مخترع نمایشگر چند منظوره در شناورهای دریایی:

اگر تحریم نبود پیشرفتی هم نبود

نمایشگر چند منظوره در شناورهای دریایی نمونه‌ای از اختراعات مبتکر ایرانی است که با دور زدن تحریم‌ها و تکیه بر علم و دانش خود به آن دست یافته‌ است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری تهران بزرگ؛ مهرداد قاسمی ۳۲ ساله، دیپلم از استان هرمزگان مخترع نمایشگر چند منظوره در بحث ناوگان دریایی می‌باشد و حدود ۱۵ سال است در زمینه تجهیزات الکترونیک فعالیت دارد.

این دستگاه که هیچگونه کپی برداری نشده به همت تعدادی از نخبگان استان هرمزگان بر اساس نیاز این استان که یک استان دریایی است با وجود کمبودها به دلیل تحریم ها اختراع شده و در حال حاضر نیز با اضافه کردن آپشن‌های بیشتر برای افزایش قابلیت‌های مفید دیگر بر روی آن در حال تکمیل شدن است.
 
نمایشگر چند منظوره در شناورهای دریایی دارای چندین بخش است؛ بخش ناوبری آن مربوط به پل فرماندهی است که مختصات جی پی اس، جهت باد، سرعت باد، برد مغناطیسی، فرمان کشتی و .... را نشان می‌دهد.

بخش دیگر آن کنترل موتور و وضعیت موتور را نشان می‌دهد و کنترل هوشمند است این بخش بخش مهم دستگاه می‌باشد که این نخبه بسیجی ادعای انحصاری این بخش از دستگاه را دارد و می‌گوید بر اساس تجربه نخبگان توانستیم یکسری سخت افزار و نرم افزار را برای دستگاه تعبیه کنیم که به صورت انحصاری هوشمندانه موتور را کنترل کند و امنیت دریانوردی را بالا ببرد.

از دیگر بخش‌های این نمایشگر نقشه مخصوص دریا‌نوردی و همچنین کنترل وضعیت حساس شناور و اعلام خطرها مانند آتش سوزی یا آب گرفتگی‌های خطرناکی که در قسمت‌های پایینی شناور رخ می‌دهد را با توجه به سنسوری که دارد تشخیص می‌دهد که از چه ناحیه ای آب گرفتگی رخ داده و اعلان هشدار می‌دهد.

دوربین‌هایی که در سطح مختلف دستگاه به کار رفته و نیز با توجه به سابقه ای که دستگاه دارد به تازگی احساس شده که قسمتی به نام پی دی ار روی سیستم ناوگان دریایی مشهور است که باعث شد ذخیره اطلاعات ناوبری را به این بخش اضافه شود که با قدرت بالا تمام جزییات و اطلاعات را در حافظه ضد آب ذخیره کند که اگر روزی نیاز باشد اطلاعات را برگشت بزنند که با پیدا کردن علت حادثه اقدام به تعمیر و بازسازی آن کنند.

این مبتکر بسیجی بیشتر از یکسال است که با بسیج همکاری می‌کند و مورد حمایت بسیج قرار گرفته و مجوز دستگاه نظامی شناورهای دریایی را گرفته و با همکاری بسیج توانسته خیلی از قطعات الکترونیکی این دستگاه را در داخل تولید کند تا وابسته به کشور‌های خارجی نباشیم.

مهرداد قاسمی که فرزند جانباز دوران انقلاب است می‌گوید: عده ای می‌گویند قبل از انقلاب همه در رفاه بودیم ولی از نظر من آن رفاه پر از مشکل بود چرا که رفاه واقعی الان است که آزادانه و با همت خود به رفاه رسیدیم و این تحریم‌ها نیز فرصتی شده تا به هر آنچه که نیاز داریم با دور زدن تحریم‌ها و تکیه بر علم و دانش خود دست یابیم، تولید کنیم و از وابستگی‌ها برهیم و به جهانیان ثابت کنیم هیچ کشوری نمی‌تواند عزت و اقتدار این انقلاب اسلامی را که از خون پاک شهدای آن سرچشمه گرفته را بگیرد.

انتهای پیام/ 

زمان انتشار: سه شنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۶:۰۵:۰۰

شناسه خبر: 94573

مطالب مرتبط :
حاجی دلیگانی؛
دیدگاه ما در مجلس این است که همه تحریم‌ها یکجا برداشته و راستی آزمایی هم بشود

عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی:

دیدگاه ما در مجلس این است که همه تحریم‌ها یکجا برداشته و راستی آزمایی هم بشود

حسینعلی حاجی دلیگانی عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی و نماینده مردم برخوار، شاهین شهر و میمه در نشست‌ تخصصی بصیرت افزایی دولت جوان حزب اللهی با بیان این که ممزوج جوانان و افراد باتجربه می‌تواند ما را از خطا بازدارد و هم تحرک و پویایی لازم را ایجاد کند، در خصوص بحث تحریم‌ها، گفت: دیدگاه ما در مجلس این است که همه تحریم‌ها یکجا برداشته و راستی آزمایی هم بشود.

جشنواره

یک طرح از ۷ طرح رسیده به جشنواره جهادگران علم و فناوری پذیرفته شد

مسئول سازمان بسیج علمی پژوهشی چهارمحال و بختیاری گفت: از هفت طرح نخبگان بسیجی چهارمحال و بختیاری ، یک طرح در جشنواره جهادگران علم و فناوری پذیرفته شد.

اختتامیه پنجمین جشنواره جهادگران علم و فناوری

مسئول سازمان بسیج علمی پژوهشی کشور:

گفتمان سازی علمی و ترویج فرهنگ پژوهش برای رسیدن به مرجعیت علمی، راهبرد اصلی سازمان بسیج علمی است

سردار رحیمی: گفتمان سازی علمی و ترویج فرهنگ پژوهش برای رسیدن به مرجعیت علمی راهبرد اصلی سازمان بسیج علمی است. پیشرفت علمی و رفع نیاز‌های کشور و توسعه تمدن اسلامی، مستلزم تقویت و راه‌اندازی مراکز علمی، حمایت و پشتیبانی از مبتکرین و مخترعین است.

۱

یادداشت؛

فرض کنیم تحریم‌ها رفع نخواهد شد

از منظر راهبردی، سیاست‌های اقتصادی را همچنان باید با فرض ماندن تحریم‌ها دنبال کرد و برنامه‌ی جمهوری اسلامی نیز همان‌گونه که اخیراً رهبر انقلاب تأکید فرمودند باید بر خنثی‌سازی تحریم‌ استوار باشد.

۱۲۳۴۵۶

موفقیتی دیگر توسط محققان ایرانی؛

نخستین «فب‌ لب» دیجیتال در کشور، گامی بلند جهت خودکفایی ایران در صنعت الکترونیک

نخستین «فب‌» دیجیتال در کشور که با حمایت معاونت علمی و صندوق نانو ایجاد شده است، به‌گونه‌ای طراحی شده که علاوه بر تولید فناوری در حوزه الکترونیک، برای تولید محصولات فناوری میکرو نیز به کار گرفته می‌شود که با توسعه این دو حوزه می‌تواند کمک شایانی به اقتصاد کشور کند.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب