دستاورد مهم علمی؛

ارتباط کوانتومی فضای آزاد

مرحله سوم آزمایش انتقال اطلاعات از طریق کوانتوم در برج میلاد و سازمان انرژی اتمی در فاصله ۱۶۵۰ متری با موفقیت انجام شد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری تهران بزرگ؛ در گام مهم علمی، مرحله سوم انتقال اطلاعات از طریق کوانتوم با موفقیت در ایران انجام شد، این روش جدیدترین و پیچیده ترین روش انتقال اطلاعات است.

امشب آزمایش انتقال اطلاعات در برج میلاد و سازمان انرژی اتمی در فاصله ۱۶۵۰ متری انجام شد که تاکنون فقط ۶ کشور در جهان به این فناوری دست یافته اند.

فناوری انتقال این کوانتومی کاملا امن است و در مسائل درمان و پزشکی به ویژه در تصویر برداری نوین نیز کاربرد دارد. علوم فضایی و ماهواره ای دیگر عرصه استفاده فناوری این کوانتومی می‌باشد.

فناوری کوانتومی دومین انقلاب علمی در جهان نام گرفته است که از سال ۱۳۹۵ در ایران به صورت پیشرفته شکل گرفت. دیگر نیازی نیست برای ارسال اطلاعات بین دو نقطه با فواصل سال های نوری به همین اندازه صبر کرد. در ذرات فتون ها کلید رمزنگاری نهفته است که می‌توانیم اطلاعات رمزگذاری شده را در دو نقطه دریافت کنیم. 

با این فناوری امکان ارسال اطلاعات رمزنگاری شده کوانتومی در لحظه فراهم و پیام مورد نظر با کلید کوانتومی رمزگذاری به مقصد ارسال می‌شود در آنجا دوباره به کمک کلید کوانتومی که به دلیل بهره گیری از درهم تنیدگی کوانتومی قابل کپی برداری و هک نیست، رمزگشایی می‌شود. 

ساخت رایانه های کوانتومی، ساعت اتمی، تشخیص به موقع بیماری و سرطان ها و ماهواره و رادارهای کوانتومی از جمله دستاوردهای مهم این فناوری جدید است.

به گفته دکتر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی؛ درهم تنیدگی یعنی دو ذره فتون به هم چسبیده اند حالا باید دو فتون درهم تنیده را یا جفت فتون تولید کنید، بعد از اینکه جفت فتون های ذرات نور را ایجاد کردیم این جفت رو از هم جدا می‌کنیم، یعنی یک ذره نور در یک مکان ذره نور دیگر در مکانی دیگر، هر فاصله ای که مد نظر باشد حالا وقتی روی یکی از ذرات نور هر عملی انجام شود و هر حرکتی داده شود و یا قطب آن هم عوض شود، جفت دیگر نور همان لحظه متوجه می‌شود (این همان لحظه خیلی مهم است) بدون اینکه هیچگونه ارتباط و اتصالی آنن ارتباط بین این دو ذره برقرار می‌شود.
حتی اگر این فاصله، فاصله سال های نوری باشد هر علمی روی این فتون و ذره نوری انجام شود ذره دیگر همان لحظه متوجه می‌شود و نیاز نیست اطلاعات سال های نوری طول بکشد تا به ذره دیگر برسد.

چون این فناوری هزینه بردار است فکر هوشمندانه ای به کار گرفتند که با شناسایی دانشگاه های مختلف که هر کدام درچه زمینه ای پیشتاز هستند مثل مخابرات، کامپیوتر، حس گرها و آزمایشگاه ها که به صورت هم افزایی یعنی در کل از تمام ظرفیت کشور برای این فناوری استفاده کنیم.

همچنین دکتر صالحی از انجام این کار در تابستان ۱۴۰۰ با پهباد و در سال ۱۴۰۴ با ماهواره و نیز ارتباط از سازمان انرژی هسته ای تا فردو را خبر داد.

انتهای پیام/

زمان انتشار: دوشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۹ - ۲۳:۰۷:۱۷

شناسه خبر: 94014

مطالب مرتبط :
تراپیست ۱

منظومه سیاره‌ای غنی از آب در همسایگی منظومه شمسی+عکس

فاصله کم با منظومه تراپیست به ما اجازه تحقیقات دقیق درباره اجرام موجود در این منظومه را داده است.

طلا

ابداع شیوه جدیدی برای آبکاری طلا در یزد

زارع مخترع و مبتکر یزدی از ابداع شیوه ای جدید برای آبکاری طلا خبر داد که می تواند سر منشا تحول در این حوزه باشد.

کارایی تحریک نقطه کوانتومی

با سرپرستی یک فیزیکدان ایرانی دانشگاه بازل؛

کارایی تحریک نقطه کوانتومی "تک فوتونها" دو برابر شد

فیزیکدانان، منبعی از تک فوتون ها را تولید کرده اند که می تواند میلیاردها از این ذرات کوانتوم را در ثانیه تولید کند، با این منبع فوتون کارایی تحریک نقطه کوانتومی "تک فوتونها" دو برابر شد.

۹۹۹۹۸۸۹

سامسونگ به نانوفناوری برای محصولات خوددست یافت؛

ساخت تلویزیون OLED با فناوری کوانتومی

شرکت سامسونگ تولید تلویزیون‌های OLED حاوی نقاط کوانتومی را دنبال می کند تا از مزیت هر دو فناوری استفاده کند.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
نظرات ارسال شده :
تعداد نظرات : ۱ نظر
سپهر آریا
۰ مخالف          ۰ موافق
دوشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۹ - ۲۳:۵۳:۲۴

سلام در ابتدا تشکر می کنم برای انعکاس این خبر بسیار مهم. سالها است که کشورهای نظير آمریکا و چین تلاش می‌کنند تا این تکنولوژی را برای استفاده در ماهواره‌ها، پهبادها و دیگر تجهیزات نظامی خود استفاده کنند جای امیدواری است که کشور ما هم جهت دستیابی به چنین تکنولوژی استراتژیک تلاش‌های ارزنده‌ای را آغاز نموده و نوید آینده ای روشن را در این زمینه داریم با آرزوی موفقیت‌های بیشتر در این زمینه لطفاً فقط کمی هم روی غلط های املایی و تایپی این خبرها دقت شود

اشتراک گذاری مطالب