دکتر مجید صحراگرد:

مراکز رشد محل خلاقیت و نوآوری

در مراکز رشد شرکت های نوپا، دانش بنیان و استارتاپ ها فعالیت و محصولات فناورانه تولید می کنند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری استان تهران؛ دکتر مجید صحراگرد معاون علمی، پژوهشی وفناوری سپاه حضرت محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ در جشنواره علمی که به مناسبت گرامیداشت هفته بسیج در پادگان حضرت ولیعصر (عج) سپاه تهران بزرگ برگزار شده است، با ادای احترام به مقام شامخ شهدای والامقام عرصه علم و فناوری و تبریک هفته بسیج گفت: بسیج به نوعی طراحی معمار کبیر انقلاب است، شجره ای که غرس شده تا ان شاءالله بتواند در جای جای کشور یاری رسان این حرکت انقلاب باشد.

وی با بیان اینکه ما در مجموعه سازمان علمی، پژوهشی و فناوری سپاه همیشه پیروز محمد رسول الله (ص) خدمت دوستان بسیجی هستیم، خاطر نشان کرد: آنچه که مجموعه ای از فعالیت ها را در حوزه علمی، پژوهشی و فناوری دنبال می کند غالبا زنجیره علم و فناوری است که مبتنی از بیانات رهبر معظم انقلاب و نوع نگاه ایشان به این حرکت علمی ترسیم شده است.

دکتر صحراگرد با اشاره به اینکه زنجیره علم و فناوری داری پنج حلقه است، اذعان کرد: این پنج حلقه شامل ایده و فکر، علم، فناوری، تولید و بازار است. که متناسب با بازار شکل گیری هر یک از این حلقه ها ظرفیت هایی براساس تحصیلگری، ظرفیت سازی و حمایت است که بسیجیان عزیز بتوانند این حرکت زنجیره ی علم و فناوری را در مجموعه های سازمان بسیج علم و فناوری طی کنند.

معاون علمی، پژوهشی و فناوری سپاه تهران بزرگ ادامه داد: به ازای هر حلقه تیمی در پایگاه ها و محلات در حال شکل گیری است و به طور خاص در پایگاه های ویژه به صورت تخصصی و مستمر خدمات در سطح جامعه ارائه داده می شود.

وی گفت: خدماتی که در موضوعات مختلف آموزشی حلقه اول ارائه می شود مباحث مختلف آموزشی از مسائل آموزشی، تحصیلی در سطح کمک تحصیلی، تخصصی، کنکور و حتی المپیادی و آموزش های مهارتی و آموزش های فناورانه است.

دکتر صحرگرد افزود: در این خدمات آموزشی که به بچه ها داده می شود آمایش فکر صورت می گیرد یعنی زمین فکر را شخم می زنند آماده می کنند تا وارد عرصه و زنجیره دوم شوند و نقش آفرینی کنند.

وی با بیان اینکه به ازای آنچه که در مجموعه نظامی دسته، گروهان و گردان برای سازماندهی در بسیج داریم، و در عرصه سازندگی گروهای جهادی برای این عرصه داریم تصریح کرد: در عرصه علمی نیز هسته های علمی در تعریف این سازمان داریم.

معاون علمی، پژوهشی و فناوری سپاه تهران بزرگ اظهار داشت: هسته های علمی تیم هایی هستند از بچه هایی که در عرصه علمی وارد می شوند برای اینکه یک مسئله یا یک نیاز شناخته شده را در عرصه یک فناوری خاص وارد و روی آن تحقیق و پژوهش کنند تا بتوانند فناوری مورد نیاز را به جامعه عرضه کنند.

وی ادامه داد: بچه ها به این روش به نوعی مسئله محور این فرآیند را دنبال می کنند تا آن نیاز یا ایده محوری را که دارند در مرحله اول شکل بگیرد و در مرحله دوم کار تخصصی و پژوهشی در آن صورت بگیرد، یعنی این هسته علمی ما یک مسئله محوری دارد که روی آن موضوعی که دارند به عنوان یک پروژه کار پژوهشی انجام می دهند که وقتی به آن دستاورد و نتیجه پژوهشی می رسند وارد عرصه فناوری می شوند که نتیجه و دستاورد دارد. این دستاورد در واحد فناور که تیمی متحد و منسجم است وارد بخشی که فناوری را تکمیل و تبدیل می کند می شود تا به یک محصول فناوری و تبدیل شود.

دکتر صحراگرد با اشاره به اینکه ۸ مرکز رشد، خلاقیت و نوع آوری در مناطق مختلف تهران داریم که در حوزه های شرکت های نوپا، دانش بنیان و استارتاپ ها فعالیت می کنند افزود: در مرحله سوم این زنجیره این تیم ها حرکت فناورانه را تحت حمایت سازمان علمی، پژوهشی و فناوری انجام می دهند تا این گروه ها بتوانند به مسائل واقعی دست پیدا کنند.

وی در خصوص مجموعه تخصصی بسیج کارگری گفت: با توجه به ارتباطی که این مجموعه در حوزه صنعت قرار دارد ظرفیتی در غالب کلینک صنعت ایجاد کردیم که در این غالب عارضه یابی می شود و مشکلاتی که در صنعت وجود دارد که به طور خاص نیازهای مادرانه در صنعت شناخته می شود ولی با وجود محدودیت ها و محرومیت هایی که به واسطه محاصره اقتصادی که صنعت با آن مواجه شده است توانمندان ما در حوزه دانش و علمی این صنعت نیازها را فناورانه کردند.

دکتر صحراگرد در خاتمه با آرزوی کشف واکسن منحوس کرونا بیان کرد: در زمانی که با پدیده کرونا مواجه شدیم مسئله جدید و ناشناخته ای بود که برای مقابله با این مسئله نیاز به پاسخ هایی داشتیم از جمله تولید ماسک، محلول ضد عفونی کننده و نکاتی از این قبیل، که ما به ازای این مسائل تیم های در مجموعه بسیج و مراکز رشد داریم که نه تنها در حوزه گندزدایی، بحث ضدعفونی کننده محیط و در تولید ماسک بلکه در تولید ماشین آلات برای تولید ماسک و مواردی که از این قبیل لازم بود ورود کردیم و به نوعی به نیاز این مسئله پاسخ دادیم و به یاری خداوند و به همت بسیجیان نخبه ماشین آلات مورد نیاز را تولید کردیم.

انتهای پیام/

زمان انتشار: یکشنبه ۲ آذر ۱۳۹۹ - ۱۲:۲۶:۲۹

شناسه خبر: 92945

مطالب مرتبط :
شناسایی و جذب استعدادهای برتر در راستای خدمت به جهاد علمی

مسئول پایگاه ها و هسته های علمی تهران بزرگ:

شناسایی و جذب استعدادهای برتر در راستای خدمت به جهاد علمی

با شناسایی و جذب بسیجیان توانمند و نخبه در راستای خدمت به جهاد علمی می‌توانیم شاهد یک حرکت علمی بزرگ در کشور باشیم.

مراکز رشد محل خلاقیت و نوآوری

دکتر مجید صحراگرد:

مراکز رشد محل خلاقیت و نوآوری

در مراکز رشد شرکت های نوپا، دانش بنیان و استارتاپ ها فعالیت و محصولات فناورانه تولید می کنند.

جلسه  بررسی و ارتقاي برنامه های پایگاههای علمی تهران بزرگ

برگزاری جلسه بررسی و ارتقاي برنامه های پایگاههای علمی تهران بزرگ

جلسه بررسی و ارتقاي برنامه های پایگاههای علمی ناحیه مالک اشتر با حضور معاونت علمی تهران برگزار شد.

دشمنان کوردل بدانند با حذف دانشمندان غیور کشور چراغ علم و دانش هرگز خاموش نخواهد شد.

دکتر صحراگرد:

توهم دشمن در متوقف کردن علم و دانش/ راه شهید فخری زاده ادامه دارد

دکتر صحراگرد تصریح کرد: دشمنان کوردل بدانند با حذف دانشمندان غیور کشور چراغ علم و دانش هرگز خاموش نخواهد شد.

مزایای ماشین های کنترل عددی

مزایای ماشین های کنترل عددی

ماشین های کنترل عددی ماشین هایی هستند که تولید را در پارامترهایی مثل کیفیت، کمیت، دقت و ظرافت حمایت می‌کنند.

تولید دستگاه اولتراسونیک توسط هسته های فناور تهران بزرگ

تولید دستگاه اولتراسونیک

هسته های فناور تهران بزرگ دستگاه اولتراسونیک با قابلیت تولید گان و ماسک فیلتر دار پزشکی را در جهت پیشگیری از بیماری کووید ۱۹ تولید کردند.

 تأسیس مرکز رشد و خانه نخبگان لواسان

تأسیس مرکز رشد و خانه نخبگان لواسان

شناسایی و رشد نخبگان، مخترعان و مبتکران علمی گامی بزرگ در جهت فن‌آوری و تولید محصولات دانش بنیان و نوآور می‌باشد.

تولید ماشین آلات صنعتی در ایران

تولید ماشین آلات صنعتی در ایران(بخش اول)

تولید ماشین آلات صنعتی در ایران(بخش اول)

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب