پاسخ به پرسشی مهم :

آیا تأخیر در تزریق دوز دوم واکسن می تواند منجر به خطرناک تر شدن سویه های ویروس کرونا شود؟

برخی از کارشناسان نگران هستند که این استراتژی می تواند ویروس را به روش های مضر تکامل بخشد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از خراسان جنوبی و به نقل از Sciencenews، افزایش موارد ابتلا، روند کند تزریق واکسن و ظهور گونه های جدید ویروس کرونای قابل انتقال در برخی از کشورها، بحث در مورد بهترین راه برای محافظت از افراد با واکسن های اخیراً مجاز را در میان دانشمندان ایجاد کرده است.

یک ایده شامل تأخیر در دریافت دومین دوز واکسن مورد نیاز افراد است، به طوری که افراد بیشتری می توانند دوزهای موجود را دریافت کنند.

این شیوه در انگلستان اتفاق می افتد، جایی که محققان نگرانی در مورد گونه جدید ویروس کرونا را ایجاد کرده اند که به نظر می رسد مسری تر از نسخه های دیگر باشد. مقامات آنجا تصمیم دارند بین هر دوز واکسن مدت زمان را از سه یا چهار هفته به سه ماه افزایش دهند.

از طرف دیگر، در ایالات متحده، مقامات اکیداً توصیه می کنند که ایالات به رژیمی که سازمان غذا و داروی ایالات متحده در ماه دسامبر تصویب کرده است پایبند بمانند.

در 12 ژانویه، دولت ترامپ اعلام کرد که دیگر جلوی عکسبرداری از تزریق واکسن COVID 19 را نمی گیرد، تنها چند روز پس از آنکه جو بایدن، رئیس جمهور منتخب، پیشنهاد کرد همه عکسها انتشار پیدا کنند. اگرچه این ممکن است سرعت محافظت را برای بیشتر آمریکایی ها افزایش دهد، اما این احتمال را ایجاد می کند که در صورت بروز مشکلات تولید، افراد ممکن است دوزهای دوم واکسن را به موقع دریافت نکنند.

احتمال به تأخیر انداختن تزریق دوزهای دوم واکسن برخی از کارشناسان را نگران کرده است، زیرا ممکن است منجر به راه رفتن میلیون ها نفر شود که فقط یک ایمنی نسبی به ویروس کرونا پیدا کرده اند. شرایطی که می تواند منجر به جهش های مضر ویروس شود.

یک ویروس شناس در دانشکده پزشکی فاینبرگ دانشگاه نورث وسترن در شیکاگو می گوید: تاخیر در تزریق دوز دوم واکسن کرونا یک قمار است، به ویژه بدون بسیاری از شواهد که  نشان دهد یک دوز چگونه کار می کند. او می گوید: مقامات نباید بهترین ابزارهای خود را قمار کنند تا با بیماری همه گیر مبارزه کنند. ما نمی خواهیم با انجام ایمن سازی غیر بهینه از جمعیت، تکامل ویروسی بالقوه را تأمین کنیم.

برای واکسن COVID 19، اگر تزریق دوزهای دوم  واکسن افراد به اندازه کافی به تأخیر بیفتد - مانند اتمام کامل یک مکمل کامل از آنتی بیوتیک ها - ممکن است تعداد کم آنتی بادی های خنثی کننده که فقط با یک دوز ایجاد می شوند، فقط تا حدی با عفونت مبارزه کنند. این ممکن است زمان بیشتری را برای انواع ویروس با جهش های گوناگون سیستم ایمنی فراهم کرده، رشد کند و به افراد دیگر منتقل شود.

زمان انتشار: سه شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۹ - ۰۶:۳۰:۰۰

شناسه خبر: 93589

مطالب مرتبط :
ویروس کرونا

زبان کرونایی : الگوی لکه‌های زبان افراد مبتلا به کرونا منحصر به فرد است+عکس

مطالعات درباره کووید ۱۹ همچنان ادامه دارد و ما همچنان به آگاهی های جدیدی از این ویروس میرسیم. در تازه ترین مورد یکی از علائم رایج ویروس را شناخته ایم.

۱

علم و فناوری گزارش می دهد؛

انصراف ۴ کشور از تزریق واکسن آمریکایی/فعلا منتظر نتیجه واکسن در سایر کشورها می‌مانیم

انتشار وسیع اخبار مرگ و میر افرادی که واکسن شرکت آمریکایی فایزر را دریافت کرده‌اند، منجر به استیصال برخی از کشورها برای آغاز واکسیناسیون شده است و تصمیم گرفته‌اند تا حصول اطمینان کامل از ایمنی و موثر بودن واکسن کرونا، نسبت به آن اقدام نکنند.

امید وجود دارد: اکنون با داروهای مدرن کدام بیماری‌ها قابل درمان هستند

آیا بیماری کووید-۱۹ بیماری ایکس بوده است؟

آمادگی برای بیماری «ایکس» می‌تواند احتمال شیوع همه‌گیری‌ها را در آینده کاهش دهد.

کلاس

برگزاری ۸۰ کلاس کمک درسی در دوران کرونا برای دانش آموزان اردکانی

مسئول بسیج علمی شهرستان اردکان گفت: در کلاس های تقویتی که از سوی سازمان بسیج علمی شهرستان اردکان به صورت مجازی و حضوری برگزار شد قریب به ۱۸۰ دانش آموز شرکت کردند.

واکسن

واکسن ها یک اعجاب دارویی

تعداد کمی از واکسن ها در واقع از بروز عفونت جلوگیری می کنند زیرا در حقیقت مشکل خاصی محسوب نمی شود.

الذلبریزبلر

در کشفی جدید :

آنچه همه گیری ویروس کرونا می تواند در مورد راه های کاهش آلودگی هوا به ما بیاموزد

در حالی که تعطیلی های ناشی از همه گیری کووید ۱۹، آلودگی هوا را برطرف نکرد، اما باعث ایجاد یک آزمایش طبیعی برای مطالعه راه های کاهش آلودگی هوا گردید.

کرونا

داشتن علائم کرونا پس از ۶ ماه بعد از بهبود

۷۶ درصد از بیماران ۶ ماه پس از عفونت و ابتلا به COVID_۱۹ هنوز هم علائم ها را دارند.

الغرلذ

به تازگی روی داد :

مرکز کنترل و پیشگیری بیماری ها : واکنش های شدید آلرژیک به واکسن های COVID ۱۹ بسیار نادر است

سایت های واکسن هنوز باید برای واکنش خطرناک، اما قابل درمان آماده باشند.

سید نصیر حسینی

نماینده ولی فقیه در کهگیلویه و بویراحمد مطرح کرد

مانع تراشی دشمنان بر سر راه پیشرفت علمی ایران/ تولید واکسن بومی کرونا یک موفقیت علمی مهم است

نماینده ولی فقیه در کهگیلویه و بویراحمد و امام جمعه یاسوج گفت: دشمنان برای مانع تراشی بر سر راه رشد، توسعه و پیشرفت علمی کشور تلاش کرده و در این زمینه نیز از هیچ اقدامی دریغ نمی کنند.

فناوری

با همکاری محقق ایرانی تحقق یافت

ترکیب دوربین گوشی های هوشمند و فناوری CRISPR برای آزمایش سریع COVID ۱۹

محققان دانشگاه برکلی با همکاری محقق ایرانی خود مفق به ابداع دستگاهی شدند که می تواند برای شناسایی بسیاری از بیماری های ویروسی دیگر اصلاح شود.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب