مزایای ماشین های کنترل عددی

ماشین های کنترل عددی ماشین هایی هستند که تولید را در پارامترهایی مثل کیفیت، کمیت، دقت و ظرافت حمایت می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری تهران بزرگ؛ دکتر سید رضا بشارتی استادیار دانشگاه شریف و مخترع بسیجی ای است که یکی از اختراعات وی در حوزه ماشین های کنترل عددی (CNC) می‌باشد. ماشین های کنترل عددی به راهبری ماشین ابزار با استفاده از رایانه‌ گفته می‌شود که تولید را در پارامترهایی مثل کیفیت، کمیت، دقت و ظرافت ساپورت و حمایت می‌کنند و پیشرفت صنایع در همه حوزه‌ها تاحد قابل توجهی وابسته به میزان استفاده از این ماشین ها می‌باشد.

ماشین هایی که در قدیم وجود داشتند به صورت دستی و وابسته به پارامترهای انسانی بودند که وقتی در طول روز به مرور پارامترهای انسانی تغییر می‌کند خستگی عارض می‌شود و قطعا دقت، کمیت و سرعت هم افت پیدا می‌کند. اما در ماشین های کنترل عددی این پارامترها توسط کامپیوتر کنترل می‌شوند و عملا هم چیزی از دقت، کمیت و ظرافت آن کم نمی‌شود.

امروزه تمام تولیدات در دنیا وابسته به ماشین های کنترل عددی هستند چرا که در آن افزایش همزمان دقت و سرعت تولید، امکان ایجاد تغییر در طراحی قطعات، کوتاه شدن زمان آماده سازی ماشین جهت تولید قطعه، کاهش خطاهای وابسته به تکنولوژی تولید، کاهش استهلاک ابزار و ابزارگیر، یکنواختی قطعه در تولیدات انبوه، امکان کنترل بهتر کیفیت تولید، کاهش هزینه های تولید، امکان استفاده از ماشین ها در محیط هایی که کارکردن در آن ها خطرناک و یا غیرممکن است، توانایی ساخت قطعات پیچیده و مدیریت اطلاعات تولید، به بهترین نحو ممکن صورت می‌گیرد.

دکتر بشارتی از اهمیت فعالیت نخبگان در حوزه بسیج و سپاه می‌گوید و معتقد است که اگر بتوانیم مراکز رشد را به مساجد و پایگاه های منتقل کنیم قطعا طیف وسیعی از جوانان را تحت پوشش قرار می‌دهیم چرا که در این مکان ها محدودیتی که از نظر ظرفیت در دانشگاه ها وجود دارد نمی‌باشد و افراد می‌توانند به راحتی ایده های خود را در این مکان ها مطرح و با حمایت حداکثری به مرحله اجرایی و کاربردی دربیاورند.

انتهای پیام/

زمان انتشار: یکشنبه ۹ آذر ۱۳۹۹ - ۲۱:۴۶:۴۳

شناسه خبر: 93196

مطالب مرتبط :
کشاورزی زمین

حضور نخبگانی پای صندوق‌های رای/۵

هزار راه نرفته در توسعه کشاورزی کشور

قابلیت‌های کشاورزی در استان مازندران بلااستفاده و تقریبا رها شده است به همین دلیل شاهد رونق فعالیت‌های خدماتی در استان مازندران هستیم و این نشان از ضعف برنامه‌ریزی‌ها در توسعه کشاورزی است.

هواپیمای عمود پرواز

از علاقه تا اختراع جهانی

نخبگان دغدغه مند بسیجی کشور باعث افتخار ایران سربلند می‌شوند.

اختراع دستگاه دوش رفع آلودگی توسط احمدی نژاد مبتکر سپاه تهران بزرگ

اختراع دستگاه دوش رفع آلودگی

مبتکر بسیجی تهران بزرگ دستگاه دوش ضدعفونی کننده شیمایی، میکروبی و هسته ای را با قابلیت تاشو اختراع و تولید کرده است.

مزایای ماشین های کنترل عددی

مزایای ماشین های کنترل عددی

ماشین های کنترل عددی ماشین هایی هستند که تولید را در پارامترهایی مثل کیفیت، کمیت، دقت و ظرافت حمایت می‌کنند.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب