بازدید مجازی از موزه علوم و ستاره شناسی تهران

معاونین علمی حوزه ۲۲۶ بشیر ناحیه مقداد از موزه علوم و ستاره شناسی تهران به صورت مجازی بازدید کردند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری تهران بزرگ؛ معاونین علمی حوزه ۲۲۶ بشیر ناحیه مقداد به دلیل بیماری کرونا از موزه علوم و ستاره شناسی تهران به صورت مجازی بازدید کردند و با قسمت های مختلف آن آشنا شدند.

مرکز علوم و ستاره شناسی تهران وابسته به معاونت اجتماعی و فرهنگی شهرداری منطقه یک تهران، در سال ۱۳۷۹ در زمینی به مساحت ۶۰۰۰ متر مربع و ساختمانی با زیر بنای ۳۰۰ متر مربع، در دو طبقه و در محیطی آرام و زیبا بنا شده است.

این موزه با هدف آشنایی دانش آموزان، دانشجویان، دانش پژوهان و عموم مردم با علوم پایه، پایه گذاری و دانش پژوهان و دانشجویان بسیاری در این مجموعه حضور فعال و کارآمد دارند.

امکانات و فضاهای موزه علوم و ستاره شناسی تهران عبارتند از:

تالار کهکشان؛ در سقف این تالار گنبد نیلگون آسمان طراحی شده و هدف از آن آشنایی بازدید کنندگان با صورت های فلکی، ستارگان، سیاره ها، منظومه خورشیدی و کهکشان ها می‌باشد. همچنین در این تالار امکاناتی فراهم آمده که همایش ها، جشنواره ها و برنامه های مختلف علمی نیز برگزار شود.

سالن ترازو ها؛ سالنی است که در آن با استفاده از ترازوهای مختلف وزن افراد در سیارات گوناگون مقایسه می‌گردد.

سالن فیزیک؛ سالنی است که در آن ها دستگاه های مختلف جهت آزمایش های گوناگون در زمینه های علوم پایه از جمله مکانیک، نور، امواج و اصوات، الکتریسیته، مغناطیس و لیزر تعبیه شده و افراد با استفاده از این دستگاه ها آزمایش های مختلف را انجام و از آنها بازدید می‌کنند.

سالن تفکر ؛ دارای وسیله های بسیار جالبی است که بصورت معماهای مختلف افراد را از نظر هوشی مورد ارزیابی قرار می‌دهد.

سالن سینمای سه بعدی؛ سالنی است که فیلم های مختلف علمی را به صورت سه بعدی و قابل لمس برای بازدید کنندگان محترم به نمایش می‌گذارد.

سالن نمایش لیزری؛ در این سالن دستگاه های مختلفی در زمینه کاربرد علوم اپتیکی از جمله: نمایش لیزری با طیف دید بالا و دستگاه هولوگرام، فیبر نوری، دستگاه مایکلسون - مورلی و حکاکی لیزری جزء تجهیزات این سالن می‌باشد.

رصد خانه؛ این رصد خانه مجهز به  تلسکوپ های ۸،۱۲،۱۴ اینچی اشمیت کاسگرین با سامانه جستجوگر خودکار به همراه جی.پی.اس، پنج عدد تلسکوپ بازتابی و شکستی و یک دستگاه دوربین دو چشمی پیشرفته می‌باشد. این رصد خانه علاوه بر رصد خورشید و ماه و اجرام غیر ستاره ای به پدیده های نجومی از جمله (خورشید گرفتگی، ماه گرفتگی و گذر سیارات) نیز می‌پردازد و همچنین قابلیت آن را دارد در صورت مساعد بودن شرایط جوی رصد روزانه  و شبانه در طول هفته برگزار نماید.


هم اکنون مرکز علوم و ستاره شناسی تهران سالانه میزبان هزاران نفر از دانش آموزان، دانشجویان، دانش پژوهان و علاقه مندان در زمینه های مختلف علمی و نجومی می‌باشد. امید است که در آینده با بهره گیری بیشتر و توجه بیشتر مسئولین زمینه تبدیل این مرکز به عنوان مرکز اصلی و بزرگترین مرکز علمی ایران در زمینه علوم فراهم شود.

انتهای پیام/

زمان انتشار: یکشنبه ۲۶ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۸:۱۶

شناسه خبر: 94663

مطالب مرتبط :
فردا خورشید می‌گیرد

فردا پدیده خورشید گرفتگی رخ خواهد داد

به گفته مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران فردا پنج شنبه ۲۰ خرداد ماه برخی از ناظران زمینی شاهد خورشیدگرفتگی از نوع حلقوی خواهند بود که در ایران قابل مشاهده نیست.

 رونمایی از وقف‌نامه مدرسه چهار باغ در موزه و مرکز اسناد دانشگاه اصفهان

به مناسبت روز جهانی موزه‌ها؛

رونمایی از وقف‌نامه مدرسه چهار باغ در موزه و مرکز اسناد دانشگاه اصفهان

به مناسبت روز جهانی موزه‌ها وقف نامه مدرسه چهار باغ در موزه و مرکز اسناد دانشگاه اصفهان رونمایی شد.

کهکشان راه شیری

ثبت این تصویر ۱۲ سال طول کشیده است+عکس

نزدیک به ۱۲ سال طول کشیده تا این تصویر موزاییکی نهایی شود. این جدیدترین تصویر موزاییکی از کهکشان راه شیری است.

کهکشان

سیاره‌ای که از زمین جای بهتری برای زندگی کردن است+عکس

جستجوی دانشمندان و محققان برای جایی شبیه به زمین که امکان حیات داشته باشد همچنان ادامه دارد. حالا این مکان پیدا شده است، جایی در حومه کهکشان راه شیری

ستاره

ژاپنی‌ها در فضا آب نمک کشف کردند+عکس

محققان به تازگی کشف کرده‌اند که دور یک جفت از ستاره‌های عظیم را بخار آب نمک خوراکی احاطه کرده است.

کسوف خورشیدگرفتگی

تماشا کنید: اولین و آخرین خورشیدگرفتگی سال ۲۰۲۰

سال ۲۰۲۰ به تازگی تنها خورشید گرفتگی کامل خود را به ثبت رساند. عکس‌های شگفت‌انگیز مربوط به این خورشید گرفتگی را مشاهده نمایید.

اا

امکان رصد ماه گرفتگی امشب در ۴ قاره/ پخش زنده ماه گرفتگی از خبرگزاری علم و فناوری

ماه‌گرفتگي تيرماه را از دست ندهيد. اين واقعه مهم نجوم امشب راس ساعت ۰۰:۳۴ بامداد از صفحه خبرگزاري علم و فناوري پخش زنده خواهد شد. اين نوع ماه گرفتگي تا سال ۱۴۰۲ در آسمان ايران تكرار نخواهد شد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب