طبق تحقیقات جدید با همکاری محقق ایرانی دانشگاه دوک؛

سطح مولکول های التهابی مایع نخاعی با آلزایمر ارتباط دارد

افراد مبتلا به فاکتور خطر ژنتیکی APOE۴ در بیماری آلزایمر نیز سطح کمتری از مولکول‌های التهابی CRP در مایع نخاعی خود دارند، این مولکول‌های التهابی به جای شناوری آزاد در مایع نخاعی، در مغز جمع شده و باعث آسیب می شوند، در این افراد بیماری آلزایمر سه تا ۱۰ برابر افزایش می‌یابد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اصفهان به نقل از نوروساینس نیوز، افراد مبتلا به فاکتور خطر ژنتیکی APOE۴ در بیماری آلزایمر نیز سطح کمتری از مولکول‌های التهابی CRP در مایع نخاعی خود دارند، این مولکول‌های التهابی به جای شناوری آزاد در مایع نخاعی، در مغز جمع شده و باعث آسیب می شوند، در این افراد بیماری آلزایمر سه تا ۱۰ برابر افزایش می‌یابد. 

 

بر اساس تحقیقات جدید از دانشگاه دوک، افرادی که دارای یک نوع ژن هستند که با افزایش خطر ابتلا به بیماری آلزایمر مرتبط است، همچنین تغییراتی در مایعات اطراف مغز و نخاع خود دارند که سال‌ها قبل از بروز علائم قابل تشخیص است.

این تحقیق نشان داد که در افرادی که نوع ژن APOE4 را دارند، که تقریباً در 25 درصد از جمعیت یافت می شود، مایع مغزی نخاعی حاوی مقادیر کمتری از برخی مولکول‌های التهابی است. این احتمال را افزایش می‌دهد که این مولکول‌های التهابی در مغز جمع شده‌اند و ممکن است به جای اینکه آزادانه در مایع مغزی نخاعی شناور شوند و به سیناپس‌ها آسیب برسانند.

این یافته‌ها، که در مجله بیماری آلزیمر منتشر شد، ابزاری بالقوه را برای شناسایی اولین مکانیزم‌های حامل APOE4 فراهم می‌کند که ممکن است در بیماری آلزایمر موثر باشد قبل از اینکه افراد دچار مشکلات حافظه یا سایر علائم زوال عقل شوند.

 

مایلز برگر دانشیار گروه بیهوشی دوک و نویسنده اصلی مقاله، گفت: "کار ما نقش بالقوه‌ای را برای یک مولکول مورد مطالعه طولانی مدت به نام پروتئین واکنش پذیر C (CRP) نشان می‌دهد، که به طور معمول در صورت وجود التهاب افزایش می‌یابد، به عنوان عاملی در افزایش خطر ابتلا به بیماری آلزایمر در حاملهای." APOE4

برگر و همکارانش داده‌های مایع مغزی نخاعی هدفمند شرکت کنندگان تحقیقات موسسه نوروایزر بیماری آلزایمر را تجزیه و تحلیل کردند. آنها با کنترل وضعیت بالینی بیماری آلزایمر، تغییرات سطح پروتئین در مایع مغزی نخاعی را در افراد با تعداد فزاینده نسخه‌های ژن APOE4 شناسایی کردند. آنها دریافتند که در افرادی که نسخه APOE4 بیشتری دارند، میزان CRP کمتری در مایع مغزی نخاعی گردش می‌کند.

برگر گفت: این با مشخصات خطر موجود مرتبط با حامل‌های APOE4 سازگار است. خطر ابتلا به بیماری آلزایمر در افرادی که دارای یک نوع APOE4 هستند، تقریباً سه تا چهار برابر افزایش می‌یابد، در حالی که کسانی که دو نوع APOE4 دارند، خطر بیش از 10 برابر دارند.

برگر گفت: "ما دریافتیم كه میزان CRP مایع نخاعی در افراد با آلل APOE4 كمتر است، قبل از اینكه هرگز دچار زوال عقل یا حتی اختلال شناختی خفیف شوند." "این نشان می‌دهد که CRP ممکن است به طور فعال در آسیب رساندن به سیناپس‌ها نقش داشته باشد. ما فکر می‌کنیم CRP این کار را همراه با مجموعه‌ای از پروتئین‌های التهابی به نام مکمل انجام می‌دهد که به ترتیب متوالی مانند یک ردیف سقوط دومینو فعال می‌شوند.

برگر گفت: "فعالیت كامل متغیر همچنین در كالبد شکافی در مغز بیمارانی كه از بیماری آلزایمر رنج می‌بردند یافت شده است و مسیر كامل می‌تواند به سیناپس‌ها آسیب برساند و آنها را برای تخریب هدف قرار دهد." "نتایج ما این احتمال را ایجاد می‌کند که فرایندهایی مانند اینها طی چندین سال و حتی دهه‌ها در حامل های APOE4 ممکن است در نهایت منجر به آسیب‌شناسی بیماری آلزایمر و کاهش شناختی شود."

 

 

برگر گفت: بیماری‌های التهابی دیگری نیز وجود دارد که CRP می‌تواند به جای افزایش، کاهش یابد، به ویژه لوپوس.

وی گفت: روش‌های درمانی برای کنترل CRP در شرایطی مانند آرتریت روماتوئید و واسکولیت ممکن است تحقیقات در مورد بیماری آلزایمر را تضمین کنند، اما مطالعات بیشتری برای روشن کردن یافته‌های تیم دوک لازم است.

برگر گفت: "احتمالا کسانی که نسخه‌های APOE4 بیشتری دارند، در طول زندگی بیش از حد سیناپس‌ها حذف می‌شوند، تا جایی که به جایی برسد که دیگر مغز نمی‌تواند اطلاعات را پردازش کند." "این مثل این است که یک کتاب بردارید و به طور تصادفی هر بار از 1000 نامه برخی را حذف کنید. برای مدتی، شما می‌توانستید این کار را انجام دهید و کتاب هنوز منطقی خواهد بود. اما بعد از گذشت زمان، نامه‌های زیادی از بین می‌رود و شما اطلاعات کتاب را از دست می‌دهید. ما فکر می‌کنیم این ممکن است همان چیزی باشد که در مغز اتفاق می‌افتد. "

علاوه بر برگر، نویسندگان این مطالعه شامل ماری کوتر، الکساندر اس روسلر، استیسی چونگ، جان پارک، جنیفر ال. مودلیسوزکی، کیت دبلیو وان دووزن، جی ویل تامپسون، آرتور موزلی، مایکل جی دیوینی، شایان سامانی، اشلی‌هال، ویکتور کای، جفری، مایکل دبلیو لوتز، دیوید ال.

انتهای پیام/

معصومه صادقی

https://neurosciencenews.com/apoe-genetics-inflammation-17748/

زمان انتشار: چهارشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۸:۱۰:۰۰

شناسه خبر: 94713

مطالب مرتبط :
مغناطیسی

به رهبری محقق ایرانی تحقق یافت؛

تقویت اسپینترونیک با بافت مغناطیسی القایی در گرافن

یک تیم تحقیقاتی بین المللی به رهبری محقق ایرانی دانشگاه بوفالو نحوه جفت شدن آهنربا با گرافن و القای آنچه "بافت مغناطیسی مصنوعی" در ماده شگفت انگیز غیر مغناطیسی نشان می دهند را توصیف می کنند.

آلزایمر

محققان پاسخ دادند :

آیا احساس درد می تواند نشان دهنده ی یک عامل خطر عمده برای آلزایمر باشد؟

یک مطالعه ی جدید نشان داده است که چگونه آستانه های مختلف درد می تواند نشان دهنده ی افزایش خطر آلزایمر باشد.

دانشمندان نخاع آسیب دیده را با استفاده از سلول‌های بنیادی خود بیماران ترمیم کردند

با همکاری دانشگاه ییل و ساپورو ژاپن؛

دانشمندان نخاع آسیب دیده را با استفاده از سلول‌های بنیادی خود بیماران ترمیم کردند

محققان دانشگاه ییل و دانشگاه پزشکی ساپورو ژاپن گزارش کردند تزریق سلولهای بنیادی مشتق شده از مغز استخوان خود بیمار، عملکرد حرکتی را در افراد آسیب دیده نخاع طی چند هفته به طور قابل توجهی بهبود بخشید، کارآزمایی بالینی بر روی تعداد ۱۳ بیمار از ۲۱ تا ۶۶ سال و از هر دو جنس انجام شد.

اولین آزمایش بالینی انسانی برای ارزیابی ژن درمانی بیماری آلزایمرآغاز شد

توسط محققان دانشکده پزشکی دانشگاه کالیفرنیا سان دیگو؛

اولین آزمایش بالینی انسانی برای ارزیابی ژن درمانی بیماری آلزایمر آغاز شد

محققان دانشکده پزشکی دانشگاه کالیفرنیا سان دیگو اولین آزمایش بالینی فاز اول انسان را برای ارزیابی ایمنی و اثر‌بخشی ژن‌درمانی برای رساندن پروتئین اصلی به مغز افراد مبتلا به بیماری آلزایمر (AD) یا اختلال شناختی خفیفMCI) ) شرایطی که اغلب مقدم بر زوال عقل کامل است، را با ۱۲ بیمار آغاز کرده اند.

سیمان استخوانی رادیواکتیو جایگزینی ایمن پرتودرمانی تومورهای استخوانی است

محققان دانشگاه کالیفرنیا گزارش کردند:

سیمان استخوانی رادیواکتیو جایگزینی ایمن برای پرتودرمانی تومورهای استخوانی است

بر اساس مطالعه ای که توسط محققان دانشگاه کالیفرنیا، ایروین انجام شده است، یک سیمان استخوان رادیواکتیو که برای تأمین حمایت و تابش موضعی به استخوان تزریق می‌شود، جایگزینی ایمن برای پرتودرمانی معمولی برای تومورهای استخوانی است.

آزمایش داغ

در جهان؛

صدور اولین تاییدیه اخلاقی "چالش انسانی" کروناویروس توسط انگلیس

یک هیئت اخلاقی که نظارت بر آزمایشات بالینی را امروز در انگلستان انجام داده است، اعلام کرد: یک تیم تحقیقاتی در آنجا می‌تواند داوطلبان را با ویروس عامل کو.ید۱۹ آلوده کند، این اولین مطالعه عفونت عمدی یا"چالش انسانی" ویروس کرونا در جهان است که تاییدیه اخلاقی را در انگلستان دریافت کرد، افرادی که آلوده می‌شوند به سرعت رمدیسیور می‌گیرند.

۱۲۳۴

محققان انجمن نورورادیولوژی فرانسه گزارش کردند:

کووید۱۹به ناهنجاری‌های خطرناک چشم منجر می‌شود

محققان انجمن نورورادیولوژی فرانسه بر طبق مطالعه‌ای بر روی ۱۲۹ بیمار مبتلا به کووید۱۹شدید، اعلام کردند: یک نتیجه جدید و ماندگار از عفونت کووید۱۹شناسایی شده است. آنها ناهنجاری‌های قابل توجهی را در چشم مبتلایان به ویروس کرونا شناسایی کرده‌ و گفته اند غربالگری چشم در تمام بیماران کووید۱۹شدید ضرورت دارد.

الگوهای راه رفتن نشانگر مهمی در کاهش شناختی و بیماری آلزایمر است

تیمی از محققان به سرپرستی دانشمند مشهور جهان گزارش کردند:

الگوهای راه رفتن نشانگر مهمی در کاهش شناختی و بیماری آلزایمر است

تیمی از محققان کانادایی به سرپرستی دکتر مونترو-اوداسو که به دلیل تحقیقاتش در مورد رابطه بین تحرک و کاهش شناختی در پیری در جهان مشهور است، گزارش کردند: تنوع راه رفتن در بزرگسالان مسن می‌تواند پیش‌بینی کننده کاهش شناخت و بیماری آلزایمر باشد.

داروی پروستات خطر ابتلا به بیماری پارکینسون را کاهش می‌دهد

دانشمندان دانشگاه آیووا گزارش کردند:

داروی پروستات خطر ابتلا به بیماری پارکینسون را کاهش می‌دهد

دانشمندان دانشگاه آیووا در تحقیقی با داده‌های تقریباً ۳۰۰ هزار مرد مسن، گزارش کردند: داروی "ترازوسین" که برای درمان بزرگ شدن پروستات تجویز می‌شود، با خطر کمتری برای ابتلا به بیماری پارکینسون همراه است، علاوه براین علائم و عوارض بیماری پارکینسون را نیز کاهش می‌دهد.

پچ

ابداع اولین پچ پوشیدنی برای کنترل بیوشیمیایی های متعدد در بدن

محققان دانشگاه کالیفرنیا (UC) سان دیگو اولین پچ پوشیدنی را ابداع کردند که می تواند همزمان سیگنال های قلبی عروقی و بیوشیمیایی های متعدد را در بدن کنترل کند.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب