زیست بوم فناوری و نوآوری یکی از ارکان اقتصاد دانش بنیان

فلسفه وجودی شرکت‌های دانش بنیان در وهله نخست تجاری‌سازی تولیدات علمی در زمینه فناوری‌های راهبردی و در گام بعدی تولید ثروت از طریق ارائه آن در بازارهای هدف است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اردبیل؛ زیست بوم فناوری و نوآوری یکی از ارکان اقتصاد دانش بنیان در جوامع توسعه یافته امروزی است.

فلسفه وجودی شرکت‌های دانش بنیان در وهله نخست تجاری‌سازی تولیدات علمی در زمینه فناوری‌های راهبردی و در گام بعدی تولید ثروت از طریق ارائه آن در بازارهای هدف است.

یکی از مهم‌ترین اهداف پارک علم و فناوری، مراکز نوآوری و کارخانه های نوآوری ایجاد بستر مناسب برای تجاری‌سازی کالاها و خدمات نوآورانه و کمک به توسعه بازار شرکت‌های دانش‌بنیان است، این مراکز علاوه بر زمینه‌سازی برای شکوفایی ایده‌های خلاقانه در مسیر خلق فناوری‌های نو و تجازی‌سازی کسب وکارهای دانش‌بنیان، محلی برای گردهمایی کسب وکارهای نوپا در عرصه اقتصاد دانش‌بنیان از یک سو و نقطه تلاقی سرمایه‌گذاران علاقمند به این حوزه و پژوهشگران و نوآوران است.

مدیر مرکز حمایت از مخترعین گفت: جهت موثر بودن در جامعه بایستی بازنگری و ارزیابی در دستورالعمل ها ایجاد شود.

وی افزود: باید به صورت سیستماتیک و استراتژیک به خانه نخبگان نگاه شود تا بتوانیم از ظرفیت خانه نخبگان استفاده کنیم.

نعمتی خاطر نشان کرد: طبق دستور سردار سلامی فرمانده سپاه پاسداران، مرکز نوآوری سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری استان اردبیل در حال راه اندازی می باشد.

مدیر مرکز حمایت از مخترعین استان گفت: در طی چند سال پس از احصاء مسائل موجود، راه اندازی مرکز نوآوری می تواند در حمایت از مخترعین و تجاری سازی ایده های آنها موثر باشد.

وی افزود: این مرکز زیر نظر دانشگاه امام حسین (ع) خواهد بود و در این مرکز پرورش ایده ها، توانمند سازی مبتکرین، استقرار شرکت های دانش بنیان، استقرار هسته های دانشی و اتصال بین ایده ها و صنعت ایجاد خواهد شد.

دکتر سیامک غریبی دبیر جلسه خانه نخبگان اظهار کرد: بر اساس آیتم ها و فاکتورهای بومی می خواهیم این مرکز را راه اندازی کنیم و این مرکز تقلیدی از سایر مراکز نوآوری نیست و این کار به صورت موثر، واقعی و میدانی  اجرا می شود.

وی به سه هدف کلان این طرح اشاره کرد و گفت: ما با اجرای این طرح منطقه امن برای پرورش فرهنگ نوآوری از طریق اشتراک گذاری و آزمایش ایده های نخبگان چه از نظر ارائه ایده، نحوه سرمایه گذاری و رفع نواقص موجود و ... می باشد.

غریبی در ادامه گفت: هدف دوم این طرح ایجاد پایگاه تسهیل گری جهت تفکر، تربیت مربیان نوآوری و رهبران سازمانی به منظور نقش آفرینی های اقتصادی، اجتماعی و زمینه ساز رشد شرکت های نوآوری و تحقیقاتی در ابعاد اقتصادی و اجتماعی می شود.

دبیر جلسه خانه نخبگان طراحی چند منظوره را هدف سوم این طرح دانست و اظهار کرد: جهت ایجاد پایگاه امن برای ایده ها و تفکرات جدید نیاز به ایجاد فرصت های همکاری فردی، گروهی در قالب زمان و مکان است.

وی افزود: جهت شروع کارهای نوآورانه ابتدا فضایی متمرکز چه از لحاظ حضوری و چه از لحاظ فضای غیر حضوری (مجازی) برای دورهمی و برنامه ریزی برای اجرای طرح ها انجام شود.

غریبی تصریح کرد: ارائه ابزار متمرکز جهت ساخت نمونه های اولیه و یا خلق ارتباطات نو در تجاری سازی و ارتباطات اقتصادی، اجتماعی نیاز است. این ابزارها استارتاپ ها، سرمایه گذارها، فروشندگان و تولیدکنندگان، موسسات و دانشگاه، نمایندگان مجلس، شتاب دهنده ها، مراکز تحقیق و توسعه هستند.

دبیر جلسه خانه نخبگان گفت: حلقه مفقوده پتانسیل استان می باشد که این پتانسیل از اساتید بسیجی، مخترعین، بسیج سازندگی و گشاورزی، نخبگان اقشار بسیجی، دانشجویان نخبه، شرکت های تعاونی، شرکت های دانش بنیان، بنگاه های زود بازده  تشکیل شده است که با وصل به فضاهای فیزیکی و ابزارهای متمرکز می توان برای پیشرفت استان استفاده کرد.

در ادامه دکتر ملکی یکی از اعضای خانه نخبگان اظهار داشت: جهت اجرای بهتر این برنامه بایستی یک فلوچارت برای جذب ایده ها و ارائه تسهیلات به مخترعان و فناوران مشخص شود تا مخترعین و افراد نوآور بتوانند به این مرکز مراجعه نمایند.

وی حلقه مفقوده را عدم وجود قراردادهای منظم و دقیق و مهندسی شده دانست و گفت: این نوع قراردادها موجب اتفاقات غیرمنتظره می شود.

ملکی افزود: ما نمی توانیم به صورت مستقل عمل کنیم زیرا ما به سازمانها و سایر دستگاه های دیگر وابسته هستیم.

وی گفت: شورای راهبردی موازی با شورای آموزش و پرورش و سایر ارگان ها می باشد، زمان، مکان و سایر پتانسیل ها بایستی در دسترس باشند و با شبکه خصوصی در ارتباط باشند، منابع مالی تعریف شود، تامین سوله ها و هزینه ها مشخص گردد.

زمان انتشار: دوشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۸:۰۵:۰۰

شناسه خبر: 93858

مطالب مرتبط :
آکرولئین یک ترکیب حدواسط برای تولید محصولات بالادستی در مقیاس آزمایشگاهی تولید شد

یک محقق در شرکت دانش بنیان بهیار صنعت سپاهان خبر داد:

ترکیب حدواسط "آکرولئین" در مقیاس آزمایشگاهی تولید شد

زهره بنان کارشناس تحقیق و توسعه شرکت دانش بنیان بهیار صنعت سپاهان،خبرداد: آکرولئین که یک ترکیب حدواسط برای تولید محصولات بالادستی آکریلو نیتریل، آکریلیک اسید و اسیدآمینه ها است را درمقیاس آزمایشگاهی تولید کردیم.

مخترعین

بازدید مسئول علمی شهرستان پارس آباد از کارگاه مخترعین بسیجی به روایت تصویر

مسئول علمی ناحیه مقاومت بسیج شهرستان پارس آباد از کارگاه مخترعین بسیج بازدید کرد.

کشف نانو بدن امیدوار کننده ای در برابر کووید۱۹ تولید شده توسط لاماها

در مصاحبه مدیکال نیوز مطرح شد؛

نانو بدن امیدوار کننده ای در برابر کووید۱۹ تولید شده توسط لاماها

محققان از نانو بدن امیدوارکننده ای تولید شده توسط لاماها خبردادند که می تواند به مبارزه با ویروس کرونا کمک کند، یک نانومد بدن به نام NIH-CoVnb-۱۱۲ بسیار محکم به بخشی از پروتئین سنبله SARS-CoV۲ متصل است که با تعامل گیرنده ACE۲ ارتباط دارد،

زبان فارسی

برگزاری اولین همایش ملی ویرایش و نگارش زبان فارسی در دانشگاه محقق اردبیلی

اولین همایش ملی ویرایش و نگارش زبان فارسی با پذیرش ۶۵ مقاله در دانشگاه محقق اردبیلی برگزار شد.

تصفیه

تصفیه آب با کمک ورقه های گرافین

محققان دانشگاه براون آمریکا، فناوری جدید و امیدوارکننده‌ای برای تصفیه آب ارائه داده‌اند که از شکاف‌های کوچک موجود در ورقه گرافین، برای جداسازی آلاینده‌ها و تصفیه آب به صورت کارآمد استفاده می‌کند.

فلزات فوق العاده سخت با تکنیک جدید از نانوذرات ساخته شد

توسط محققان دانشگاه براون؛

فلزات فوق العاده سخت با تکنیک جدید از نانوذرات ساخته شد

محققان دانشگاه براون با تکنیک جدید، فلزات فوق العاده سخت را از نانوذرات ساختند. کار آنها ایجاد بلوک های سازنده ذرات نانو است که هنگام فشردن با هم ترکیب می شوند. به این ترتیب اندازه دانه های یکنواختی ایجاد می شود که می توان دقیقاً آنها را برای خواص پیشرفته تنظیم کرد.

۱

معاون فناوری و نوآوری پارک علم و فناوری یزد خبرداد

برگزاری نخستین نمایشگاه فن بازار یزد به صورت مجازی

شکوهی از برگزاری نخستین نمایشگاه فن بازار یزد به صورت مجازی و دائمی خبر داد.

تجلیل

تجلیل از برگزیدگان چهارمین دوره مسابقات قرآن و عترت + عکس

چهارمین دوره مراسم تجلیل از نفرات برتر قرآنی (دانش آموزان و اولیاء) با عنوان قرآن و عترت در موسسه علمی رزمندگان اسلام استان اردبیل برگزار شد.

ضروری بودن شکل گیری زیست بوم فناوری و نوآوری در حوزه تحقیقات علوم دامی

ضروری بودن شکل گیری زیست بوم فناوری و نوآوری در حوزه تحقیقات علوم دامی

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور :حوزه دام یک حوزه اقتصادی و ثروت آفرین است

فناوری

مدیر مرکز حمایت از مخترعین سازمان بسیج علمی استان اردبیل مطرح کرد؛

حمایت از ایده ها و طرح های علمی نخبگان برای تحقق جهش تولید

مدیر مرکز حمایت از مخترعین سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری سپاه حضرت عباس (ع) استان اردبیل گفت: سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری استان جهت تحقق شعار سال «جهش تولید» از ایده ها و طرح های علمی نخبگان حمایت می کند.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب