افزایش استفاده از سوخت مازوت در نیروگاه برق شهید سلیمی نکا

مدیر شرکت پخش فرآوردهای نفتی منطقه ساری، گفت: استفاده از سوخت مازوت به دلیل جلوگیری از قطع گاز خانگی افزایش پیدا کرده است که خانوارها با کاهش ۱۰ درصدی مصرف انرژی زمینه کاهش خاموشی‌ها و استفاده از مازوت را فراهم کنند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از استان مازندران، خاموشی‌های اخیر در کشور مورد نقد و نظر مردم و کارشناسان قرار دارد.

دلائل متعددی در ارتباط با علت خاموشی‌های اخیر کشور مطرح شده است، یکی از دلائل افزایش مصرف انرژی خانگی است.

نیروگاه شهید سلیمی نکا قطب تولید برق در کشور است، سابقه بیش از 40 ساله این نیروگاه بر همکان روشن است،بخش اعظمی از انرژی مورد نیاز نیروگاه برای تولید برق با انتقال خط گاز تامین می‌شود.

به دلیل کاهش دما و افزایش میزان گاز مصرف خانگی متولیان امر برای جلوگیری از قطع گاز خانوارها اقدام به تامین انرژی نیروگاه از طریق سوخت دوم یا مازوت کردند.

مصرف سوخت مازوت فرایند خاصی دارد که زمینه کاهش تولید برق در نیروگاه را فراهم می‌کند، از طرفی زیرساخت‌های نیروگاه برای تولید برق گاز سوز بوده و با افزایش مصرف گاز خانگی به ناچار گاز مورد نیاز نیروگاه در اختیار خانوارها قرار گرفته است.

اظهارات رئیس شرکت نفت منطقه ساری به صورت غیر مستقیم به برخی از علت‌های خاموشی اشاره دارد.

سبحان بخشی شرکت ملی پخش فرآوردهای نفتی منطقه ساری بعد از ظهر امروز در جمع خبرنگاران استان مازندران و در بخشی از اظهارات خویش اعلام کرد: خانوارها با کاهش 10 درصدی مصرف انرژی در برق و گاز می‌توانند کمک موثری به کاهش خاموشی‌ها داشته باشند.

وی با اعلام اینکه روزانه بیش از پنج میلیون لیتر سوخت مازوت در نیروگاه برق شهید سلیمی مصرف می‌شود، گفت: اقدامات لازم برای ذخیره سازی و تامین سوخت نیروگاه از تابستان سال جاری در دستور کار قرار گرفته است.

وی یادآور شد: برای تامین مازوت از پالایشگاه‌های مختلف اقدام می‌کنیم استفاده مثتمر از مازوت برای دولت هزینه دارد اما برای جلوگیری از خاموشی‌ها نباید ذخیر مازوت نیروگاهی کاهش یابد.

رئیس شرکت ملی پخش فرآوردهای نفتی مازندران خاطر نشان کرد: اقدامات لازم برای تامین سوخت مازوت انجام شده و مشکلی از این بابت نداریم.

وی ادامه داد: از ابتدای سال جاری تاکنون بیش از یک میلیارد متر مکعب سوخت مازوت در اختیار نیروگاه قرار گرفته و نسبت به مدت مشابه سال گذشته 144 درصد رشد مصرف داشتیم.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری نیروگاه شهید سلیمی نکا بیش از 40 سال ساخته شده است.

نیروگاه نکا با چهار واحدبخاری که هر کدام ظرفیت ۴۴۰ مگاوات را به صورت اسمی دارند هزار و ۷۶۰ مگاوات توان تولید کرده و یک بلوک سیکل ترکیبی شامل دو واحد گازی ۱۳۷ مگاواتی یک واحد بخار ۱۶۰ مگاواتی و در مجموعه ۳۴۵ مگاوات قدرت سیکل ترکیبی دارد دو واحد توربین انبساطی که در مسیر گاز نصب شده که از انرژی گاز ورودی استفاده می‌کند و در مجموع ۲ هزار و ۲۱۴ مگاوات قدرت نصب شده نیروگاه است.

مازندران دو شرکت توزیع و پخش فرآوردهای نفتی دارد، شرکت پخش فرآوردهای نفتی منطقه ساری از گلوگاه تا آمل را پوشش می‌دهد.

انتهای پیام/

زمان انتشار: چهارشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۰:۰۰:۳۸

شناسه خبر: 94037

مطالب مرتبط :
حسنعلی زاده

مسئول مرکز رشد شهید سهراب بخشی ساری:

مردم پیشرفت‌های علمی کشور را در زندگی روزمره خودشان مشاهده می‌‌کنند/ایده‌ها نخبگان با حمایت بسیج علمی تبدیل به پدیده شد

مسئول مرکز رشد شهید سهراب بخشی ساری، گفت: به واسطه انقلاب اسلامی مردم پیشرفت‌های علمی کشور را در زندگی روزمره خویش مشاهده می‌کنند.

جعفرزاده

طرح انقلابی بسیجی نخبه قمی

تولید برق با انرژی برق ‌آبی بدون نیاز به سد

حمید جعفر زاده طراح پروژه نیروگاه برق آبی بدون نیاز به سد در مصاحبه با خبرگزاری علم و فناوری استان قم درباره طرح خود توضیح داد

نیروگاه فتوولتائیک

معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد فارس در گفتگو با علم و فناوری:

احداث و راه اندازی تعداد ۵۴۰ ‪ واحد نیروگاه فتوولتائیک در فارس/ فارس رکوردار تعداد نیروگاه نصب شده در سطح کشور

معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد فارس گفت: طرح احداث و راه اندازی نیروگاه های فتوولتائیک در استان فارس با نام طرح برکت آفتاب با همکاری شرکت‌ های توزیع نیروی برق فارس و شیراز اجرا می‌گردد که با احتساب مولدهای خورشیدی که در دو سال گذشته نصب شده، تعداد نیروگاه‌ های فتوولتائیک مددجویان کمیته امداد قریب به ۱۰۰۰ واحد رسیده که بیشترین تعداد نیروگاه نصب شده در سطح کشور می باشد .

۱

از کیت تشخیص کرونا تا صنعت هسته ای

شهید نخبه تکرار نشدنی

وزیر دفاع: کیت تشخیص کرونای ایرانی با مسئولیت فخری زاده تولید شده بود

لباس

تبدیل لباس ها به نیروگاه های خورشیدی

محققان Empa و ETH Zurich موفق به تولید ماده ای شدند که مانند یک کنسانتره خورشیدی لومینسانس کار می کند و حتی می تواند برای منسوجات نیز استفاده شود.

نیروگاه

مدیرعامل نیروگاه شهید سلیمی نکا

ساخت هزار و ۱۲۲ قطعه نیروگاه با استفاده از مهندسی معکوس در دوران تحریم/طرح کاهش مصرف شبانه روزی ۶ و نیم میلیون لیتر در نیروگاه به زودی عملیاتی می‌شود

مدیرعامل نیروگاه شهید سلیمی نکا، گفت: ساخت هزار و ۱۲۲ قطعه نیروگاه به تعداد ۴۹ هزار و ۲۰۲ قعطه به روش مهندسی معکوس در سال ۹۰ عملیاتی شده است و این روند همچنان ادامه دارد.

نیروگاه خورشیدی

چینی‌ها نخستین نیروگاه خورشیدی در فضا را می‌سازند

این ایده برای اولین بار در سال ۱۹۴۱ در داستان علمی تخیلی «آیزاک آسیموف» مطرح شد. سپس در سال ۱۹۶۸ یک مهندس هوافضای آمریکایی، «پیتر گلیسر»، پیشنهاد رسمی برای ساخت نیروگاه خورشیدی در فضا را مطرح کرد.

زباله سوز

رونمایی از جدی ترین رقیب نیروگاه تولید برق در ساری/ رنجنامه تولید زباله در مازندران

نیروگاه زباله سوز ساری قرار است تا ابتدای سال ۹۹ با تولید ۶ مگاوات برق راه اندازی شود.

نیروگاه بادی

آیا انرژی‌های تجدیدپذیر واقعا قادرند جایگزین سوخت‌های فسیلی شوند؟

یک مطالعه جدید به ما نشان می‌دهد که پتانسیل عظیمی از انرژی بادی دقیقا در سراسر اروپا وجود دارد که اگر ما می خواهیم از فجایع اقلیمی جلوگیری به عمل آید، نیاز است که به سراغ تولید آن برویم. امروزه اتحادیه اروپا در زمینه تولید انرژی بادی پیشتاز به شمار می‌آید و توربین‌های آن حدود یک سوم از تمام ظرفیت‌های بادی جهان را به خود اختصاص داده است.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب