با همکاری دانشگاه ییل و ساپورو ژاپن؛

دانشمندان نخاع آسیب دیده را با استفاده از سلول‌های بنیادی خود بیماران ترمیم کردند

محققان دانشگاه ییل و دانشگاه پزشکی ساپورو ژاپن گزارش کردند تزریق سلولهای بنیادی مشتق شده از مغز استخوان خود بیمار، عملکرد حرکتی را در افراد آسیب دیده نخاع طی چند هفته به طور قابل توجهی بهبود بخشید، کارآزمایی بالینی بر روی تعداد ۱۳ بیمار از ۲۱ تا ۶۶ سال و از هر دو جنس انجام شد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اصفهان به نقل از نوروساینس‌نیوز، محققان دانشگاه ییل و دانشگاه پزشکی ساپورو ژاپن گزارش کردند تزریق سلولهای بنیادی مشتق شده از مغز استخوان خود بیمار، عملکرد حرکتی را در افراد آسیب دیده نخاع طی چند هفته به طور قابل توجهی بهبود بخشید، کارآزمایی بالینی بر روی تعداد 13 بیمار از 21 تا 66 سال و از هر دو جنس انجام شد.

محققان دانشگاه ییل و ژاپن 18 فوریه در مجله عصب‌شناسی بالینی و جراحی مغز و اعصاب گزارش دادند که تزریق وریدی سلول‌های بنیادی مشتق شده از مغز استخوان در بیماران مبتلا به آسیب نخاعی منجر به بهبود قابل توجهی در عملکردهای حرکتی می‌شود.

محققان گزارش دادند، برای بیش از نیمی از بیماران، بهبودهای اساسی در عملکردهای کلیدی - مانند توانایی راه رفتن، یا استفاده از دستان آنها - طی چند هفته پس از تزریق سلول‌های بنیادی مشاهده شده است. هیچ عارضه جانبی قابل توجهی گزارش نشده است.

چندین هفته قبل از کاشت سلول‌های بنیادی، بیماران در بسیاری از موارد از زمین خوردن یا ضربه جزئی، آسیب‌های مداوم و غیر نفوذ نخاعی داشتند. علائم آنها شامل از دست دادن عملکرد و هماهنگی حرکتی، از دست دادن حسی، و همچنین اختلال در عملکرد روده و مثانه بود. سلول‌های بنیادی از مغز استخوان خود بیماران از طریق پروتکل کشت که چند هفته در یک مرکز تخصصی پردازش سلول انجام شد، تهیه شدند. سلول‌ها در این سری به صورت داخل وریدی تزریق شدند و هر بیمار به عنوان کنترل کننده خود عمل کرد. نتایج کور نشدند و هیچ کنترل دارونما وجود نداشت.

دانشمندان دانشگاه ییل، ​​جفری کوچیس، استاد مغز و اعصاب و علوم اعصاب و استفان جی واکسمن، استاد عصب شناسی، علوم اعصاب و داروسازی، نویسندگان ارشد این مطالعه بودند که با محققان دانشگاه پزشکی ساپورو در ژاپن انجام شد. محققان اصلی تیم ساپورو، اوسامو هونمو و ماسانوری ساساکی، هر دو سمت‌های استاد کمکی در مغز و اعصاب در ییل را دارند.

کوچسیس و واکسمن تأکید می‌کنند که برای تأیید نتایج این آزمایش مقدماتی بدون کورکورانه، به مطالعات بیشتری نیاز خواهد بود. آنها همچنین تأکید می‌کنند که این ممکن است سال‌ها به طول انجامد. با وجود چالش‌ها، آنها همچنان خوش بین هستند.

کوچیس خاطرنشان کرد: "نتایج مشابه با سلول‌های بنیادی در بیماران سکته مغزی، اعتماد به نفس ما را نسبت به اینکه از نظر بالینی ممکن است مفید باشد افزایش می‌دهد." "این مطالعه بالینی اوج کار آزمایشگاهی پیش‌بالینی گسترده با استفاده از سلول‌های بنیادی مزانشیمی بین همکاران ییل و ساپورو طی سال‌های متمادی است."

واکسمن گفت: "این ایده که ممکن است پس از آسیب به مغز و نخاع با استفاده از سلول‌های بنیادی خود بیمار بتوانیم عملکرد خود را بازیابی کنیم، ما را سال‌ها شیفته کرده است. "اکنون ما به انسان اشاره کرده‌ایم که امکان‌پذیر‌ است."

 

مورد 1
یک مرد 34 ساله از ارتفاع 1.5 متر سقوط کرد و در نتیجه C5 SCI (AIS A) ایجاد شد. MRI آسیب کشش پراکنده را در C3-C4 و منطقه با شدت زیاد در نخاع (فلش) نشان داد. هیچ درمان حاد جراحی انجام نشد. نمرات بیمار قبل از تزریق MSC به صورت صافی و نمره AIS هنوز با بستری شدن بیمار در حد A بود. وی 47 روز پس از SCI تزریق داخل وریدی 108 × 1.0 MSC اتولوگ دریافت کرد. پیشرفت های سریع اما کوچک در عملکرد حرکتی و حسی (سوزن سوزن) پس از تزریق MSC مشاهده شد. هشت روز پس از تزریق MSC ، نمره AIS به دلیل ظهور احساس مقعد به AIS B بهبود یافت. دو هفته بعد از تزریق MSC ، حرکت ارادی در اندام تحتانی ظاهر شد و AIS C بود. در معاینه نهایی (184 روز تزریق پس از MSC) ، بیمار می تواند با ارتز اندام فوقانی غذا بخورد ، تقریباً 100 متر از صندلی چرخدار رانندگی کند و از او پشتیبانی کند توسط دستگاه واکر صندلی.

 

مورد 2
یک زن 56 ساله پس از از دست دادن هوشیاری هنگام ایستادن ، پیشانی خود را به دیواره ای زد و گردن خود را بیش از حد گسترش داد و در نتیجه C5 SCI (AIS A) ایجاد شد. MRI فشرده سازی نخاع را به دلیل نوع مخلوط استخوان بندی رباط طولی خلفی (OPLL) و تغییرات شدت سیگنال در C2-7 (پیکان ها) نشان داد. لامینوپلاستی (C2-C7) 2 روز پس از SCI انجام شد. نمره SCIM-III سه روز پس از جراحی به دلیل تراکئوتومی کاهش یافت. نمرات بیمار قبل از تزریق MSC به صورت صافی و AIS هنوز با بستری شدن بیمار در حد A بود. وی 49 روز پس از SCI تزریق داخل وریدی 108 × 1.02 MSC اتولوگ دریافت کرد. بهبود سریع عملکرد موتور پس از تزریق MSC مشاهده شد. نمره SCIM-III با خاتمه استفاده از لوله تراکئوستومی و بسته شدن برش ، دو هفته پس از تزریق MSC بهبود یافت. بهبود تدریجی در نمرات حرکتی و حسی مشاهده شد و نمره AIS نهایی او C در 181 روز تزریق پس از MSC بود.

 

مورد 3

یک مرد 47 ساله در یک حادثه غواصی (AIS A) C5 SCI را تحمل کرد. MRI آسیب کشش پراکنده را در C3-C4 و منطقه با شدت زیاد در نخاع (فلش) نشان داد. هیچ درمان حاد جراحی انجام نشد. AIS بیمار قبل از MSC در C فلات شد و در بستر بود. وی 47 روز پس از SCI تزریق داخل وریدی 108 1. 1.26 MSC اتولوگ انسانی دریافت کرد. یک روز پس از تزریق MSC ، عملکرد حرکتی وی به سرعت بهبود یافت و نمره AIS او به D. منتقل شد. همچنین بهبود سریع SCIM-III نیز وجود داشت. توجه داشته باشید که وی در روز اول پس از تزریق MSC قادر به رانندگی با ویلچر شده بود. بهبود SCIM-III و بیمار توانایی راه رفتن ، بالا رفتن از پله ها در 2 هفته ، غذا خوردن به طور مستقل در هشت هفته و خود کاتتریزاسیون در 12 هفته پس از تزریق MSC را بدست آورد. در معاینه نهایی (167 روز بعد از تزریق MSC) ، بیمار قادر به انجام چندین کار زندگی مستقل از جمله پانسمان و نظافت بود.

 

 مورد 4

یک مرد 57 ساله از ارتفاع 2 متر سقوط کرد و بیش از حد گردن خود را گسترش داد و در نتیجه C4 SCI (AIS B) ایجاد شد. MRI تنگی کانال گردنی و تغییرات شدت سیگنال را در C3-C4 بدون آسیب استخوان (فلش) نشان داد. هیچ درمان حاد جراحی انجام نشد. امتیازات قبل از MSC در AIS C به صورت صافی بستری شد و وی در رختخواب به سر برد. MSC انسان اتولوگ (108 × 44/1) 49 روز پس از SCI تزریق شد. عملکرد موتور در روز 1 به سرعت بهبود یافت و نمره AIS او به تدریج به AIS D. تبدیل شد و SCIM-III به تدریج بهبود یافت و وی توانست از ویلچر برای شرکت در تمرینات ایستاده استفاده کند. او می توانست در عرض دو هفته با ارتز اندام فوقانی غذا بخورد و در مدت سه هفته با آموزش مربی راه رفتن پیاده روی را آموزش بیند. در 170 روز بعد از تزریق MSC ، او می توانست با یک عصای نوک دار راه برود. در 209 روز پس از تزریق MSC به دلیل بهبود توانایی مراقبت از خود، مدیریت اسفنکتر و تحرک، نمره SCIM-III به 79 افزایش یافت.

 

مورد 5

یک جوان 23 ساله به دلیل یک حادثه غواصی C5 SCI (AIS A) را تحمل کرد. MRI آسیب خمشی فشاری در C5 و منطقه با شدت زیاد در نخاع (فلش) را نشان داد. همجوشی نخاعی خلفی (C4-C6) 2 روز پس از SCI انجام شد. پس از عمل جراحی، او تترپلژیک باقی مانده و نیاز به تراکئوتومی و ماسک تنفسی داشت. امتیازات وی قبل از تزریق MSC در AIS B به صورت فلات در آمده و در یک دستگاه تنفس بستری بود. وی 54 روز پس از SCI ، MSC اتولوگ انسانی (108 1. 38/1) دریافت کرد. بهبود سریع عملکرد موتور در 1 هفته پس از تزریق MSC مشاهده شد. SCIM-III پس از برداشتن لوله تراکئوستومی و بستن برش ده روز پس از MSC بهبود یافت. در چهار هفته، نمره AIS او به AIS C.  ارتقا یافت. در 169 روز پس از تزریق MSC، وی می توانست ویلچر رانندگی کند. در 526 روز پس از تزریق MSC داده های گسترده  نمره SCIM-III با بهبود توانایی مراقبت از خود، مدیریت اسفنکتر و تحرک به 66 امتیاز افزایش یافت.

 

 مورد 6

یک مرد 36 ساله پس از سقوط از دوچرخه، پیشانی خود را به زمین زد و گردن خود را بیش از حد گسترش داد و در نتیجه C4 SCI (AIS B) ایجاد شد. MRI منطقه ای با شدت بالا در نخاع بدون آسیب استخوان (فلش) را نشان داد. لامینوپلاستی گسترده (C3-C6) 13 روز پس از SCI انجام شد. امتیازات وی قبل از تزریق MSC در AIS C به صورت فلات در آمده و همچنان در رختخواب به سر برد. وی 538 روز پس از SCI 108 × 84/0 از MSC اتولوگ دریافت کرد. یک روز بعد بهبود سریعی در عملکرد حرکتی مشاهده شد و نمره AIS به AIS D. بهبود یافت و SCIM-III به تدریج بهبود یافت و وی توانست در طی دو هفته با حمایت یک مربی راه رفتن و 12 هفته بعد خود کاتتریزاسیون کند.در 169 روز پس از تزریق MSC، او می توانست با یک عصا و بدون نوک دستگاه ارتوز راه برود. در معاینه نهایی در 379 روز پس از MSC  داده های گسترده ، نمره SCIM-III با بهبود توانایی مراقبت از خود ، مدیریت اسفنکتر و تحرک به 89 امتیاز افزایش یافت.

 

مورد 7

یک مرد 52 ساله در یک بازی بیس بال با بازیکن دیگری برخورد کرد و گردن خود را بیش از حد گسترش داد و منجر به C5 SCI (AIS B) شد. MRI مناطق با شدت بالا و بدون آسیب استخوان (فلش) را نشان داد. لامینوپلاستی (C3-C6) دو روز پس از SCI انجام شد. امتیازات وی قبل از تزریق MSC (AIS C) به صورت فلات در آمده و در رختخواب به سر برد. در 46 روز پس از SCI وی 108 1. 44/1 MSC اتولوگ دریافت کرد. یک روز بعد ، بهبودهای سریع در عملکرد حرکتی و حسی مشاهده شد و AIS وی D. SCIM-III بود که به تدریج بهبود یافت و وی توانایی راه رفتن با پشتیبانی مربی راه رفتن  3 هفته  و خود کاتتریزاسیون را بدست آورد. (12 هفته) تزریق بعد از MSC. در 184 روز پس از تزریق MSC ، او می تواند با یک نوک سینه راه برود.

 

مورد 8

یک مرد 55 ساله از ارتفاع 2 متر سقوط کرد و بیش از حد گردن خود را گسترش داد و در نتیجه C4 SCI (AIS C) ایجاد شد. MRI منطقه ای با شدت بالا در نخاع بدون آسیب استخوان (فلش) را نشان داد. هیچ درمان حاد جراحی انجام نشد. امتیازات وی قبل از تزریق MSC و AIS به صورت C بود و بیمار همچنان در بستر بیماری بود. وی 52 روز پس از SCI تزریق داخل وریدی 108 × 1.04 MSC اتولوگ دریافت کرد. یک روز پس از تزریق MSC ، بهبود سریع عملکرد حرکتی مشاهده شد و نمره AIS وی به AIS D. بهبود یافت. SCIM-III با کسب توانایی راه رفتن که توسط مربی راه رفتن پشتیبانی می شود در سه هفته و خود به خود ، به تدریج بهبود می یابد. کاتتریزاسیون در 12 هفته پس از تزریق MSC. در 169 روز پس از تزریق MSC ، بیمار می توانست با عصا و بدون نوک ارتوز راه برود.

 

مورد 9

یک مرد 43 ساله هنگام اسکی سقوط کرد و بیش از حد گردن خود را گسترش داد و در نتیجه C5 SCI (AIS B) ایجاد شد. MRI تنگی کانال گردنی و منطقه با شدت زیاد در نخاع بدون آسیب استخوان (فلش) را نشان داد. لامینوپلاستی گسترده (C3-C6) یک روز پس از SCI انجام شد. نمرات بیمار قبل از تزریق MSC به صورت فلات و نمره AIS B بود و وی در رختخواب بود. وی 51 روز پس از SCI ، 108 × 1.08 MSC اتولوگ دریافت کرد. یک روز پس از تزریق MSC ، بهبودهای سریع در عملکرد حرکتی و حسی مشاهده شد. نمره AIS B وی به C منتقل شد. بهبود عملکرد حرکتی ادامه یافت و مقیاس AIS وی در 18 هفته D شد. در معاینه نهایی در 189 روز پس از تزریق MSC ، وی در حال آموزش برای پیاده روی بود که توسط مربی راه رفتن پشتیبانی می شود.

 

مورد۱۰

یک پیرمرد 65 ساله از نردبان افتاد و در خانه گردن خود را بیش از حد گسترش داد و منجر به C4 SCI (AIS A) شد. MRI فشرده سازی نخاع را به دلیل نوع مختلط OPLL و تغییرات شدت سیگنال در C2-C4) فلش) نشان داد. لامینوپلاستی C2-C6) بلافاصله پس از SCI انجام شد ، اما تتراپلژی وی بهبود نیافت. تراکئوتومی و پشتیبانی از دستگاه تنفس مورد نیاز بود. نمرات او تغییر نکرد و قبل از تزریق MSC AIS A بود. او روی یک ونتیلاتور بستر ماند. وی 43 روز پس از SCI تزریق داخل وریدی 1.38 MS 108 MSC اتولوگ دریافت کرد. یک روز پس از تزریق MSC ، بهبود سریع عملکرد حسی مشاهده شد. نمره AIS او به AIS B تبدیل شد ، اگرچه پیشرفت کمی در نمره موتور وجود داشت. پس از آن SCIM-III به دلیل بهبود عملکرد تنفسی بهبود یافت. استفاده از لوله تراکئوستومی خاتمه یافت و برش سه هفته پس از تزریق MSC بسته شد. در معاینه نهایی در 497 روز پس از تزریق MSC (داده های گسترده) ، نمره AIS وی AIS C بود ، با بهبود عملکرد حرکتی (افزایش نمره حرکتی از صفر به هشت). نمره SCIM-III نیز به 17 امتیاز افزایش یافت زیرا او به راحتی و بدون دستگاه نفس می کشد و بدون فعالیت از طریق انجام دو فعالیت از قبیل تغییر موقعیت قسمت فوقانی بدن و رفع فشار از باسن ، می تواند نفس بکشد.

مورد 11

یک پیرمرد 66 ساله از صندلی بیل سقوط کرد و منجر به C4 SCI (AIS A) شد. MRI آسیب فشاری کششی را در C4 و منطقه با شدت زیاد در نخاع (پیکان) نشان داد. هیچ درمان حاد جراحی انجام نشد. SCIM-III 3 هفته پس از شروع (1 میلی متر قبل از تزریق MSC) افت کرد زیرا تنفس با مدیریت لوله تراشه به اکسیژن نیاز داشت. نمره AIS فلات وی قبل از تزریق MSC با بستری شدن بیمار در A بود. وی 54 روز پس از SCI تزریق داخل وریدی 3/10 × 1.3 MSC اتولوگ دریافت کرد. بهبود سریع در عملکرد حرکتی و حسی پس از تزریق MSC مشاهده شد. یک ماه پس از تزریق MSC ، نمره AIS A وی به AIS B. بهبود یافت. SCIM-III به دلیل بهبود عملکرد تنفسی 20 هفته پس از تزریق MSC ، به 4 امتیاز بهبود یافت. در معاینه نهایی در 476 روز بعد از تزریق MSC (نقطه داده گسترده) بهبود عملکرد حرکتی مشاهده شد و با بهبود وضعیت تنفسی ، برداشتن لوله تراکئوستومی و برش ، نمره SCIM-III به 14 افزایش یافت. او می توانست بدون کمک و دستگاه به طور مستقل نفس بکشد.

 

مورد 12

یک مرد 55 ساله در یک حادثه رانندگی منجر به C3 SCI (AIS A) به دلیل شکستگی های یک طرفه فرآیند بیان در C4-C5 ناشی از آسیب فشار فشاری مجروح شد. MRI منطقه با شدت بالا در نخاع (فلش) را نشان داد. وی همچنین دچار شکستگی قفسه سینه (T4-T6) شد و به دنبال آن نخاع فشرده نشد. رفع فشار خلفی (C4-C5و همجوشی C3-C6) و همجوشی نخاعی خلفی (T3-T7) 16 روز پس از SCI انجام شد. نمرات بیمار قبل از تزریق MSC به صورت صافی و AIS هنوز با بستری شدن بیمار در حد A بود. وی 51 روز پس از SCI تزریق داخل وریدی 108 × 1.54 MSC اتولوگ دریافت کرد. بهبودهایی در حرکات موتور در 1 هفته و عملکردهای حسی (لمس سبک در 3 روز ؛ خراش پین در 2 هفته) مشاهده شد. ده هفته پس از تزریق MSC ، نمره AIS A وی به AIS B. بهبود یافت SCIM-III با بهبود عملکرد تنفسی در 3 هفته پس از تزریق MSC و توسعه یافت.

مورد 13

یک جوان 21 ساله در یک تصادف رانندگی که منجر به C4 SCI (AIS A) شد به دلیل دررفتگی دو طرفه وجه در C4-C5 ناشی از آسیب انحراف انعطاف پذیر ، آسیب دید. پشتیبانی تنفسی لازم بود و در روز بعد تراکئوتومی انجام شد. دو روز بعد ، او تحت همجوشی تحت کاهش و رفع فشار خلفی قرار گرفت ، اما تتراپلژی وی بهبود نیافت و نمره حسی به دلیل ادم نخاع کاهش یافت. او به بیمارستان ما منتقل شد. MRI شدت زیاد و وسیعی را از مدولا تا نخاع چوبی نشان داد. نمرات بیمار قبل از تزریق MSC به صورت فلات AIS هنوز A بود و بیمار بستری و وابسته به ونتیلاتور بود. وی 43 روز پس از SCI تزریق داخل وریدی 1.68 × 1.6 MSC اتولوگ دریافت کرد. بهبودهایی در عملکرد حسی پس از تزریق MSC از 3 روزگی مشاهده شد. عملکرد تنفسی وی به تدریج بهبود یافته و به سطح پایینتری از تهویه فشار PS تهویه (خط سبز) نیاز داشت. در معاینه نهایی در 170 روز پس از تزریق MSC ، وی همچنان AIS A بود ، با این حال ، نمرات حسی او کمی بهبود یافت.

 

انتهای پیام/

معصومه صادقی

زمان انتشار: چهارشنبه ۶ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۷:۲۵:۰۰

شناسه خبر: 94992

مطالب مرتبط :
طاسی

یک قدم تا درمان طاسی سر :

تقسیم سلولی نامتعادل هدف جدیدی را برای درمان طاسی ارائه می دهد

دانشمندان مکانیسم جدیدی را شناسایی کرده اند که باعث می شود سلول های بنیادی فولیکول مو توانایی تولید مجدد خود را از دست بدهند.

 بیمار پیوند عضو پس از دریافت ریه‌های آلوده به کووید می‌میرد

مقامات دانشکده پزشکی دانشگاه میشیگان گزارش کردند:

بیمار پیوند عضو پس از دریافت ریه‌های آلوده به کووید می‌میرد

مقامات دانشکده پزشکی دانشگاه میشیگان گزارش کردند: زنی در میشیگان پس از پیوند دو ریه آلوده از اهدا کننده‌ای که مشخصاً به ویروس عامل بیماری پناه داده است، به کووید۱۹ مبتلا شد و بعد از دو ماه درگذشت - علی رغم اینکه اهداکننده هیچ نشانه‌ای از بیماری نشان نداد و در ابتدا آزمایش منفی داشت.

ویرایش ژن استنشاقی عفونت‌های آنفلوانزا و کرونا را هدف قرار می‌دهد

یک فناوری دور از ذهن محقق شد؛

ویرایش ژن استنشاقی عفونت‌های آنفلوانزا و کرونا را هدف قرار می‌دهد

تیمی از محققان انستیتوی فناوری جورجیا و دانشگاه ایموری برای جلوگیری از تکثیر ویروس آنفولانزا و ویروس عامل کووید۱۹ در موش‌ها، یک روش درمانی مبتنی بر ویرایش ژن ایجاد کرده‌اند.

بازسازی سلول‌های عصبی با سرکوب ژن‌های خاص محقق شد

محققان دانشکده پزشکی ییل گزارش کردند:

بازسازی سلول‌های عصبی با سرکوب ژن‌های خاص محقق شد

محققان دانشکده پزشکی ییل با استفاده از یک صفحه عظیم ۴۰۰ ژن موش، ۴۰ ژن را شناسایی کردند، محققان با سرکوب آن ژن‌ها، توانستند آکسون‌های آسیب دیده را در مدل موش گلوکوم، موش‌هایی که تحت له شدن عصب بینایی قرار داشتند، دوباره تولید کنند.

کویل سیستم تشدید مغناطیس هسته‌ای میدان پائین برای استفاده در سیستم آزمایشگاهی قابل حمل MRI طراحی و ساخته شد

به همت محققان اصفهانی؛

سیستم تشدید مغناطیس هسته‌ای برای نمونه آزمایشگاهی MRI طراحی و ساخته شد

محمدرضا شیروی دانشجوی دکتری برق قدرت، گفت: برای اولین بار در کشور طراحی و ساخت کویل سیستم تشدید مغناطیس هسته ای میدان پائین برای استفاده در سیستم آزمایشگاهی قابل حمل MRI را با موفقیت به پایان رساندیم، با این دستاورد نمونه آزمایشگاهی و سایز کوچک آن را می‌توانیم بسازیم، اما ساخت نمونه واقعی نیازمند توجه ملی است.

ایجاد شبکیه‌ای که بینایی نابینایان را باز می‌گرداند

تیمی از مهندسان موسسه پلی‌تکنیک فدرال لوزان؛

ایجاد شبکیه‌ای که بینایی نابینایان را باز می‌گرداند

تیمی از مهندسان موسسه پلی‌تکنیک فدرال لوزان گزارش کردند: ایمپلنت شبکیه جدید همراه با عینک‌های هوشمند مجهز به دوربین و یک میکرو رایانه با تحریک سلول‌های شبکیه چشم، بینایی را برای افراد نابینا فراهم می‌کند.

کشف سلول استخوانی

دانشمندان استرالیایی گزارش کردند؛

کشف سلول استخوانی جدید روزنه امیدی برای درمان بیماری‌های اسکلتی

دانشمندان در استرالیا با بردن میکروسکوپ به ساختارهای اسکلتی بدن انسان، نوع کاملاً جدیدی از سلول استخوانی را کشف کرده‌اند، سلول جدید تعدادی از ژن‌های منحصر به فرد را روشن می‌کند، این امید جدیدی برای درمان بیماری‌هایی مانند پوکی استخوان ایجاد می‌کند.

ویروس کرونا سلول‌های عضلانی قلب را آلوده و از بین می‌برد

محققان دانشکده پزشکی واشنگتن گزارش کردند:

ویروس کرونا سلول‌های عضلانی قلب را آلوده و از بین می‌برد

محققان دانشکده پزشکی دانشگاه واشنگتن گزارش کردند: آسیب قلبی در بیماران کووید۱۹ به دلیل التهاب در پاسخ به عفونت نیست بلکه ویروس خود در عضلات قلب تداخل ایجاد می‌کند.

پیوند اتولوگ علائم پارکینسون را معکوس کرد

محققان دانشگاه ویسکانسین گزارش کردند:

پیوند اتولوگ علائم پارکینسون را معکوس کرد

محققان دانشگاه ویسکانسین مدیسن گزارش کرده‌اند که سلول‌های عصبی رشد یافته از سلول‌های خود میمون‌ها را به مغز آنها پیوند زده و حرکت ناتوان کننده و علائم افسردگی مرتبط با بیماری پارکینسون را تسکین داده‌اند.

سلول بنیادی

خبری امیدوارکننده :

مدرکی جدید در درمان بیماران آسیب نخاعی به کمک سلول های بنیادی

تحقیقات جدید جزئیات ۱۳ مورد را نشان می دهد که سلول های بنیادی آزمایشی در درمان ضایعات نخاعی، ایمن و موثر است.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب