ایران به جمع ۴ کشور تولیدکننده روغن‌های هوایی در دنیا پیوست

با تولید روغن‌های هوایی در یکی از شرکت‌های فناور، نیاز صنعت هوانوردی به این روغن‌ها که در انحصار ۴ شرکت اروپایی و آمریکایی بود، تامین شد و ایران در این زمینه خودکفا شد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری ؛ به نقل از مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، شرکت فراز آسمان پارس یکی از مجموعه‌های فعال در حوزه تولید روغن‌های مصرفی در صنعت هوانوردی است. این شرکت برای نخستین بار در کشور موفق به تولید این روغن‌ها شد و بازار واردات این محصول به کشور را از رونق انداخت. در حال حاضر همه شرکت‌های فعال در صنعت هوانوردی نیازهای خود را از این شرکت تامین می‌کنند.

به گفته محمد جواد خواجه مدیر عامل این فناور، روغن‌های هوایی تولید ملی در بخش «هوانوردی عمومی» و «هوانوردی تجاری و جت» مورد استفاده قرار می‌گیرد که مجموعه فناور ما تولید 14 محصول در این حوزه را در دستور کار خود قرار داده است.

وی افزود: در این میان، 3 محصول راهبردی شرکت یعنی «روغن موتور جت با استاندارد MIL-PRF23699» و «روغن‌های هیدرولیک با استاندارد MIL-PRF606» و «BMS3-11» قابل استفاده در همه هواپیماهای عملیاتی در بخش نظامی و غیر نظامی ایران فرموله شده و آماده تولید و تست میدانی است.

خواجه ادامه داد: این کار پیش از این با کمک و مشارکت شرکت نفت بهران انجام می‌شد اما به دلیل تحریم شدن این شرکت در بازار جهانی و عدم توانایی تامین افزونه‌های لازم، شرکت دانش بنیان فراز آسمان پارس خود اقدام به تولید این روغن‌ها کرد. بر همین اساس هم خط تولید روغن‌های مصرفی مجموعه در صنعت هوایی به زودی راه‌اندازی می‌شود.

این فعال فناور در بخش دیگری از سخنان خود، گفت: خط تولید روغن‌های هوایی را با همراهی و حمایت ستاد توسعه فناوری‌های فضایی و حمل‌ونقل پیشرفته معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری آغاز کردیم و امروز این محصول پاسخ‌گوی نیاز همه شرکت‌های فعال صنعت هوانوردی است و امیدواریم از ابتدای سال 1400، واردات این محصول به کشور کاملا منتفی شود.

خواجه با اشاره به اینکه این محصول امکان صادرات هم دارد، بیان کرد: در حال حاضر 4 شرکت بزرگ در اروپا و آمریکا، نیاز کل دنیا را در این زمینه تامین می‌کنند که از این پس با راه‌اندازی خط تولید شرکت ما، ایران هم به لیست این کشورها اضافه می‌شود.

مدیر عامل شرکت فراز آسمان پارس همچنین، گفت: سرمایه‌گذاری در این بخش از خروج سالی 7 میلیون دلار ارز از کشور جلوگیری خواهد کرد. قیمت تمام شده این محصول در ایران، 60 درصد هزینه محصولات مشابه تولیدی است. مصرف این روغن‌ها هر سال 600 هزار لیتر است.

انتهای پیام/ 

زمان انتشار: چهارشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۹ - ۲۱:۵۵:۴۹

شناسه خبر: 93573

مطالب مرتبط :
کلزا - زراعت، فیزیولوژی، کنترل علف های هرز و مبارزه با آفات و بیماری‌ها

گزاررش//

اهمیت تولید کلزا بر اقتصاد کشور/ تولید بیش از ۴ تن کلزا در هر هکتار از اراضی کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد

کلزا گیاهی است که بیشتر برای تولید روغن از آن استفاده می‌شود هدف اصلی از ورود بذر کلزا به کشور و کاشت آن تولید روغن است.

کلزا

جلوگیری از ریزش دانه های کلزا در استان مرکزی

کلزا کاران استان مرکزی برای اولین بار از چسب کلزا استفاده کردند.

تغییر فاز

کشف قانون جهانی جدید تغییر فاز با روغن زیتون

محققان AMOLF آمستردام هلند در مطالعه اخیرشان موفق شده اند قانون جهانی جدید "تغییر فاز" با کمک روغن زیتون را کشف کنند.

tgb

کشفیات تازه در مورد تاثیر مثبت روغن ماهی بر توان باروری مردان

نتایج یک بررسی تازه که در دانمارک انجام شده، نشان می دهد مشتقات روغن ماهی و مواد موجود در آن تاثیر بسیار مثبتی بر افزایش توان باروری مردان دارد.

روغن

گزارش ویژه خبرگزاری علم وفناوری ؛

دلالان در کمین بازار/ روغن خوراکی در انتظار سرنوشتی مانند طلا و ارز؛ اگر دست نجنبانیم

روغن خوراکی را باید یکی از تولیدات صنعت غذایی دانست که سرو صداهای فراوانی در این چند وقت اخیر به پا کرده است. این در حالی است که افزایش تقاضا برای روغن های خوراکی و کمبود عرضه از سوی تولیدکنندگان، باعث افزایش قیمت ها و نگرانی های عمومی با احتکار این ماده غذایی از طرف واسطه گران دو چندان شده است. اما، دلایل کمبود عرضه روغن نباتی در بازار چیست؟

واشر

توسط مخترع قزوینی صورت گرفت؛

ساخت در پوش فیلتر روغن با قابلیت جلوگیری از آسیب موتور خودرو

مخترع قزوینی با حمایت سازمان بسیج علمی و پژوهشی استان قزوین موفق به ساخت در پوش فیلتر روغن با قابلیت جلوگیری از آسیب موتور شده است.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب