یادداشت

ایده پروری

با توجه به اهمیت ایده های کسب و کار در شروع یک فعالیت کارآفرینانه، آموزش فنون ایده سازی، ایده پروری و مخاطره پذیری بسیار ضروری است.

به گزارش خبرگزاری علم وفناوری هرمزگان، در منابع گوناگون تعاریف متعددی برای ایده ارائه شده است از نظر لغوی طرح، عقیده، فکر و اندیشه جدید را ایده می گویند(Corowther, 1995). همچنین می توان ایده را طرحی که به وسیله تلاش ذهنی شکل می گیرد تعریف کرد(Mcarthur, 1981). در ضمن ایده نشان دهنده فرصت های جدید در محصولات، فرآیندها و بازارها است و توانایی هدایت برای شکوفایی نوآوری را دارد. در نتیجه به عملکرد شرکت ها و سازمان ها در رقابت جهانی شتاب می دهد. بنابراین برای موفقیت، نوسازی و بقای سازمان ها ضروری است. در نهایت ایده یعنی راه حلی که برای رفع یک مشکل یا بهره گیری از یک فرصت ارائه می شود و در صورت تحقق، نتیجه آن محصول، فرایند یا خدمت جدید است، تعریف می گردد(جزینی، 1393).

ایده پروری فرآیندی خلاق است که میتوان مراحل آن را به صورت ذیل تشریح کرد( صفری، سمیع زاده، 1388):

  • تولید ایده: تولید ایده هنگامی رخ می دهد که بذر آن کاشته می شود و بر مبنای کنجکاوی و یا علاقه مندی در مورد یک شکل و یا در حوزه عملیاتی خاص فرد ظهور می کند.
  • آماده سازی: در طی مرحله آماده سازی، فرد به پژوهش و جست و جو کنجکاوانه برای عملی کردن ایده می پردازد. هر چند این جست و جو به ندرت نتیجه بخش است اما فرد خلاق از طریق جمع آوری اطلاعات و آگاهی ها در رابطه با مشکل، "آماده " می شود.
  • پروراندن ایده: مرحله پروراندن "سطر کردن و عمل آوری" ایده است. در این مرحله کنترل فرایند خلاق در دست ذهن ناخودآگاه است و به یک دوره چندین ساله بازتاب ناخودآگاه مغز در مورد ایده و یا حل مشکل نیاز است.
  • تشریح ایده: مرحله تشریح ایده هنگامی رخ می دهد که آن در مرحله پرورش صاف و صیقلی شده باشد و اینجا است که برای عملی شدن مورد بررسی قرار می گیرد و همه ابعاد و جوانب آن روشن می شود.
  • تایید ایده: تایید مرحله توسعه یافته تبدیل آگاهی به کاربرد عملی است. در این مرحله مشخص می شود که آیا ایده، شایستگی دارد؟ سودمند است؟ قابلیت عملی شدن را دارد یا خیر؟

نویسندگان: رضا عامری سیاهویی، شقایق مشایخی نژاد و زهره ظریفی

منابع:

صفری، س. سمیع زاده، م(1388). دانشنامه کارآفرنی، بنیاد دانشنامه نگاری ایران و موسسه کار و تامین اجتماعی. جلد اول، صفحه 109-103.

 جزینی، افشین(1393). "ایده های کسب و کار و اهمیت آن در آموزش فنی و حرفه ای". نشریه کارآفرینی در کشاورزی، جلد اول، شماره دوم؛ صفحه 59-43.

Corowther,j. .(1995)Oxford advanced learners, oxford university press.

Mcarthur, T. (1981). Longman lexicon of contemporary english longman london.

انتهای پیام/

 

 

زمان انتشار: یکشنبه ۲ آذر ۱۳۹۹ - ۱۲:۱۷:۱۸

شناسه خبر: 92942

مطالب مرتبط :
ی

یادداشت

هفته ای برای تقدیر از مردان خدایی

مقام معظم رهبری(مدظله العالی): "بسیاری از پیشرفت ها و موفقیت های نظام اسلامی در عرصه‌های مختلف، مرهون تفکر بسیجی است و بسیج مجموعه ای است که دشمن را بیمناک و دوستان را امیدوار و خاطر جمع می کند."

تست کرونا

معاون علوم پزشکی خبر داد

اختصاص ۱۰۰ هزار تست تشخیص کرونا به کهگیلویه و بویراحمد/مشارکت سپاه و بسیج در فاز دوم مبارزه با کووید ۱۹

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد گفت: ۱۰۰ هزار تست تشخیص کرونا به استان اختصاص داده شده که تا پایان هفته جاری وارد استان می‌شود.

ششمین جشنواره جهادگران

جانشین سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری سپاه فتح کهگیلویه و بویراحمد خبر داد

برگزاری جشنواره جهادگران علم و فناوری کهگیلویه و بویراحمد در هفته پژوهش

جانشین سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری سپاه فتح کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به محدودیت‌‌های کرونایی برای برگزاری جشنواره جهادگران علم و فناوری گفت: این جشنواره هفته پژوهش برگزار می‌شود.

۳۳

کارشناس ارشد روان شناسی بالینی:

رفتار قهرآمیز با کودکان خشن، باد زدن آتش پرخاشگری است

نخبه بسیجی خواهر و روان شناس بالینی گفت: رفتارهای قهرآمیز با کودکان آتش پرخاشگری آنهارا شعله ورتر می کند.

ی

فراخوان اعلام وضعیت پروژه کسر از خدمت

در راستای انسجام و تسهیل در بهره گیری موثر از توانمندی مشمولان وظیفه دانش آموخته و دانشجو در حوزه تحقیقاتی،سازمان بسیج علمی و پژوهشی استان هرمزگان دو عنوان پژوهشی اولویت دار در قالب پروژه کسر خدمت سربازی ارائه می نماید.

ق

یادداشت

بررسی موانع ارتباط موثر دانشگاه و صنعت

امروزه ورود دانشگاه ها به عرصه صنعت و تجارت دانش، فقط مزیت نیست و به ضرورت تبدیل شده است، با این حال دانشگاه های کشور ما نتوانسته اند به نحوی موثر یافته های علمی خود را وارد صنعت کنند و تعاملی موثر بین صنعت و دانشگاه برقرار سازند.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب