نقش مدیریت شهری در هدفمندی مداخلات شهر کهن شیراز

کارشناس معماری گفت: شهرهای کهن که در برخی از شهرها در مراکز یا همان درون شهر و یا در بیرون از شهرها واقع شده‌اند با بناها و بافت های تاریخی ارزشمند و بناهای غیر ارزشمندی روبه‌رو هستیم که شناسایی و شناساندن آن ها همواره اهمیت می‌یابند و می‌توانیم با شناخت نسبی از آن ها، پشتوانه فکری یا به اصطلاح علمی آن پشتوانه نظری در مداخلات و اقدامات خود در این عرصه ها داشته باشیم.

در گفت وگوی خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری استان فارس با کارشناس معماری در رابطه با اصول و مفاهیم حاکم بر مداخلات در شهرهای کهن، مطرح شد: بر اساس تعاریفی که وجود دارد نگاه حاکم بر مداخلات عرصه های تاریخی باید هدفمند باشد؛ چراکه شهرسازی شکل گرفته این مرز و بوم چه در دوره‌های تاریخی و چه در شهرسازی مدرن ما با مفاهیم و اصولی مواجه هستیم که در برخی از آن ها به صورت طبیعی یا تدریجی و در برخی به صورت منظم و برنامه ریزی شده جهت پاسخگویی به نیازها و خواسته‌های شهروندی شکل گرفته اند و بستری برای جریان زندگی هستند.

سعید زحمتکشان در ادامه با تاکید بر تعریف سیاست ها که برگرفته از نگاه بنیادین متولیان مدیریت شهری اعم از مدیران و شهروندان در عرصه های شهری از جمله محدوده های تاریخی است، بیان کرد: در شروع مداخله در هر محدوده جغرافیایی، عوامل مختلفی تاثیرگذار هستند که مولفه جهان بینی و یا نگاه بنیادین بر سیاست ها، تصمیم سازی ها، تصمیم گیری ها و مداخلات ما تاثیرگذار هستند.

 

وی در ادامه گفت: در ایران حدود چند دهه اخیر ما با شیوه‌های مختلف مداخلاتی در شهرهای کهن یا به اصطلاح عامیانه بافت‌های تاریخی روبرو هستیم که با توجه به شرایط موجود در هر زمان و هر مکان، ما تجربه های مثبت و منفی داریم و این می‌تواند مسیرهای طی شده گذشته را اصلاح و مسیرهای فعلی و آتی را تعریف و ترسیم نماید.

این کارشناس با اهمیت دادن به اندیشه و تفکر حاکم بر اقداماتی که در شهرهای کهن ما صورت می‌پذیرد، بیان کرد: شهرهای کهن که در برخی از شهرها در مراکز یا همان درون شهر و یا در بیرون از شهرها واقع شده‌اند با بناها و بافت های تاریخی ارزشمند و بناهای غیر ارزشمندی روبه‌رو هستیم که شناسایی و شناساندن آن ها همواره اهمیت می‌یابند و می‌توانیم با شناخت نسبی از آن ها، پشتوانه فکری یا به اصطلاح علمی آن پشتوانه نظری در مداخلات و اقدامات خود در این عرصه ها داشته باشیم.

 این منتقد شهری در ادامه به رویکردهای مختلف در جهت احیاء شهرهای کهن اشاره کرد و در این باره گفت: همانطور که می دانیم بر اساس ساختار مدیریتی حاکم در سطح ملی یا محلی و البته در مواردی سطح جهانی ما با ضوابط قانونی و روش‌های سلیقه‌ای توسط متولیان و حامیان دولتی و غیر دولتی و همچنین شهروندان این گونه شهرهای کهن را حفظ، تخریب، مرمت، بازسازی، نوسازی، بازآفرینی و یا نوزایی کرده ایم.

زحمت کشان ادامه داد: نمونه این رویکردهای مداخلاتی با استفاده از تجربه های حاصل شده در شهرهای مختلف دنیا از جمله شهرهای مطرح کشورهای توسعه یافته نظیر پاریس، بولونیا، بیرمنگام، ورشو، برلین، ونیز، رم و دیگر شهرهای واجد ارزش جهان وجود دارد که ما می‌توانیم با در نظر گرفتن شرایط ملی و مقتضیات محلی و همچنین اصل زمینه گرایی، از آن ها بهره و الگو برداری نماییم.

وی با اشاره به نقش مهم احیاگران شهرهای کهن کشور از جمله شهر کهن شیراز، اظهار داشت: وقتی که ما صحبت از شهرهای کهن می‌کنیم در واقع شهرهایی هستند که در گذر تاریخ سکونتگاه زندگی مردمانی بوده اند که بانیان این پدیده های ایجاد شده نه فقط از منظر کالبدی بلکه از منظر میراثی شامل آداب و رسوم، شیوه های زندگی، عناصر طبیعی و ... گنجینه ای از اطلاعات و داشتن های ارزشمند برای ما به یادگار گذاشته اند و باید آن ها را حفظ و توسعه دهیم.


او با تاکید بر جایگاه و نقش اثرگذار هر یک از احیاگران، ادامه داد: تداوم حفاظت و توسعه آن ها با راهکارها و اقداماتی خلاصه می‌شود که توسط ساکنین محلی، سرمایه‌گذاران، فعالان محلی، متخصصان، منتقدان، اهالی رسانه، مدیران، مسئولان و کارشناسان، هنرمندان، سازمان های مردم نهاد، گروه های جهادی، انجمن‌های تخصصی، احزاب سیاسی، نمایندگان مجلس و نمایندگان پارلمان شهری و همچنین حامیان جهانی، انجام می‌پذیرد.

این متخصص میراث‌فرهنگی افزود: بنابراین احیاگران شهر کهن شیراز از مجموعه دستگاه‌های متولی و حامی و افراد مختلفی تشکیل می گردد که هماهنگی بین آن ها باید توسط مقام ارشد حاکم، مدیریت گردد.

زحمت کشان با انتقاد از رویکرد یک سویه برخی از دستگاه‌ها و تقدیر از شهرداری منطقه تاریخی فرهنگی شهر شیراز و دیگران احیاگران، اظهار داشت: اگر اقدامات ما معطوف به محله ای خاص در شهر کهن شیراز باشد باید با تدابیر قابل توجیه و مشخصی همراه باشد؛ در غیر این صورت به موضوع عدالت شهری خدشه وارد می گردد.
وی اضافه کرد: البته شهرداری منطقه تاریخی فرهنگی شیراز با برنامه ریزی ها و پروژه های هدفمند که بیشتر محرک توسعه یا کاتالیزور هستند اقداماتی انجام و در دست اجرا دارد که امید می‌رود اثر بخش و تداوم پیدا کند.

این کارشناس و منتقد در حوزه مدیریت شهری در پایان با اشاره به این که در شهر کهن شیراز با موضوعات و مسائلی مختلفی از جمله شرایط زندگی، اقتصاد شهری، محیط زیست، بهداشت، میراث فرهنگی و گردشگری، فرهنگی اجتماعی وجود دارد، گفت: باید به این مهم توجه داشته باشیم در شرایطی که محدودیت‌های اعتباری که نتیجه سیاست‌های غلط چندین دهه نسبت به درآمدهای لازم و پایدار شهری به وجود آمده است نسبت به سرمایه‌گذاری ها و خدمات دهی از جانب مدیریت شهری، تدابیر هدفمند و مشخصی را با تکیه بر همفکری و مشارکت شهروندان آگاه و آموزش‌دیده، پیگیری شود.

انتهای پیام/

زمان انتشار: شنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۹ - ۰۸:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 93563

مطالب مرتبط :
شیراز

در گفتگو با یک دکتر شهرساز:

ارزیابی ابعاد مختلف اتصال شهر جدید صدرا به شیراز

در گفتگو با دکتر احمد کلائی، شهرساز و پژوهشگر حوزه شهری بحث اتصال صدرا و بعضی روستاها به شیراز مورد مداقه قرار گرفت که مشروح آن خدمتتان ارائه می گردد.

بازار وکیل

بازآفرینی بازار وکیل شیراز با بهره برداران

در بین بازارهای مختلف سراسر ایران، بازار وکیل شیراز با پیشینه تاریخی خود که یادگار و میراثی ارزشمند از دوران زند محسوب می‌شود در قلب شهر تاریخی فرهنگی شیراز واقع شده است و با معماری منحصر به فرد خود جایگاه ویژه در بین بناهای تاریخی ایران، دارا می باشد.

بازدید شهردار

ظرفیت دانشگاه شهرکرد جهت اجرای طرح‌های مدیریت شهری به کار گرفته می‌شود

شهردار شهرکرد گفت: همکاری‌ها و بهره‌گیری از ظرفیت‌های دانشگاه شهرکرد تقویت، و توانمندی‌های آن جهت اجرای طرح‌های مدیریت شهری به کار گرفته می‌شود.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب