مطالعات پروفسور MIT از تاثیرات شبکه های اجتماعی منتشر شد

اینترنت، تکنولوژی و حالا شبکه های اجتماعی به طرز قدرتمندی وضعیت زندگی جوامع مدرن و امروزی را تغییر داده اند. محققان حالا از تاثیرات استفاده از شبکه اجتماعی بر مغز میگویند.

امروز جعبه شگفت‌انگیز پاندورا، شبکه‌های اجتماعی هستند. این شبکه‌های به‌صورتی بنیادین و ریشه‌ای جوامع ما را به‌طوری تغییر داده‌اند که هنوز قادر به درک کردن کامل آن نیستیم. زیست بوم دیجیتالی به‌گونه‌ای در جوامع انسانی جوانه زده که باید اعتراف کرد یک شبه به بخشی فراگیر و همه‌گیر در زندگی روزمره ما تبدیل شده است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از انگجت، «سینان آرال» پروفسور دانشگاه «ام-آی-تی» و کارآفرین در مقاله‌ای به نام «ماشینی پر سرعت» تلاش کرده است که نشان دهد که چگونه شبکه‌های اجتماعی مطرح و بزرگ در جهان ساخته شده‌اند، چگونه عمل می‌کنند و در نهایت چگونه و چقدر بر تصمیم‌گیری‌های ما تاثیر می‌گذارند.

چگونه شبکه‌های اجتماعی مداوم ما را تحت تاثیر قرار می‌دهند

تاثیر شبکه‌های اجتماعی بر مغز شما چگونه است؟ مغز ما رشته‌هایی از نورون‌های عصبی است که به پردازش سیگنال‌های اجتماعی می‌پردازد و حال در ارتباط با این بحث باید این پرسش را مطرح کرد که در هنگام استفاده از شبکه‌های اجتماعی چه بر سر مغز ما می‌آید؟

عصب شناسان دانشگاه « یو-سی-ال» درصدد یافتن این مسئله بودند، به ‌همین جهت یک اپلیکیشن شبیه اینستاگرام درست کردند تا به مطالعه این مسئله بپردازند که  واکنش و رفتار مغز، هنگامی که ما عکس‌های مختلفی را در اینستاگرام نگاه می‌کنیم. چگونه است.

یافته‌ها نشان می‌دهد که دیدن عکس‌هایی که میزان لایک بیشتری داشتن، باعث فعالیت بیشتری در مناطق مغزی مسئول شناخت اجتماعی  بود. به‌ طورکلی وقتی شرکت کنندگان عکس‌ها و یا ویدیو‌هایی با لایک بیشتر را نگاه می‌کردند فعالیت مغزی بیشتری را تجربه کرده و متعاقبا قشر بینایی آنها در مغز بیشتر سیگنال فرستاده و روشن می‌شد.

شبکۀ اجتماعی یا سوشال نتورک (Social network) ساختاری اجتماعی است که از گروه‌هایی (عموماً فردی یا سازمانی) تشکیل شده‌است که توسط یک یا چند نوع خاص از وابستگی مانند ایده‌ها و تبادلات مالی، دوستان، خویشاوندان، لینک‌های وب، و سرایت بیماری‌ها (اپیدمولوژی) به هم وصل هستند.

تحلیل شبکه‌های اجتماعی روابط اجتماعی را با اصطلاحات رأس و یال می‌نگرد. به بیان دیگر، در ساده‌ترین شکل، یک شبکۀ اجتماعی نگاشتی از تمام یال‌های مربوط، میان رأس‌های مورد مطالعه ‌است. رأس‌ها، بازیگران فردی درون شبکه‌ها و یال‌ها، روابط میان این بازیگران هستند. انواع زیادی از یال‌ها می‌تواند میان رأس‌ها وجود داشته باشد.

انتهای پیام/

خبرنگار: تیمور خسروی

زمان انتشار: یکشنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۴:۳۵:۰۰

شناسه خبر: 95127

مطالب مرتبط :
کشف سلول استخوانی

دانشمندان استرالیایی گزارش کردند؛

کشف سلول استخوانی جدید روزنه امیدی برای درمان بیماری‌های اسکلتی

دانشمندان در استرالیا با بردن میکروسکوپ به ساختارهای اسکلتی بدن انسان، نوع کاملاً جدیدی از سلول استخوانی را کشف کرده‌اند، سلول جدید تعدادی از ژن‌های منحصر به فرد را روشن می‌کند، این امید جدیدی برای درمان بیماری‌هایی مانند پوکی استخوان ایجاد می‌کند.

خفاش غول پیکر

خفاش‌ها بار دیگر جنجال به پا کردند+عکس

​​بزرگ‌ترین خفاش روی زمین یک خفاش میوه پس‌گردن طلایی است که آنقدر جثه بزرگی دارد، گاهی به آن روباه پرنده پس‌گردن طلایی هم گفته می‌شود. اندازه بال‌های این خفاش به ۱/۷ متر می‌رسد ولی وزن بسیار سبکی دارد و حدود ۱/۲ کیلوگرم است. این خفاش میوه‌خوار بومی فیلیپین است ولی به دلیل از دست دادن زیستگاهش و همچنین شکار در معرض انقراض قرار دارد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب