اخلاق کارگزاران علوی

حاکمیت مدعی دین داری و عدالت، بایستی کارگزاران شایسته، کارآمد و صالح داشته باشد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از فارس، وبینار اخلاق و سیره کارگزاران علوی با همت بسیج اساتید و کارکنان دانشگاه فنی و حرفه ای دخترانه شیراز و با سخنرانی دکتر مجتبی اشرافی مدیر اندیشکده مطالعات راهبردی کریمه برگزار شد.

 

در این وبینار، دکتر اشرافی با تبیین اندیشه‌های حکومتی و توضیح سیاست‌های مولا امیر المؤمنین علی علیه السلام در انتخاب و تعیین کارگزاران حکومتی، بیان داشت، در حکومت مورد نظر امام علی علیه السلام، کارگزار حکومتی بایستی، دیندار، عدالتخواه و مردم‌دار باشد.

وی یادآور شد که بیش از 30 نامه از 79 نامه حضرت امیر علیه السلام در نهج البلاغه، خطاب به کاگزاران است و مطالبه اصلی مولا امیرالمومنین علی علیه السلام از کارگزاران حکومت علوی، مفهوم  عدالت اسلامی و عمل بر روال و رویه عدل و عدالت و انصاف است.

 

این استاد دانشگاه گفت: ضرورت وجود کارگزار و ساختار حکومتی و تشکیلاتی منسجم برای مدیریت امور ملت بر هیچ کس پوشیده نیست. اما آنجایی که نگاه به جبهه‌ی حق می‌شود و رعایت اصول و حفظ منفعت عام ملت لحاظ می‌شود، تفاوت میان کارگزار خوب و کارگزار بد هم نمایان می‌شود. گو اینکه مولا علی علیه السلام در تبیین و بازنمود کارگزار خوب از کارگزار بد می‌فرماید: مردم چاره‌ای ندارند جز اینکه زمامداری داشته باشند؛ چه نیکو کار و چه بدکار. اما اگر کارگزار مصلح و خوب و نیکوکار باشد، مؤمن، در امارت و حکومت او، به طاعت مشغول است و کافر بهره خود را می‌یابد. و با قدرت او، بودجه عمومی جمع‌آوری و مالیات به عدل و انصاف، صرف امارت و آبادانی مملکت می‌شود و در مقابل دشمن ملت به پیکار بر می‌خیزد و بر سر مصلحت نظام اسلامی مسامحه و سازش نمی‌کند. امنیت راه‌ها را تضمین می‌کند و حق ضعیف را از قوی می‌گیرد. خوبان در سایه کارگزار خوب و نیکوکار، به صلاح و و راحتی و آرامش زندگی می‌کنند و مردم از شر فاجران در امان هستند.

 

مدیر اندیشکده مطالعات راهبردی کریمه، در این وبینار به تشریح ویژگی‌های کارگزار نیکو در سیره‌ی علوی پرداخته و خاطرنشان کرد، کارگزار علوی، طهارت اقتصادی دارد و دستش به بد آلوده نمی‌شود؛ در مصرف بیت المال خسیس است و در هزینه کردن برای ملت و رسیدگی به ملت و امارت کشور دست و دل باز و ولخرج. در کنار حق است و مدافع حق. بر صراط مستقیم است و حزب سیاسیش الله. رانت نمی‌دهد و رانتی نمی‌گیرد. اهل باند و حزب و دیگر سازی و تفرقه و نفاق و طایفه‌بازی و رانت فامیلی نیست. صندلی ریاست برایش میعادگاه خدمت است و نوکری ملت. و با همه‌ی این ویژگی ها اگر دیدید و یا اینکه شنیدید کارگزاری در حکومت اسلامی، به اعتبار جایگاه و مقامش به سطحی از مادیات رسید که او را از طبقه ضعیف و مستضعف جامعه جدا نمود، بدانید که آن کارگزار شایسته نصب علوی نبوده است.

اشرافی توجه به بیت المال و صیانت از اموال عمومی و پرهیز از هر نوع رانتی را ویژگی اصلی  کارگزار علوی دانسته و با نقل قول کلام مولا علی علیه السلام به عقوبت دست درازی به بیت المال اشاره نموده و بیزاری حضرت امیر از ظلم و ستم را این‌گونه تشریح کرد: «سوگند به خدا اگر تمام شب را بر روی خارهای سعدان به سر برم و یا با غل و زنجیر به این سو و آن سو کشیده شوم، خوشتر دارم تا خدا و پیامبرش را در روز قیامت در حالی ملاقات کنم که به بعضی از بندگان ستم، و چیزی از اموال عمومی را غصب کرده باشم

 

این استاد دانشگاه در پایان وبینار خود با تأکید بر لزوم حفظ رعایت اصول و ضوابط در انتخاب کارگزاران بر مبنای تخصص و تعهد در حکومت اسلامی، گفت: کارگزار حکومتی قولش اگر با عملش یکی نباشد و اگر عالم جامعه اسلامی عامل به آنچه که علم دارد نباشد، جامعه را نفاق و دو رویی و تحجر و تظاهر فرا می گیرد و در چنین جامعه ای عرصه بر صادقان و پاک دستان تنگ می‌آید و راهروان بیراهه‌ها و کجراهه‌ها زیاد می‌شود. اما اگر کارگزار حکومت بر مبنای اصول مشخص و شفافیت و صداقت و صراحت در رأی و اندیشه و با تعهد به حزبِ الله و نص کتاب الله انتخاب شودو برمبنای همین اصول هم عمل نماید، یقیناً ثمره و نتیجه عدالت توزیعی و ثروت عمومی را همه آحاد و اقشار ملت خواهند چشید.

 

انتهای پیام/

زمان انتشار: پنج شنبه ۷ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۸:۱۵:۰۰

شناسه خبر: 95031

مطالب مرتبط :
ر

"راه اینجاست" سومین انتخاب در پانزدهمین ایستگاه

در پانزدهمین ایستگاه جشنواره فرهنگی پاسداران اهل قلم کتاب"راه اینجاست" از فارس مقام سوم را از آن خود نمود.

ساخت سازه های برگ در فضا؛ برنامه جدید شرکت دارپا

برگزاری وبینار فضایی توسط دارپا:

ساخت سازه های برگ در فضا؛ برنامه جدید شرکت دارپا

در پیش بینی پروژه های فضایی آینده شامل سازه های عظیم در مدار کره زمین و ماه، دارپا DARPA از آغاز برنامه جدید طراحی ساخت و سازها، مواد و کارآیی در مقیاس انبوه در مدار زمین و روی ماه خبر داده است. این ابتکار به دنبال توسعه فناوری های جدید برای ساخت سازه های سازگار با مقیاس بزرگ در فضا است.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب