پژوهشگر علوم و فناوری فضایی؛

پروژه موشک استارشیپ دو چالش اصلی دارد/ آغاز عصر جدید با پرتاب موشک فالکن ۹

عمران مرادی پژوهشگر علوم و فناوری فضایی گفت:پروژه موشک استارشیپ قابلیتهای منحصر بفرد اما حداقل دو چالش اصلی(قابلیت سوخت گیری در مدارها و فضا است و چالش دیگرسیستم خنک سازی است) که می تواند منجر به شکست پروژه شود، با پرتاب موشک فالکن ۹ عصرجدیدی در صنایع فضایی آغاز شد؛ و اگر پشتیبانی باشد ما هم می توانیم شکاف با پیشتازان صنایع فضایی را پر کنیم.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اصفهان، عمران مرادی پژوهشگر علوم و فناوری فضایی در گفتگو با خبرنگار علم و فناوری، در خصوص پروژه موشک استارشیپ، تاریخچه سفر انسان به مریخ و تلاشهای و پروژه های موفق و شکست خورده برای سفر به مریخ را مورد بحث و بررسی قرار داد و گفت: پروژه موشک استارشیپ قابلیتهای منحصر بفرد اما حداقل دو چالش اصلی(قابلیت سوخت گیری در مدارها و فضا است و چالش دیگرسیستم خنک سازی است) که می تواند منجر به شکست پروژه شود، به هر حال در دهه 2000 تا الان پروژه های موفق بیشتر شده و الان هم با پرتاب موشک فالکن 9 شرکت اسپیس ایکس عصرجدیدی در صنایع فضایی آغاز شد، به هر حال ایران هم یک مقدار دیر وارد شد اما اگر پشتیبانی باشد می توانیم شکاف با پیشتازان صنایع فضایی را پر کنیم.

عمران مرادی پژوهشگر علوم و فناوری فضایی در گفتگو با خبرنگار علم و فناوری گفت: اولین مقدمه ای در خصوص موشک استار شیپ در مورد فردی است بنام آقای ایلان ماسک ششمین فرد ثروتمند دنیا در حوزه تکنولوژی است. این فرد چند شرکت بزرگ دارد و مهمترین شرکت این فرد که در حوزه فناوری فضا دارد کار می کند اسپیس ایکس است. در واقع یک ایده بسیار جالبی در شرکت خود انجام داده و آن این که سفرهای فضایی  بطور کلی بسیار پر هزینه هستند و بخش زیادی از این هزینه ها به خاطر این است که ابزاری که استفاده می شود بخصوص موشکها و راکت ها ابزار یکبار مصرف هستند در واقع هزینه زیادی صرف می شود که فقط یک موشک ساخته و یکبار هم از آن استفاده شود  که مشخص نیست با چه ریسکی کار به نتیجه برسد.

وی ادامه داد: این شرکت رفت سراغ این که موشکهایی را بسازند که مجدد از این موشکها بشود استفاده کرد البته قبلا از شاتلهای فضایی استفاده می شد و قابلیت استفاده مجدد داشت اما به هر حال مشکلات و درد سرهای خودش را داشت دوبار انفجار اتفاق افتاد و فضا نوردان کشته شدند  و درسال 2010 رسما شاتلها بازنشسته شدند و بعد از این شاتلها هیچ ابزار و راکتی برای این که دوباره بازیابی شوند وجود نداشت. تا این که ایلان ماسک اقدام می کند برای این که سفرهای فضایی هزینه های کمتری داشته باشد به دنبال این می رود که سفینه هایی بسازد  که بصورت صددرصد قابل بازیابی باشد تا هزینه سفرهای فضایی را کاهش دهد.

 

گام نخست برای استار شیپ ساخت موشک فالکن 9 است

پژوهشگر علوم و فناوری فضایی اظهار کرد: گام نخست این کار ساخت موشک فالکن 9 بود راکت فالکن 9 در واقع یک موشک دو مرحله است طول آن 70 متر و قطر 3.7 متر است و می تواند محموله هایی  تا بیش از 2 تن را به مدار لئو (LEO) مدارهایی که ارتفاع مدار کمتر از 2 هزار کیلو متر است ببرد.

 

تفاوت موشک فالکن 9 با موشکهای دیگر قابلیت بازیابی است

وی افزود: تفاوت موشک فالکن 9 با موشکهای دیگر این است که این موشک قابل بازیابی است و هر بار ساخت فالکن حدود 62 میلیون دلار هزینه دارد همچنین استفاده دوباره از آن 50 میلیون دلار هزینه خواهد داشت، هزینه پرتاب موشکهای سایوز روسیه حدود 8 میلیون دلار است و موشک اروپایی آرین هربار هزینه 165 میلیون دلار است.

 

استار شیپ نسل بعدی فالکن 9 است

پژوهشگر علوم و فناوری فضایی اظهار کرد: استار شیپ نسل بعدی فالکن 9 است پس موشکهای فالکن 9 جز اولین موشکهایی هستند که قابلیت بازیابی دارند توسعه یافته موشکهای فالکن 9 می شود استارشیپ که پروژه استارشیپ امید آقای ایلان ماسک است که بتواند انسان را به مریخ برساند و اگر این پروژه کامل شود این پرقدرت ترین موشک خواهد بود.

 

وی تصریح کرد: آقای ایلان ماسک یک چشم انداز خیلی جدی در مورد سفر به مریخ دارد و این پروژه با این هدف که انسانها به مریخ برسند انجام می شود.

 

موشک استار شیپ دوبخش اصلی دارد.

مرادی بیان اظهار کرد: در این پروژه، موشک استار شیپ دارای دوبخش است که یک بخش آن بخش پیشران و راکت موشک است و نیروی حرکتی فضا پیما را تامین می کند و بخش بعدی آن بخش سوپر هیوی است؛ معمولا به کل فضا پیما یعنی به هر دوقسمت آن استار شیپ گفته می شود.

 

موشک استار شیپ کاملا قابل بازیابی بوده و قابلیت ارسال محموله ها به مریخ و ماه دارد

وی ادامه داد: این قسمتهای دو گانه جوری طراحی می شوند که قابلیت ارسال محموله ها را به مریخ و ماه داشته باشند و در عین حال چند بار بشود از همه قسمتهای آن استفاده کرد که خیلی از نظر مالی به صرفه است و تحول عظیمی است که در صنایع فضایی رخ داده است.

 

موشک استار شیپ قابلیت سوخت گیری در فضا و در مدارها دارد

 مرادی گفت: قسمت استارشیپ موشک 70 متر ارتفاع دارد و قسمت سوپر هیوی85 متر ارتفاع دارد و یکی از نکات جالبی که برای این موشک در نظر گرفته شده این است که این موشک در حالی که در فضا و در مدارها هست قابلیت سوخت گیری داشته باشد حالا این که تا چه حد این ایده را می شود اجرایی کرد باید صبر کرد و دید به هر حال شرکت اسپیس ایکس ایده ها و برنامه هایی دارد.

 

موشک استار شیپ با استفاده از آلیاژ فولاد ساخته می شود

پژوهشگر علوم و فناوری فضایی ادامه داد:  نکته دیگری در مورد این موشک وجود دارد برای ساخت آن از آلیاز فولاد  استفاده می شود که فولاد معمولا سنگین است قبلا هم تلاش شده که با استفاده از فولاد موشک بسازند که به دلیل سنگینی موشک سقوط کرده و معمولا از آلومینیوم یا کامپوزیتهای فیبر کربن برای ساخت موشک استفاده می شود.

 

مزیت استفاده از فولاد، موشک استار شیپ سبک تر و ارزانتر خواهد شد

وی گفت: اما فولاد یک ویژگی که دارد این است که نسبت به گرما مقاومت بیشتری دارد بنابراین شرکت اسپیس ایکس ایده ای بکار برده برای موشک استار شیپ و آن این است که با توجه به این که مقاومت فولاد نسبت به گرما بیشتر است دیگر نیازی نیست که بخواهند مثل موشکهای دیگر از سپرهای حرارتی سرامیکی استفاده کنند بنابراین نسبت به آلومینیوم و فیبر کربن می توانند موشک را سبک تر بسازند که تا بیش از حدود 67 در صد ارزانتر پروژه را دربیاوردند.

 

خنک سازی موشک استار شیپ با الهام از سیستم عرق در موجودات زنده

پژوهشگر علوم و فناوری فضایی خاطرنشان کرد: با این حال خود فولاد هم کاملا  مقاوم به گرما نیست و در دماهای بالا ذوب می شود برای جلوگیری از ذوب شدن هم ایده هایی و راهکارهایی بکار گرفته اند، از مدل خنک شدن بدن موجودات زنده استفاده کرده اند ما وقتی می دویم عرق می کنیم روزنه هایی در بدن وجود دارد که عرق به سطح پوست آمده و دما پایینتر می آید آنها می خواهند از چنین سیستمی استفاده کنند حفره های کوچکی را در پوسته آلیاژ ایجاد کنند و یک حالتی مثل تعریق ایجاد و دمای پوست موشک را پایین بیاورند.

 

اگر یخ بزند و مسیر حفره ها مسدود شد پروژه موشک استار شیپ با شکست مواجه می شود

وی ادامه داد:  برای تعریق از آب یا متان می خواهند استفاده کنند که بیاد روی سطح موشک که این هم اما و اگرهای زیادی دارد که اگر یخ بزند و مسیر حفره ها مسدود شود یا هر دلیل دیگر مسیر مسدود شود پروژه با شکست مواجه می شود.

 

آزمایشاتی که روی موشک استار شیپ انجام شده در ارتفاعات پایین بوده است

پژوهشگر علوم و فناوری فضایی گفت: تا الان آزمایشاتی روی استار شیپ انجام شده، البته در ارتفاعات پایین این موشک آزمایش شده که بتواند پرواز کند و به سلامت  برگردد معروفترین این آزمایشات در شهریورماه امسال انجام شد و موشک فالکن 9 به همراه 60 ماهواره اینترنتی از پایگاه فضایی کندی در فلوریدا به مدار فرستاده شد.

 

 سال 2022 تا 2023 می خواهند اولین سفینه فالکن بزرگ را به مریخ برسانند،به شرط قابلیت سوخت گیری در فضا

وی ادامه داد: مسئله ای که وجود دارد اینها می توانند موشک را ارسال کنند به فضا سالم برگردد و البته باید عرض کنم که پروژه استارشیپ سَفر به مریخ را نشانه رفته و برای این کار یک نقشه راهی  دارند و پیش بینی کرده اند که  تا سال 2022 تا 2023 بتوانند اولین سفینه فالکن بزرگ را به مریخ برسانند اولین سفینه محموله ها را به مریخ برسانند به شرط این که برای استار شیپ قابلیت سوخت گیری را در فضا بطور کامل پیدا کنند.

 

موشک استار شیپ چندین بار باید سوخت گیری کند تا به مریخ برسد

پژوهشگر علوم و فناوری فضایی گفت: از این رو موشک استار شیپ همراه با قسمت سوپر هیوی در مدار زمین قرار می گیرد و بعد از سوپر هیوی جدا می شود و چندین بار باید سوخت گیری کند تا به مریخ برسد.

 

موشک استارشیپ، شاید در سال 2022 محموله هایی را به مریخ ببرد

وی خاطرنشان کرد: البته تا سال 2022 مریخ و زمین در حرکتهای مداری که دارند به زمین نزدیک می شود که این می تواند  فرصتی باشد. در واقع قبلا گفته بودند نقشه راه این است که موشک استارشیپ احتمالا در سال 2022 محموله هایی را به مریخ ببرد.

 

شاید در سال 2023 بتوانند سفر به ماه را دوباره تکرار کنند/ شاید سال 2024 اولین فضا نوردها بتوانند به مریخ بروند 

مرادی  ادامه داد:  همینطور  قبلا گفته بودند نقشه راه این است که موشک استارشیپ احتمالا در سال 2023 بتوانند اولین فضانوردان را بوسیله فالکن بزرگ را به ماه ببرند و با استفاده از موشکهای فالکن بتوانند سفر به ماه را دوباره تکرار کنند و شاید هم در سال 2024 اولین فضا نوردها بتوانند به مریخ بروند.

 

احتمالا سال 2025 اولین انسانها به مریخ برسند

پژوهشگر علوم و فناوری فضایی بیان کرد: همینطور  قبلا گفته بودند نقشه راه این است در هر سفر موشک استارشیپ احتمالا می تواند حدود 100 تن آذوقه را به مریخ بفرستد و با این کار محموله های مورد نیاز فضا نوردان را برای یک مدت طولانی تامین کند بنابراین با توجه به این که فضا نوردان حدود 6 ماه تا 9 ماه در راه هستند، باز هم طبق نقشه راه و گفته های قبلی احتمالا سال 2025 اولین انسانها به مریخ برسند.

 

احتمالا سال 2028 اولین پایگاههای آزمایشی را در مریخ آزمایش کنند/ احتمالا سال 2030 اولین شهر را در مریخ احداث کنند

وی ادامه داد: همینطور  قبلا گفته بودند نقشه راه این است بتوانند احتمالا تا سال 2028 اولین پایگاههای آزمایشی را در مریخ آزمایش کنند و در واقع زیر ساختهای این پایگاهها مثل سازه هایی برای تولید مقادیری سوخت برای این که بتوانند نیروگاه بسازند، گنبدهایی را برای کاشت محصولات کشاورزی که  نیاز انسانها است بسازند و احتمالا سال 2030 اولین شهر را بتوانند در مریخ احداث کنند.

 

معمولا نقشه راه های صنایع فضایی عملی نمیشود و بعضا خیلی طولانی تر می شود

پژوهشگر علوم و فناوری فضایی تاکید کرد: با توجه به این که تا تاریخ های اعلامی در نقشه راه زمان کمی باقی مانده باید منتظر ماند و دید چه اتفاقی می افتد اما تحقق این اهداف طبق نقشه راه بعید به نظر می رسد.

وی خاطرنشان کرد: تجربه هم نشان داده که معمولا نقشه راه هایی که در صنایع فضایی ایجاد می شود و اهدافی را می گذارند معمولا عملی نمیشود و بعضا خیلی طولانی تر می شود دلیل آن این است که پروژه های فضایی خیلی پر ریسک هستند و زمانی که افراد وارد ساخت محصولات فضایی می شوند تازه مشکلات خود را نشان می دهند فرآیندهای ساخت تکرار می شود. تاریخهایی که اعلام می کنند یک مقدار هم می تواند جنبه تبلیغاتی داشته باشد که بتوانند جذب بودجه داشته باشند.

 

دلایلی که قرار است انسان به مریخ سفر کند

مرادی در مورد تاریخ سفر انسان ها به مریخ، گفت: اولا به سه دلیل مهم قرار است که انسانها به مریخ بروند یکی این که مریخ می تواند دارای معادن و منابع خوبی برای زمین باشد که معادنی را استخراج کنیم یا از سیارکهای نزدیک به مریخ بتوانیم معادنی را استخراج کنیم  دوم این که برای مهاجرت انسانها به هر حال زمین در آینده جای مناسبی برای زندگی نخواهد بود و نیاز داریم که بخشی از انسانها به مریخ سفر کنند گزینه خوبی است چون شباهتهای کلی بازمین دارد.

 

زندگی در مریخ شرایط سختی دارد

وی خاطرنشان کرد: البته شرایط آن شرایط بسیار سختی است، وقتی می گوییم شباهت دارد مثلا مدت زمان چرخش نزدیک به مدت زمان چرخش زمین است، جو دارد اما جو رقیقی است مثل زمین نیست که بتواند تشعشعات خطرناک خورشیدی را فیلتر بکند، اکسیژن ندارد بنابراین کسانی که آنجا بخواهند زندگی کنند باید با لباسهای فضانوردی مخصوص حرکت کنند. ولی به هر حال شباهتهایی با زمین دارد و شاید امیدی باشد برای مهاجرت انسانها و نکته دیگر مریخ می تواند پل پرتابی برای سفرهای دوردست تر انسان به فضا باشند برای همین از قدیم انسانها از زمانی که متوجه شدند مریخ شباهتهایی با زمین دارد بفکر این بودند که به این سیاره سفر کنند.

وی افزود: مثلا سیاره زهره و عطارد خیلی داغ هستند، ماه که جو ندارد و بقیه سیارات هم گازی هستند که اصلا نمی شود وارد آنها شد بنابراین مریخ تنها گزینه است.

 

 تاریخچه سفر به مریخ

پژوهشگر علوم و فناوری فضایی اظهار کرد: در نیمه دوم قرن بیستم پیشرفتهای خیلی زیادی در مورد موشک شد، بخصوص آلمان نازی در دهه های 1930 و 1940 موشکهای دور برد یا بالستیک را بعنوان سلاح استفاده کردند،آلمانیها در اواخر جنگ جهانی دوم از موشک قاره پیما استفاده کردند که بتوانند لندن را بمباران کنند و این موشکها جزو اولین موشکهایی بودند که می توانستند از جو زمین خارج شوند و دوباره به جو برگردند بدون این که نیازی به سوخت داشته باشند با سرعت روی سر هدف فرود می آمدند. پس از جنگ جهانی دوم و شکست آلمان نقشه های این سلاحها و موشکها به دست اتحاد جماهیر شوروی و ایالات متحده افتاد و آنها به فکر توسعه آن افتادند، موشکهای دوربرد فضایی درست کنند که شوروی در اکتبر 1957 اولین ماهواره را بنام اسپوتنیک 1 به فضا فرستاد.

وی ادامه داد: چهار سال بعد در 12 آپریل 1961 یوریگا گالین باS1 به خارج از جو زمین پرتاب شد و حدود 108 دقیقه در ارتفاع 327 کیلومتری یک دو دور زمین چرخید.

 

طی دهه های اخیر 13 فضا پیما در مدار مریخ قرار گرفته اند و 9 کاوشگر توانستند روی سطح سیاره فرود بیایند

مرادی اظهار کرد: اما در مورد مریخ طی دهه های اخیر 13 فضا پیما در مدار مریخ قرار گرفته اند و 9 کاوشگر توانستند روی سطح سیاره فرود بیایند البته خیلی از پروژه ها نهایتا با شکست روبرو شد تقریبا از هر سه ماموریتیکی موفق شد چون فرستادن کاوشگر به مریخ کار بسیار سختی است.

 

اولین ماموریتهای به مریخ «گذر نزدیک» بود

پژوهشگر علوم و فناوری فضایی عنوان کرد: اولین ماموریتهای به مریخ به این شکل بود که فقط ماهوارها یا مدارگردهایی می فرستاندند که نزدیک می شدند به مریخ و تصاویری را تهیه و به زمین مخابره می کردند که اسم آن گذر نزدیک بود، این پروژه ها معمولا در سالهای 1965 انجام شد.

 

تا الان، ماموریتهای موفق به مریخ کدامند

مرادی تصریح کرد: تا الان چهار کشور و سازمان فضایی توانسه اند به مریخ برسند که ناسا، اتحاد جماهیر شوروی، آزانس فضایی اروپا و سازمان فضایی هند ماموریتهای موفق داشته اند البته همه بدون سرنشین بوده هیچ انسانی تا الان به مریخ فرستاده نشده است، دو کشور ژاپن و چین هم تلاش می کنند که تا الان در زمینه مریخ خیلی موفق نبوده اند.

 

ماموریتهای ناموفق اتحاد جماهیر شوروی به مریخ

 پژوهشگر علوم و فناوری فضایی بیان کرد: در اکتبر 1960 اتحاد جماهیر شوروی فضا پیمای مارسنیک 1 را  برای گذر نزدیک به مریخ فرستاد که موفق نبود در همین سال مارسنیک 2 را به فضا فرستاد این هم موفق نبود در سال 1962 کاوشگر اسپوتنیک 22 را به فضا فرستادند که فقط توانست به مدار زمین برسد در همان سال اسپوتنیک 23 را به فضا فرستادند که باز ارتباط خود را با زمین از دست داد و موفق نبود باز شوروی تلاش بعدی خود را با اسپوتنیک 24 در سال 1962 انجام داد که باز هم ناموفق بود.

 

توسط ناسا اولین فضا پیما به مریخ رسید و توانست عکسهای دیدنی از مریخ به زمین مخابره بکند

وی ادامه داد: ناسا هم همینطور، سازمان فضایی امریکا مارینر 3 را فرستاد به سمت مریخ که موفق نبود اما مارینر 4  در 14 ژوییه 1965 اولین فضا پیمایی بود که به مریخ رسید و توانست عکسهای دیدنی از مریخ به زمین مخابره بکند، شوروی چهار روز بعد از مارینر زوند 2 را به مریخ فرستاد هرچند رسید به مریخ اما نتوانستند کنترل کنند و هیچ اطلاعاتی نتوانستند از آن بگیرند.

 

پرتاب موفق ناسا با کاوشگرهای مارینر6 و 7 و ارسال صدها عکس به زمین

مرادی افزود: ناسا در سال 1969 کاوشگرهای مارینر6 و 7 را به مریخ فرستاد که توانستند صدها عکس به زمین مخابره کنند البته شوروی کاوشگری را در سال 1969 دوباره به مریخ فرستاد و باز هم موفق نبود، باز شوروی در سال 1989 یک کاوشگر دیگر به مریخ فرستاد، بعد امریکا مارینر 8 را به مریخ فرستاد که اینها هیچ کدام موفق نبودند.

 

پرتاب موفق اتحاد جماهیر شوروی با کاوشگر مریخ 2 در سال 1971

 پژوهشگر علوم و فناوری فضایی با اشاره به این که تعداد پروژه هایی که ناموفق بوده خیلی زیاد و کارسختی با مسافت طولانی است، گفت: بالاخره اتحاد جماهیر شوروی پس از این همه آزمایشات و ماموریتهای ناموفقی که انجام داد در سال 1971 موفق شد به مریخ برسد و کاوشگر مریخ 2 در 1971 به فضا فرستاده شد و توانست به دور مریخ گردش بکند اما نتوانستند مریخ نورد را سالم به سطح مریخ فرود بیاورند و زمانی که روی سطح مریخ فرود آمد چند ثانیه بعد ارتباط رادیویی را با زمین از دست داد اما مدار گرد آن توانست اطلاعاتی به زمین ارسال کند.

 

پرتاب موفق ناسا مارینر 2 در سال 1971

 مرادی اظهار کرد: اما یکی از موفق ترین پروژه ها پروژه مارینر 2 بود که سازمان فضایی ناسا در سال 1971 توانست در مدار مریخ قرار بگیرد عکسهای بسیار خوبی فرستاد حدود یکسال به دور مریخ چرخید و بیش از 7 هزار عکس بسیار دقیق از مریخ به زمین ارسال کرد.

 

پرتاب ناموفق مدار گرد و مریخ نورد اتحاد جماهیر شوروی در سل 1974

وی گفت: باز اتحاد جماهیر شوروی به کار خود ادامه داد در سال 1974 یک مدار گرد و مریخ نورد را به مریخ ارسال کرد که باز هم اتفاق قبلی افتاد کاوشگرها وقتی روی مریخ فرود آمدند فقط یک مدت کوتاهی توانستند اطلاعات را به زمین مخابره کنند و از کار افتادند.

 

پرتاب موفق ناسا دو جفت مدار گرد و مریخ نورد وایکینگ 1 و 2 در سال 1975

 مرادی ادامه داد: در سال 1975 دو جفت مدار گرد و مریخ نورد را ناسا به مریخ فرستاد بنام وایکینگ 1 و 2 هر دو با موفقیت در سال 1976 به مریخ رسیدند و توانستند روی سطح مریخ فرود بیایند در واقع وایکینگها مامورین جزو اولین ماموریتهای اکتشافی بودند که مدت آنها تمدید شد و تا سالها اینها توانستند اطلاعات را به زمین مخابره کنند ماموریتهای خیلی موفقی بود و تا 1987 وایکینگها فعال بود  و بیش از 50 هزار عکس را توانستند به زمین ارسال کنند وجالب است که اتحاد جماهیر شوروی در سال 1980 تلاش کرد به یکی از قمرهای مریخ برسد ولی باز هم شکست خورد.

 

پرتای ناموفق ناسا با کاوشگر مارس آبزرور را به مریخ در 1990

وی گفت: باز ناسا تلاش کرد دردهه 1990 به سیاره مریخ برسد 25 سپتامبر 1992 باز کاوشگر مارس آبزرور را به مریخ فرستادند تنها سه روز قبل از ورود به مداربه مریخ ارتباط خود را با زمین از دست داد پروژه ناموفقی بود البته خیلی گرانقیمتی و ضربه جدی برای ناسا بود و از آنجا به دنبال این که از سیستمهای ارزانتر و بهینه تر استفاده کند.

 

پرتاب موفق ناسا بنام نقشه بردار سراسر مریخ سال 1997

پژوهشگر علوم و فناوری فضایی اظهار کرد: باز ناسا پروژه دیگری بنام نقشه بردار سراسر مریخ را اجرا کرد  که 1997 به مدار مریخ رسید و تا سال 2006 ماموریت تمدید شد و موفق شد یک نقشه سراسری مریخ تهیه کند و توانست یک نشانه های باستانی از آب پیدا کند و ناسا تشویق  شد مریخ نوردهای دیگری به سمت مریخ بفرستد، باز هم ناسا کاوشگرهای دیگری را در سالهای مختلف روانه مریخ کرد.

 

دهه 2000 تا الان خیلی پروژ های جالبی روی مریخ اتفاق افتاد

مرادی در ادامه دهه 2000 تا الان را مورد بحث قرار داد و گفت:  از 2000 به بعد خیلی پروژ های جالبی روی مریخ اتفاق افتاد.

 

پرتاب موفق مدارگرد مارس ادیسی در 7 مارس 2001

وی اظهار کرد: یکی مدارگرد مارس ادیسی بود که در 7 مارس 2001 از زمین پرتاب شد و در 24 دسامبر همان سال به مریخ رسید هنوز هم به جمع آوری اطلاعات ادامه می دهد این فضا پیما تا الان بیش از350 هزار عکس از مریخ ثبت کرده  و سال 2010 رکورد طولانی ترین کاوشگر در مریخ را شکست.

 

پرتاب موفق مدارگرد مارس اکسپرس در سال 2003

پژوهشگر علوم و فناوری فضایی ادامه داد: آژانس فضایی اروپا در سال 2003 ماموریت مارس اکسپرس را شروع کرد که شامل یک مدارگرد بنام مارس اکسپرس و یک مریخ نورد بنام بیگل 2 بود؛ مدارگرد این ماموریت توانست در نوامبر 2005 ماموریت خود را تکمیل کند و این مریخ نورد بیگل 2 که قرار بود روی سطح مریخ فرود بیاید بخش مریخ نوردش هیچ وقت نتوانست پیامی را به مرکز کنترل ماموریت مخابره کند.

 

دوتا از معروفترین پروژه های ناسا که در سال 2004 به مریخ پرتاپ شدند

وی افزود: اما دوتا از معروفترین پروژه های ناسا که در سال 2004 به مریخ پرتاپ شدند و خیلی معروف شدند مریخ نوردهای اسپریت به معنی روح و آپورچینیتی به معنای فرصت که توانستند شواهدی از وجود آب را درسیاره مریخ جمع آوری کنند قرار بود برای سه ماه کار کنند اما هر دوتا سالها کاوش را در مریخ ادامه دادند، مریخ نورد اسپریت در سال 2010 گرفتار توفان شن شد و از کار افتاد، آپورچینیتی  هم بعد از 15 سال اکتشاف مریخ ارتباط با مرکز کنترل ناسا را از دست داد و بیش از 41 کیلومتر را توانست در سطح مریخ پیمایش کند و اطلاعات جمع کند.

 

 

پروژه ناموفق روسیه در سال 2011

 وی ادامه داد: روسیه در سال 2011 دوباره تلاش کرد خود را به قمر فوبوس مریخ برساند که این هم ناموفق بود، چینی ها و ژاپنی ها هم چندین بار در این زمینه تلاش کرده که موفقیت چندانی کسب نکردند.

 

موفقیت ناسا سال 2012

مرادی اظهار کرد: باز ناسا در سال 2012 یک کاوشگر قویتری بنام کریوسیتی بنام کنجکاوی به مریخ فرستاد که بر سطح مریخ فرود آمد و  اطلاعات بسیارخوبی فرستاد از جمله این که در گذشته ها مملو از آب بوده حتی توانست آثاری از ترکیبات آلی پیدا کند که این آثار نشان می دهد که شاید یک زمانی گونه هایی از حیات وجود داشته  است.

 

موفقیت کشور هند با ارسال مدار گرد MOM به مریخ 2014

پژوهشگر علوم و فناوری فضایی گفت: هند هم وارد این مسئله شد که یک مدار گردی بنام MOM در سال 2014 که با موفقیت به مدار مریخ رسید و توانست تصاویری را از قرص کامل مریخ بگیرد و هند هم وارد شد.

 

پرتاب موشک فالکن 9 شرکت اسپیس ایکس؛ عصرجدیدی در صنایع فضایی آغاز شد

مردای در ادامه اظهار کرد: به تازگی شرکت اسپیس ایکس با موشک فالکن 9 یک پرتاب داشته که چهار فضا نورد را به فضا بفرستند که این عصرجدیدی از آغاز تحولات صنایع فضایی در امریکا است به دلیل این که اینها در شاتلهایی که بر می گشتند به زمین مشکل پیش آمددوتا منفجر شد و تعدادی فضانوردها کشته شدند و از سال 2010 شاتلها را بازنشسته کردند.

پژوهشگر علوم و فناوری فضایی اظهار کرد: امریکاییها سالها به موشکهای سایوز روسیه برای اینکه فضا نوردان را به فضا ببرد وابسته بودند، این بار شرکت اسپیس ایکس چهار فضا نورد سه نفر از ناسا و یک نفر از سازمان فضایی ژاپن را برد که ببرد سازمان فضایی بین المللی و این را می شود آغاز عصر جدیدی در صنایع فضایی دانست که امریکا وابستگی خود را به موشکهای سایوز کنار گذاشت و دوباره با تکیه به موشکهای نسل جدید عصر جدیدی را شروع کند.

 

پروژه مارس وان مربوط به یک سازمان خصوصی کوچکی است

وی ادامه داد: پروژه ای بنام مارس وان که مربوط به یک سازمان خصوصی کوچکی بود در کشور هلند و مدعی بودند که بتوانند انسانها را به مریخ بفرستند و بتوانند آنجا یک ملونی دایمی و شرایط اسکان برای انسان در مریخ ایجاد کنند و در سال 2010 این شرکت را تاسیس کنند و قرار بود در سال 2016 یک مریخ نشین رباتیک به مریخ برسند که 2016 تحقق پیدا نکرد و گفتند در سال 2024 مریخ نشین رباتیک را ارسال خواهند کرد همچنین قرار بود در سال 2023 یک گروه4 نفره از انسانها را به مریخ بفرستند که بعد گفته اند 2032

پژوهشگر علوم و فناوری فضایی در ادامه اذعان کرد: این سازمان خصوصی کارهای زیادی انجام داده اند کم و بیش فعالند از کل دنیا داوطلبانی را برای سفربه مریخ ثبت نام کرده اند حدود 202 هزار نفر ثبت نام کرده اند هزار و پنجاه هفت نفر برای بررسی بعدی انتخاب شدند باز غربالگری شدند و 100 نفر باقی ماندند که 39 نفر از امریکا، 31 اروپا، 16 نفر از آسیا، 7 نفر از افریقا و 7 نفر از اقیانوسیه هستند و در نهایت قرار است  نفر24 انتخاب شوند و در شش گروه 4 نفره به سیاره مریخ ارسال شوند.

وی ادامه داد: طبق برنامه مارس وان قرار است این افراد برای سفر به مریخ 7 سال آموزش ببیند و قرار بود سال 2023 به مریخ ارسال شوند که به تعویق افتاد و شد 2032 در بین این 100 نفر سه ایرانی هم توانستند راه پیدا کنند و حالا باید دید که می توانند جز 24 نفر نهایی بشوند یا نه والبته باید دید که این پروژه بالاخره به سرانجامی می رسد یاخیر.

 اگر هم کسی به سطح مریخ برسد دیگر نمی تواند به زمین برگردند

پژوهشگر علوم و فناوری فضایی اظهار کرد: بعنوان حسن ختام این بحث چون پروژه های خیلی زیادی  تعریف شده خیلی از کشورها دارند رقابت می کنند برای رسیدن به مریخ اما باید یک نکته ای را اشاره کنم؛ اولا این که ارسال انسان به مریخ کار خیلی سختی است این راه طولانی که شش ماه و نه ماه معمولا طول می کشد، نه ماه یک انسان را باید زنده نگه دارید تا دریک محفظه کوچک زنده بماند و به مریخ برسد و تازه وقتی آنجا فرود می آید این در چه شرایطی بتواند آنجا زندگی کند جایی که هیچ چیزی وجود ندارد و از قبل باید محموله هایی ارسال شود.

وی گفت: بنابراین سفر مریخ کارب سیار سختی است مضافا این که اگر بخواهید همراه انسان محموله هایی مثل اکسیژن و غذا و اینها را بفرستید سفینه سنگین می شود و ممکن است به مریخ نرسد این تناقضات وجود دارد و کار را خیلی دشوار می کند برای این که انسانها بتوانند به مریخ برسند.

مرادی بیان کرد: بعلاوه این که انسانهای اولیه اگر هم برسند به سطح مریخ به دلیل این که در آنجا پایگاهی وجود ندارد که این موشک دوباره سوخت گیری کند، بلند بشود و بتواند بر جاذبه مریخ غلبه کند و از سطح مریخ جدا شود ودر نهایت به زمین برگرددچنین چیزی نمی تواند تحقق پیدا کند بنابراین اگر هم کسی به مریخ برسد باید تا آخر عمرش آنجا زندگی کند و دیگر نمی تواند به زمین برگردد بنابراین سفر به مریخ علیرفم این که کشورهای زیادی پروژه تعریف می کنند و تلاش می کنند به سطح مریخ برسند همچنان با مشکلات جدی روبرو است برای زنده نگه داشتن انسانها،  به هر حال باید دید در آینده چه اتفاقی می افتد.

 

بعنوان سوال آخر با این همه تلاش در سطح جهان، کشور خودمان ایران در چه سطحی قرار دارد؟

پژوهشگر علوم و فناوری فضایی، اظهار کرد: سازمان صنایع فضایی ایران نسبت به صنایع فضایی دیگر جهان یک مقدار دیر وارد شد، اماشیب رشد خیلی خوب بوده مهمترین ویژگی صنایع فضایی ایران جوانان خیلی علاقمند و خیلی مستعد هستند که خیلی پر انرژی هستند و درسالهای اخیر صنایع فضایی ایران نشان داده که با تکیه برجوانان که خیلی پرانگیزه و علاقمند هستند می تواند فاصله ای که ایجاد شده را جبران کند و می تواند یک رشد خیلی خوبی داشته باشد.

 

اگر پشتیبانی باشد می توانیم شکاف با پیشتازان صنایع فضایی پر کنیم

وی خاطرنشان کرد: بشرطی که امکانات در اختیار جوانها و بخصوص امکانات در اختیار بخش خصوص قرار داده شود که بخش خصوصی بتوانند خوب فعالیت بکنند و پرانرژی فعالیت بکنند تجربه ما درسالهای گذشته نشان داده که ما می توانیم حرفی برای زدن داشته باشیم کما این که ایران توانست موشکهایی بسازد که از جو زمین عبور بکنند به فضا دست پیدا کردند و ماهواره در فضا قرار دادیم بنابراین اگر پشتیبانی لازم وجود داشته باشد ما می توانیم که رشد خیلی خوب و سریع داشته باشیم و شکاف خودمان را با پیشتازان صنایع فضایی را پر کنیم.

انتهای پیام/

معصومه صادقی

زمان انتشار: دوشنبه ۳ آذر ۱۳۹۹ - ۰۸:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 92916

مطالب مرتبط :
نقش میکرو RNA درعفونت کرونا ویروس جدید و بیماری کووید۱۹+ عکس

در مقاله محققان ایرانی بررسی شد؛

نقش میکرو RNA درعفونت کرونا ویروس جدید و بیماری کووید۱۹+ عکس

اکنون، تیمی از محققان از چند دانشگاه معتبر ایران، در مقاله ای نقش میکرو RNA درعفونت کرونا ویروس جدید و بیماری کووید۱۹ را بررسی و گزارش کردند: miRNA های میزبان، می تواند عفونت را تقویت کند و همچنین بسته به نوع آن می تواند به عنوان یک ضد ویروس عمل کند. بنابراین"MiRNA ها می توانند به عنوان وسیله ای برای پیشگیری، تشخیص و بهبود عفونت های ویروسی عمل کنند" ، و زمینه تحقیق در مورد توسعه درمان موثر برای کووید۱۹ را فراهم می کنند.

موفقیت معاونت علمی پژوهشی ناحیه مقاومت بسیج نجف آباد در تشکیل بانک اطلاعاتی نخبگان با تعداد ۲۲۰۰ نفر

در بازدید فرمانده سپاه صاحب الزمان(عج) اصفهان مطرح شد؛

موفقیت معاونت علمی بسیج نجف آباد در تشکیل بانک اطلاعاتی نخبگان با تعداد ۲۲۰۰ نفر

داود نصیران مسئول معاونت علمی پژوهشی ناحیه مقاومت بسیج نجف آباد، در بازدید سردار مجتبی فدا فرمانده سپاه صاحب الزمان(عج) اصفهان و مسئول سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری استان اصفهان از این مرکز که همزمان با هفته گرامیداشت بسیج انجام شد، با بیان این که معاونت علمی پژوهشی ناحیه مقاومت بسیج نجف آباد بیش از ۶۸۰ مورد ایده و خلاقیت نوآرانه را شناسایی و هدایت کرده است، بیش از ۴۰ محصول دانش بنیان هم تولید شده، اظهار کرد: این مرکز موفق به تشکیل بانک اطلاعاتی نخبگان به تعداد ۲۲۰۰نفر شده است.

گفتمان فرهنگ استکبارستیزی و روحیه مقاومت، روحیه‌ و باور «ما میتوانیم» به عنوان اصول اساسی ترویج گردد

بیانیه معاونت علمی پژوهشی ناحیه مقاومت بسیج مبارکه در گرامیداشت هفته بسیج؛

روحیه مقاومت و روحیه‌ و باور «ما میتوانیم» به عنوان اصول اساسی ترویج گردد

معاونت علمی پژوهشی ناحیه مقاومت بسیج مبارکه با صدور بیانیه ای به مناسبت هفته بسیج، امیدورا است گفتمان فرهنگ استکبارستیزی و روحیه مقاومت، روحیه‌ و باور «ما میتوانیم» به عنوان اصول اساسی مد نظر همگانی باشد و ترویج گردد.

نخبگان بسیجی عضو بسیج علمی شهرستان شهرضا هفته بسیج امسال را با اهداء خون خود آغاز کردند

به مناسبت هفته بسیج،

ده عضو بسیج علمی شهرستان شهرضا هفته بسیج امسال را با اهداء خون خود آغاز کردند

ده عضو پایگاههای بسیج علمی پژوهشی و فناوری شهرستان شهرضا هفته بسیج امسال را با اهداء خون خود آغاز کردند.

۳۳

کارشناس ارشد روان شناسی بالینی:

رفتار قهرآمیز با کودکان خشن، باد زدن آتش پرخاشگری است

نخبه بسیجی خواهر و روان شناس بالینی گفت: رفتارهای قهرآمیز با کودکان آتش پرخاشگری آنهارا شعله ورتر می کند.

ماجرای دستگاه تفکیک ضایعات و فلزات غیر آهنی که تقاضا محور ساختیم؟/ فقط بسیج علمی حمایت کرد

این دستگاه در کل دنیا سفارش محوراست؛

ماجرای دستگاه تفکیک ضایعات و فلزات غیر آهنی که تقاضا محور ساختیم؟/ فقط بسیج علمی حمایت کرد

امیر قدس مطهری و حسین ملکی از نخبگان پژوهشکده شهید اعتباری دانشگاه صنعتی اصفهان با بیان این که نمونه اولیه دستگاه تفکیک زباله «دستگاهی با قابلیت تفکیک ضایعات و فلزات غیر آهنی»، را برای اولین بار در کشور و تنها با حمایت سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری کشور ساختیم، گفتند: اختراعاتی داشتیم، تجربیاتی به دستمان آمده بود که تا مشتری نخواهد هر چه قدر هم یک محصول نوآورانه و فناورانه باشد به سمتش نرویم، اما این دستگاه را تقاضا محور (متقاضی شهر داری) ساختیم و نظارت شهرداری هم روی آن بود، با این همه با تغییر مدیریت در شهرداری تجاری سازی دستگاه بدون نتیجه ماند.

جایزه

کیت تشخیص سرطان پستان در خانه و پنجره های برداشت اشعه ماورا بنفش برنده جوایز جیمز دیسون هستند

یک آزمایش خانگی ساده برای تشخیص سرطان پستان و پنجره برداشت انرژی خورشیدی ساخته شده از مواد بازیافتی، برندگان بزرگ جوایز جیمز دیسون ۲۰۲۰ هستند.

برگزیدگان پانزدهمین جشنواره ملی فن‌آفرینی شیخ‌بهایی معرفی شدند/ اهدای جایزه بخش خصوصی جشنواره به ده طرح

اختتامیه پانزدهمین جشنواره ملی فن‌آفرینی شیخ‌بهایی؛

برگزیدگان پانزدهمین جشنواره ملی فن‌آفرینی شیخ‌بهایی معرفی شدند/ اهدای جایزه بخش خصوصی جشنواره به ده طرح

آیین اختتامیه پانزدهمین جشنواره ملی فن‌آفرینی شیخ‌بهایی با سخنرانی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، و با حضور عباس رضایی استاندار اصفهان، رئیس شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان، سید محمد ابطحی رئیس دانشگاه صنعتی اصفهان برگزار شد، در این مراسم ۱۳ طرح در بخشها مختلف بعنوان برگزیده معرفی شدند و همچنین اهدای جایزه بخش خصوصی جشنواره به ده طرح تعلق گرفت.

واکسن کووید۱۹ مدرنا با اثربخشی  ۹۵٪ ، احتمال شکست همه گیری تا سال ۲۰۲۱ را دو برابر می کند

واکسن کووید۱۹ مدرنا با اثربخشی ۹۵٪ ، احتمال شکست همه گیری تا سال ۲۰۲۱ را دو برابر می کند

بعد از اینکه Pfizer و BioNTech از یک کاندید واکسن ویروس کرونا با اثربخشی ۹۰٪ خبر دادند، اکنون، فقط یک هفته بعد، Moderna اعلام کرد که واکسن آن از بیماری پنهان نیز جلوگیری می کند. تجزیه و تحلیل موقت فاز ۳ نشان می دهد واکسن آزمایشی ۹۴.۵٪ در جلوگیری از کووید۱۹ موثر است، حتی خوش بینانه ترین تخمین ها را نیز پشت سر می گذارد.

"نقطه عطفی باورنکردنی برای علم." Pfizer و BioNTech نتیجه امیدوار کننده واکسن کووید۱۹ خود را به روز می کنند

غول داروسازی ایالات متحده و شریک بیوتکنولوژی آلمانی آن (۰Pfizer و BioNTech)، در حال حاضر با استفاده از تجزیه و تحلیل نهایی از یک مطالعه ۴۳۰۰۰ نفری، کارآیی ۹۵٪ را برای نامزد واکسن خود گزارش داده اند. و نگران نیستند که افراد مسن به واکسن پاسخ ندهند. این شرکتها در بیانیه مطبوعاتی اعلام کردند که این اثر در افراد مسن تر از ۶۵ سال فقط به ۹۴٪ کاهش می یابد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب