به همت محققان اصفهانی؛

سیستم تشدید مغناطیس هسته‌ای برای نمونه آزمایشگاهی MRI طراحی و ساخته شد

محمدرضا شیروی دانشجوی دکتری برق قدرت، گفت: برای اولین بار در کشور طراحی و ساخت کویل سیستم تشدید مغناطیس هسته ای میدان پائین برای استفاده در سیستم آزمایشگاهی قابل حمل MRI را با موفقیت به پایان رساندیم، با این دستاورد نمونه آزمایشگاهی و سایز کوچک آن را می‌توانیم بسازیم، اما ساخت نمونه واقعی نیازمند توجه ملی است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اصفهان، محمدرضا شیروی دانشجوی دکتری برق قدرت، گفت: برای اولین بار در کشور طراحی و ساخت کویل سیستم تشدید مغناطیس هسته ای میدان پائین برای استفاده در سیستم آزمایشگاهی قابل حمل MRI را با موفقیت به پایان رساندیم، با این دستاورد نمونه آزمایشگاهی و سایز کوچک آن را می‌توانیم بسازیم، اما ساخت نمونه واقعی نیازمند توجه ملی است.

مدیرعامل شرکت مهندسی پزشکی ساعی کاران خوزان در گفتگو با خبرنگار این خبرگزاری با اعلام این خبر، اظهار کرد: در سیستم MRI سه نوع کویل استاتیک، گرادینت و رادیو فرکانسی استفاده می‌شود.

وی توضیح داد: چندین نوع کویل استاتیکی موجود است که می توان به نوع آهنربای دائم، سیم پیچی شده با تغذیه DC یا ترکیبی از این دو اشاره کرد.

شیروی گفت: در صورتی که هادی کویل از نوع ابررسانا باشد (که در انواع محصولات تجاری بیمارستانی این گونه است)، میدان بسیار قوی استاتیکی تولید می‌شود، اما پیش‌نیاز تصویربرداری تشدید مغناطیسی وجود یک میدان استاتیکی یکنواخت با دامنه معین است (امروزه قوی بودن میدان چندان مهم نیست).

این دانشجوی دکتری برق قدرت، اظهار کرد: در این پروژه  این مگنت استاتیکی میدان پایین را با آهنربا ساختیم یعنی مگنت استاتیکی که می تواند دارای دوساختار با هسته آهنی و بدون هسته آهنی باشد، که هر دو ساخته شد.

این محقق بیان کرد: ابتدا ساختار با هسته آهنی را ساختیم که وزن خیلی بالایی داشت اما مزیت آن دسترسی به فضای دسترسی میدان بیشتر هست، در ادامه یکنواختی میدان آن با تغییراتی در ساختارش بهینه شد.

وی افزود: نوع دوم مگنت استاتیکی میدان پایین بدون هسته آهنی هم ساختیم که معروف به مگنت‌های شعاعی یا رادیال است که میدان آنها بصورت شعاعی است، نوعی مرسوم از مگنت‌های هالباخ که آن را هم ساختیم و ایده‌ای که برای بهینه‌سازی مگنت با هسته آهنی پیداکردیم از همین طرح مگنت شعاعی شکل گرفت.

این محقق اظهار کرد: طریقه تست این کویل هم توسط تسلا متر انجام دادیم که باید دقت میلی تسلا داشته باشد و بتوان در محدوده مورد نظر تصویربرداری اندزه‌گیری کرد. اما یک استانداردی وجود دارد که غیریکنواختی چگالی میدان مغناطیسی را اندازه‌گیری می‌کنند که این غیر یکنواختی نباید از یک حدی بیشتر باشد تا تصویربرداری بدرستی انجام ‌شود.

وی بیان کرد: بخش بعدی پروژه کویل ارسال/دریافت RF هست و با این هدف که مقادیر اندوکتانس و خازن در مدار تشدید برای فرکانس مورد نظر طراحی شود، که ابتدا رابطه فرکانس آن با چگالی میدان مغناطیسی و ضریب ژیرومغناطیس مواد بررسی و سپس رابطه فرکانس تشدید با مقادیر خازن و اندوکتانس تنظیم می‌شود. اینجا با به دست آوردن مقدار اندوکتانس کویل وگذاشتن آن در رابطه تشدید مقدار خازن کویل به دست می‌آید که با تنظیم آن در مدار خارجی حالت تشدید در شکل موج ولتاژ القایی مشاهده می‌شود، ما در نهایت کویل ارسال/دریافت RF را بصورت عملی روی برد پیاده‌سازی کردیم.

 این محقق افزود: برای ارتباط بین کویل ارسال/دریافت در کامپیوتر ما نیازمند یکسری مدارات RF ای هستیم که به آن مدارات داریور RF می‌گویند مثلا RF ژنراتوریا منبع تولید سیگنال RF، تقویت کننده و پیش تقویت کننده RF که این دو مورد باید در یک پهنای باند بخصوص باشند که بتوانند فرکانس RF ما را تقویت کنند که در آن پهنای باندی که نیاز داریم در بازار موجود نیست و مجبور شدیم این بردها را شبیه‌سازی و طراحی کنیم. موارد بعدی سوییچ ارسال/دریافت و میکسر RF است که باز این هم در بازار موجود نبود.

وی گفت: روال کار کویلRF به این صورت است که با روشن شدن این کویلRF یا وقتی سیگنال آن وصل میشود روی فرکانس لارمور نمونه (فرضا یک ظرف آب) این فرکانسی که کویل ارسال می‌کند با فرکانس لارمور تنظیم می‌شود و تشدید اتفاق می‌افتد و مولکول‌های نمونه متناسب با این سیگنالی که به آنها اعمال می‌شود دچار تشدید می‌شوند و بعد از یک پالسی این سیگنال RF خاموش می‌شود که در این موقع ملکول‌ها می‌خواهند به حالت اولیه خودشان برگردند که یک میدان مغناطیسی ساطع می‌کنند این سیگنال پاسخ که کویل RF این را دریافت می‌کند و بعد توسط پیش تقویت‌کننده تقویت می‌شود از فیلتر و میکسر عبور می‌کند و توسط کامیوتر یا اسیلوسکوپ آشکارسازی می‌شود.

این محقق با بیان این که تحلیل، مدلسازی و طراحی کویل سوم یعنی گرادینت با هدف ارائه مهمترین ساختارهای گرادینت و مدار درایور آن بررسی شد که این قسمت با تحلیل و مدل‌سازی و شبیه‌سازی کویل‌های مکسول/هلمهولتز شروع می‌شود، افزود: انواع ساختارهای دایروی، مربعی و زینی برای رسیدن به گرادینت مطلوب در شرایط مختلف بررسی و شیب مولفه‌های مختلف چگالی میدان نسبت به مولفه‌های مختلف x، y و z در یک محدوده مشخصی انجام شد همچنین مقاومت سیم پیچ‌ها نیز نباید از مقدار مشخصی بیشتر شود  که مدار درایور آن بصورت پل اچ می‌باشد و برای جریان‌های بزرگ می‌توان آن را توسعه داد.

دانشجوی دکتری برق قدرت، اظهار کرد: در نهایت بحث توسعه برنامه‌نویسی و تنظیم این سه میدان با همدیگر باقی‌مانده است تا تصویربرداری انجام شود، این هم بعنوان مهمترین و سخت‌ترین مرحله کار است و نیازمند تلاش شبانه روزی یک تیم الکترونیکی مخابراتی می‌باشد.

لطفا بفرمایید با این دستاورد چقدر تا ساخت یک سیستم کامل MRI فاصله داریم؟

 وی بیان کرد: سال 1977 میلادی اولین سیستم MRI توسط ریموند دامادیان اختراع و تولید شده است، این کار را خیلی دیر شروع کرده‌ایم، الان نمونه آزمایشگاهی و سایز انواع کوچک آن و که نمونه های با قابلیت کاربرد در آزمایشگاه های رادیولوژی و فیزیک را میتوانیم بسازیم، اما ساخت نمونه واقعی نیازمند توجه ملی است، تنها با تلاش یک دانشجو و با یک شرکت در سطح محلی این کار امکان‌پذیر نیست.

شیروی با بیان این که شرکت فونار یا زوناربزرگترین تولید کننده سیستم  MRIو مالک آن هم ریموند دامادیان است، ادامه داد: همچنین شرکت های بزرگی مثل زیمنس آلمان، شرکت ژاپنی توشیبا، فیلیپس: هلند، جنرال الکتریک، هیتاچی، شیمادزو، بوجین، ایسات، مایا، لندکام، مایندری نیز این سیستم را تولید می‌کنند، که سیستم‌های MRI که از خارج خریداری می‌شود قیمت آن حدود 3 تا 4 میلیون دلار است و ارزبری بالایی برای کشور دارد.

انتهای پیام/

معصومه صادقی

زمان انتشار: سه شنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۶:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 95049

مطالب مرتبط :
 بیمار پیوند عضو پس از دریافت ریه‌های آلوده به کووید می‌میرد

مقامات دانشکده پزشکی دانشگاه میشیگان گزارش کردند:

بیمار پیوند عضو پس از دریافت ریه‌های آلوده به کووید می‌میرد

مقامات دانشکده پزشکی دانشگاه میشیگان گزارش کردند: زنی در میشیگان پس از پیوند دو ریه آلوده از اهدا کننده‌ای که مشخصاً به ویروس عامل بیماری پناه داده است، به کووید۱۹ مبتلا شد و بعد از دو ماه درگذشت - علی رغم اینکه اهداکننده هیچ نشانه‌ای از بیماری نشان نداد و در ابتدا آزمایش منفی داشت.

بازسازی سلول‌های عصبی با سرکوب ژن‌های خاص محقق شد

محققان دانشکده پزشکی ییل گزارش کردند:

بازسازی سلول‌های عصبی با سرکوب ژن‌های خاص محقق شد

محققان دانشکده پزشکی ییل با استفاده از یک صفحه عظیم ۴۰۰ ژن موش، ۴۰ ژن را شناسایی کردند، محققان با سرکوب آن ژن‌ها، توانستند آکسون‌های آسیب دیده را در مدل موش گلوکوم، موش‌هایی که تحت له شدن عصب بینایی قرار داشتند، دوباره تولید کنند.

مکمل غذایی اثرات ژن خطر آلزایمر  را معکوس می‌کند

محققان دانشگاه MIT گزارش کردند:

مکمل غذایی اثرات ژن خطر آلزایمر را معکوس می‌کند

محققان دانشگاه MIT بر طبق یک مطالعه گزارش کردند: اگر شما یک حامل APOE۴ هستید، پس اگر کولین کافی مصرف نکنید، عواقب وخیم‌تری به دنبال خواهید داشت. حامل‌های APOE۴ بیشتر در معرض کمبود کولین هستند. این ژن توسط حدود ۱۴٪ از جمعیت عمومی، اما تقریباً نیمی از بیماران آلزایمر، آن را حمل می‌کنند.

بیوسنسور

بیوسنسور برای شناسایی سم در مواد لبنی و غلات هم کاربرد دارد/با حمایت مسئولین طرح را به مرحله تجاری سازی می رسانم

طراح زیست حس گر یا بیو سنسور برای شناسایی سم در مواد لبنی گفت: زیست حس گر یا بیو سنسور برای شناسایی سم در مواد لبنی مثل شیر طراحی شده که نمونه اولیه را ساخته و در نمایشگاه علم و فناوری ارائه شد که در صورت ساپورت مالی این محصول بعد از تایید نهایی تجاری سازی می شود.

کشف سلول استخوانی

دانشمندان استرالیایی گزارش کردند؛

کشف سلول استخوانی جدید روزنه امیدی برای درمان بیماری‌های اسکلتی

دانشمندان در استرالیا با بردن میکروسکوپ به ساختارهای اسکلتی بدن انسان، نوع کاملاً جدیدی از سلول استخوانی را کشف کرده‌اند، سلول جدید تعدادی از ژن‌های منحصر به فرد را روشن می‌کند، این امید جدیدی برای درمان بیماری‌هایی مانند پوکی استخوان ایجاد می‌کند.

واکسن mRNA برای درمان بیماری MS موش ایجاد شد

توسط محققان آلمانی؛

واکسن mRNA برای درمان بیماری MS موش ایجاد شد

محققان آلمانی از فناوری مشابه دو واکسن کووید۱۹ (Pfizer/ BioNTech) و (Moderna) اما به روش دیگری استفاده کرده و واکسن mRNA برای درمان بیماری MS مانند موش را ایجاد و آزمایش کردند، آنها اعلام کرده اند نتایج دلگرم کننده است اما ترجمه یک روش درمانی شبیه بیماری MS در موش‌ها ساده نیست و تحقیقات بیشتری لازم است.

ویروس کرونا سلول‌های عضلانی قلب را آلوده و از بین می‌برد

محققان دانشکده پزشکی واشنگتن گزارش کردند:

ویروس کرونا سلول‌های عضلانی قلب را آلوده و از بین می‌برد

محققان دانشکده پزشکی دانشگاه واشنگتن گزارش کردند: آسیب قلبی در بیماران کووید۱۹ به دلیل التهاب در پاسخ به عفونت نیست بلکه ویروس خود در عضلات قلب تداخل ایجاد می‌کند.

پیوند اتولوگ علائم پارکینسون را معکوس کرد

محققان دانشگاه ویسکانسین گزارش کردند:

پیوند اتولوگ علائم پارکینسون را معکوس کرد

محققان دانشگاه ویسکانسین مدیسن گزارش کرده‌اند که سلول‌های عصبی رشد یافته از سلول‌های خود میمون‌ها را به مغز آنها پیوند زده و حرکت ناتوان کننده و علائم افسردگی مرتبط با بیماری پارکینسون را تسکین داده‌اند.

ف

جلسه شورای علمی بسیج سپاه امام صادق (ع) برگزار شد

جلسه شورای علمی بسیج سپاه امام صادق (ع) استان بوشهر با حضور اقشار متخصصین بسیج و به ریاست جانشین محترم فرماندهی سپاه استان برگزار شد.

مقاومت آنتی بیوتیکی

برای نخستین بار در کشور؛

کارخانه تولید آنتی بیوتیک های دامی در کهگیلویه و بویراحمد ساخته می شود

رئیس جهاد دانشگاهی کهگیلویه و بویراحمد گفت: برای نخستین بار در کشور کارخانه تولید آنتی بیوتیک های دامی، گیاه پایه و آفت کُش های گیاهی در شهرک صنعتی چاربیشه گچساران از توابع این استان ساخته می شود.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
نظرات ارسال شده :
تعداد نظرات : ۱ نظر
ناشناس
۰ مخالف          ۱ موافق
شنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۹ - ۲۲:۳۲:۴۹

دستمریزاد دانشجوی نخبه ایرانی مایه افتخار هستی

اشتراک گذاری مطالب