خبرگزاری علم و فناوری

نخبه بسیجی اعلام کرد:

ساخت خطایاب شبکه های تارعنکبوتی توزیع برق /تکیه بر توان نخبگان داخلی؛ تنها راه برون رفت از مشکلات

ترابی سازنده خطایاب شبکه های توزیع برق اظهار کرد: راه برون رفت کشور ما از شرایط سخت توجه به پیشرفت های علمی است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری؛ با توجه به اهمیت خطایابی شبکه های تارعنکبوتی توزیع برق یک تیم دونفره متشکل از دکتر سید ماکان ترابی و مهندس محمدمهدی حسنی اقدام به تحقیق در این زمینه کردند. این تحقیقات منجر به طراحی و ساخت دستگاه خطایابی شد که در صورت حمایت مسئولین کشور را از واردات این محصول بی نیاز می کند.

ترابی در گفتگو باخبرنگار خبرگزاری علم و فناوری؛ در این رابطه گفت: تحقیقات ما در رابطه با سنجش و اندازه گیری میدان الکترومغناطیسی در حد میکروگاوس که واحد الکترونیکی میدان الکترومغناطیس است، از فاصله نزدیک به دو متری می باشد که یک تکنولوژی های تک محسوب می شود.

وی افزود: تحقیقات این کار را در منزل آغاز کردیم تا توانستیم به یک سنسور مناسب و برنامه نویسی مناسب برای هدف خود برسیم. سپس نمونه اولیه دستگاه که مد نظرمان بود را ساختیم و ثبت اختراع انجام  شد. بعد از طی مراحل که در حدود ۸ سال به طول انجامید، شرکت دانش‌بنیان خود را تاسیس کردیم.

وی در تشریح لزوم ساخت این دستگاه اظهار داشت: در حال حاضر تامین انرژی برق برای صنایع یا بخش خانگی و تجاری یک ضرورت اجتناب ناپذیر است و وابستگی به شبکه انرژی برق به گونه‌ای است که حتی قطعی‌کوتاه‌مدت برق را نیز نمی توان تحمل کرد.

ترابی اضافه کرد: مشکلی که در شبکه های توزیع برق وجود دارد این است که این شبکه ها به شبکه های تارعنکبوتی معروف هستند. زیرا بر خلاف شبکه های انتقال در اماکن مختلف جاده ها و خیابان ها پخش شده اند و در معرض خطا های الکترونیکی زیادی نظیر برخورد پرندگان، برخورد سیم ها بر اساس طوفان، شکستن مقره ها و صدها مسئله دیگر قرار دارند.

وی گفت: هر اتصالی که رخ بدهد باعث می شود که کل خط ۲۰ کیلوولت قطع شود و تا پیدا شدن محل اتصال امکان برق دار نمودن آن وجود ندارد. برای رفع این مشکل در صنعت برق از حدود ۲۰ سال قبل دستگاهی به نام دستگاه خطایاب ظهور کرد.  نمونه های امروزی این دستگاه ارتباط مخابراتی دارد و می تواند خرابی را اعلام کند. نمونه خارجی این دستگاه هم اکنون از نروژ وارد شده ولی به دلیل تحریم‌ها و قیمت بالای ارز شاید استفاده از آن خیلی راحت نباشد.

 

 

 

این مخترع سمنانی اعلام کرد:  دستگاه خطایابی که ما ساختیم با قابلیت‌های بسیار بیشتر می‌تواند مکان خطا را بر روی شبکه GIS مشخص کند و به لحاظ قیمت تمام شده نیز قابل مقایسه با نمونه مشابه خارجی نیست.

 

حمایت دلگرم کننده مسئولین

ترابی با اشاره به حمایت دلگرم کننده مسئولین از این طرح اظهار داشت: نخستین حمایت از سوی صندوق پژوهش بسیج با اعطای وام بلاعوض صورت گرفت. زمانی که تقریباً به مرحله صنعتی رسیدیم نیز از یکی از صندوق های زیرمجموعه صندوق نوآوری و شکوفایی به نام صندوق حمایت از طرحهای بقای انرژی وابسته به پژوهشگاه نیرو تسهیلات خوبی دریافت کردیم و موفق شدیم به مرحله تولید برسیم، فلذا در بحث مالی مشکل خاصی نداریم.

وی ادامه داد: به لحاظ معنوی نیز در نمایشگاه های شرکت برق حضور یافتیم که در آنجا با مشتریان زیادی آشنا شدیم و خیلی از آنها منتظر هستند که کار به مرحله صنعتی برسد تا بتوانند آن را خریداری کنند.

 

راه برون رفت  از مشکلات

وی با اشاره به اهمیت نگاه به داخل گفت: راه برون رفت کشور ما از شرایط سخت توجه به پیشرفت های علمی است. کشور ما از لحاظ علم تئوری رتبه خیلی بالایی دارد شاهد آن هم حجم بالای مقاله های ISI است که از سوی دانشگاهیان منتشر می شود.

ترابی ادامه داد: در این میان حلقه گمشده تبدیل علم به تکنولوژی و تبدیل علم به ثروت است. البته در چند سال اخیر به صورت تخصصی در این زمینه کارهای خوبی انجام شده است. امیدوارم ارتباط نخبگان با صنعت ادامه پیدا کرده تا وابستگی ما به درآمدهای نفتی کاهش پیدا کند.

انتهای پیام/

زمان انتشار: چهارشنبه ۵ آذر ۱۳۹۹ - ۰۷:۰۵:۰۰

شناسه خبر: 92953

مطالب مرتبط :
دکتر بابایی

معاون هماهنگ کننده سپاه استان زنجان:

چه بهتر که علم با فرهنگ جهادی و بسیجی گره بخورد

دکتر عباس بابایی به بیان رهبری مبنی بر تولید ثروت از علم اشاره کرده و گفت: امروزه به هر دلیل برخی نخبگان که سرمایه های ما هستند از کشور خارج می شوند و ما در ساختار بسیج سعی داریم با تقویت روحیه دلسوزی و جهادی این سرمایه ها را تثبیت کنیم

رتبه برتر

کسب رتبه برترششمین کنفرانس ملی پژوهش های کاربردی توسط نخبه کرمانی؛

مقاله ای با عنوان كنترل توان راكتيو در توربين بادي با استفاده از روش حساسیت ولتاژ و کنترل فازی قاپ داوران را ربود

مقاله با عنوان " كنترل توان راكتيو در توربين بادي با استفاده از روش های حساسیت ولتاژ و کنترل فازی " که توسط سرکار خانم مهندس زین الدینی دانشجوی کارشناسی ارشد رشته مهندسی برق-قدرت و تحت راهنمایی آقای دکتر حسام رهبری مقام عضو هیات علمی گروه مهندسی برق نگارش شده بود، به عنوان مقاله برتر در این کنفرانس انتخاب شد.

پیک بار

مدیریت پیک بار در تابستان، توسط شرکت شبیه‌ساز مدار هوشمند

شرکت شبیه ساز مدار هوشمند در استان مرکزی مسئول پیک بار تابستان است و همچنین در زمینه مدیریت و بهینه سازی مصرف انرژی و یا همان ممیزی فنی انرژی در صنعت و ساختمان و ساختمان های هوشمند که به آن BMS می‌گویند فعالیت دارد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب