راه اندازی اولین اتوبوس علمی سیار کشور

اولین اتوبوس علمی سیار کشور به همت معاونت علمی، پژوهشی و فناوری تهران بزرگ جهت اعزام به مناطق محروم و کم برخوردار تجهیز شد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری تهران بزرگ؛ در راستای تاکید مقام معظم رهبری در موضوعات گام دوم انقلاب که یکی از محورهای آن علم و دانش بود معاونت علمی، پژوهشی و فناوری سپاه حضرت محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ اقدام به تجهیز و راه اندازی اتوبوسی با عنوان اتوبوس علمی جهت ارائه خدمات آموزشی، پژوهشی، علمی و فناوری کردند تا بحث عدالت آموزشی را در مناطق محرم و کم برخورددار برقرار کنند.

به این شیوه بتوانند امکاناتی که یک دانش آموز در تهران در اختیار دارد را با همان کیفیت و یا حتی بیشتر از آن در اختیار یک دانش آموز روستایی در منطقه محروم مثل سیستان و بلوچستان قرار دهند تا بتوانند از آن استفاده کنند و بر علم و دانش خود بیافزایند.

به این وسیله فعالیت و آزمایشی که دانش آموز در مدرسه غیر انتفاعی در آزمایشگاه انجام می دهد یا مارشال های مختلف انسانی، گیاهی و جانواری را می تواند ببیند و لمس کند و حتی زیر میکروسکوپ بگذارد و مشاهده کند؛ این کار را هم یک دانش آموزی که در منطقه محروم در یک کانکس درس میخواند بتواند انجام دهد.

در این کار خیرخواهانه معاونت علمی، پژوهشی و فناوری سپاه تهران بزرگ برای فراهم کردن این امکانات به ایده ی دست یافت که بتواند محرک باشد و به تمامی مناطق محروم برود تا دانش آموزان بتوانند از آن استفاده کنند ضمن اینکه توانایی تاسیس آزمایشگاه در تمام آن نقاط را نداشتند در نتیجه یک اتوبوس علمی سیار راه اندازی کردند تا بتوانند به هر منطقه ای که نیاز است ارسال کنند تا دانش آموزان علاقمند و با استعداد در این زمینه از امکانات این اتوبوس استفاده کنند.

شایان ذکر است تیمی که متشکل از گروه های سازندگی و پایگاه های علمی سپاه تهران بزرگ و همچنین گروه های جهادی علمی مختلف شناسایی شده است اعزام می شوند تا با همکاری گروه های جهادی همان منطقه و محله شرایط آموزشی را در آن محل برای آنها فراهم کنند، تا دانش آموزان بتوانند تمام آزمایشات و فعالیت های خود را که بر اساس متون درسی آنها در هر مقطعی است انجام دهند.

در کنار این تیم گروهی هم جهت استعدادیابی با پارامترهای خاصی اعزام می شوند تا با نظارت بر فعالیت و عملکرد بچه ها و دانش آموزان بتوانند  افرادی را که استعدادی در زمینه خاصی دارند را شناسایی و به معاونت علمی، پژوهشی سپاه تهران بزرگ معرفی کنند که تحت حمایت قرار بگیرند و این حمایت شامل کلاس های فوق العاده، مشاوره، هزینه های درسی، معرفی به آموزشگاه های مرتبط و ... میباشد.

قبل از این اتوبوس علمی سیار، اتوبوس هایی بودند که برنامه های مجزایی داشتند و به مناطق محروم اعزام می شدند ولی این اتوبوس همه برنامه ها را یک جا دارد؛ مانند آزمایشگاه، نجوم، فیزیک، شیمی، زیست حتی بازی های جمعی و گروهی ای که طلبه های قم آن را ساخته اند و در مناطق مرزی فعالیت های فرهنگی انجام میدهند که این فعالیت نیز داخل این اتوبوس علمی سیار تبیه شده است.

این اتوبوس با اینکه در ظاهر یک اتوبوس معمولی است ولی در هنگام ارائه خدمات دارای استیج و سایبان می باشد که هم می توان در آن برنامه اجرا کرد و هم بازی ها و هیجانات و مهارت آموزی و خلاقیت و هوش هیجانی و بازی های گروهی جمعی علمی را به نوعی که دانش آموزان خودشان منجلیق بسازند و پرتاب کنند، پهباد بسازند و پرتاب کنند، موشک بسازند و در دو مدل آبی و سوخت جامد پرتاب کنند.

 

انتهای پیام/

زمان انتشار: یکشنبه ۲ آذر ۱۳۹۹ - ۰۹:۳۷:۵۴

شناسه خبر: 92925

مطالب مرتبط :
اولین اتوبوس علمی سیار کشور

راه اندازی اولین اتوبوس علمی سیار کشور

اولین اتوبوس علمی سیار کشور به همت معاونت علمی، پژوهشی و فناوری تهران بزرگ جهت اعزام به مناطق محروم و کم برخوردار تجهیز شد.

دشمنان کوردل بدانند با حذف دانشمندان غیور کشور چراغ علم و دانش هرگز خاموش نخواهد شد.

دکتر صحراگرد:

توهم دشمن در متوقف کردن علم و دانش/ راه شهید فخری زاده ادامه دارد

دکتر صحراگرد تصریح کرد: دشمنان کوردل بدانند با حذف دانشمندان غیور کشور چراغ علم و دانش هرگز خاموش نخواهد شد.

۶

۶ آذرماه برگزار می شود؛

کنفرانس ملی معماری، عمران، شهرسازی و افق های هنر اسلامی در بیانیه گام دوم انقلاب

"کنفرانس ملی معماری، عمران، شهرسازی و افق های هنر اسلامی در بیانیه گام دوم انقلاب، آذر ۹۹" در تاریخ ۶ آذر ۱۳۹۹ توسط دانشگاه هنر اسلامی تبریز با همکاری دانشگاه علم و صنعت ایران و سایر دانشگاه های برجسته کشور در شهر تبریز - دانشگاه هنر اسلامی تبریز برگزار می گردد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب