بشنوید: ستاره‌شناسان تصویر «ستون‌های آفرینش» تلسکوپ هابل را به موسیقی تبدیل کردند!

با استفاده از داده‌های رصدخانه اشعه ایکس «چاندرا» ناسا، تلسکوپ فضایی هابل و تلسکوپ فضایی «اسپیتزر» مشاهدات و صداهای مشخص‌شده با جایگاه و روشنایی منابع مطابقت داده شده و ملودی از دل آن ساخته می‌شود.

ستاره‌ شناسی و نجوم رشته‌ای است که در آن راه برای تخیل‌های شگفت‌انگیز بسیار است اما حالا پژوهشگران پا را فراتر گذاشته و این تخیل را به شکل جدیدی یعنی موسیقی درآورده‌اند. این پژوهشگران به لطف روندی به نام فراصوت عکس‌های معروف گرفته شده از کهکشان راه شیری را به ملودی تبدیل کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از IFL sience، با استفاده از داده‌های رصدخانه اشعه ایکس «چاندرا» ناسا، تلسکوپ فضایی هابل و تلسکوپ فضایی «اسپیتزر» مشاهدات و صداهای مشخص‌شده با جایگاه و روشنایی منابع مطابقت داده شده و ملودی از دل آن ساخته می‌شود.

 برخی از زیباترین و شگفت‌انگیزترین مشاهدات از کهکشان راه شیری تبدیل به ملودی‌های خاصی شده‌ است

از منطقه‌ای در حدود 26 هزار سال نوری دورتر از کره زمین، داده‌های گرفته شده از رصدخانه‌ها به صورت نمایشی بصری از نورهای روشن و ابرهای آتشین نشان داده می‌شوند. در هنگام انتقال اطلاعات به شکل فراصوت داده‌های تلسکوپ «اسپیتزر» بر ابرهای گازی و خاکی موجود در مرکز و اطراف کهکشان راه شیری تمرکز کرده و تلسکوپ هابل توجه خود را بر هزاران ستاره درخشان و نورانی معطوف می‌کنند و «چاندرا» نیز رویدادهایی که انرژی‌ها در آن دخیل هستند را ثبت می‌کند.( منظور از این رویدادها بقایای انفجارهای ستاره‌ای و همچنین قوس ای که همان سیاه‌چاله‌ای بزرگ در هسته کهکشان ما می‌باشد.)

برای شنیدن این صدا اینجا کلیک کنید

این تیم علاوه بر آنچه گفته شد، در روند ثبت فراصوت خود به دیگر مناظر مهم نیز توجه می‌کند. یکی از این مناظر عکس قطب‌های آفرینش است که در آن تلسکوپ هابل عکسی از ساختار انگشت مانند، گازهای بین ستاره‌ای در سحابی عقاب گرفته‌ است.

تلسکوپ فضایی هابل (Hubble Space Telescope) یا به اختصار HST تلسکوپی است که در سال ۱۹۹۰ توسط شاتل دیسکاوری در مدار گردش قرار گرفت. نام این تلسکوپ از نام کیهانشناسی به نام ادوین هابل گرفته شد. اگرچه هابل نخستین تلسکوپ فضایی نبود ولی یکی از بزرگترین و پرکاربردترین‌ها به‌شمار می‌آید. HST یک برنامه مشترک بین ناسا و سازمان فضایی اروپا است.

انتهای پیام/

خبرنگار: تیمور خسروی

زمان انتشار: دوشنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۹ - ۲۳:۴۵:۰۰

شناسه خبر: 95106

کلید واژه‌ها:
مطالب مرتبط :
بیوسنسور

بیوسنسور برای شناسایی سم در مواد لبنی و غلات هم کاربرد دارد/با حمایت مسئولین طرح را به مرحله تجاری سازی می رسانم

طراح زیست حس گر یا بیو سنسور برای شناسایی سم در مواد لبنی گفت: زیست حس گر یا بیو سنسور برای شناسایی سم در مواد لبنی مثل شیر طراحی شده که نمونه اولیه را ساخته و در نمایشگاه علم و فناوری ارائه شد که در صورت ساپورت مالی این محصول بعد از تایید نهایی تجاری سازی می شود.

ابرنواختر

جزئیات ابرنواختر N۶۳A از دید تلسکوپ فضایی هابل و چاندرا:

تصویر حیرت‌انگیز از باقی مانده یک ابرنواختر

ابرنواختر مذکور (با نام علمی N۶۳A ) در کهکشان ابر ماژلانی کوچک قرار دارد و حاصل انفجار یک ستاره عظیم است، ابر ماژلانی کوچک(SMC) یک کهکشان کوتوله است که دارای چند صد میلیون ستاره و عضوی از گروه محلی است.

ماده تاریک

تلسکوپ هابل ناسا یک گام دیگر به کشف راز «ماده تاریک» نزدیک‌تر شد

ماده تاریک رازآلود و نامرئی از قرار معلوم در تمام محیط پیرامون ما وجود داشته و ۸۵ درصد تمام مواد موجود در کهکشان را تشکیل می‌دهد. اما چرا نمی‌توانیم پیدایش کنیم؟

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب