صدمه به فرد و جامعه با غفلت در فضای مجازی

دبیر نهضت سواد رسانه ای انقلاب اسلامی شهرستان فیروزآباد گفت: هر گونه بی توجهی و غفلت نسبت به این پدیده صدمه ها و آسیب هاي خطرناکی را متوجه فرد و جامعه خواهد کرد.

حمیدرضا چگینی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری در فیروزآباد ضمن اشاره به فرصت ها و تهدید های فضای مجازی اظهارداشت : بهره برداری صحیح و سودمند از فضای مجازی مستلزم رعایت هنجارهایی است که تخطی از آنها می‌تواند، باعث آسیب‌هایی جدی شود و برخی از آن ها حتی مستوجب جرم انگاری و مجازات هستند.

 

وی هرگونه غفلت در فضای مجازی را یک آسیب و صدمه بزرگ به فرد و جامعه عنوان کرد و افزود: امروزه فضای مجازی به بخش تفکیک ناپذیری از زندگی انسان ها تبدیل شده و با سرعت شتابان، تمامی شئون و عرصه‌های زیست بشر را تحت تاثیر قرار داده است از این رو هر گونه بی توجهی و غفلت نسبت به این پدیده صدمه ها و آسیب هاي خطرناکی را متوجه فرد و جامعه خواهد کرد.

 

دبیر نهضت سواد رسانه ای انقلاب اسلامی شهرستان فیروزآباد ادامه داد: زمانی که کاربر سواد رسانه ای ندارد، به دنبال اطلاعات بی فایده همچون فیک نیوزها و اخبار جعلی می رود و به همین ترتیب مصرف رسانه فرد بالا می رود، یعنی ساعت ها ممکن است در این فضا وقت بگذارد بدون آنکه اطلاعاتی را دریافت کند. درواقع همان کنجکاوی و عدم سواد رسانه ای است. زمانی که فرد سواد رسانه ای مناسبی داشته باشد، هیچ لزومی ندارد که به دنبال مطالب بی فایده در فضای مجازی برود.

 

چگینی راهکار مواجهه با چالش‌های فضای مجازی را برنامه ریزی و آموزش دانست و اضافه کرد: علی رغم وجود آسیب های بسیار زیاد و خطرآفرین در فضای مجازی نباید ناامید بود زیرا با برنامه ریزی، توانمند سازی و آموزش سواد رسانه ای به عموم مردم می توان آسیب های آن را به حداقل رساند.

 

وی بیان داشت : نهضت سواد رسانه ای انقلاب اسلامی در شهرستان فیروزآباد یا همان نسرا با آگاهی از ضرورت‌های فوق شکل گرفته است تا با آموزش عمومی و تخصصی به اقشار مختلف جامعه، سطح سواد رسانه ای جامعه را ارتقا دهد.

 

دبیر نهضت سواد رسانه ای انقلاب اسلامی شهرستان فیروزآباد ابراز داشت: نهضت سواد رسانه ای در شهرستان فیروزآباد از سال ۹۷ بصورت جدی فعالیت خود را آغاز کرد که در ابتدای امر، افق اهداف نهضت سواد رسانه ای آموزش تمام اقشار جامعه در این موضوع و استفاده بهینه از فضای مجازی قرار گرفت.

 

چگینی با اشاره به فعالیت های این نهضت در شهرستان خاطرنشان کرد: در این نهضت تاکنون برای بیش از ۲ هزار نفر از دانش آموزان، کارمندان ادارات و بسیجیان شهرستان کلاس و دوره های آموزشی حضوری و مجازی برگزار شده که شامل کلاس‌ها و دوره های آموزشی سواد رسانه ای، سواد فضای مجازی و آشنایی با فرصتها و تهدیدات آن بوده است.

 

دبیر نهضت سواد رسانه ای انقلاب اسلامی شهرستان فیروزآباد تصریح کرد: با توجه به فعالیتهای مثبت مجموعه نسرا(نهضت سواد رسانه ای انقلاب اسلامی) در شهرستان در طی این مدت، با سازماندهی نیروهای بسیجی علاقه مند به فعالیت در این عرصه، اثرگذاری های مثبت و با ارزشی را در سطح فضای مجازی شهرستان داشته ایم.

 

وی یکی دیگر از خدمات این مجموعه را ارائه مشاوره به خانواده‌ها در خصوص فضای مجازی بیان کرد و افزود: در همین راستا مجموعه نهضت سواد رسانه ای شهرستان فیروزآباد مشاوره هایی را به خانواده‌ها و افراد در راستای سواد رسانه و آسیبها و فرصت‌های فضای مجازی ارائه کرده که برای افراد بسیار مثبت و کارگشا بوده است.

 

چگینی با اشاره به تولید محتوای آموزشی در این نهضت ادامه داد: در نهضت سواد رسانه ای با تمرکز بر موضوعات بومی و نیازمندی های روز جامعه در زمینه سواد رسانه و فضای مجازی تولیدات عمومی و تخصصی متنوعی تولید و منتشر گردیده که علاقمندان به دریافت و استفاده از این تولیدات می‌توانند به کانال‌های نهضت در پلتفرم های ایتا، تلگرام، اینستاگرام به آدرس @nasrafiruzabad مراجعه نمایند.

 

دبیر نهضت سواد رسانه ای انقلاب اسلامی شهرستان فیروزآباد در پایان تصریح کرد: علاقه مندانی که تمایل به همکاری با این مجموعه در عرصه‌های تولید محتوا، تدریس سواد رسانه ای و... دارند می‌توانند با حضور در دفتر نهضت سواد رسانه ای انقلاب اسلامی در سپاه ناحیه فیروزآباد در این زمینه همکاری خود را آغاز نمایند.

انتهای پیام/

زمان انتشار: پنج شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۹ - ۰۷:۴۵:۰۰

شناسه خبر: 93378

مطالب مرتبط :
حا

در فضای مجازی مراقب شبهات دشمن باشید

جت الاسلام عباس آذریان گفت:فضای مجازی همچون تیغ دو لب است اگر این ابزار را در خدمت گرفتیم و توانستیم از آن برای کمک به دین و تقویت دین داری استفاده کنیم و از علوم نافع آن بهرمند شدیم این همان نتیجه مطلوب است اما اگر نتوانستیم و گرفتار شایعه پراکنی ها و عراجیف دشمنان قسم خورده انقلاب و نظام اسلامی شدیم و یا افتادیم در منجلاب گناه اینجا انسان خسر الدنیا والاخره می شود چون هم عمر گران بها وهم آخرت خویش را ضایع کرده است.

سرهنگ محمد رسول رضایی  فیروزآباد

فرمانده سپاه ناحیه فیروزآباد در گفتگو با علم و فناوری:

امروز بسیج به یک درخت تنومندی تبدیل شده است

فرمانده سپاه ناحیه فیروزآباد گفت: بعد از ۴۱ سال امروز بسیج به یک درخت تنومندی تبدیل شده است که در حوزه های سلامت، امنیت، سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و فضای مجازی اقدامات شایانی را انجام می دهد .

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب