علم و فناوری گزارش می دهد؛

رقیب چشم انسان از شرکت سامسونگ می آید / آیا قدرتمندترین دوربین گوشی جهان قابلیت ساخت و پیاده سازی را دارد ؟

یوگین پارک ، معاون واحد حسگر شرکت سامسونگ از برنامه‌ریزی این کمپانی برای تولید حسگر دوربین ۶۰۰ مگاپیکسلی جدیدی خبر داده که بتواند علاوه بر شکستن رکورد قویترین دوربین جهان، دقتی بیش از چشم انسان داشته باشد.

گروه دانش خبرگزاری علم و فناوری طی سال های اخیر، باتوجه به پیشرفت های گسترده ای که در زمینه تکنولوژی های جدید به ویژه در زمینه تلفن های همراه به وجود آمده، باعث گردیده غول های بزرگ سازنده گوشی های هوشمند به منظور عقب نماندن از رقبای خود دست به طراحی  و ساخت قابلیت های منحصربه فردی برای محصولات خود بزنند تا بتوانند علاوه بر راضی نگه داشتن کاربران خود، مشتریان جدیدی را نیز جلب برندشان کنند.  در این زمینه شرکت سامسونگ اعلام کرده قرار است در آینده از دوربین 600 مگاپیکسلی بر روی تلفن های خود رونمایی کند که علاوه بر شکستن رکورد قویترین دوربین ساخته شده برای تلفن همراه، از لحاظ کیفیت می تواند رقیب جدی برای بینای چشم انسان باشد. شاید این سئوال برای شما پیش بیاید که رزولوشن چشم انسان چقدر است و ایا سامسونگ قابلیت اجرای چنین طرحی را دارد ؟ در این گزارش سعی خواهیم کرد به صورت تخصصی به این موضوع بپردازیم  .

پیکسل چیست ؟

پیکسل، کوچکترین واحد یک تصویر است، به زبان ساده اگر تصویر را آنقدر زوم کنیم تا به کوچکترین واحد آن برسیم، آن واحد، مربعی است با یک رنگ مشخص و ثابت که به آن پیکسل گفته می شود.

در نیمه راست تصویر فوق، پیکسل های تصویر مشخص‌تر است. پس از دانستن مفهوم پیکسل، باید گفت که هر چقدر تعداد این پیکسل ها در یک سانتیمتر مربع یا [بصورت استاندارد] در یک اینچ مربع از تصویر بیشتر شود می‌گوییم کیفیت یا وضوح تصویر بالاست .

رزولوشن یا کیفیت چیست ؟

رزولوشن اصطلاحی است که از آن برای ذکر تعداد پیکسل های هر صفحه نمایش به کار می رود. این اصطلاح که بصورت یک جفت عدد زوج بکار برده میشود نشان می دهد که در صفحه نمایش مورد نظر چه تعداد پیکسل وجود دارد. اعدادی از قبیل 640 در 480  ، یا 1280 در 720 . بطور مثال رزولوشن 720*1280 به این معنی است که صفحه نمایش دارای 1280 پیکسل در عرض و 720 پیکسل در ارتفاع صفحه نمایش دارد.

همیشه بخاطر داشته باشید در بیان رزولوشن ، عدد اول نشاندهنده تعداد ستون پیکسل ها و عدد دوم نشان دهنده ی ردیف پیکسل ها ( یعنی عرض و ارتفاع تصویر) است. روش محاسبه تعداد پیکسل ها در یک صفحه نمایش ،  از ضرب دو عدد فوق بدست می آید. بدیهی است هرچه تعداد پیکسل ها بیشتر باشد ، صفحه نمایش کیفیت بالاتری خواهد داشت و قادر است تصاویر واضح تری را ارائه دهد.

اهمیت پیکسل و رزولوشن در تصاویر

بسیار مهم است که بدانیم رزولوشن و پیکسل اهمیت بالایی در تصاویر دیجیتال دارند . به عنوان مثال زمانی که به تصاویر موجود در تلویزیون های HD، 4K و 8K نگاه می کنید، هر چقدر که رزولوشن بیشتر باشد، تعداد پیکسل ها هم بالاتر خواهد بود. مفهوم 8K یعنی 8 هزار پیکسل که به صورت افقی در هر خط تصویر نشان داده می شود. اگر چه که بینایی و چشم انسان حاوی این پیکسل ها نیست. اتفاقی که بر اثر تعداد پیکسل ها می افتد، می تواند به طور ناخودآگاه در مغز و چشم شما هنگام دیدن اجسام خارج از تصویر نیز اتفاق بیفتد.

رزولوشن چشم انسان چند است ؟

از آن جایی که چشم انسان نمی تواند همه پیکسل ها را ببیند، پس مقایسه آن با یک صفحه دیجیتالی کار سختی خواهد بود اما افراد کنجکاوی هستند که دوست دارند به این قضیه پی ببرند و این دو را با یکدیگر مقایسه کنند تا ببینند که چشم انسان قادر به دیدن چند عدد پیکسل می باشد. بعضی از افراد باهوش در این زمینه از فرمول های پیچیده ریاضی استفاده کردند و به عدد 576 مگاپیکسل رسیدند. 576 مگاپیکسل یعنی 576000000 پیکسل جداگانه.

بنابراین در نگاه اول به نظر می رسد که چشم ما شبیه به یک تلویزیون 8k عمل می کند اما قضیه به همین سادگی ها هم نیست. مثلاً زمانی که چشم خود را حرکت می دهیم این عدد صدق می کند، اما زمانی که به یک جای ثابت خیره می شویم فقط 5_15 مگاپیکسل داریم. همچنین چشم انسان می تواند نوسانات زیادی را تحمل کند که یک دوربین دیجیتالی قادر به آن نخواهد بود. چشم ما می تواند طیف بسیار متنوعی از رنگ ها را مشاهده کند و آن ها را از یکدیگر تفکیک دهد. تمام این ها در یک چشم معمولی وجود خواهد داشت .

نحوه عملکرد چشم انسان و مقایسه آن با دوربین عکاسی

بنابر اعلام دانشمندان، چشم انسان برای دیدن تصاویر و پردازش آن دارای پیچیدگی خاصی می باشد اما عملکرد آن تقریبا شبیه به دوربین های عکاسی می باشد .ردر ادامه به نحوه عملکرد چشم انسان و مقایسه آن به دوربین می پردازیم:

۱. قرنیه (Cornea) :

رفتار قرنیه چشم انسان بسیار شبیه به قسمت جلوی لنز دوربین می باشد. قرنیه به همراه لنز که پشت عنبیه (Iris) قرار دارد عضوهای درگیر در عمل فوکوس را تشکیل می دهند. قرنیه طیف های پراکنده و عریض نور را دریافت کرده و آنها را به داخل مردمک چشم (Pupil) تغییر مسیر می دهد و سپس به قسمت میانی و شبکیه رنگی هدایت می کند.

۲. عنبیه و مردمک چشم :

عنبیه و مردمک چشم شبیه دهانه دوربین عمل می کنند؛ عنبیه ماهیچه ای است که وقتی منقبض می شود تمام سطح لنز به جز قسمت میانی را می پوشاند تا میزان نور ورودی به چشم را کنترل کرده و به خوبی در بازه عریض، زاویه دید وسیع و نور کم و زیاد کار کند.

۳. شبکیه :

در نهایت، شبکیه یک سطح حساس است که شبیه به سنسور تصویر در دوربین های دیجیتال عمل می کند. شبکیه دارای تعداد زیادی عصب حساس به نور است که قادرند پرتوهای نور را به سیگنال های قابل فهم مغز تبدیل کنند. این سیگنال ها از طریق اعصاب به مغز منتقل شده و در آن جا به تصویر تبدیل می شوند. به نظر می رسد بدلیل دریافت، درک و ارسال سیگنال ها به مغز شبکیه چشم مهمترین عضو چشم باشد. شبکیه مانند فیلم در دوربین است اگر تمام اعضا و یا قسمت های دوربین خوب کار کنند ولی فیلم یا شبکیه خوب نباشد تصویر خوبی نخواهیم داشت و در نتیجه شما همه چیز را در یک زمان می بینید و دوربین شما با آن همه دبدبه کش و فش قدرت و قیمت حتی به یک ذره چشم شما هم نخواهد رسید.

رقیب جدید چشم انسان از سامسونگ می آید

در اوایل سال جاری میلادی یوگین پارک معاون واحد حسگر شرکت سامسونگ از برنامه‌ریزی این شرکت برای تولید حسگر دوربین تازه ای خبر داده که بتواند دقتی بیش از چشم انسان داشته باشد. همانگونه که در این گزارش به آن اشاره کردیم دقت چشم انسان در حدود ۵۷۶ مگاپیکسل برآورد شده است و بنابراین حسگر دقیق‌تر از چشم انسان از دقتی در حدود ۶۰۰ مگاپیکسل برخوردار خواهد بود.

البته تولید چنین حسگری چالشی بسیار اساسی خواهد بود. زیرا جای دادن تعداد زیادی پیکسل بر روی یک حسگر بدون افزایش ابعاد آن حسگر کار ساده ای نیست. قدرتمندترین حسگر دوربین تولیدشده توسط سامسونگ تا به امروز ۱۰۸ مگاپیکسلی بوده است.

حسگر ۶۰۰ مگاپیکسلی گوشی زوم کردن بر روی سوژه در حین عکاسی و فیلم برداری بدون کاهش کیفیت تصویر را ممکن می‌کند. اما چنین حسگری بزرگ و محدب خواهد بود و نصب آن بر روی پشت گوشی‌ها مشکلاتی را ایجاد خواهد کرد. این حسگر احتمالاً ۱۲ درصد از قاب پشت گوشی را اشغال کرده و ممکن است ارتفاع برآمدگی آن به ۲۲ میلیمتر برسد.

قطعاً رونمایی از چنین دوربینی می تواند انقلابی عظیم در زمینه گوشی های هوشمند ایجاد نماید اما باید منتظر ماند و دید که اضافه کردن این قابلیت منحصربه فرد تا چه میزان بر روی زیبایی تلفن همراه تغییر ایجاد می کند ؟ و آیا کاربران کشورهایی همچون ایران، امکان استفاده از این پرچمدار آینده سامسونگ را خواهد داشت یا نه ؟ شما نیز می توانید نظر خود را با سایر کاربران خبرگزاری علم و فناوری در این زمینه به اشتراک بگذارید .

 

شما می توانید نتیجه تحقیقات بر روی این دوربین را از اینجا مشاهده بفرمایید .

انتهای پیام /

 خبرنگار : سجاد عبدلی

زمان انتشار: دوشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۹ - ۱۶:۴۰:۰۰

شناسه خبر: 93412

مطالب مرتبط :
۱

به کمک این دوربین هوشمند می توانید در کوتاهترین زمان تصاویر سه بعدی طراحی کنید !

طراحی و پیاده سازی تصاویر سه بعدی علاوه بر دانش تخصصی ، نیاز به نرم افزار و سخت افزارهای خاص دارد که این امر می تواند هزینه های گزافی را برای سازندگان قطعات به همراه داشته باشد برای رفع این مشکل و پایین آوردن هزینه ها، به تازگی نوعی دوربین هوشمند به نام "Artec ۳d" ساخته شده است که در کوتاهترین زمان و با داشتن کمترین دانش امکان طراحی تصاویر سه بعدی را برای کاربران خود فراهم می آورد.

۱

این گجت می تواند با تولید امواج الکترومغناطیسی آلودگی وسایل شما را پاک کند !

به تازگی گجت هوشمندی به نام "Sonic Soak" ساخته شده است که می تواند با تولید امواج الکترومغناطیسی و بدون نیاز به هیچ گونه مواد ضدعفونی کننده ، انواع کثیفی و آلودگی را از وسایل شما پاک نماید.

دوربین

این دوربین بعد از جدا شدن از گوشی نیز کار می کند !

به تازگی شرکت چینی Vivo نوعی تلفن همراه ساخته است که دوربین آن را می توان برای عکاسی و فیلمبرداری از آن جدا کرد و از طریق شبکه بی سیم این دوربین را کنترل کرد.

دوربین

تماشا کنید: قوی‌ترین دوربین جهان که تصاویر ۳۲۰۰ مگاپیکسلی ثبت می‌کند

قوی ترین سنسور دوربین جهان موفق شده است تصاویری با وضوح شگفت انگیز به ثبت برساند. ادعا شده است که وضوح این تصاویر تا ۳۲۰۰ مگاپیکسل نیز میرسند. محققان می گویند با استفاده از این تصاویر قرار است عکس های نجومی با وضوح بالا از کائنات به ثبت برسد تا درک ما را از جهان دگرگون کند.

ژییونگ فن

محققان دانشگاه "علم و فناوری هنگ‌کنگ"؛

چشم مصنوعی جدید، که ممکن است از چشم انسان فراتر رود!

محققان دانشگاه "علم و فناوری هنگ‌کنگ" یک چشم سایبورگ ساختند که عملکرد و ساختار آن ویژگی‌های مشترک زیادی با همتای انسانی خود دارد و از ساختار چشم انسان تقلید می‌کند و به همان اندازه نسبت به نور حساس است و نسبت به یک چشم واقعی، زمان واکنش سریع‌تری دارد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب