کشف نشانه هایی از حیات در سیاره زهره چقدر جدی است؟

همچنان یکی از جذابترین موضوعات در مورد فضای خارج از زمین، امکان وجود حیات فرازمینی در سایر سیارات است. محققین حالا از احتمال وجود حیات در زهره میگویند.

یک گروه از ستاره شناسان ادعا کردند که نشانه‌هایی از حیات را در جو سیاره زهره پیدا کرده‌اند. روزنامه « نیویورک تایمز» در دو مقاله‌ای که امروز منتشر کرده است، می‌گوید که این گروه از منجمین و ستاره شناسان ماده شیمیایی « فسفین» را در جو ضخیم سیاره زهره پیدا کرده‌اند. آنها باور دارند که «فسفین» احتمالا توسط گروهی از میکرو ارگانیسم‌های که مطابق با زیست زهره هستند، تولید شده است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از انگجت، «جین گیریوز» ستاره شناس دانشگاه «کاردیف» در کشور ولز برای نخستین بار این ماده شیمایی، یعنی فسفین را در سال 2017 در جو سیاره زهره کشف کرد. دانشمندانی که درصدد یافتن صحت یا عدم صحت این موضوع بودند در مارس سال 2019 با استفاده تلسکوپی قوی‌تر در کشور شیلی، کشف این ستاره شناس را تایید کردند.

ستاره شناسان نشانه‌های احتمالی از یافتن حیات در سیاره زهره را شناسایی کردند

آنها  «فسفین» را در سطوح مختلف جو زهره از 5 تا 20 قسمت در میلیارد، ثبت کردند. این میزان هزاران برابر از مقدار «فسفین» موجود در جو کره زمین می‌باشد. اما ادامه این تحقیق، به دلیل شروع همه‌گیری کرونا متوقف شد و متعاقبا، سیاره ونوس از افق زمین فاصله بیشتری گرفت.

اگرچه وجود «فسفین» در سیاره زهره تایید شده است، اما همچنان دانشمندان موفق نشدند هیچگونه میکرو ارگانیسمی را از آنجا جمع‌‌آوری کرده و یا حتی از آنها عکس بگیرند. تنها چیزی که دانشمندان درباره امکان وجود حیات در سیاره زهره می‌توانند با توجه به داده‌های یافت شده بگویند این است که نور دائما «فسفین» را تجزیه می‌کند، بنابراین جای خالی آن در جو باید دوباره پر شود و از نظر تئوریک، میکروب‌ها قادر به انجام چنین کاری هستند.

سیارهٔ زهره، بدون قمر است و در مدار تقریباً دایره‌واری به‌دور خورشید می‌گردد. این سیاره از بسیاری دیدگاه‌ها ازجمله اندازه، جرم، گرانش و ترکیبات ساختاری به زمین همانندی دارد و به خاطر همین نزدیکی‌ها آن را سیارهٔ «خواهر زمین» نیز خوانده‌اند. زهره از نظر جرم و حجم، هفتمین جسم بزرگ و پرجرم در منظومهٔ شمسی است.

زهره گرم‌ترین سیاره در منظومهٔ شمسی است. این سیاره دارای هواکره است. هواکرهٔ ضخیم و غلیظ آن موجب می‌شود که دیدن سطح آن با چشم غیرمسلح، دشوار باشد. بیشتر هواکرهٔ آن را کربن دی‌اکسید تشکیل داده و در ابرهای بالایی آن قطره‌های ریز سولفوریک اسید وجود دارند. وجود کربن دی‌اکسید در هواکرهٔ این سیاره که گرما را در سیاره نگه می‌دارد دمای آن را به مقدار بسیار چشم‌گیری (۴۸۱ درجهٔ سلسیوس نزدیک سطح سیاره) افزایش داده‌است.

انتهای پیام/

خبرنگار: تیمور خسروی

زمان انتشار: یکشنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۴:۵۰:۰۰

شناسه خبر: 95124

مطالب مرتبط :
تمدن فرازمینی

آیا حیات فقط در سیاره زمین یافت می‌شود؟ نتایج مطالعه‌ای جدید بر روی ۱۰۰ هزار سیاره

یک پژوهش جدید درباره شانس زیاد ما در داشتن یک سیاره قابل زیست می‌گوید.

گرمایش زمین

حیات روی زمین می‌تواند مانند سیاره زهره نابود شود+عکس

سیاره زهره، زمانی به مانند کره زمین بوده است، اما تغییرات اقلیمی باعث شد که در آن زندگی غیرقابل تحمل شود.

امکان وجود ۳۰۰ میلیون سیاره قابل سکونت در کهکشان راه شیری!

در جدیدترین مطالعات دانشمندان حاصل شد:

امکان وجود ۳۰۰ میلیون سیاره قابل سکونت در کهکشان راه شیری!!

به گفته تیمی از دانشمندان موسسه SETI، ناسا و دیگر سازمان های بین المللی و براساس داده های تلسکوپ فضایی کپلر و مأموریت گایا، ممکن است ۳۰۰ میلیون سیاره قابل سکونت در کهکشان راه شیری وجود داشته باشد. این تحقیق نه تنها سنجشی از تعداد سیاره های با احتمال حیات را ارائه می دهد، بلکه مولفه اصلی را در معادله دریک تولید می کند که تخمین می زند چه تعداد تمدن های فرازمینی وجود دارد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب