گفتگو با مخترع ماسک ضد ریزگرد

زمینه تجاری سازی اختراعات فراهم شود

علی فتاحی مخترع ایلام اظهار کرد :فرد صاحب ایده از ابتدا تا تکمیل طرح ، تجربیات و شکستهای مختلفی را متحمل می شود ، در صورتی که پایان کارش تنها لوح ثبت اختراع ، رونمایی و عکس یادگاری باشد، سکانسی تلخ در زندگی مخترع حک خواهد شد .

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری استان ایلام ، با گذشت قریب به یکسال از شیوع ویروس کرونا در جهان و تست انواع واکسن و داروهای متعدد ، همچنان درمان قطعی و مناسبی برای بیماری کویید 19 پیش بینی نشده و بسیاری از محققان علم پزشکی ، استفاده مداوم از ماسک را تنها راه پیشگیری از این بیماری مرموز و ناشناخته معرفی کرده اند .

در این بین مخترعان و تولیدکنندگان کشورهای مختلف به تبع استفاده از این وسیله پیشگیرانه ، ماسک های مختلفی با قابلیت های ویژه را تولید کرده اند تا به نحوی بتوانند مردم را از این بیماری ایمن سازند.

 "علی فتاحی" از جمله ی این مخترعان است که امروز به جهت ساخت ماسکی جدید با قابلیت ضدریزگرد بودن در آئین رونمایی از اختراعات و دستاوردهای علمی بسیج استان از ایشان تجلیل شد .خبرگزاری علم و فناوری به بهانه تبریک این موفقیت به گفتگو با ایشان پرداخته است.

فتاحی در خصوص ماسک جدید ساخته خود ابراز کرد :  ماسک تولیدی بنده جهت مقابله با ریزگرد ، گرد و غبار و ذرات معلق طراحی و ساخته شده که گواهی ثبت اختراع دارد و در آزمایشگاههای  معتمد سازمان حفاظت از محیط زیست تست های لازم را  با موفقیت طی کرده و هیچگونه نمونه مشابه داخلی و خارجی ندارد.

وی از نحوه کارکرد ماسک ضدزیرگرد سخن گفت و ابراز داشت : ساختار ماسک از یک بدنه فوم تشکیل شده که روی آن یک فلیتر نانو جاذب قرار می گیرد ، برای استفاده از ماسک باید فیلتر آن را به مدت 10 دقیقه داخل یک کاسه آب قرار داد  و بعد از آن ماسک تا 7 ساعت قابل استفاده خواهد بود.

فتاحی خاطرنشان کرد :  ذرات نانو موجود در ماسک از آب پر می شود  و این باعث می شود تا ریز گرد ها در حین تنفس جذب ذرات مرطوب شده و هوای تمیز وارد ریه ها شود.از جمله قابلیت های این ماسک  می توان به کارایی بالا با توجه به آزمایشهای اثبات شده ، دوام ، استفاده دفعات مکرر از فیلتر و ارزان بودن قیمت ماسک اشاره کرد .

مخترع جوان ایلامی عنوان کرد : استانهای غربی و جنوبی از جمله خوزستان ، ایلام ، کرمانشاه ، بوشهر، کرمان  و سیستان و بلوچستان قابلیت های این  ماسک را بیشتر درک خواهند کرد ، چراکه مشکل ریزگردها جزء عمده مشکلات این استان ها می باشد اما کارکنان کارگاهای صنعتی ، کارخانه ها و صنایع کشور که در معرض گرد و خاک هستند نیز می توانند با استفاده از این ماسک تا حد بسیاری از مشکلات تنفسی در امان باشند .

فتاحی در خصوص انگیزه هایش برای ساخت این ماسک،عنوان کرد : چند سالی است که کشور ما با بحران ریزگرد ها مواجه است و در بسیاری از صنایع با کارگرانی مواجه هستیم که در معرض آسیب های جدی ریه و مشکلات تنفسی بودند اما نه ماسک های قابل استفاده آنها از استانداردهای لازم برخوردار است و نه خرید ماسک های استاندارد با قیمت متعارف برای آنان امکان پذیر است ، این مشکلات بنده را بر آن داشت تا به فکر ساخت ماسکی با قابلیت های ویژه جهت استفاده این افراد بپردازم . از زمان آغاز تا پایان کار و نتیجه نهایی چهار سال تمام فکر خود را متمرکز این ماسک نمودم که خوشبختانه توانستم با تلاشهای فراوان در ساخت آن موفق باشم.

از فاکتورهای موفقیتش پرسیدیم ، ایشان با گله مندی از مسئولان اعلام کردند که موفقیت کامل زمانی حاصل می شود  که این ماسک به تولید انبوه  برسد و همه ی مردم خصوصاً افراد درگیر با مشکلات تنفسی و کارگران مشاغل سخت صنعتی بتوانند از آن استفاده کنند که متاسفانه تا کنون این امر حاصل نشده است .

وی ، تلاش ، پشتکار ،  نا امید نشدن از شکست ها  و حضور پر رنگ همسرش را از دلایل موفقیتش در ساخت این ماسک دانست و ابراز کرد : امیدوارم تلاش چهارساله بنده برای ساخت این ماسک با انبوه سازی و حمایت مسئولان به بار بنشیند و در شرایط حساس کرونایی ، زمینه استفاده از این ماسک برای تمامی مردم کشور فراهم شود .

فتاحی ، به جوانان و صاحبان ایده توصیه کرد : دنبال ایدهای کاربردی و مورد نیاز کشور باشند ، متفاوت فکر کنند و در راهی که در پیش می گیرند ثابت قدم بوده و پشتکار داشته باشند ، ایده های خود را باور داشته باشند و به حرفهای معیوس کننده دیگران توجه نکنند ، چرا که متفاوت فکر کردن آنها ممکن است  برای دیگران قابل درک نباشد . با تمام توان پیشروی کنند و  مطمئن باشند در مسیری که قدم بر می دارند پشیمان نمی شوند.

این مخترع جوان در خصوص داستان مخترع شدنش گفت:  داستان اختراع من از یک کار ساده و روزمره شروع شد . زمانی که مادرم با یک دستمال مرطوب مشغول گردگیری وسایل منزل بود ، این تفکر در بنده تداعی شد که چرا عملکرد دستمال مرطوب در تمیز کردن اجسام ، از دستمال خشک بهتر بوده و دلیل عدم جذب  ذرات غبار به رطوبت چیست ؟ این ایده اولیه بنده را بر آن داشت تا این ساختار را  برای ماسک ضد ریز گرد بکار گیرم .

مخترع ماسک ضدریزگرد در پاسخ به سوال آیا ایده ها خود به خود به ذهنش خطور می کند یا صرفا مشکلات را  می بینید و ایده پردازی می کند بیان کرد :  راه حل رفع مشکل بعضی وقتها از یک کار ساده و روزمره پیدا می شود ، درست همانند اشعاری که بداهه در ذهن شاعر تداعی می شود ، هرچند که به جرأت می توان گفت ؛ جرقه ایده و رفع تمامی مشکلات از عنایات ویژه خداوند به بندگان است .

وی در پاسخ به سوال چه مشکلاتی وجود دارد که بعضی از مخترعین تمایلی به ادامه تولید اختراعات ندارند اظهار کرد : دلیل دلسرد شدن نخبگان و مخترعان ، سرنوشت اختراع بعد از اتمام کار است ، چرا که معمولا به دلیل مشکلاتی همچون عدم حمایت مسئولان ارگانها و صنایع ، مشکلات نقدینگی و بوروکراسی های پیچیده اداری ، بسیاری از اختراعات بعد از ثبت اختراع به تولید انبوه نمیرسند و ناکامی نخبگان برای شروع اختراعات بعدی را به دنبال دارد .

فتاحی ادامه داد : برخلاف سایر رشته ها و مهارتها که نیازمند مربی و معلم هستند ، اختراع مربی ندارد ، در اختراع حمیت فرد مخترع و تلاش او حرف اول را می زند . فرد صاحب ایده از ابتدا تا تکمیل طرح ، بسیاری از چیزها را به سختی فرا می گیرد ، تجربه ها و شکستهای مختلفی را متحمل می شود تاحصول موفقیت بدست آید ، اما در صورتی که پایان کارش دریافت یک لوح ثبت اختراع ، رونمایی و عکس یادگاری باشد، سکانسی تلخ در زندگی مخترع  ثبت خواهد شد .

مخترع جوان ایلامی در مورد بهترین اختراعش می گوید : اختراعاتش را مانند فرزند دوست دارد چرا که هر کدام از ایده ها تا به اختراع تبدیل شده اند  داستانها ، شکستها و موفقیت هایی برای مخترع به همراه داشته اند ، اما با توجه به کاربردی بودن و تلاش چندین ساله برای ماسک ضد ریزگرد ، این اختراع را بهترین اختراع خود معرفی می کند.

وی ، در بخش دیگری از این گفتگو به  شرایط کرونایی حاکم در جامعه و آسیب دیدن بسیاری از مشاغل اشاره کرد و اظهار داشت: نباید مسئولان نسبت به این مشاغل بی تفاوت باشند چراکه این شرکت ها نوپا بوده و نیازمند دست گیری مسئولان هستند و باید با فعالیت گسترده به صورت مجازی ، زمینه فروش محصولات و رونق این تولیدات را فراهم کرد .

فتاحی در پایان اظهارات خود با بیان اینکه ایده ها نباید تنها در حد ایده باقی بمانند و باید با تلاش فراوان آنها را کاربردی کرد اظهار داشت  : برای خلق یک ایده به اختراع باید زمینه لازم با حمایت مسئولان فراهم شود . چراکه بسیاری از نخبگان دارای ایده های بسیار کاربردی بوده که بدلیل نداشتن سرمایه و ترس از عدم حمایت مسئولان ، ایده هایشان تنها در حد یک ایده باقی می ماند و هیچگاه امیدی به ساخت محصول حاصل از ایده ندارند.

انتهای پیام /

خبرنگار: فرشته نیازی

زمان انتشار: چهارشنبه ۵ آذر ۱۳۹۹ - ۰۰:۰۰:۲۷

شناسه خبر: 93045

مطالب مرتبط :
استقرار ۱۴۰ واحد فناور و در پارک علم و فناوری خلیج فارس استان بوشهر

رئیس پارک علم و فناوری خلیج فارس؛

استقرار۱۴۱ واحد فناور و در پارک علم و فناوری خلیج فارس استان بوشهر

دکتر حسن حبیبی از استقرار۱۴۱ واحد فناور و دانش بنیان در پارک علم و فناوری خلیج فارس و مراکز رشد تابعه خبر داد که ۲۹ شرکت آن دانش بنیان و ۱۰ شرکت نیز شرکت خلاق می‌باشد و طی ۷ سال اخیر، ۱۴۵ اختراع به ثبت رسیده و ۱۵۰ ایده به محصول تبدیل شده است.

ز

حمایت از طرح های حوزه سلامت در دستور کار بسیج علمی و پژوهشی ایلام

مسئول سازمان بسیج علیم و پژوهشی استان ایلام اظهار کرد : خوشبختانه در سال جاری با اعلام فراخوان حمایت از طرح ها و ایده های پیشگیرانه و مبارزه با کرونا ، بسیاری از ایده های خلاقانه و نوآورانه حوزه سلامت ، با حمایت مادی و معنوی این سازمان حمایت و به مرجله تجاری سازی رسیدند .

سس

نماینده ولی فقیه در سپاه امیرالمومنین(ع) استان ایلام:

حرکت نخبگان علمی حرکتی دینی و الهی است

حجت الاسلام المسلمین علی محمدی اظهار کرد : اختراعات نخبگان علمی نیز بدلیل کاربرد آنها برای جامعه بشری از نمونه های خصلت خیرخواهی برای مردم و از عنایات خداوند به نخبگان است که این علم و توانایی را در آنان تداعی کرده است.

ی

حمایت سپاه از طرح های کاربردی عرصه سلامت

سردار شاکرمی اظهار کرد : حمایت از نخبگان و مخترعان طرح های کاربردی و فناورانه خصوصاً طرح های حوزه سلامت در اولویت برنامه های علمی سپاه استان قرار گرفته است

ll

گفتگو با مخترع ماسک ضد ریزگرد در ایلام

علی فتاحی مخترع ماسک ضد ریزگرد اظهار کرد : اساس کار ماسک ضد ریزگرد بدین صورت است که با جذب ذرات معلق در هوا به لایه های مرطوب نانو ، ورود هرگونه ریزگرد به داخل ریه ها غیر ممکن می شود و در نتیجه هوای تمیز وارد ریه‌ها می‌شود.

۰

در دیدار فرماندهی سپاه عاشورا با جمعی از نخبگان استان، مطرح شد:

از توصیه های فرمانده سپاه عاشورا به نخبگان علمی استان، تا ضرورت حمایت مسئولان از پژوهش های علمی

سردار عابدین خرّم در دیدار با جمعی از نخبگان استان که به همت سازمان بسیج علمی و پژوهشی استان ترتیب داده شده بود، اظهارداشت: علم و پژوهش همواره در نگاه رهبر فرزانه انقلاب مورد تاکید بوده و همه باید توجه ویژه ای به ظرفیت نخبگان داشته باشند.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب