سال ۱۴۰۰ آغاز قرن ۱۵ نیست!

استاد صیاد محقق پیشرو تقویم و رویت هلال ماه: چون آغاز قرن اول هجری از آغاز فروردین سال یکم هجری شروع شده پس سده دوم هجری از سال ۱۰۱ هجری شروع شده است پس لاجرم قرن ۱۵ هجری هم از سال ۱۴۰۱ شروع می شود و این یک قرار داد است.

 

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری، این روزها در رسانه ها و سایت های خبری عنوان می شود سال ۱۴۰۰ آغاز قرن ۱۵ هجری می باشد، خبرنگار علم و فناوری برای کسب اطلاعات دقیق تر در این خصوص با استاد محمد رضا صیاد تقویم دان مشهور کشور گفتگو کرد.

استاد صیاد پدر رویت هلال ایران در این خصوص اظهار داشت: تقویم هجری شمسی تقویمی است که مبدا آن زمان هجرت نبی اکرم از مکه به مدینه بوده ولی قدمت ساخته شدن آن حدود ۱۶۰ سال پیش در زمان حکومت ناصر الدین شاه قاجار توسط عبدالغفار خان نجم الدوله اصفهانی است و ایشان در قرار دادی سال یکم هجری را از اول فروردین سال یکم هجرت در نظر می گیرند.

استاد صیاد محقق پیشرو تقویم و رویت هلال ماه تشریح کرد: چون آغاز قرن اول هجری از آغاز فروردین سال یکم هجری شروع شده پس سده دوم هجری از سال ۱۰۱ هجری شروع شده است، در عرف و مورخین این را سده می گیرند، پس لاجرم قرن ۱۵ هجری هم از سال ۱۴۰۱ شروع می شود و این یک قرار داد است و دکتر ایرج ملک پور و استاد کلایی هم چنین نظری دارند.

 استاد صیاد پیشکسوت تقویم و رویت هلال ماه خاطرنشان کرد: اما از لحاظ محاسبات نجومی و معادلات جبری که امری تخصصی و‌ نجومی است، باید سال صفر در نظر گرفته شود تا محاسبات بهم نخورد ولی چون بین عوام سال صفر معنا ندارد در عرف و برای عوام خوب است همان ‌سال یک را در نظر بگیریم ولی اگر کسی خواست برنامه کامپیوتری بنویسد اجازه چنین کاری ندارد./ انتهای پیام

خبرنگار: ف. خانی

زمان انتشار: شنبه ۹ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۰:۱۹:۱۳

شناسه خبر: 95039

مطالب مرتبط :
رهبر انقلاب اسلامی سال ۱۴۰۰ را سال «تولید؛ پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها» نامگذاری کردند

رهبر انقلاب اسلامی سال ۱۴۰۰ را سال «تولید؛ پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها» نامگذاری کردند

شعار انقلابی جهش تولید امسال باید با حمایت همه‌جانبه و رفع موانع کاملاً محقق شود

المپیاد

برگزاری المپیاد علمی دانش‌آموزی در شهرستان‌های شرق استان تهران

المپیاد علمی دانش‌آموزان شهرستان‌های قطب شرق استان تهران در حال برگزاری است.

کویل سیستم تشدید مغناطیس هسته‌ای میدان پائین برای استفاده در سیستم آزمایشگاهی قابل حمل MRI طراحی و ساخته شد

به همت محققان اصفهانی؛

سیستم تشدید مغناطیس هسته‌ای برای نمونه آزمایشگاهی MRI طراحی و ساخته شد

محمدرضا شیروی دانشجوی دکتری برق قدرت، گفت: برای اولین بار در کشور طراحی و ساخت کویل سیستم تشدید مغناطیس هسته ای میدان پائین برای استفاده در سیستم آزمایشگاهی قابل حمل MRI را با موفقیت به پایان رساندیم، با این دستاورد نمونه آزمایشگاهی و سایز کوچک آن را می‌توانیم بسازیم، اما ساخت نمونه واقعی نیازمند توجه ملی است.

۱

علم و فناوری گزارش می دهد؛

ساخت کالسکه هوشمندی که به صورت خودران حرکت می کند ! +فیلم و عکس

به تازگی نوعی کالسکه هوشمند با الهام گرفتن از خودروهای خودران ساخته شده است که برای حرکت نیازی به کمک کسی ندارد و با توجه به امکانات فراوانی که دارد می تواند کمک مناسبی برای والدین برای نگهداری از نوزادان به شمار رود.

عدد تصادفی

تولید اعداد تصادفی صد برابر سریعتر از فنآوری های فعلی

دانشمندان دانشگاه فنی نانیانگ سنگاپور ، دانشگاه ییل و کالج ترینیتی دوبلین سیستمی را ایجاد کرده اند که می تواند اعداد تصادفی را بیش از صد برابر سریعتر از فن آوری های فعلی تولید کند.

تست MIT COVID-۱۹ می تواند آنقدر ارزان باشد که مردم هر روز خود را آزمایش کنند

تست MIT COVID-۱۹ می تواند آنقدر ارزان باشد که مردم هر روز خود را آزمایش کنند

آزمایشی به نام STOPCovid در مدت زمان ۳۰ دقیقه تا یک ساعت با دقت ۹۳٪ نتایج را به همراه دارد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب