احتمال تولید دیگری از کرونا ویروس چیست؟

با توجه به اینکه جهان هنوز از ویرانی های کرونا ویروس به سختی درگیر است، این سوال که آیا و چه زمانی شاهد ظهور مجدد یکی دیگر از اعضای این خانواده در آینده نزدیک خواهیم بود، مورد توجه محققان قرار گرفته است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری استان فارس، نزدیک به دو دهه ویروس کرونا می تواند ویرانی در بدن ما ایجاد کند و همه گیری جهانی را تهدید کند. سال گذشته این تهدید با ظهور یک نسخه کرونا ویروس مرگبار جدید دو برابر شد.

 

با توجه به اینکه جهان هنوز از ویرانی های کرونا ویروس به سختی درگیر است، این سوال که آیا و چه زمانی شاهد ظهور مجدد یکی دیگر از اعضای این خانواده در آینده نزدیک خواهیم بود، مورد توجه محققان قرار گرفته است. یافته های آنها باید ما را در حالت آماده باش کامل قرار دهد.

 

تحقیقات اخیر با استفاده از یادگیری ماشینی پیش بینی کرده است که کدام پستانداران می توانند میزبان از نژاد های مختلف ویروس کرونا باشند و به پاتوژن ها اجازه می دهد تا تولید یک نسل بعدی کرونا ویروس را با هم مخلوط کنند.

این اعداد نزدیک به ده برابر بیشتر از تخمین های مشاهداتی انجمن میزبان ویروس کرونا را نشان می دهد.

 

بسیار نگران کننده است، آنها همچنین بیش از 30 برابر میزبان بالقوه را پیدا کردند که می تواند کرونا ویروس را در خود جای دهد و به آن اجازه می دهد تا به چیزی زشت تر و کشنده تر ترکیب شود همچنین بیش از 40 برابر تعداد گونه هایی که قبلاً مظنون به میزبانی انگشت شماری از ویروس کرونا بودند.

 

این مطالعه که توسط محققان دانشگاه لیورپول در انگلستان انجام شده است، نمی تواند به ما بگوید که همه گیرهای آینده در کجا یا حتی چه موقع بوجود می آیند، اما نشان می دهد مدل های فعلی ما در اکوسیستم ویروس کرونا نیاز جدی به تعمیرات اساسی دارند.

 

در حالی که نام این خانواده از ویروس های مهم در حال حاضر مترادف با خاموش شدن و مرگ و میر در سال 2020 است، بیشتر اعضای آن نسبتاً خوش خیم هستند. حتی احتمالاً در گذشته شما به عنوان یک استشمام فصلی این عفونت را تجربه کرده اید.

 

چهار جنس وجود دارد که خانواده ویروس کرونا را تشکیل می دهد که به سادگی با عنوان های آلفا ، بتا ، گاما و دلتا ، مشخص می شوند که انواع مختلفی از پستانداران و پرندگان را آلوده می کند.

 

از همه این موارد، فقط ویروس های کرونا ویروس آلفا و بتا حاوی انواع مختلفی هستند که انسان را آلوده می کنند در حالیکه ویروس های دیگر دارای سندرم حاد تنفسی حاد سارس (SARS) هستند.

در حالی که ما دوست داریم زیست شناسی را به دسته های واضحی تقسیم کنیم، طبیعت چندان تبعیض آمیز نیست.

 

ویروس ها با آلوده شدن به میزبانها، ژن ها را مرتباً تغییر شکل می دهند و ژنوم خود را تغییر شکل می دهند. روشهای جدید هوشمندانه ای را برای باز کردن قفل سلول ها، جلوگیری از تخلیه از سیستم ایمنی بدن و یا حتی پرش به سمت حیوانات جدید، ایجاد می کنند و باعث ایجاد گونه هایی می شوند که ما آنها را گونه های جدید می نامیم.

 

فقط برای ایجاد سردرگمی بیشتر، اعضای گروه های مختلف می توانند درون همان بافت های یک میزبان جمع شده و آن ابزارهای مفید جدید را با یکدیگر تعویض کنند و ترکیبات قدرتمندتری را ایجاد کنند که گسترش ویروس را به سطح جدیدی می رساند.

 

پیگیری این مبادله ملاقات کار ساده ای نیست. محققان هنوز در تلاشند تا منشأ دقیق کرونا ویروس را کشف کنند و در حال حاضر شواهدی وجود دارد که آن را بر خفاش ها دوخته است.
بخشی از سیستم ایمنی شگفت آور قوی بسیاری از گونه های خفاش می توانند تعدادی ویروس را برای مدت طولانی راحت نگه دارند و به همه آنها فرصتی برای مخلوط کردن و همسان سازی ژن هایشان می دهد.

 
از آنجا، جهش به یک میزبان انسانی به سادگی نیاز به یک برخورد اتفاقی دارد ، مستقیماً یا از طریق یک میزبان میانی مانند یک پانگولین که برای گوشتش به دسترسی عموم انسان ها وارد شده است.

 
این که این صرفاً بدشانسی بوده یا اجتناب ناپذیری کاملاً به تعداد وقایع ترکیبی بستگی دارد. و پاسخ به این سوال منوط به دانستن یک یا دو مورد در مورد تنوع ویروس ها، میزبان های بالقوه آنها و شرایطی است که در آن ملاقات می کنند.

 
ویروس شناسان در مورد این حقایق کاملاً در تاریکی و عدم علم کافی نیستند، اما همچنین می دانند که هنگام صحبت از ویروس بی سر و صدا از گونه ای به گونه دیگر بویژه در طبیعت، نوک کوه یخ اپیدمیولوژیک را به سختی دیده اند.

 
در این مورد الگوریتم های کامپیوتری برای یافتن الگوها سه دیدگاهی متفاوت اما مکمل طراحی شده اند و ویژگی های ژنومی در بین خانواده ویروس، صفات صدها میزبان پستانداران بالقوه و ویژگی های شبکه میزبان ویروس نیز بررسی شده است.

 
نتایج نشان می دهد وسعت چشم انداز آزاد برای اعضای خانواده ویروس کرونا برای به اشتراک گذاشتن اسرار خود است. و همچنان که کرونا ویروس در گردش است، مشخص است که پتانسیل زیادی برای ایجاد ترکیباتی وجود دارد که می توانند به سرعت از کنترل خارج شوند.

 
این منظره بسیار گسترده به نظر می رسد. مشاهدات به ما می گویند که فقط چهار پستاندار غیر انسانی وجود دارد که می توانند میزبان کرونا ویروس باشند.

 
هنگامی که داده های محققان در نظر گرفته می شود ، 126 میزبان بزرگ کرونا ویروس و 2544 مجموع فعل و انفعالات منحصر به فرد وجود دارد که می تواند به کرونا ویروس نحوه بازگشت با انتقام را بیاموزد.

 
محققان توضیح می دهند: "هر یک از این میزبانهای کرونا ویروس که همچنین میزبان ویروسهای مختلف کرونا هستند، میزبانهای احتمالی نوترکیبی هستند که در آنها ویروسهای کرونا ویروسی مشتق شده از کرونا ویروس می توانند در آینده تولید شوند."

 
کافی نیست که احتمال دقیق بروز کرونا ویروس جدید را در آینده نزدیک به ما بگویند اما این احتمال هرچه باشد، احتمال وقوع ویروس دیگر سارس (SARS) در آینده چیزی نیست که ما باید در مورد آن ریسک کنیم.


حسین استواری

انتهای پیام/

زمان انتشار: پنج شنبه ۷ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۹:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 94749

مطالب مرتبط :
کرونا۱۵۲۵

نسخه جدید دیگری از کرونا ویروس در مسیر کشتار/ خطرات B۱۵۲۵ چیست؟

یک نوع ویروس کرونا به نام B۱۵۲۵ یکی از جدیدترین موارد اضافه شده در لیست تماشای انواع جهانی این ویروس تبدیل شده است و در لیست موارد تحت بررسی Public Health England قرار گرفته است.

کشف استراتژی شکار دیگری توسط خفاش ها با استفاده از امواج صوتی

بررسی عمیق تر زندگی خفاش ها:

کشف استراتژی شکار دیگری توسط خفاش ها با استفاده از امواج صوتی

همه مان می دانیم که خفاش ها با استفاده از مکان یابی، طعمه ها را در تاریکی پیدا می کنند ، اما ... آیا واقعاً همه چیز به این روش محدود می شود؟ دانشمندان تصمیم گرفتند با تجهیز خفاش ها به رایانه های کوچک پوشیدنی در قالب یک" پک کوله پشتی" جزئیات بیشتری در مورد نحوه شکار این حیوانات بدست آورند

مریخ

هفته حیاتی مریخ در سال جدید

از آنجایی که یک سال مریخ ۶۸۷ روز زمینی است، این رویداد تقریباً هر دو سال یکبار اتفاق می افتد که به ترتیب با اعتدال بهار و پاییز در نیم کره شمالی و جنوبی مشخص می شود.

۱۲۳

برگزاری اجتماعات؛ زمینه ساز موج چهارم بیماری کووید ۱۹ در آذربایجان غربی

رئیس دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی گفت: موج سوم بیماری که ۸۶ روز به طول انجامید موج سهمگینی بود.

خفاش

به تازگی صورت گرفت :

کشف گونه ی جدید و تماشایی خفاش نارنجی در آفریقای غربی

دانشمندانی که در کشور گینه در آفریقای غربی فعالیت می کنند گونه ی جدیدی از خفاش را با پوست نارنجی کشف کردند.

چرا خفاش ها منشا بیماری های زیادی هستند؟

چرا خفاش ها منشا بیماری های زیادی هستند؟

​خفاش‌ها ویروس‌های زیادی را با خود حمل می کنند،و دارای سیستم ایمنی قدرتمندی اند که به آنها این امکان را می دهد بدون اینکه بیمار شوند ویروس‌ها را حمل یا حداقل بتوانند دربرابر بیماری‌های کشنده‌ای بیش از دیگر پستانداران مقاومت کنند.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب