بر طبق یک مطالعه؛

واکسن کوواکسین هند علیه ویروس انگلیسی موثر است

ظهور انواع جدیدویروس کرونا، به ویژه نوع انگلستان، با افزایش عفونت نسبت به سویه اجداد همراه شده است، در همین رابطه داده های یک مطالعه نشان می دهد که واکسن کوواکسین ساخت هند با موفقیت این نوع را خنثی می کند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اصفهان به نقل از مدیکل نیوز، افزایش جهانی گردش سندرم تنفسی حاد کرونا ویروس جدید منجر به عبور از نقطه عطف تکان دهنده 100 میلیون مورد شده است. از جمله دلایل اصلی رشد تعداد عفونت ها، ظهور انواع جدید، به ویژه نوع انگلیسی، با افزایش عفونت نسبت به سویه اجداد است. با این حال، یک مقاله تحقیقاتی که به سرور پیش چاپbioRxiv  ارسال شده است، داده هایی را نشان می دهد که واکسن کوواکسین ساخت هند با موفقیت این نوع را خنثی می کند، از بروز عفونت در صورت بروز چالش جلوگیری می کند.

 

نوع انگلسی

نوع انگلستان که Variant of Concern (VOC) 202012/01 نیز نامیده می شود، همچنین به عنوان نسب B.1.1.7 یا 20B / 501Y.V1 نیز شناخته می شود. در کمتر از دو ماه به سرعت به عنوان نسب جدید موارد کووید19در انگلیس افزایش یافته است. B.1.1.7 از سایر کشورها توالی یابی شده است، و از آنجا که پروازهای مستقیم بسیاری از مناطق تحت تأثیر را به انگلیس و از انگلیس متصل می کند، پتانسیل افزایش چشمگیر موارد در سراسر جهان آشکار است.

نگرانی های مشابهی در مورد نوع به اصطلاح آفریقای جنوبی بیان شده است، و موضوعات مطرح شده توسط این گونه ها را در مورد محافظت از واکسن کوید19 که به تازگی در دسترس است، بیان می کند.

نوع انگلستان 17 جهش در ژنوم خود دارد که هشت مورد در حوزه اتصال گیرنده سنبله (RBD) وجود دارد که به ویروس اجازه می دهد تا به گیرنده آنزیم مبدل آنژیوتانسین 2  (ACE2) در سلول میزبان متصل شود.

انگلیس واکسن زدن را با واکسن Pfizer-BioNTech و واکسن Oxford Astra-Zeneca انجام داده است. هر دو واکسن mRNA هستند و باعث بیان آنتی ژن سنبله ای سویه های قبلی کروناویروس جدید می شوند. سوال میلیون دلاری این است که آیا جهش های زیاد سنبله ای که در نسخه های بعدی یافت می شود، بر توانایی آنتی بادی های ناشی از واکسن که علیه نسخه سنبله D614G قبلی خنثی می شوند، تأثیر می گذارد.

 

واکسن

کوواکسین یک واکسن طبیعی غیرفعال شده کاملاً ویروسی SARS-CoV-2 BBV152 است. گزارش شده است که دارای قدرت خنثی سازی بالا در یک آزمایش بالینی فاز I علیه سویه همولوگ hCoV-19 / India / 2020770 ، و همچنین دو سویه خوشه طبقه بندی نشده غیرهمگن دیگر، hCoV-19/India/2020Q111 , hCoV-19/India/2020Q100 است، هر سه سویه دارای ویژگی جهش N501Y از سنبله RBD سویه انگلستان هستند.

آزمایشات فاز II با آزمایش خنثی سازی کاهش پلاک(PRNT50) نتایج چشمگیری را نشان داد، با سرم ایمنی از گیرندگان کوواکسین توانایی کاهش سطح عفونت ویروسی سلول ها در کشت در تیترهای پایین پس از ایمن سازی را نشان داد. تبدیل سروكسی و تولید آنتی بادی خنثی كننده در۹۹.۶ درصد افراد مشاهده شد.

 

مطالعه اثربخشی در برابر نوع انگلستان را نشان می دهد

مطالعه حاضر نتایج آزمایش خنثی سازی نمونه های سرمی به دست آمده از شرکت کنندگان آزمایش فاز II را در برابر نوع انگلستان گزارش می کند.

محققان ابتدا نوع انگلستان را از بازگشت کنندگان انگلیس در هند جدا و توالی دادند. جدا شده hCoV-19 / India / 20203522 تمام جهش های مشخصه موجود در SARS-CoV-2 (VOC) 202012/01 را نمایش می دهد.

سرم های 38 نفر از افراد واکسینه شده با BBV152 در برابر نوع انگلستان مورد آزمایش قرار گرفتند. به طور همزمان، سرم از 20 نفر در برابر یکی از سویه های طبقه بندی نشده ناهمگن ذکر شده در بالا، hCoV-19 / India / 2020Q111 مورد آزمایش قرار گرفتند.

هنگامی که سویه همولوگ hCoV-19 / India / 2020770 با نوع انگلستان hCoV19 / India / 20203522 و سویه ناهمگن   hCoV-19/India/2020Q111مقایسه شد، آزمایش PRNT50 نسبت خنثی سازی ۸/ و ۹/ را نشان داد.

به عبارت دیگر، آنتی بادی های خنثی سازی که با ایمن سازی با BBV152 / Covaxin استخراج می شوند، به طور مشابه در برابر سویه همولوگ hCoV-19/India/2020770 و یا نوع انگلستان  hCoV-19/India/20203522نیز در گردش هستند. همچنین ثابت شد که در خنثی سازی سویه ناهمسان دیگری، hCoV-19/India/2020Q111 موثر است.

 

پیامدها چیست؟

مطالعات قبلی نشان داده است که نوع انگلستان از خنثی سازی با پلاسمای بهبودی حاوی عناصر بالای آنتی بادی خنثی طفره می رود. نشان داده شد که این امر به دلیل وجود جایگزینی E484 همراه با قرار دادن 11 آمینو اسید بعدی در حلقه NTD N5 آنتی ژن سنبله است.

این امر منجر به عدم اطمینان زیادی در مورد اینکه آیا واکسن های فعلی انواع جدید را خنثی می کنند، می شود. مطالعه حاضر با نشان دادن فعالیت خنثی سازی بسیار قابل مقایسه افراد واکسینه شده علیه سویه های همولوگ و ناهمسان ویروس، چنین نگرانی هایی را کاهش می دهد. این نتایج نشان می دهد که جهش در انگلستان واسطه فرار ایمنی بدن به آنتی بادی های خنثی استخراج شده توسط واکسیناسیون کوواکسین نیست.

کوواکسین در برنامه واکسیناسیون هند، بزرگترین برنامه جهان، همراه با واکسن Oxford Astra-Zeneca ساخت هند، تحت نام Covishield توزیع شده است. محققان می گویند: "بعید است جهش 501Y بتواند مزایای بالقوه واکسن را کاهش دهد."

اطلاعیه مهم

bioRxiv گزارش های علمی مقدماتی را منتشر می کند که توسط همکار بررسی نمی شوند و بنابراین ، نباید به عنوان نتیجه گیری قاطع، راهنمای عمل بالینی / رفتار مرتبط با سلامت، یا به عنوان اطلاعات ثابت شناخته شوند.

انتهای پیام/

معصومه صادقی

https://www.news-medical.net/news/20210201/Indias-Covaxin-vaccine-likely-effective-against-UK-SARS-CoV-2-variant-Study.aspx

زمان انتشار: چهارشنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۷:۳۰:۰۰

شناسه خبر: 94206

مطالب مرتبط :
داروی بازیابی بینایی بیماران مولتیپل اسکلروزیس(MS) کشف شد

دانشمندان دانشگاه کالیفرنیا ریورساید گزارش کردند؛

دارویی که بینایی بیماران مبتلا به مولتیپل اسکلروزیس (MS) را باز می گرداند

دانشمندان دانشگاه کالیفرنیا ریورساید گزارش کردند: دارویی به نام کلرید ایندازول (IndCl) توانایی بهبود دید در بیماران مبتلا به مولتیپل اسکلروزیس یا ام اس (MS) را دارد، این دارو در موش ها باعث بهبودی در میلین شده و عملکرد بینایی حدود ۵۰٪ بهبود یافت، دانشمندان معتقدند درمان به موقع می تواند ۷۵٪ -۸۰٪ عملکرد اصلی را بازیابی کند.

بازگشایی مدارس

کودکان چقدر در مدرسه فاصله گذاری اجتماعی را رعایت می‌کنند؟

بحث بازگشایی مدارس و دانشگاه ها در دوران پاندمی کرونایی همواره با سد محکمی به نام رعایت فاصله اجتماعی مواجه بوده است.

۱

توسط مخترع همدانی انجام شد؛

ساخت دستگاهی که ۳ هزار برابر سریع تر از الکل می تواند ویروس کرونا را از بین ببرد+عکس

مخترع بسیجی همدانی موفق به ساخت نوعی دستگاه اوزون ساز شده است که می تواند با تولید گاز اوزون هوای محیط را استریل و پس از کشتن و نابودی ویروس کرونا به اکسیژن تبدیل ‌شود؛ این دستگاه ها ۳ هزار برابر سریع‌تر و ۴۷ درصد قوی‌تر از الکل و کلر قدرت ضدعفونی کنندگی دارد.

ویروس اانگلیسی

چرا کرونای انگلیسی کشنده‌تر است؟

جهش جدید ویروس کرونا در انگلستان یک جهش متفاوت در پروتئین اسپایک ویروس است که سرعت انتقال آنرا قوت بخشیده است.

امید به زندگی

کرونا رکورد کاهش امید به زندگی را شکست

یک مطالعه جدید از کاهش شدید نرخ امید به زندگی حکایت دارد. محققان میگویند این موضوع در ارتباط مستقیم با وضعیت پاندمی کروناست.

دراگ

پاندمی کرونا منجر به گسترش اعتیاد در جهان شده است ؛ آمارها چه می‌گویند؟

بررسی ها نشان از افزایش مصرف مواد مخدر طی دوران پاندمی کرونا و خانه نشینی دارد. این مطالعه میزان افزایش هر مورد را نیز بررسی کرده است.

ماسک

آیا استفاده از دو ماسک بهتر از کرونا جلوگیری می‌کند؟

استفاده از ماسک در جلوگیری از شیوع گسترده ویروس کرونا موثر است. حالا محققین از تاثیر استفاده از دو یا چند ماسک میگویند.

وزیر بهداشت سریلانکا

وزیر بهداشت این کشور برای مقابله با کرونا دست به دامان «جادو» شد

وزیر بهداشت سریلانکا که چندی پیش مدعی شده بود استفاده از یک معجون شگفت انگیز میتواند ایمنی مادام العمر در قبال کروناویروس ایجاد کند حالا به کرونا مبتلا شده است.

ناباروری

کرونا و ناباروری: جدیدترین مطالعات چه می گویند؟

عوارض جانبی ابتلا به کووید ۱۹ طیف گسترده ای مشکلات جسمی حرکتی گوناگون را شامل می شود. حالا از بررسی ارتباط این بیماری با ناباروری بخوانید.

کرونا

چرا آسیایی ها و سیاه پوستان بیشتر در خطر مرگ کرونا قرار دارند؟ مطالعه جدید

تبعیض های نژادی و بی عدالتی ساختاری در بسیاری از کشورهای غربی تاثیر ویژه ای بر نرخ ابتلای آسیایی ها و سیاه پوستان به ویروس کرونا داشته است.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب