باکتری ها هم گذر زمان را متوجه می‌شوند

درک ریتم شبانه روزی و گذر زمان در بسیاری از بخش های طبیعت رایج است. حالا تحقیقی جدید از درک این فرایند توسط باکتری ها میگوید.

ریتم شبانه‌روزی در کل طبیعت رایج می‌باشد. این ریتم درحقیقت تنظیم‌کننده فرآیندهای بدن در یک چرخه 24ساعته است تا به این شیوه کمکی به ارگانیسم‌ها برای مقابله با تغییرات محیطی از روز به شب صورت بگیرد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از ifl science، علیرغم اینکه باکتری‌ها حدود 15 درصد از موجودات زنده زمین را تشکیل می‌دهند، اطلاعات کمی در مورد چگونگی تاثیر این فرآیند بر روی آنها وجود دارد.

باکتری‌ها‌ از ریتم شبانه‌روزی برای گفتن زمان استفاده می‌کنند

تحقیقات قبلی نشان داده است که باکتری‌هایی که فتوسنتز می‌کنند دارای ساعت‌های بیولوژیکی هستند که مطابق با انتظار از موجودات زنده متکی به نور است. با اینحال، ریتم شبانه‌روزی باکتری‌هایی که فوتوسنتز نمی‌کنند، یک رمز و راز کشف نشده باقی‌ مانده است. مقاله منشر شده در مجله پیشرفت‌های علوم با مطالعه باکتری «باسیلوس سوبتلیس» (باکتری موجود در خاک) زمینه جدیدی را در این فاز مطالعه ایجاد کرده است.

پروفسور «مارتا مرو» نویسنده اصلی این مقاله از دانشگاه «لودویگ ماکسیمیلانز» در شهر مونیخ دراینباره گفت: « ما برای اولین بار دریافتیم که باکتری‌های غیر فتوسنتزی می‌توانند زمان را مشخص کنند، آنها با خواندن چرخه‌های موجود در نور یا دما محیط کار مولکولی خود با زمان روز تطبیق می‌دهند.»

باکتری «باسیلوس سوبتلیس» دارای برخی از ریتم‌های شبانه روزی بود. اگرچه این باکتری دارای پروتئین هسته‌ای برای ساعت‌های بیولوژیکی که در باکتری‌ها فوتوسنتز کننده است، نیست، اما این باکتری گیرنده‌های نوری با نور آبی و قرمز دارد که می‌تواند به آن در جهت سازگاری طول روز و شب کمک نماید.

باکتری «باسیلوس سوبتلیس» همچنین دارای ژن‌هایی است که دامنه‌های «پاس» را رمزگذاری می‌کند، این دامنه‌ها درحقیقت یک الگوی ساختاری در پروتئین‌هایی است که کلید درگیرها آنها در ساعت‌های شبانه روزی است.

باکتری‌ها متنوع‌ترین و مهم‌ترین میکروارگانیسمها هستند. تعدادی از آن‌ها در انسان و حیوانات و گیاهان بیماری‌زا هستند. به‌طور کلی بدون فعالیت آن‌ها، حیات بر روی زمین مختل می‌گردد. به‌طور یقین یوکاریوت‌ها از موجودات زنده باکتری مانند به وجود آمده‌اند. باکتری‌ها ساختمان ساده‌ای داشته و می‌توان به‌آسانی، بسیاری از آن‌ها را در شرایط آزمایشگاه کشت داد و تحتِ کنترل درآورد. 

میکروب‌شناسان مطالعهٔ وسیعی دربارهٔ فرایندهای حیاتی آن‌ها انجام داده‌اند. ساده‌ترین تولید مثل غیر جنسی (تقسیم دوتایی)، تنها در باکتری‌ها دیده می‌شود. در تقسیم دوتایی، باکتری به شرط وجود شرایط مناسب به دو باکتری تقسیم می‌شود. در صورت مساعد نبودن شرایط، باکتری پوشش ضخیمی دور تا دور کروموزوم خود پدیدمی‌آورد که به آندوسپور (هاگ درونی) معروف است.

انتهای پیام/

خبرنگار: تیمور خسروی

زمان انتشار: سه شنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۶:۴۵:۰۰

شناسه خبر: 93836

مطالب مرتبط :
واکسن

واکسن های مثانه عفونت ادراری را درمان می کنند و مانع از بازگشت آنها می شوند

محققان دانشگاه دوک واکسنی تولید کرده اند که می تواند از طریق کاتتر برای پاکسازی باکتری ها و جلوگیری از عود مجدد عفونت ها از طریق کاتتر تحویل شود.

فسفر

کمک میکروب ها به باز شدن فسفر برای رشد گیاه

یک تیم تحقیقاتی نشان داده است که میکروبهای گرفته شده از درختانی که در کنار نهرهای بکر تغذیه شده کوهستانی در غرب واشنگتن رشد می کنند، می توانند فسفر محبوس در خاک را برای محصولات کشاورزی قابل دسترسی تر کنند.

چشم

"اختصاصی علم و فناوری"

ارسال سیگنال های مهاری خاص به مغز/ زیرمجموعه ای از نورون های شبکیه چشم با مغز ارتباط ‏برقرار می کنند

در چشم، سیگنالی بوجود می آید که بطور فعال، مانع از تنظیم مجدد ریتم شبانه روزی در هنگام ‏تغییرات نور محیط می گردد

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب