خبرگزاری علم و فناوری گزارش می‌دهد

بازی دو سرباخت خانواده‌ها در ثبت تاریخ تولد لاکچری/لشکر جدید نوزدان نارس در راه است

کارشناس ارشد مامایی، گفت: عوارض زایمان‌های زودرس برای ثبت تاریخ تولد لاکچری بازی اقدام خطرناکی است که بسیاری از خانواده‌ها تن به این کار می‌دهند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از استان مازندران، اصرار به داشتن تاریخ تولد لاکچری حدود دو دهه است که در کشور قوت بیشتری گرفته است.

البته در گذشته هم این روند بوده است اما طی در تاریخ 8/8/98 روند افزایش موالید بیشتر بوده است.

 بر اساس بررسی‌های انجام شده در سه دهه تاریخ رند در کشور بیش از 15 هزار تولد ثبت شده است که حجم تولد در روزهای دیگر بسیار پائین‌تر بوده است.

در ارتباط با اصرار خانواده‌ها و مشکلاتی که ممکن است برای کودکان به وجود بیاید گفت و گوی انجام دادیم با فاطمه یوسفی کارشناس ارشد مامائی که معتقد است،شاهد اصرار بیش از حد خانوده‌ها برای فرزند آوری در تاریخ‌های رند کشور هستیم.

وی با اعلام بنده به صورت مکرر با خانواده‌های که اصرار به فرزند آوری در این تاریخ داشتند مواجه شدم، افزود: به آنها تذکر دادم که عوارض ناشی از زایمان زودرس و مشکلاتی ایجاد می‌کند باعث دردسرهای بزرگتر برای نوزاد و مادر می‌شود.

یوسفی اضافه کرد:وزن گیری جنین از هفته 37 به بعد انجام می‌شود، خانواده‌ها فکر می‌کنند که چون به این هفته رسیدند می‌توانند زایمان انجام دهند، در صورتی که اطلاعاتی درباره عوارض زایمان‌های زودرس ندارند.

این کارشناس مامائی ادامه داد:بهترین سن زایمان هفته چهلم است، اما مسئله هست که اگر به هر دلیل قرار است که سزارین انجام شود در هفته 39 به بعد باشد، یعنی هفته 39 بارداری به اتمام رسیده و  ختم بارداری در آستانه ورود به هفته چهلم انجام شود.

وی اضافه کرد: زایمان قبل از هفته 39 توصیه نمی‌شود، مگر اینکه مشکلاتی وجود داشته باشد که مادر قادر به ادامه بارداری تا هفته چهلم نباشد.

یوسفی یادآور شد: علاوه بر وزن گیری در هفته 37 به بعد توده‌های چربی در جنین شکل می‌گیرد که در سرما و گرما و تروماهای وارده از بیرون  مانع آسیب به بدن انسان می‌شود.

این کارشناس ارشد مامائی ادامه داد: از هفته 37 به بعد جنین هم در حال وزن‌گیری بوده و شکل گیری توده‌های چربی در بدنش انجام می‌شود و اگر این چرخه کامل نشود فرزند پس از تولد در برابر عوامل بیرونی آسیب پذیر می‌شود.

وی خاطر نشان کرد: درست است که از 37 به بعد ممکن است در برخی موارد زایمان انجام شود و مشکلی هم ایجاد نشود، اما برخی از خانواده‌ها در هفته 36 بارداری با این استدلال که تا هفته سی‌هفتم  فاصله چندانی نیست اصرار به ختم بارداری دارند در صورتی که در هفته 36 ممکن است ریه‌های جنین بلوغ کامل پیدا نکرده و بچه باید در ان آی سی‌یو بستری شود و مشکلات خاص خودش را دارد و مادر نخستین نفری است که آسیب می‌بیند.

یوسفی اضافه کرد: افسردگی‌های بعد از زایمان از دیگر چالش زایمان‌های زودرس است و دل نگرانی‌های که برای نوزاد دارد ممکن است گریبانگیر خانواده‌ها شود.

وی با اعلام اینکه در حال حاضر برنامه‌ریزی برای جلوگیری از سزارین در کشور آغاز شده است، گفت: تا حدودی دست پزشکان در این زمینه بسته است مگر اینکه کسانی که سهامدار بیمارستان‌های خصوصی هستند و راحت‌تر سزراین می‌کنند دست و شان تو این زمینه بازتر هستند.

انتهای پیام/

 

زمان انتشار: سه شنبه ۴ آذر ۱۳۹۹ - ۱۰:۲۵:۳۴

شناسه خبر: 92981

مطالب مرتبط :
اختلال

برای اولین بار در جهان

ابداع نشانگر زیستی برای پیش بینی اختلال دو قطبی و افسردگی

محققان استرالیایی اکنون یک کیت سنجش جدید را ایجاد کرده اند که برای اولین بار می تواند به طور دقیق انواع BDNF را از هم متمایز کند.

بیشترین آسیب از فضای مجازی، متوجه کودکان و نوجوانان است!

کارشناس امور کودکان بهزیستی شهرستان بوشهر؛

بیشترین آسیب از فضای مجازی، متوجه کودکان و نوجوانان است!

کارشناس امور کودکان بهزیستی شهرستان بوشهر گفت: فرهنگ صحیح استفاده از گوشی بسیار حائز اهمیت است و اگر از مدیریت فضای مجازی برای فرزندان چشم پوشی کنیم با خطرات فضای مجازی روبه رو خواهیم که در بیشتر اوقات کودک و نوجوان بیشترین آسیب را می‌بیند.

محسن محمدی

وقتی پای «مد بازی» به زایشگاه باز می شود/قربانیان نوزاد، والدین خرافاتی

متاسفانه فرهنگ های نادرست حتی در دنیا آمدن فرزندان نیز تاثیر گذاشته است،که این امر نیز به مدی تبدیل شده است حتی برخی از زنان پا را فراتر از مد لباس، مد رنگ و حتی نحوه آرایش گذاشته اند و تاریخ تولد فرزندشان را نیز دوست دارند خود انتخاب کنند.

زایمان زودرس

یک متخصص هشدار داد

خطرات زایمان زودرس برای جنین و مادر

دکتر نیرومنش گفت: یک تاریخ نباید عاملی شود تا والدین پزشک را تحت فشار قرار دهند و درخواست زایمان زودتر از موعد داشته باشند.

خبرگزاری علم و فناوری

مسئول بسیج علمی، پژوهشی و فناوری استان کرمان؛

بسیج پشتیبان علمی نخبگان جوان است/ کرنا حمایت های علمی را متوقف نکرده است

رضا خواجه حسنی گفت: سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری استان کرمان همه ساله با هدف ترویج و تبلیغ علم به عنوان گفتمان غالب جامعه ، نمایش قدرت و اقتدار علمی ایران اسلامی، افزایش روحیه امید و خودباوری در بین جوانان، معرفی مخترعین، مبتکرین و نوآوران ، ارتقا فعالیت های علمی و حضور هدفمند در چرخه علم، فناوری و اقتصاد دانش بنیان اقدام به برگزاری جشنواره جهادگران علم و فناوری می کند.

گفتمان فرهنگ استکبارستیزی و روحیه مقاومت، روحیه‌ و باور «ما میتوانیم» به عنوان اصول اساسی ترویج گردد

بیانیه معاونت علمی پژوهشی ناحیه مقاومت بسیج مبارکه در گرامیداشت هفته بسیج؛

روحیه مقاومت و روحیه‌ و باور «ما میتوانیم» به عنوان اصول اساسی ترویج گردد

معاونت علمی پژوهشی ناحیه مقاومت بسیج مبارکه با صدور بیانیه ای به مناسبت هفته بسیج، امیدورا است گفتمان فرهنگ استکبارستیزی و روحیه مقاومت، روحیه‌ و باور «ما میتوانیم» به عنوان اصول اساسی مد نظر همگانی باشد و ترویج گردد.

پایگاه علمی

مدیر علمی سپاه ناحیه نوشهر:

روند رو به رشد فعالیت مرکز رشد شهید شهریاری در غرب مازندران

مدیر علمی سپاه ناحیه نوشهر از روند رو به رشد فعالیت مرکز رشد شهید شهریاری در غرب مازندران خبر داد و گفت: یکی از شرکت‌های دانش بنیان را در این مرکز مستقر کردیم.

بارداری

مادر کرونایی که پس از زایمان به کما رفت+عکس

وقتی ویروس کرونا به ریه‌ها حمله می‌کند، ممکن است باعث اینجاد اختلال «هیپوکسی» در بدن شود، بنابراین برای برخی از بیماران بهتر است که درحالت کما قرار گرفته تا با کمک ماشین نفس کشیدن برایشان آسان‌تر شود. اما برای یک مادر باردار اوضاع بسیار میتواند متفاوت باشد.

۰۲۳۳۳

موفقیتی دیگر از کادر درمانی علوم پزشکی استان سمنان؛

سمنان|اولین عمل ساکروهستروپکسی در سمنان/هیستروسکوپی چه نوع عملی است؟

دکتر سید محمد حسینی رئیس مرکز آموزشی، پژوهشی و درمانی اميرالمومنين (ع) از انجام اولین عمل ساكرو هيسترو پكسي در این مرکز درمانی خبرداد.

قانون تخلف عناوین علمی

گزارش خبرگزاری علم و فناوری مازندران از وضعیت دو شغله‌های دانشگاه علوم پزشکی مازندران

آیا اعضای هیأت علمی دانشگاه‌ها می‌توانند هیأت مدیره یا عضو هیأت مدیره بیمارستان‌های بخش خصوصی باشند؟

اصل ۱۴۱ قانون اساسی به صراحت نسبت به دو شغله بودن کارمندان دولتی ممنوعیت ایجاد کرده اما برخی از اعضای هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی مازندران بدون توجه به این موضوع در سمت‌های رئیس هیآت مدیره و عضو هیت مدیره مراکز درمانی خصوصی فعالیت دارند.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب