گفتکو با مخترع ایلامی احسان شاکری :

نبود سرمایه گذار و مشکلات مالی اصلی ترین چالش مخترعان

مخترع گیت ضدعفونی کننده هوشمند گفت :فرایند تبدیل ایده به طرح و شرکت دانش بنیان نیازمند سرمایه گذار مطمئن است . اما متاسفانه بسیاری از طرح های دانش بنیان که کاربردی و مورد نیاز کشور نیز هستد بدلیل نبود سرمایه گذار بدون استفاده باقی مانده و بی انگیزگی نخبگان از تولید محصولات و اختراعات بعدی را به دنبال دارد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری استان ایلام ، در طی یکسال اخیر با شیوع ویروس کرونا در اکثر کشورهای جهان ، علاوه بر تلاش متخصصان حوزه پزشکی برای کشف داروها و واکسن های مقابله با این بیماری ناشناخته ، نخبگان بسیاری نیز تمام تلاش خود را متمرکز ساخت دستگاههایی برای پیشگیری از این بیماری کرده اند .

احسان شاکری از نخبگان و مخترعان بسیجی استان ایلام است که در طی ماههای اخیر دستگاهی ساخته که علاوه بر ضدعفونی کردن فرد ، امکان تب سنجی ، میزان اکسیژن خون ، تعداد ضربان قلب و ضدعفونی کردن فرد و اجسام همراه را نیز دارا است.

خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری استان ایلام به بهانه تبریک این موفقیت به ایشان به گفتگو با ایشان پرداخته است .

وی در خصوص فعالیت های علمی و رشته تحصیلی خود بیان کرد : فارغ التحصیل رشته فناوری اطلاعات مقطع کارشناسی ارشد است و طی سالهای اخیر در حوزه هایی مانند سیستم های نرم افزاری ، دستگاه های سیستم هوشمند اینترنت اشیا ، گلخانه با روش کاشت نوین و طرح های دیگر فعالیت داشته است .

مسئولان حامی مخترعان باشند

احسان شاکری که در جشنواره جهادگران علم و فناوری استان ایلام نیز مورد تجلیل مسئولان قرار گرفت عنوان کرد : نخبگان نیازمندحمایت مسئولان هستندو نباید آنها را تنها گذاشت چرا که همواره چالشهایی در حوزه تجربه ، مشکلات مالی و همکاری سایر تخصصها در تکمیل فرایند اختراع با مخترعان همراه است که باید در این رابطه چندین نهاد مرتبط همراه و همیار نخبگان باشند .

نخبه جوان ایلامی با تقدیر از سازمان بسیج علمی ، پژوهشی و فناوری سپاه امیرالمومنین استان عنوان کرد : این نهاد علمی از مرحله پیش رشد تا ثبت اختراع همراه بنده در ساخت این دستگاه بوده و تمام تلاش خود برای ساخت این دستگاه متمرکز کرده است.

قابلیت های گیت ضدعفونی کننده اتوماتیک

وی از عملکرد و قابلیت های دستگاه تولیدی خود گفت و ابراز کرد : دستگاه ضدعفونی کننده و تست و تشخیص بیماری های واگیردار  از جمله ویروس کرونا این قابلیت را دارد ، که تمام نقاط تماس فرد با دستگاه را بصورت اتوماتیک و بدون دخالت دست ، ضدعفونی کرده و همزمان میزان تب ، سطح اکسیژن خون و تعداد ضربان قلب  فرد را نیز اطلاع رسانی کند .

شاکری با بیان اینکه قطعا نخبگان این سرزمین می‌توانند نقش موثری در خودکفایی و افزایش توان داخلی داشته باشند اظهار کرد : با حمایت های مسئولین و دولت از نخبگان ، می توان بسیاری از ایده های نخبگان را به اختراع و تجاری سازی تبدیل کرد و نیاز کشور را تا میزان قابل توجهی به واردات کاهش داد.

مشکلات مالی و نبود سرمایه گذار اصلی ترین مشکلات مخترعان

وی ، وجود مشکلات مالی و نبود سرمایه گذار را از جمله مشکلات و عامل دلسردی نخبگان برشمرد و اذعان کرد : فرایند تبدیل ایده به طرح و شرکت دانش بنیان نیازمند سرمایه گذار مطمئن است . اما متاسفانه بسیاری از طرح های دانش بنیان که کاربردی و مورد نیاز کشور نیز هستد بدلیل نبود سرمایه گذار بدون استفاده باقی مانده و بی انگیزگی نخبگان از تولید محصولات و اختراعات بعدی را به دنبال دارد.

مخترع دستگاه گیت ضدعفونی کننده هوشمند در پایان اظهارات خود با بیان اینکه طرح ها و ایده های بسیاری را برای ثبت اختراع در برنامه دارد عنوان کرد : در صورت حمایت مسئولان می توانیم بر بسیاری از مشکلات و نیازها فائق آئیم و در سالی که با نام جهش تولید نامگذاری شده زمینه ارتقاء توان داخلی و بی نیاز کردن کشور از واردات را فراهم آوریم .

انتهای پیام /

خبرنگار : فرشته نیازی

زمان انتشار: پنج شنبه ۶ آذر ۱۳۹۹ - ۱۴:۴۸:۳۹

شناسه خبر: 93091

مطالب مرتبط :
ز

بیانیه سازمان بسیج علمی و پژوهشی ایلام در محکومیت به شهادت رساندن دانشمند هسته ای کشور شهید محسن فخری زاده :

اقدام وقیحانه دشمن طبل رسوایی آنان را به صدا در آورد

تمامی ملل جهان به درستی دریافته اند که اراده ی جمهوری اسلامی سرآمد همه ی ملت ها بوده و تروریست ها ، نه تنها در جنگ های اقتصادی و تحرکات نظامی علیه این کشور نتوانسته اند ایستادگی کنند ، بلکه هرگونه اقدام وقیحانه عناصر ضدانقلاب ، طبل رسوایی آنان نزد ملت ایران و جهانیان را به صدا آورده است.

ز

حمایت از طرح های حوزه سلامت در دستور کار بسیج علمی و پژوهشی ایلام

مسئول سازمان بسیج علیم و پژوهشی استان ایلام اظهار کرد : خوشبختانه در سال جاری با اعلام فراخوان حمایت از طرح ها و ایده های پیشگیرانه و مبارزه با کرونا ، بسیاری از ایده های خلاقانه و نوآورانه حوزه سلامت ، با حمایت مادی و معنوی این سازمان حمایت و به مرجله تجاری سازی رسیدند .

ماجرای دستگاه تفکیک ضایعات و فلزات غیر آهنی که تقاضا محور ساختیم؟/ فقط بسیج علمی حمایت کرد

این دستگاه در کل دنیا سفارش محوراست؛

ماجرای دستگاه تفکیک ضایعات و فلزات غیر آهنی که تقاضا محور ساختیم؟/ فقط بسیج علمی حمایت کرد

امیر قدس مطهری و حسین ملکی از نخبگان پژوهشکده شهید اعتباری دانشگاه صنعتی اصفهان با بیان این که نمونه اولیه دستگاه تفکیک زباله «دستگاهی با قابلیت تفکیک ضایعات و فلزات غیر آهنی»، را برای اولین بار در کشور و تنها با حمایت سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری کشور ساختیم، گفتند: اختراعاتی داشتیم، تجربیاتی به دستمان آمده بود که تا مشتری نخواهد هر چه قدر هم یک محصول نوآورانه و فناورانه باشد به سمتش نرویم، اما این دستگاه را تقاضا محور (متقاضی شهر داری) ساختیم و نظارت شهرداری هم روی آن بود، با این همه با تغییر مدیریت در شهرداری تجاری سازی دستگاه بدون نتیجه ماند.

بب

علم و فناوری گزارش می دهد؛

از دستگاه ضدعفونی کننده ، تست و تشخیص بیماری های واگیردار در ایلام رونمایی شد

با حضور مسئولان استانی از " دستگاه ضدعفونی کننده ، تست و تشخیص بیماری های واگیر دار از جمله ویروس کووید ۱۹ " رونمایی شد

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب