محققان دانشگاه کالیفرنیا گزارش کردند:

سیمان استخوانی رادیواکتیو جایگزینی ایمن برای پرتودرمانی تومورهای استخوانی است

بر اساس مطالعه ای که توسط محققان دانشگاه کالیفرنیا، ایروین انجام شده است، یک سیمان استخوان رادیواکتیو که برای تأمین حمایت و تابش موضعی به استخوان تزریق می‌شود، جایگزینی ایمن برای پرتودرمانی معمولی برای تومورهای استخوانی است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اصفهان به نفل از مدیکال اکسپرس، بر اساس مطالعه ای که توسط محققان دانشگاه کالیفرنیا، ایروین انجام شده است، یک سیمان استخوان رادیواکتیو که برای تأمین حمایت و تابش موضعی به استخوان تزریق می‌شود، جایگزینی ایمن برای پرتودرمانی معمولی برای تومورهای استخوانی است.

این مطالعه نشان می‌دهد که این سیمان براکی تراپی می‌تواند در استخوان‌های ستون فقرات قرار گیرد تا مستقیماً تومورها را بدون آسیب رساندن به نخاع تحت تابش قرار دهد، و مواد رادیواکتیو در استخوان‌ها به صورت محلی باقی می‌مانند، این روش نوید دهنده این نیزهست که عوارض جانبی را به طور کامل از بین ببرد.

جویس کیاک، محقق ارشد و استاد علوم رادیولوژی UCI، نتایج را در نشست سالانه 2021 انجمن تحقیقات ارتوپدی، که عملاً در 12 تا 16 فوریه برگزار شد، ارائه داد.

سرطان‌هایی که از پستان، پروستات، ریه، تیروئید، کلیه و مکان‌های دیگر شروع می‌شوند، می توانند به استخوان‌ها گسترش یافته و فرسایش پیدا کنند، که معمولاً در ستون فقرات است. با پیچیدگی بیشتر مسائل، پرتودرمانی‌های طبیعی برای این مشکل می‌توانند نخاع را تهدید کرده و استخوان‌های ضعیف شده توسط فرسایش تومور را ضعیف کرده و خطر شکستگی را افزایش دهند.

در حال حاضر، چندین جلسه تابش پرتوی خارجی برای درمان سرطان گسترش یافته به ستون فقرات استفاده می‌شود. این اشعه باعث عوارض جانبی ناخوشایند (حالت تهوع، استفراغ و اسهال) می‌شود و از نخاع عبور می‌کند که اغلب درمان را به تأخیر می‌اندازد و محدود می‌کند.

 

کیاک گفت: "سیمان براکی تراپی می‌تواند بدون تاخیر در یک درمان راحت، یک مرحله‌ای و کم تهاجمی برای تابش تومورها استفاده شود، و نخاع را تابش نمی‌دهد و گزینه ‌های درمانی آینده را محدود نمی کند."

در مطالعات حیوانی و محاسباتی، محققان ایمنی کوتاه مدت تزریق سیمان براکی تراپی به مهره‌ها را ارزیابی کردند. این شامل مهاجرت احتمالی پرتوزایی به خون، ادرار یا مدفوع؛ میزان دوز خارج از محل تزریق؛ و دوز تابش حاصل از انتشار فسفر -32 به نخاع و بافت نرم بود.

در 17 هفته پس از تزریق، معاینات فیزیکی همه طبیعی بود و هیچ فعالیتی در خون، ادرار یا مدفوع مشاهده نشد. محققان هیچ مدرکی از ایزوتوپ P-32 در خون در حال گردش، هیچ تغییری در کار خون مربوط به رادیواکتیویته و هیچ نقص عصبی پیدا نکردند.

کیاک گفت: "این روش درمانی موضعی برای تومورهای استخوانی به صورت موضعی باقی می‌ماند و ما هیچ عارضه‌ای را در خارج از استخوان مشاهده نکردیم." "این مهم است زیرا پرتودرمانی سنتی عوارض جانبی مانند حالت تهوع، استفراغ و اسهال ایجاد می‌کند."

 

ایجاد سیمان استخوان براکی تراپی

کیاک و دکتر هری اسکینر، جراح ارتوپدی در گروه پزشکی، سیمان براکی تراپی را با تزریق محصول مشترک تجاری خود، سیمان استخوانی، با مواد رادیواکتیو که قبلاً در سایر درمان ها استفاده شده، ایجاد کردند.

کیاک خاطرنشان کرد، سیمان استخوانی براکی تراپی عوارض جانبی مشابه پرتودرمانی سنتی را ندارد، زیرا تزریق مستقیم تومور را هدف قرار می‌دهد و تابش از اندام‌های دیگر مانند روده یا معده عبور نمی‌کند. مطالعات قبلی همچنین نشان داد که می‌تواند بلافاصله درد در ستون فقرات را کاهش دهد، به طور بالقوه بیماران را از مسکن‌های قوی که می‌تواند عوارض جانبی اضافی داشته باشد، خارج کند.

به طور معمول، یک بیمار مبتلا به سرطان استخوان به 10 جلسه یا بیشتر پرتودرمانی نیاز دارد. کیاک گفت، اما با استفاده از سیمان استخوان براکی تراپی، یک تزریق می‌تواند معالجه معادل هدفمند تومور را با تهدید کمتری برای نخاع و اعصاب فراهم کند.

وی گفت: "شما می‌توانید این روش را انجام دهید و با آن کار کنید." "و می‌توانید این کار را در صورت کوچکتر بودن تومورها انجام دهید تا از آسیب بیشتر استخوان و نخاع جلوگیری کند، در حالی که درد و عوارض جانبی که بیماران اغلب احساس می‌کنند را محدود می‌کند."

کیاک و اسکینر شرکتی به نام Bone-Rad Therapyics را برای محصول خود تأسیس کرده‌اند و به مالکیت معنوی آن چهار اختراع ثبت شده و یک حق اختراع در انتظار مجوز هستند.

به گفته کیاک، گام بعدی، مطالعات بیشتر روی حیوانات و به دنبال آن برنامه ای برای آزمایش بالینی است.

انتهای پیام/

معصومه صادقی

https://medicalxpress.com/news/2021-02-radioactive-bone-cement-safer-spinal.html

زمان انتشار: شنبه ۲ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۸:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 94751

مطالب مرتبط :
سلول بنیادی

خبری امیدوارکننده :

مدرکی جدید در درمان بیماران آسیب نخاعی به کمک سلول های بنیادی

تحقیقات جدید جزئیات ۱۳ مورد را نشان می دهد که سلول های بنیادی آزمایشی در درمان ضایعات نخاعی، ایمن و موثر است.

دانشمندان نخاع آسیب دیده را با استفاده از سلول‌های بنیادی خود بیماران ترمیم کردند

با همکاری دانشگاه ییل و ساپورو ژاپن؛

دانشمندان نخاع آسیب دیده را با استفاده از سلول‌های بنیادی خود بیماران ترمیم کردند

محققان دانشگاه ییل و دانشگاه پزشکی ساپورو ژاپن گزارش کردند تزریق سلولهای بنیادی مشتق شده از مغز استخوان خود بیمار، عملکرد حرکتی را در افراد آسیب دیده نخاع طی چند هفته به طور قابل توجهی بهبود بخشید، کارآزمایی بالینی بر روی تعداد ۱۳ بیمار از ۲۱ تا ۶۶ سال و از هر دو جنس انجام شد.

بیانیه بسیج اساتید دانشگاه صنعتی اصفهان در دفاع از طرح مهم «اقدام راهبردی مجلس شورای اسلامی برای لغو تحریم‌ها»

بیانیه بسیج اساتید دانشگاه صنعتی اصفهان در دفاع از طرح مهم «اقدام راهبردی مجلس شورای اسلامی برای لغو تحریم‌ها»؛

ایران سربلند و قوی نباید گام‌های پیشرفت صنعتی و هسته‌ای خویش را متوقف نماید

بسیج اساتید دانشگاه صنعتی اصفهان در دفاع از طرح مهم «اقدام راهبردی مجلس شورای اسلامی برای لغو تحریم‌ها» با صدور بیانیه ای اعلام کرد: بدون رفع این تحریم‌های ظالمانه که قابل راستی آزمایی از سوی ملت ایران باشد، ایران سربلند و قوی نباید گام‌های پیشرفت صنعتی و هسته‌ای خویش را متوقف نماید.

اولین آزمایش بالینی انسانی برای ارزیابی ژن درمانی بیماری آلزایمرآغاز شد

توسط محققان دانشکده پزشکی دانشگاه کالیفرنیا سان دیگو؛

اولین آزمایش بالینی انسانی برای ارزیابی ژن درمانی بیماری آلزایمر آغاز شد

محققان دانشکده پزشکی دانشگاه کالیفرنیا سان دیگو اولین آزمایش بالینی فاز اول انسان را برای ارزیابی ایمنی و اثر‌بخشی ژن‌درمانی برای رساندن پروتئین اصلی به مغز افراد مبتلا به بیماری آلزایمر (AD) یا اختلال شناختی خفیفMCI) ) شرایطی که اغلب مقدم بر زوال عقل کامل است، را با ۱۲ بیمار آغاز کرده اند.

طرد کردن بیماران مبتلا به کرونا، همه‌گیری را شدیدتر می‌کند/ رسانه‌ها درباره انگ نبودن ابتلا به کرونا، با مردم صحبت کنند

سرپرست مرکز بهداشت استان اصفهان:

طرد کردن بیماران مبتلا به کرونا، همه‌گیری را شدیدتر می‌کند/ رسانه‌ها درباره انگ نبودن ابتلا به کرونا، با مردم صحبت کنند

دکتر زهرا امینی عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و سرپرست واحد سلامت اجتماعی مرکز بهداشت استان گفت: برچسب منفی زدن به بیماران مبتلا به کرونا و طرد کردن آنها، همه‌گیری این بیماری را در جامعه شدت می‌بخشد، که لازم است رسانه‌ها درباره انگ نبودن ابتلا به کرونا، با مردم بیشتر صحبت کنند.

آزمایش داغ

در جهان؛

صدور اولین تاییدیه اخلاقی "چالش انسانی" کروناویروس توسط انگلیس

یک هیئت اخلاقی که نظارت بر آزمایشات بالینی را امروز در انگلستان انجام داده است، اعلام کرد: یک تیم تحقیقاتی در آنجا می‌تواند داوطلبان را با ویروس عامل کو.ید۱۹ آلوده کند، این اولین مطالعه عفونت عمدی یا"چالش انسانی" ویروس کرونا در جهان است که تاییدیه اخلاقی را در انگلستان دریافت کرد، افرادی که آلوده می‌شوند به سرعت رمدیسیور می‌گیرند.

۱۲۳۴

محققان انجمن نورورادیولوژی فرانسه گزارش کردند:

کووید۱۹به ناهنجاری‌های خطرناک چشم منجر می‌شود

محققان انجمن نورورادیولوژی فرانسه بر طبق مطالعه‌ای بر روی ۱۲۹ بیمار مبتلا به کووید۱۹شدید، اعلام کردند: یک نتیجه جدید و ماندگار از عفونت کووید۱۹شناسایی شده است. آنها ناهنجاری‌های قابل توجهی را در چشم مبتلایان به ویروس کرونا شناسایی کرده‌ و گفته اند غربالگری چشم در تمام بیماران کووید۱۹شدید ضرورت دارد.

کرونا جهش یافته

رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز خبر داد:

شناسایی افراد مبتلا به کرونای انگلیسی در خوزستان

رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز از شناسایی افراد مبتلا به کرونای انگلیسی در خوزستان خبر داد.

۱

قوانین مالکیت ادبی و هنری همچنان به درستی اجرا نمی شود

مدیر دفتر مالکیت فکری پارک علم و فناوری یزد اظهار داشت: مالکیت صنعتی در کشور ما بسیار قوی بوده و قوانین آن به درستی اجرا می شود اما متاسفانه همچنان مالکیت ادبی و هنری خیلی ضعیف است.

۱۲۳۴

طبق تحقیقات جدید با همکاری محقق ایرانی دانشگاه دوک؛

سطح مولکول های التهابی مایع نخاعی با آلزایمر ارتباط دارد

افراد مبتلا به فاکتور خطر ژنتیکی APOE۴ در بیماری آلزایمر نیز سطح کمتری از مولکول‌های التهابی CRP در مایع نخاعی خود دارند، این مولکول‌های التهابی به جای شناوری آزاد در مایع نخاعی، در مغز جمع شده و باعث آسیب می شوند، در این افراد بیماری آلزایمر سه تا ۱۰ برابر افزایش می‌یابد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب