هوش مصنوعی MIT سرطان پوست را به دقت تشخیص می‌دهد

استفاده از هوش مصنوعی اسمارتفون ها برای تشخیص سرطان‌های پوستی ایده‌ای است که بیش از یک دهه است دانشمندان در حال بررسی آن هستند.

دانشمندان دانشگاه هاراورد و «ام-آی-تی» یک سیستم جدید یادگیری عمیق را توسعه دادند که با استفاده از روشی که معمولا توسط متخصصان پوست به نام جوجه اردک زشت شناخته می‌شود، «ملانوم» را با دقت بالا تشخیص می‌دهد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از نیواتلس، استفاده از هوش مصنوعی تلفن‌های هوشمند برای تشخیص سرطان‌های پوستی ایده‌ای که بیش از یک دهه است که دانشمندان در حال یررسی آن هستند. اکنون سیستم جدید توسعه یافته توسط دانشمندان این دو دانشگاه از الگوریتم‌های یادگیری عمیق برای هدف‌گیری تشخیص سرطان پوست استفاده می‌کند.

هوش مصنوعی برای تشخیص «ملانوما» با دقت از تکنیک جوجه اردک زشت استفاده می‌کند

برای ارزیابی عملکرد این سیستم دانشمندان از روش جوجه اردک زشت استفاده کردند، در این روش خال‌هایی که شبیه اکثر خال‌ها بدن فرد مورد بررسی نباشند، به عنوان علامت هشدار دهنده «ملانوم» شناخته می‌شوند.

محققان می‌گویند که سیستم آنها اولین نمونه در نوع خود است، آنها یک پایگاه داده با بیش از 33 هزار تصویر به وجود آوردند که هوش مصنوعی آن را راهبری می‌کند.

در این تصاویر ضایعات مشکوک و غیر مشکوکی وجود دارد که توسط سه متخصص پوست آموزش دیده، قرار داده شده است. الگوریتم یادگیری عمیق این سیستم پس از برنامه ریزی و آموزش توانست ضایعات خطرناک را از ضایعات خوش خیم تشخیص دهد.

این الگوریتم به نظر سه متخصص نام برده توانست در 88 درصد مواقع ضایعات خطرناک را به درستی تشخیص دهد، همچنین متخصصان بی طرف دیگری نیز برای اطمینان این سیستم را مورد ارزیابی و بررسی قرار دادند و به نظر آنها این سیستم هوش مصنوعی توانسته بود در 86 درصد موارد ضایعات خطرناک را به درستی تشخیص دهد.

ملانوما (Melanoma) به تومور با منشا سلول‌های ملانین‌دار گویند. این تومور بدخیم اصولاً یک تومور پوستی است. این نوع سرطان به سرعت می‌تواند در بدن گسترش پیدا کند. عامل خطر ملانوما وجود این بیماری در دیگر اعضای خانواده، خال زیاد، و کارکرد ضعیف دستگاه ایمنی بدن است. نشانه‌های ملانوما خال در حال بزرگ‌شدن و گوشه‌های غیر عادی، تغییر رنگ خال، خارش، و زخم پوستی است.

این بیماری بر اثر پرتو فرابنفش خورشید و دستگاه برنزه کردن پوست سولاریوم ایجاد می‌شود. در سال ۲۰۱۵ (میلادی) ۳/۱ میلیون نفر به این بیماری مبتلا و ۵۹,۸۰۰ نفر درگذشتند. بر پایه گزارش سازمان جهانی بهداشت، ملانوما عامل بیشتر مرگ‌های مرتبط با سرطان‌ پوست و یکی از شایع‌ترین سرطان‌ها در میان جوانان است. کشور استرالیا بالاترین نرخ شیوع ملانوما را دارد و سالانه حدود ۱۵۰۰ نفر در این کشور در اثر ابتلا به آن می‌میرند

در بیشتر آزمایش‌های بالینی، تشخیص مراحل نخستین ملانوما از خال غیرسرطانی، کمی دشوار است. روش معمول شناسایی، آزمایش پوستی و بافت‌برداری است. در روش‌های تازه، با انجام آزمایش خون می‌توان ملانوما یا سرطان بدخیم پوست را در مراحل نخستین شناسایی کرد.

انتهای پیام/

 

خبرنگار: تیمور خسروی

زمان انتشار: یکشنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۷:۴۵:۰۰

شناسه خبر: 95018

کلید واژه‌ها:
مطالب مرتبط :
یوتیوب

هوش مصنوعی به دلیل بی‌کفایتی از کمپانی معروف اخراج شد

همواره عادت داریم از پیشرفت ها و موفقیت های هوش مصنوعی بشنویم، اما ظاهرا یوتیوب از عملکرد هوش مصنوعی متضرر شده است.

تنهایی

از تنهایی رنج می‌برید؟ هوش مصنوعی به کمک شما آمده است

اگر فیلم HER را دیده باشید بدون شک میدانید که محدوده توانایی های وش مصنوعی تا چه اندازه میتواند باشد. اما آیا واقعا روزی هوش مصنوعی میتواند انسان را از تنهایی نجات دهد؟

زباله

نقش زباله در آلودگی محیط زیست / سطل آشغال های مجهز به هوش مصنوعی برای نظارت بر آلودگی دریاها

آلودگی‌های پلاستیکی در اقیانوس‌ها می‌توانند موجب گسترش بیماری‌های کشنده در چرخه غذایی انسان از طریق ماهی‌ها، صدف‌های خوراکی و سایر مواد غذایی دریایی شوند.

ملانوما

خبری امیدوار کننده برای مبتلایان به سرطان پوست :

درمان ملانومای پوستی با کمک پیوند مدفوع

یک مطالعه ی جدید نشان داد که پیوند مدفوع با تغییر در ترکیب میکروبیوم روده، نتایج امیدوارکننده ای را در درمان ملانومای پوستی ( نوعی سرطان پوست ) نوید می دهد.

ملانین

کشف مدارهای خاص مغزی توسط محققان؛

درمانی برای رفع پرخوری/مدارهای مغزی مرتبط با حس تحریک پذیری غذایی کشف شدند

محققان مدارهای خاصی را مغز شناسایی نموده اند که باعث تحریک پذیری غذایی می گردند

نشانگر تشخیص زود هنگام ملانومای کشنده چشم کشف شد

توسط دانشمندان دانشگاه کوئینزلند؛

نشانگر تشخیص زود هنگام ملانومای کشنده چشم کشف شد

دانشمندان دانشگاه کوئینزلند نشانگرهایی را در خون کشف کرده اند که می تواند بین یک خال خوش خیم و ملانوما تمایز قایل شود، در عین حال مشخص کند که آیا سرطان به مناطق دیگر بدن نیز سرایت کرده است یا نه.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب