ویروس کرونا با خون ما دقیقا چه می‌کند؟ پژوهشگر جانزهاپکینز پاسخ می‌دهد

بیماران کرونایی ممکن است، طوفان سیتوکین که باعث افزایش عوامل لخته خون می‌شود را از سر بگذرانند. بیشتر لخته‌های خون معمولا در ریه‌ها و پاها دیده می‌شود. پژوهشگران مرکز جانزهاپکینز به این سوال پاسخ می دهند که ویروس کرونای جدید چه بلایی سر خون ما می ‌آورد.

حقیقتا ویروس کووید-19 بیماری بسیار پیچیده‌ای است. این ویروس می‌تواند هم علائم خفیفی داشته باشد و هم می‌توان میزبان خود را در معرض مرگ قرار دهد، همچنین بافت‌ها و ارگان مختلف از جمله خون می‌تواند هدف حمله این ویروس باشد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از هاپکینزمدیسن، «رابرت برودسکی» متخصص خون و «پانگیس گالیاتساسوس» متخصص بیماری‌های ریوی درباره مشکلات خونی که درهنگام ابتلا به این ویروس ایجاد می‌شود، نکات قابل توجهی را ذکر کرده‌اند که مختصر به آنها خواهیم پرداخت.

ویروس کووید-19 با خون شما چه می‌کند؟

لخته شدن خون یکی از این مشکلات مرتبط به خون است. لخته شدن می‌تواند باعث اختلال‌های کوچک و هم گاهی می‌تواند اختلال‌هایی را ایجاد کند که به قیمت جان انسان‌ها تمام شود. اگر لخته خون، رگه‌ها و یا شریان‌ها اصلی را مسدود کند، بافتی که به طور معمول از آن رگ خونی تغذیه می‌شود، از اکسیژن بی‌بهره شده و امکان دارد سلول‌های آن منطقه از بین بروند.

در برخی بیماران مبتلا به ویروس سارس-کووید-2 نیز پزشکان با لخته‌شدن خون غیر طبیعی مواجه هستند. دکتر «گالیاتساسوس» در همین ارتباط می‌گوید: « بیماران کرونایی ممکن است، طوفان سیتوکین که باعث افزایش عوامل لخته خون می‌شود را از سر بگذرانند. بیشتر لخته‌های خون معمولا در ریه‌ها و پاها دیده می‌شود.»

دکتر «برودسکی» این نکته را نیز خاطر نشان می‌سازد: « در دیگر بیماری‌ها جدی و دشوار مخصوصا آنهایی که التهاب ایجاد می‌کنند، ما شاهد لخته شدن خون هستیم. پژوهش صورت گرفته همچنان درحال جست و جو است که آیا لخته شدن خون در موارد حاد ابتلا به ویروس کووید-19 قابل مشاهده است یا خیر؟ اگر پاسخ آری باشد، این اتفاق عجیب و درنوع خود تکینی است.»

پیشتر پاتولوژیست‌های آمریکایی نیز با کالبدشکافی اجساد برخی از جان‌باختگان کرونا به این نتیجه رسیده‌ بودند که این ویروس در بخش‌هایی همچون ریه، کلیه و کبد و حتی قلب و مغز موجب ایجاد لخته‌های خون گسترده می‌شود.

انتهای پیام/

خبرنگار: تیمور خسروی

زمان انتشار: سه شنبه ۴ آذر ۱۳۹۹ - ۱۴:۵۷:۴۳

شناسه خبر: 93027

مطالب مرتبط :
نقش میکرو RNA درعفونت کرونا ویروس جدید و بیماری کووید۱۹+ عکس

در مقاله محققان ایرانی بررسی شد؛

نقش میکرو RNA درعفونت کرونا ویروس جدید و بیماری کووید۱۹+ عکس

اکنون، تیمی از محققان از چند دانشگاه معتبر ایران، در مقاله ای نقش میکرو RNA درعفونت کرونا ویروس جدید و بیماری کووید۱۹ را بررسی و گزارش کردند: miRNA های میزبان، می تواند عفونت را تقویت کند و همچنین بسته به نوع آن می تواند به عنوان یک ضد ویروس عمل کند. بنابراین"MiRNA ها می توانند به عنوان وسیله ای برای پیشگیری، تشخیص و بهبود عفونت های ویروسی عمل کنند" ، و زمینه تحقیق در مورد توسعه درمان موثر برای کووید۱۹ را فراهم می کنند.

مهار پاندمی

موثرترین استراتژی برای جلوگیری از انتشار ویروس کرونا+عکس

رویکردهای گوناگونی توسط دولت های مختلف در راستای مقابله با همه گیری ویروس کرونای جدید (SARS-CoV-۲) وجود دارد. متخصصان بهداشت عمومی در خصوص یک راه حل جامع برای مهار پاندمی به اتفاق نظر نرسیده‌اند؛ برخی استفاده از تست‌های سریع و گسترش زیر‌ساخت‌ها و گروهی دیگر از رعایت پروتکل‌های بهداشتی توسط مردم را موثرتر می‌دانند.

تست سریع

ادعای پژوهشگر هاروارد: پایان همه‌گیری کرونا طی ۶ هفته ممکن بود+عکس

دنیاگیری کروناویروس، ناشی از ویروس کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲ (SARS-CoV-۲) است. این بیماری برای اولین بار در دسامبر ۲۰۱۹ در شهر ووهان استان هوبئی، کشور چین شناسایی شد. در ۱۱ مارس، سازمان جهانی بهداشت شیوع بیماری را دنیاگیری اعلام کرد.

هاروارد فایزر

محقق هاروارد اثربخشی واکسن کرونای فایزر را زیر سوال برد

ویلیام هازلتین (William Haseltine) محقق برجسته حوزه ژنوم انسان و فارغ التحصیل دانشگاه هاروارد می گوید داده های موجود در خصوص واکسن کرونای فایزر به اندازه کافی اطمینان بخش نیستند. آقای هازلتین فایزر از کمپانی فایزر به دلیل انتشار اثربخشی واکسن بدون ذکر جزئیات بررسی ها انتقاد کرده است.

اندمی

هشدار محققان پرینستون: کرونا مقدمه‌ای بر اندمی‌های بزرگ و طولانی خواهد بود

بخاطر محدودیت‌های و کنترل‌های انجام شده برای جلوگیری از شیوع ویروس کووید-۱۹، شیوع بیماری‌های محلی نیز کاهش یافته است. اما یافته های محققانی از دانشگاه پرینستون نشان می دهد این پدیده به زودی به صورت کامل برعکس دیده خواهد شد.

نخبگان بسیجی عضو بسیج علمی شهرستان شهرضا هفته بسیج امسال را با اهداء خون خود آغاز کردند

به مناسبت هفته بسیج،

ده عضو بسیج علمی شهرستان شهرضا هفته بسیج امسال را با اهداء خون خود آغاز کردند

ده عضو پایگاههای بسیج علمی پژوهشی و فناوری شهرستان شهرضا هفته بسیج امسال را با اهداء خون خود آغاز کردند.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب