کرونا شده اند ؟

در حالی که به طور معمول روند مراحل تحقیقات و کارآزمایی‌های بالینی تولید واکسن‌های قطعی و موثر چندین سال به طول می‌انجامد اما تهاجم ویروس کرونا در جهان به قدری شدید بود که از همان هفته‌های نخست، مراکز تحقیقاتی و علمی کشورهای مختلف را برای کشف واکسن این بیماری در سریع ترین زمان ممکن به تکاپو انداخت. با توجه به بررسی های خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری ، در حال حاضر بیش از 140 کشور جهان تحقیقات و آزمایشاتی را برای ساخت واکسن و یا درمانی برای این بیماری آغاز نموده اند که  ۱۲۴ کشور در جهان مراحل آزمایش و تولید این پیش واکسن را می‌گذرانند که ده مورد آن به مرحله آزمایش انسانی رسیده است که در این بین شرکت فایزر آمریکا با همکاری شرکت "بایو ان تک" آلمان از تولید واکسنی با موفقیت حدود 95 درصد خبر داده اند. شرکت های دیگری نیز در آمریکا، انگلستان، روسیه، چین و ... نیز پروژه های خود را برای تولید واکسن کرونا دنبال می کنند اما برای ورود هر کدام از این واکسن ها تاییدیه های سازمان معتبر جهانی از جمله سازمان بهداشت جهانی لازم است.

در این رابطه بخوانید :

از اولین واکسن بیماری کرونا به صورت رسمی رونمایی شد / تا چه اندازه می توان به درمان ساخته شده روسیه اعتماد کرد ؟

واکسن کووید۱۹ مدرنا با اثربخشی ۹۵٪ ، احتمال شکست همه گیری تا سال ۲۰۲۱ را دو برابر می کند

تلاش ایران برای ساخت واکسن کرونا علارغم تحریم های آمریکا

با شیوع ویروس کرونا در کشورمان و علارغم تحریم های آمریکا، از همان روزهای ابتدایی محققان کشورمان گام اساسی را در زمینه ساخت تجهیزات مورد نیاز این بیماری آغاز نموده اند که خوشبختانه با وجود جدید بودن این ویروس و نبودن هیچ گونه اطلاعات خاصی از آن ، شرکت های دانش بنیان با همکاری محققین کشورمان توانستند روش ها و کیت های مختلفی را برای تشخیص کروناویروس تولید و علاوه بر تأمین نیازهای مراکز درمانی کشورمان حتی به سایر کشورها صادر نمایند.

در این زمینه بخوانید :

کیت جدید با قابلیت تشخیص همزمان ۳ ژن کرونا توسط محققین ایرانی ساخته شد

دانش ساخت کیت تشخیص کروناویروس در دستان محققین ایرانی/۶۰ هزار کیت تست کوید ۱۹ به وزارت بهداشت تحویل داده می شود

در زمینه واکسن کرونا نیز محققان کشورمان هم گام با سایر کشورها، اقدامات اساسی را برای تولید واکسن موثری برای این بیماری آغاز کردند که در تیرماه وزیر بهداشت نتیجه آزمایش های اولیه این واکسن را امیدوار کننده خواند و اعلام نمود با توجه به تلاش های دانشمندان کشورمان طی ماه های آینده مراحل تست حیوانی این واکسن اغاز و در صورت مثبت بودن نتایج آن، آزمایشات وارد فاز انسانی خواهد شد.

۸ واکسن ایرانی کرونا در فهرست کاندیداهای واکسن سازمان جهانی بهداشت قرار گرفت

بعد از گذشت کمتر 5 ماه از اعلام وزیر بهداشت از ساخت نمونه اولیه واکسن کرونا در ایران، خوشبختانه محققان کشورمان پا را از ساخت یک نوع واکسن کرونا فراتر گذاشتند و چندین شرکت به صورت موازی اقدام به ساخت واکسن های جدیدی برای بیماری نموده اند که نتیجه این تلاش ها قرارگیری 8 واکسن ایرانی کرونا در فهرست کاندیداهای سازمانی جهانی بهداشت می باشد. در این زمینه کیانوش جهانپور در توییتر خود نوشت:

« ۸ واکسن ایرانی کرونا در فهرست کاندیداهای واکسن سازمان جهانی بهداشت قرار گرفته و البته ۸ واکسن ایرانی دیگر در آستانه ورود به این فهرست قرار دارد. تقریبا تمام استراتژی‌های احتمالی دستیابی به واکسن کووید۱۹ در ایران از مرحله تولید آزمایشگاهی عبور کرده است. »

لیست واکسن های ایرانی که در فهرست  سازمان جهانی بهداشت قرار دارند

با توجه به بررسی های خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری، در چندین کشور دنیا از روشهای گوناگونی برای ساخت این واکسن بهره می برند اما روش محققین ایرانی کاملا جدید و منحصربه فرد است و ازطریق سلولهای بنیادین و سلول درمانی برای ساخت واکسن کرونا استفاده می نمایند .

آزمایش واکسن کرونا ایرانی از آذرماه وارد فاز انسانی می شود

بعد از پشت سر گذاشتن مراحل تحقیقاتی و تست های حیوانی یک واکسن، مهمترین بخش شروع آزمایش های انسانی می باشد که این مرحله زمانی آغاز می گردد که کارشناسان نسبت به نتایج مراحل قبل امیداور باشند و بتوانند تأییدیه های لازم را کسب کنند که خوشبختانه واکسن های ایرانی این مراحل را با موفقیت پشت سر گذاشته اند و قرار است آزمایش های انسانی آن در آذرماه شروع شود. دکتر سعید نمکی وزیر بهداشت کشورمان در این زمینه روز گذشته گفت :

 چندی پیش به مردم شریف کشورم این مژده را دادم که ما در رابطه با ساخت واکسن گام‌های بسیار موثری برداشتیم و خوشبختانه از بین ۱۲ شرکت حدود ۷ یا ۸ شرکت در وضعیت مطلوب تری قرار دارند و ۴ شرکت مراحل پیشرفته فاز یک و دو را طی کردند و از هفته آینده یا بعد از آن وارد فاز مطالعات انسانی خواهند شد، همه این حرکت‌ها مبتنی بر استاندارد‌های بین المللی است و گام به گام با تایید کارشناسان جهانی بهداشت پیش خواهد رفت و بر همین اساس امروز به عنوان یکی از کشور‌های پیشتاز در عرصه ساخت واکسن کووید ۱۹ مطرح می‌شویم و امیدوارم با لطف خدا و حمایت‌های بی دریغ مقام معظم رهبری و حمایت‌های مستمر رئیس جمهور محترم و دعای خیر مردم خبر خوشی که مدتی پیش در مورد واکسن دادم، محقق شود و ما هم یکی از سازندگان اصلی واکسن کووید ۱۹ هم برای مردم سرزمین خودمان و هم نیازمندان کل جهان باشیم.

مردم چه زمانی می توانند به واکسن ایرانی کرونا دسترسی پیدا کنند ؟

بر اساس اعلام محققین، از انجام اولین تزریق حداقل یک ماه زمان لازم است تا کارایی واکسن مشخص شود پس اگر واکسنی بتواند مجوز فاز اول انسانی را در یک ماه آینده دریافت کند، یک ماه بعد از آن نتیجه فاز اول مشخص می‌شود و پس از آن اجازه دارد فاز دوم را آغاز کند که آنهم یک ماه زمان دارد تا نتایجش مشخص شود، بنابراین یک ماه بعد، فاز سوم اجرا می‌شود اگر فاز سوم انسانی در اردیبهشت ۱۴۰۰ در ایران آغاز شود، تا سه ماه درگیر این فاز خواهیم بود؛ بنابراین احتمالا مهر ماه سال ۱۴۰۰ واکسن ایرانی کرونا آماده استفاده همگانی خواهد شد .

چرا نمی توانیم به واکسن های غیر ایرانی کرونا دل خوش باشیم ؟

نتایجی که در حال حاضر از سوی شرکت تولید کننده احتمالی واکسن کرونا منتشر شده، نتایج امیدوارکننده‌ای می باشد، اما به هر حال مساله اصلی این است که دسترسی به این واکسن برای سایر کشورها چه زمانی خواهد بود و چه شرایطی لازم است؟ به عنوان مثال زنجیره سرد انتقال واکسن کرونایی که در حال حاضر از سوی شرکت فایزر تولید شده است، به یخچال‌های با دمای منهای ۷۰ درجه نیاز دارد و اصلا انتقال این واکسن و استفاده از آن در بسیاری از کشور‌ها ممکن نیست. علاوه بر آن با توجه به تحریم های آمریکا مشخص نیست اگر این واکسن توسط یک شرکت در این کشور تولید شود حاضر به فروش این دارو به کشور شود. بر این اساس، باید امیدوار باشیم که متخصصین ایرانی بتوانند برای کرونا واکسنی تولید کنند که باتوجه به نتایج مثبتی که تاکنون از تحقیقات محققان کشورمان به دست آمده است این آرزو دور از ذهن نخواهد بود .

انتهای پیام /

خبرنگار: سجاد عبدلی

زمان انتشار: شنبه ۱ آذر ۱۳۹۹ - ۱۰:۱۰:۳۸

شناسه خبر: 92892

مطالب مرتبط :
خبرگزاری علم و فناوری

حتی اگر از واکسن آمریکایی آسیب ببینید، حق شکایت ندارید!

براساس قانونی که در آمریکا به تصویب رسیده، افرادی که دچار عوارض تزریق واکسن کرونا می‌شون اجازه شکایت از شرکت‌های ساخت واکسن و دولت آمریکا را ندارند.

تحریم

آمریکا تولیدکننده اولین واکسن ایرانی کرونا را تحریم کرد

وزارت خزانه‌داری آمریکا، ساعتی پیش چند فرد و نهاد ایرانی از جمله محمد مخبر رئیس ستاد اجرایی فرمان امام و موسسه دانش‌بنیان برکت ، تولیدکننده نخستین واکسن ایرانی کرونا را تحریم کرد.

۰۲۵۵۴

با وجود تاکیدات کارشناسان و پزشکان کشور؛

پرهیزجدی از مصرف خودسرانه دارو/هشدار رئیس علوم پزشکی شاهرود ازخوددرمـانی کرونایی

متأسفانه گاهاًمشاهده می شود تعدادی از بیماران مبتلا به کرونا بدون مراجعه به پزشک، به خود درمانی در منزل پرداخته‌ و در کمال تأسف برخی از بیماران با حال وخیم و رو به فوت به بیمارستان مراجعه می نمایند.

۱

علم و فناوری گزارش می دهد؛

هشتمین جشنواره جهادگران علم و فناوری استان همدان با شعار "بسیج، مبتکر حل مسئله" برگزار شد

هشتمین جشنواره جهادگران علم و فناوری استان همدان با حضور نخبگان علمی، فرهیختگان، اساتید دانشگاهی و مخترعین برتر بسیجی در سالن جلسات مرکز فرماندهی سپاه انصارالحسین (ع) و با عنوان "بسیج، مبتکر حل مسئله" برگزار شد.

بسیج

مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان اردبیل مطرح کرد:

بسیج در پیشبرد اهداف انقلاب اسلامی نقش بسزایی دارد

مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان اردبیل مطرح کرد: بسیج همیشه در صحنه بوده و در ادوار مختلف تاریخ پرفروغ انقلاب اسلامی مایه سربلندی، سرافرازی و اقتدار کشور عزیز ایران اسلامی است و در مواقع حساس، نقش بسزایی در پیشبرد اهداف انقلاب اسلامی داشته و توانسته مظهر اتحاد و انسجام ملی باشد.

کرونا در دنیا

آمار واقعی کرونا شش برابر بیشتر از ارقام رسمی در دنیا

موارد واقعی COVID-۱۹ می تواند شش برابر بیشتر از ارقام رسمی باشد.

۱

به مناسبت هفته بسیج برگزار می شود؛

اولین وبینار "آشنایی با فرایندهای ارزیابی و حمایت های شرکت های دانش بنیان"

اولین وبینار "آشنایی با فرایندهای ارزیابی و حمایت های شرکت های دانش بنیان" به مناسبت هفته بسیج در مورخ ۲ آذر برگزار خواهد شد، این رویداد با همکاری سپاه ناحیه ملایر، مرکز رشد ملایر، دانشگاه ملایر و دانشگاه آزاد اسلامی واحد ملایر برگزار می گردد.

بایون تک

زوج دانشمند سازنده نخستین واکسن کرونا؛ داستان علم، عشق و شاید «جایزه نوبل»

علی رغم آنکه ویروس کرونا روزگار جهان را سیاه کرده است، اما زوج آلمانی ترک تبار و بنیانگذار کمپانی بایون تک روزهای خوبی را سپری می کنند. سهام کمپانی آنها به بیش از ۲۰ میلیارد دلار افزایش یافته و واکسن کرونای مبتنی بر mRNA آنها احتمالا به عنوان نخستین واکسن کرونا تاییدیه های لازم را دریافت خواهد کرد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب