خبرگزاری علم و فناوری آذربایجان غربی بررسی می کند؛

رفتار نا بهنجار چیست؟

تعریف رفتار نا بهنجار کاری دشوار اما اساسی پیشاروی افراد درگیر با حوزه روانشناسی نابهنجاری است.

 به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری علم و فناوری از آذربایجان غربی،آسیب شناسی روانی موضوعی مهمی در حوزه فعالیت روانشناسان بالینی و روانپزشکان که هدف آن مطالعه سبب شناسی ، بررسی روند شکل گیری و توصیف علائم و نشانه های اختلالات روانی و شرح و توصیف اختلالات ذهنی و رفتاری است ، که به طور تلویحی ، تصریحی دلالت بر وجود نوعی نابهنجاری و نازسازگاری دارند.

خبرگزاری علم و فناوری آذربایجان غربی سعی دارد سلسله گزارش های در مورد معرفی اختلالات روانی ، شخصیتی ، ذهنی ، رفتاری و ژنتیکی تهیه کند.

رفتار نا بهنجار چیست؟

تعریف رفتار نا بهنجار کاری دشوار اما اساسی پیشاروی افراد درگیر با حوزه روانشناسی نابهنجاری است زیرا مفهوم رفتار نا بهنجار، اساس تفکر رایج درباره اختلال های روان شناختی است.

بهترین تعریف موجود از رفتار نا بهنجار و در معنای وسیع تر ، اختلال روانی ، تعریفی است که شامل چند مشخصه است.

تعریف اختلالات روانی در آخرین راهنمای تشخیصی آمریکا؛یعنی راهنمای تشخیصی و آماری اختلال های روانی شامل مشخصه هایی است که برای مفهوم رفتار نا بهنجار ضروری اند.

نشانگان یا الگوی رفتاری یا روانشناختی معنادار از لحاظ بالینی که در شخص دیده می شود و با رنجوری یا ناراحتی (برای مثال علامتی دردناک) یا ناتوانی کنونی (یعنی صدمه یا آسیب در یک یا چند حوزه عملکردی مهم ) یا افزایش قابل ملاحظه خطر بیماری مرگ ، درد،ناتوانی ، یا از دست دادن اساسی استقلال ، ارتباط دارد.

به علاوه این سندرم یا الگو نباید فقط واکنشی قابل پیش بینی و مورد تایید از لحاظ فرهنگی در برابر  حادثه ای خاص مثل مرگ یک عزیز باشد .

علت اولیه هر چه باشد باید در حال حاضر نمود کژکاری رفتاری ،روان شناختی یا زیستی در شخص مورد توجه قرار گیرد.

رنجوری شخصی

یکی از ویژگی هایی که برای تعریف برخی از انواع رفتار نا بهنجار به کار می رود رنجوری شخصی است به این معنا که اگر رفتار شخص ، درد و رنج زیادی برای او ایجاد کند ، ممکن است به عنوان رفتار نا بهنجار طبقه بندی شود .

رنجوری شخصی همچنین مشخص می کند افرادی که دچار اختلال های اضطرابی و افسردگی اند ، درد و رنج زیادی متحمل می کنند اما تمام رفتارهای نابهنجار باعث رنج و اندوه نمی شوند.

برای مثال ، شخصی با اختلال شخصیت جامعه ستیزممکن است بدون داشتن احساس گناه و پشیمانی ، اضطراب ، یا نوع دیگری از رنجوری ، با دیگران بی رحمانه و خشن رفتار کند  و تمام رفتارهایی که موجب رنج و ناراحتی می شوند برای مثال درد و رنج گرسنگی به خاطر روزه داری  نابهنجار نیستند.

 

زمان انتشار: سه شنبه ۷ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۰:۳۷:۱۵

شناسه خبر: 94024

مطالب مرتبط :
زخم معده

کشفی عجیب در علم پزشکی :

کشف ارتباط بین افسردگی و زخم معده با مطالعه ی ژنتیکی

یک مطالعه ی جدید، رابطه ی ژنتیکی بین افسردگی و استعداد ابتلا به بیماری زخم معده را نشان می دهد.

چشم

"اختصاصی علم و فناوری"

ارسال سیگنال های مهاری خاص به مغز/ زیرمجموعه ای از نورون های شبکیه چشم با مغز ارتباط ‏برقرار می کنند

در چشم، سیگنالی بوجود می آید که بطور فعال، مانع از تنظیم مجدد ریتم شبانه روزی در هنگام ‏تغییرات نور محیط می گردد

کربن ۱۴

کشف رادیوکربن ناشی از انفجار آزمایشات هسته ای در اعماق تاریک اقیانوس؛

اعماق تاریک اقیانوس و ایزوتوپ پرتوزای کربن/آلودگی هایی اتمی که حیات دریایی را مورد تهدید قرار داده است+فیلم

تحقیقات جدید نشان می دهد که رادیوکربن ناشی از انفجار آزمایشات بمب های هسته ای منتشر ‏شده در اتمسفر، به عمیق ترین و تاریک ترین نقاط اقیانوس رسیده است

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب