ایران‌ساخت| محققان دستگاهی برای تشخص آلودگی آب و غذا ساختند

محققان کشور با حمایت ستاد توسعه فناوری‌های فوتونیک، لیزر، مواد پیشرفته و ساخت موفق به تولید دستگاهی برای تشخیص آلودگی آب و غذا شدند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری ؛ به نقل از مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری، حمیده احتسابی عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی گفت: کار با این دستگاه قابل حمل و ارزان قیمت برای کاربر بسیار آسان است. این دستگاه می‌تواند آلودگی محصولات کشاورزی یا آب را با دقت بالایی نشان دهد.

احتسابی افزود: در حال حاضر  جامعه، نسبت به سلامت آب و موادغذایی حساسیت بالایی دارد. مصرف‌کننده می‌تواند با این دستگاه به عنوان مثال از نبود نیترات در آب آشامیدنی اطمینان حاصل کند یا شیر مصرفی را از لحاظ آلودگی‌های آنتی‌بیوتیکی مورد پایش قرار دهد.

این عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی در ادامه ضمن توضیح در مورد تحقیقات انجام گرفته برای تولید این دستگاه گفت: از جمله دیگر مصرف کنندگان این دستگاه می‌توانند بازرسان و افرادی باشند که ارزیابی‌های محیطی انجام می‌دهند. این افراد می‌توانند چرخه تولید محصولات کشاورزی و دیگر مواد غذایی را از نظر آلودگی به کمک این دستگاه بسنجند. کاربر دیگر این محصول پرورش‌دهندگان ماهی و فعالان حوزه شیلات هستند.

وی همچنین بیان کرد: این افراد نیز می‌توانند به کمک این دستگاه از سلامت آب موجود در استخرهای پرورش ماهی، مطمئن شوند. این دستگاه به کمک یک  نرم‌افزار نصب شده بر روی تلفن همراه کار می‌کند. این موضوع نقطه قوت این دستگاه است، زیرا دیگر نیازی به استفاده از دستگاه‌های بزرگ و حجیم قدیمی نیست و استفاده از آن نیز برعکس بسیاری از نمونه‌های قدیمی، دشوارتر نیست.

احتسابی ضمن توضیح حمایت‌های انجام گرفته از سوی ستاد توسعه فناوری‌های فوتونیک، لیزر، مواد پیشرفته و ساخت، گفت: قیمت این دستگاه با نمونه‌های مشابه خارجی قابل قیاس نیست و بسیار کمتر است. این وسیله در لبه تجاری‌سازی قرار دارد و با کمک ستاد، امیدوار هستیم که بتوانیم آن را به تولید انبوه برسانیم و در داخل کشور عرضه کنیم.

انتهای پیام/

زمان انتشار: چهارشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۹ - ۲۲:۰۱:۴۸

شناسه خبر: 93576

مطالب مرتبط :
آب شیرین کن

تکنولوژی جدید آب شیرین کن که ۵۰ درصد ارزان تر و کاراتر است

تصفیه آب شور دریاها معمولا عملیاتی پر هزینه است که هیچ دولت یا نهادی به آن دست نمیزند. حال به نظر میرسد در آینده نزدیک هزینه های این عملیات کاهش پیدا کند.

الذلبریزبلر

در کشفی جدید :

آنچه همه گیری ویروس کرونا می تواند در مورد راه های کاهش آلودگی هوا به ما بیاموزد

در حالی که تعطیلی های ناشی از همه گیری کووید ۱۹، آلودگی هوا را برطرف نکرد، اما باعث ایجاد یک آزمایش طبیعی برای مطالعه راه های کاهش آلودگی هوا گردید.

خبرگزاری علم و فناوری

مقابله با آلودگی هوا؛ محصولات دانش‌بنیان و خلاق به جنگ آلاینده‌ها می‌رود

ده‌ها شرکت دانش‌بنیان، خلاق و فناور توانمندی خود را برای مقابله با آلودگی هوا به کار بردند تا محصولات فناورانه آنها هوای سالم‌تری را به شهرها هدیه دهد.

آلودگی هوا

آلودگی هوای تهران در ایجاد پیک های کرونا دخیل است؟

آنجا که هوا با تنفس ارتباط دارد و بیشترین آسیب هایی که بیماران کرونایی می بینند از نواحی مجاری تنفسی و ریه است بنابراین وقتی سیستم اکسیژن رسانی بدن مختل شود، هر چیزی که این مکانیسم را تحت تاثیر قرار دهد منطقا می تواند موثر باشد و باید گفت که آلودگی هوا می تواند آسیب بیشتری به فرد مبتلا بزند اما تاثیر آلودگی هوا بر افزایش شیوع کرونا در چه مواردی رخ میدهد؟

۱

این گجت می تواند با تولید امواج الکترومغناطیسی آلودگی وسایل شما را پاک کند !

به تازگی گجت هوشمندی به نام "Sonic Soak" ساخته شده است که می تواند با تولید امواج الکترومغناطیسی و بدون نیاز به هیچ گونه مواد ضدعفونی کننده ، انواع کثیفی و آلودگی را از وسایل شما پاک نماید.

آب

استاندار خوزستان:

تلاقی آب شرب و فاضلاب در برخی از نقاط خوزستان تکذیب می شود

استاندار خوزستان گفت: آب آشامیدنی شهرهای استان بهداشتی و تحت مراقبت ‌های شدید بهداشت و آب و فاضلاب است و مخلوط شدن آب و فاضلاب تکذیب می ‌شود.

ساری

رئیس دانشگاه کشاورزی و منابع طبیعی ساری مطرح کرد

سهم ۱۲ درصدی بخش کشاروزی در آلوده کردن هوای سالم/نقش مرداب‌ها در آلودگی هوا نباید نادیده گرفته شود

رئیس دانشگاه کشاورزی و منابع طبیعی ساری، گفت: سهم بخش کشاورزی در ایجاد آلاینده هوا ۱۲ درصد است و امکان کاهش گاز متان دامداری‌ها با مدیریت تغذیه وجود دارد

ملاتونین

هشدار محققان: چرا باید آلودگی نوری را بیشتر جدی بگیرید؟

برای مقایسه، میزان روشنایی یک شب پرستاره ۰.۰۰۱ لوکس است. این میزان برای یک شب مهتابی ۰.۳ لوکس، و برای روشنایی کلان‌شهرها می‌تواند تا ۱۵۰ لوکس برسد. دکتر «فرانتز هولکر»، سرپرست این تحقیقات، می‌گوید: «مطالعه‌ای بر روی خزندگان و دوزیستان در رابطه با تولید ملاتونین و آلودگی نوری صورت نگرفته است. هم‌چنین، تاثیرات وارده بر سلامت انسان نیز به‌طور کامل بررسی نشده است.»

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب