علم و فناوری گزارش می دهد؛

ایران رتبه نخست تولید واکسن در خاورمیانه/سوئیس به جمع کشورهای خریدار واکسن ایرانی کرونا پیوست + عکس

ايران با توليد سالانه بيش از ۳ ميليارد دز (DOSE) واکسن و سرم در منطقه خاورمیانه جایگاه اول را به دست آورده است. کشورمان همچنین علاوه بر تولید واکسن‌های موردنیاز برای انجام واکسیناسیون جمعیت کودکان و بزرگ‌سالان، توانسته است همین واکسن‌ها را به کشورهای آسیایی، آفریقایی و برخی کشورهای اروپایی صادر کند.

گروه پزشکی خبرگزاری علم و فناوری دانشمندان ایرانی پس از پیروزی انقلاب اسلامی، گام‌های بلندی در حوزه سلامت برداشتند و در تولید بسیاری از دارو‌ها به قله‌های صنعت داروسازی دنیا دست پیدا کردند و در تولید برخی دارو‌ها، رتبه نخست یا دوم جهان به نام ایران و ایرانی ثبت شد. «تولید داروی آلزایمر برای اولین بار در جهان»، «شکست انحصار رژیم صهیونیستی در داروی ام اس»، «راه اندازی بزرگ‌ترین کارخانه تولید دارو‌های ضد سرطان در خاورمیانه»، «ساخت اولین داروی ضد سالک در جهان»، «تولید فاکتور ۸ برای دومین بار در جهان»، «تولید دارو‌های سرطان با فناوری نانو و بیو سیمیلار برای دومین بار در دنیا  و شکست انحصار آمریکا» بخشی از دستاورد‌های انقلاب اسلامی ایران در حوزه سلامت است. بعد از شیوع بیماری کرونا نیز محققان کشورمان، همگام با کشورهایی همچون آمریکا، انگلیس، چین، روسیه و ... تحقیقات گسترده ای برای ساخت دارو و واکسنی برای این بیماری آغاز کرده اند که خوشبختانه واکسن ایرانی "برکت" در آزمایش های اولیه خود موفقیت های چشمگیری را بدست آورده است. در این زمینه اما جریان های خاصی در داخل و خارج از کشورمان به دنبال دلسرد کردن مردم از واکسن ایرانی هستند و معتقدند ایران تجربه و دانش ساخت این واکسن ها را ندارد. در این گزارش علاوه بر معرفی تاریخچه 100 ساله واکسن سازی در ایران، سعی خواهیم کرد به بررسی جایگاه ایران در خاورمیانه و جهان در ساخت واکسن بپردازیم .

تاریخچه ساخت و تولید واکسن در ایران

پس از جنگ جهانی اول، با توجه به اینکه ایران درگیر قحطی و گسترش بیماری‌های عفونی شده بود، در ۲۹ دی‌ماه ۱۲۹۸ موافقت‌نامه‌ای بین انستیتو پاستور پاریس و وزارت امور خارجه ایران به امضاء رسید و بدین ترتیب دهمین انستیتو پاستور در شبکه بین‌المللی انستیتو پاستور تأسیس شد. اولین انستیتو پاستور، ۳۲ سال قبل از آن، در سال ۱۸۸۷، در پاریس تأسیس شده بود. هدف لویی پاستور از تأسیس شعب انستیتو پاستور مبارزه با بیماری‌های عفونی بود.

مسئولین انستیتو پاستور در ایران

در ۳۰ دی‌ماه سال ۱۲۹۹، مرحوم پروفسور «رنه لگرو» از پاریس وارد ایران شد و موسسه پاستور ایران را به کمک نخبگان کشور راه اندازی کرد. انستیتو پاستور ایران در طول دوره خدمت خود، پایه‌گذار حرکات علمی متعدد دیگری نیز بوده‌است که تأسیس دهکده جذامی‌ها، راه اندازی سازمان انتقال خون در ایران، ضدعفونی‌کردن آب شهر تهران از این جمله است.  در ادامه به معرفی تعدادی از واکسن های ساخت کشور می پردازیم :

1- واکس آبله اولین واکسن ایرانی که در کشور ساخته شد

واکسن آبله در ایران دقیقاً ۲۰ سال بعد از کشف واکسن آبله در دنیا مورداستفاده قرار گرفت. اولین بار واکسن آبله وقتی استفاده شد که سربازان ایرانی در جنگ‌های ناحیه شمال قفقاز با روس‌ها جنگیده بودند و احتمال می‌رفت که سربازها عامل اپیدمی در کشور باشند. بعدها امیرکبیر هم برای آبله‌کوبی ایرانی‌ها تلاش کرد ولی نخستین اقدام جدی برای پیشگیری از آبله با تصویب قانون مایه‌کوبی همگانی توسط مجلس شورای ملی در سال ۱۳۲۲ آغاز شد. واکسن آبله جزء اولین واکسن‌هایی بود که در انستیتو پاستور به تولید رسید.

2- ساخت واکسن ب.ث.ژ توسط دکتر «مهدی قدسی»

پس از اتمام جنگ جهاني دوم در سال 1325 شمسي ( 1341 میلادي) و طي حضور نمایندگان انستیتو پاستور فرانسه در ایران و با پشنهاد جناب آقاي دكتر بالتازار رئیس وقت انستیتو پاستور ایران مقرر شد تا سرویس تولید واكسن ب. ث. ژ در ایران ایجاد گردد. در سال ۱۳۲۶ شمسی ایران برای اولین بار واکسن ب.ث.ژ را زیر نظر دکتر «مهدی قدسی» تولید کرد. او بعد از دکتر بالتازار رئیس انستیتو شد. از این دانشمند به‌عنوان پدر واکسن «ب ث ژ» ایران نام می‌برند. مصرف این واكسن ابتدا در تهران و سپس در دیگر شهرهاي ایران گسترش پیدا كرد.

3- ساخت واکسن وبا

در سال 1344 ، در کشورهای شرقی ایران بیماری وبا شیوع پیدا کرد. دیری نپایید که پای این بیماری ناخوانده به ایران باز شد و متأسفانه جان تعداد زیادی از ایرانیان را نیز گرفت. در اواخر این سال، محققان انستیتو پاستور تحقیقات گسترده ای را برای ساخت واکسن این بیماری اغاز نمودند و در نهایت در سال 1345 واکسن این بیماری در کشور ساخته شد و هر روز حدود 400 هزار دوز از آن در بین مردم توزیع می گردید.

4- ساخت واکسن های سه گانه

از دیگر واکسن های ساخت کشور واکسن های سه گانه و ریشه کنی بیماریهای مربوط به آن می باشد. با آغاز برنامه واکسیناسیون سراسری در سال ۱۳۶۳ کودکان ایرانی در مقابل دیفتری، کزاز، سیاه‌سرفه، سرخک و سل ایمن شدند. در این سال بسیج به کمک وزارت بهداشت شتافت و با اقدام هماهنگ بیش از ۳۲۰ هزار بسیجی فقط در یک روز حدود ۹ میلیون کودک زیر ۵ سال در سراسر ایران واکسن دریافت کردند. بسیجی‌ها در این طرح در ۱۶ هزار پایگاه واکسیناسیون بیش از ۱۷۵ هزار گروه امدادی تشکیل دادند و فلج اطفال در ایران ریشه‌کن شد.

5- واکسن «پنوموکوک »و «روتا ویروس»

 دو واکسن پنوموکوک و روتاویروس هم در موسسه تحقیقاتی رازی ساخته شدند و به‌تدریج به برنامه واکسیناسیون کشور اضافه شدند هرچند عموم مردم این دو واکسن جدید را نمی‌شناسند. واکسن «پنوموکوک» برای یک بیماری باکتریایی است که باعث ایجاد عفونت‌های زیادی از عفونت‌های ساده تا شدید می‌شوند. واکسن «روتاویروس» که ویروس آن شایع‌ترین عامل بروز اسهال کودکان در کشور است و موارد زیادی از ابتلا به آن دیده‌شده و به‌ویژه در کودکان زیر دو سال بیشتر شایع است؛ اغلب مردم این واکسن را به نام واکسن اسهال می‌شناسند.

6- ساخت واکسن هپاتیت B

واکسن «هپاتیت ب» از دیگر محصولات ساخت کشور می باشد که طی ۱۵ سال گذشته در استانداردهای جهانی به تولید رسیده است و جمهوری اسلامی ایران در این زمینه به خودکفایی رسیده است .

7- ساخت واکسن فلج اطفال

موسسه تحقیقات واکسن و سرم‌سازی رازی موفق به ساخت واکسن خوراکی فلج اطفال در کشور شده است. خوشبختانه از سال ۱۳۷۴ فلج اطفال در ایران ریشه‌کن شد. به گفته کارشناسان وقتی می‌شود اعلام کرد یک بیماری ریشه‌کن شده که بعد از گذشت ۳ سال هیچ آثاری از آن بیماری در کشور وجود نداشته باشد و خوشبختانه از آذرماه ۱۳۷۹ تاکنون فلج اطفال در ایران گزارش نشده است.

8- ساخت واکسن سرطان دهه ی رحم

یکی از پرفروش ترین واکسن ها در جهان واکسن سرطان دهه ی رحم می باشد زیرا این بیماری دومین عامل مرگ زنان پس از سرطان سینه است. عمدتا برای تمام دختران از سن ۱۵ سال به بالا این واکسیناسیون باید انجام شود. این محصول جز واکسن‌های پیچیده است و تزریق آن در سه نوبت به فاصله ۶ ماه انجام می‌شود. جمهوری اسلامی ایران جزء محدود کشورهایی است که دانش ساخت این واکسن را در اختیار دارد.

9- ساخت واکسن آنفلوانزا

از دیگر واکسن هایی که در کشور بومی سازی شده است واکسن بیماری آنفلوآنزا می باشد. طبق اعلام مسئولین وزارت بهداشت قرار است از سال آینده، ایران از واردات این واکسن بی نیاز شود.

رتبه نخست ایران در تولید واکسن و سرم در خاورمیانه

ايران با توليد سالانه بيش از ۳ ميليارد دز (DOSE) واکسن و سرم در منطقه خاورمیانه جایگاه اول را به دست آورده است. کشورمان همچنین علاوه بر تولید واکسن‌های موردنیاز برای انجام واکسیناسیون جمعیت کودکان و بزرگ‌سالان، توانسته است همین واکسن‌ها را به کشورهای آسیایی، آفریقایی و برخی کشورهای اروپایی صادر کند.

ایران در حوزه مقابله با بیماری‌های واگیردار نیز جزو کشورهای با شاخص بالا است و با تولید ۱۱ واکسن انسانی، ۱۷ واکسن دامی و ۱۹ واکسن طیور و یک واکسن مخصوص آبزیان جزء ۱۰ کشور برتر دنیا در حوزه تولید واکسن‌های انسانی، دامی و طیور قرارگرفته است.

ساخت واکسن کرونا در ایران

بعد از شیوع بیماری کرونا، بسیاری از کشورهای غربی و عربی با توجه به تحریم های ظالمانه ای که آمریکا علیه مردم کشورمان وضع نموده بود منتظر به زانو در آمدن مردم و فاجعه انسانی در ایران بودند. اما با تلاش محققان و ایثارهای کادر درمانی کشورمان، آرزوی دشمنان ایران هیچگاه رنگ و بوی واقعیت به خود نگرفت و از همان ساعت های ابتدایی دانشمندان ایرانی توانستند در تولید انواع لوازم پیشگیری همچون ماسک و کیت های تشخیص این بیماری به خودکفایی برسند و حتی محصولات مازاد خود را به سایر کشورها ارسال نمایند.

در زمینه ساخت دارو و درمان این بیماری نیز، ایران تاکنون تحقیقات گسترده ای را آغاز نموده است و با تلاش شبانه روز کشورمان، روند تولید 8 واکسن به صورت موازی اغاز شده است که در این بین، واکسن تولید شده توسط ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره)، نسبت به سایر واکسن ها موفقیت های چشمگیری داشته و در فاز اول و دوم خود خوشبختانه نتایج امیدوارکننده ای داشته است به نحوی که تحسین سازمان جهانی بهداشت را در پی داشته است و حتی کشورهایی همچون سوئیس برنامه ریزی هایی برای خرید احتمالی این واکسن انجام داده اند. در این زمینه نورا کرونیگ از مقامات وزارت بهداشت این کشور در مورد واکسن ایرانی گفت :

« ما روابط خوبی با بخش بهداشت ایران داریم. سیستم آنها به طور متمرکز سازمان یافته و بنابراین برای انجام آزمایش‌های بالینی و جمع آوری اطلاعات مجهز است. ۵ مؤسسه ایرانی در فهرست واکسن‌های سازمان جهانی بهداشت قرار دارند. »

این بدان معناست که مردم کشورمان همچون گذشته می توانند به تلاش های جوانان کشورمان امیدوار باشند.

کلام آخر ...

 ایران در واکسن سازی صد سال سابقه دارد و دانشمندان و کارشناسان ماهری در واکسن سازی دارد. البته واکسن سازی مانند خیلی از کارهای علمی در دنیا احتیاج به همکاری بین دانشمندان در کشورهای مختلف دارد. برای مثال، امروز با وجود رقابت شدید بین آمریکا و چین، تعدادی از دانشمندان این دو کشور در موارد مختلفی منجمله تولید واکسن با یکدیگر همکاری می کنند.

البته تحریمها دانشمندان ایرانی را از همکاری با دانشمندان بسیاری از کشورها محروم کرده اند.  ولی به هر حال اینطور به نظر می اید که دانشمندان ایرانی با وجود مشکلاتی که با آن مواجه هستند در تولید واکسن کرونا در داخل  کشور سخت کار میکنند. امیدواریم که به همت دانشمندان، ایران در تولید و توزیع عادلانه واکسن کرونا در داخل کشور موفق باشد چون این امر باعث نجات جان صدها هزار ایرانی در داخل کشور خواهد شد و همچنین امنیت ملی کشور را تقویت خواهد کرد.

انتهای پیام /

خبرنگار : سجاد عبدلی

زمان انتشار: چهارشنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۸:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 94146

مطالب مرتبط :
رقابت شرکت های داروسازی برای تهیه واکسن کرونا

رقابت شرکت های داروسازی برای تهیه واکسن کرونا

رقابت شرکت های داروسازی برای تهیه واکسن کرونا

همه گیری ویروس کرونا از کجابود؟

همه گیری ویروس کرونا از کجابود؟

همه گیری ویروس کرونا از کجابود؟

تزریق واکسن چینی یا واکسن روسی؟

وضعیت جسمی مناسب دریافت کنندگان واکسن کرونا در بیمارستان امام خمینی(ره) ساری

رئیس بیمارستان امام خمینی(ره) ساری، وضعیت جسمی دریافت کنندگان واکسن کرونا روسی در بیمارستان امام خمینی(ره) ساری که ۲۰ نفر بودند را بسیار مناسب اعلام کرد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب